10 بهمن 1392

استراتژی بوسه برای خلاصه نویسی

10 بهمن 1392

ترجمه :خبرنگاران ایران

آیا استاندارد خاصی برای انتخاب تعداد کلمات یا واژه های یک گزارش خبری، یادداشت و گفتگو و ... وجود دارد ؟ آیا آن طور که خیلی ها معتقدند همیشه اصل کوتاه بنویس و مخاطب بیشتر جذب کن واقعیت دارد ؟

برخی پژوهش ها در این باره نشان می دهد که مطالبی مانند گزارش های خبری تنها تا ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ کلمه اول خواننده دارند و بعد از آن مخاطب میل چندانی به خواندن ادامه مطلب نشان نمی دهد . آیا در این صورت گزارش های خبری خیلی طولانی ویا گفتگوهای چند هزار کلمه ای خوانده می شوند؟ در اینجا به چند نمونه از اصولی که این اصل را مورد بررسی قرار داده اند نگاهی شده است .

استراتژی کیس (بوسه)

استراتژی کیس (بوسه) یکی از اصول طراحی های ساده و دور از پیچیدگی است. اصلKISS مخفف عبارت "Keep It Short, and Say" به معنی «کوتاهش کن و بگو!» است و البته در برخی متون دیگر ارتباطات با عنوان "Keep It Short and Simple" به معنای «کوتاه و ساده اش کن» معروف شده است.

این اصل عنوان می‌کند که اکثر سیستم‌ها وقتی ساده و دور از پیچیدگی باشند، عملکرد بهتری خواهند داشت. بنابراین سادگی باید هدف اصلی و کلیدی در طراحی سیستم‌ها باشد و از پیچیدگی‌های بیهوده در آنها اجتناب کرد.

اصل بوسه و رسانه

یکی از کاربردهای این اصل را می توان در رسانه نیز یافت. بسیاری از کارشناسان و مدرسان اصول خبرنویسی با تکیه بر همین اصل (KISS) ، بر مختصر و مفید بودن عبارت ها و جمله هایی که قرار است خبری را گزارش دهد، تاکید می کنند.

بر اساس بررسی ها و تحقیقات جامع سازمان «ارتباط با سیاستگذاران در مورد جمعیت و بهداشت »؛ هدف استفاده از اصل KISS ر ا انتشار خبری خلاصه و در عین حال کامل و موجز معرفی می کنند. خبری ساده، کوتاه، خلاصه و اثرگذار که از قابلیت چاپ و پخش هم برخوردار است. این خبر ساده، کوتاه و کامل یا توسط یک خبرنگار نوشته شده و منتشر می شود یا روزنامه نگاران می توانند از آن به عنوان یک نقطه شروع بسیار ایده آل برای تهیه اطلاعات تکمیلی به منظور نوشتن یک گزارش، مقاله یا برنامه تلویزونی یا رادیویی استفاده کنند.

به طور معمول، یک خبر ساده، خلاصه، موجز و کامل، به طور همزمان توسط تعدادی از روزنامه نگاران منتشر می شود. اما اولین و مهمترین قدم در نوشتن و انتشار چنین خبری (ساده، خلاصه و در عین حال کامل) این است که دربرگیرنده همه واقعیت باشد.

به طور کلی اگر داستان خبر مربوط به رویدادی در یک سازمان پژوهشی باشد، وقتی در قالب یک خبر کوتاه اما کامل از رسانه ها پخش می شود که ارزش انتشار داشته باشد. در واقع از میان همه ارزش‌های خبری، بهانه خبری (News Peg) اصلی ترین عامل به شمار می آید که یک رویداد را که سال ها تحقیق و پژوهش را پشت سر گذاشته، در قالب یک رویداد خبری مهم اما کوتاه منتشر شود.

بهانه خبری می تواند رویدادی بیرونی باشد که به کارشناسان و متخصصان حوزه یک سازمان مربوط باشد.

ویژگی خبرهای کوتاه و خلاصه

خبر ساده، خلاصه، کوتاه و موجزی که برای انتشار نوشته می شود باید شبیه به یک سرمقاله کوتاه روزنامه یا یک آیتم خبری کوتاه رادیو یا تلویزیون باشد.

چنین خبری باید:

•داستانی را روایت کند که مخاطب مایل به خواندن یا شنیدن آن باشد. به عبارت دیگر انتشار آن خبر خلاصه، ساده و اثرگذار پاسخی باشد برای یکی از سوال های زیر:

- آیا این خبر درباره مردم است؟

- آیا روی مردم اثر می گذارد؟

- آیا تازه، چشمگیر و دراماتیک است؟

- آیا بحث برانگیز و چالشی است؟

- آیا درمورد یا نقل قولی از یک فرد سرشناس است؟

•با عنوانی کوتاه و تحریک کننده آغاز شود که در حقیقت جوهره و زیرساخت اصلی یک داستان را تشکیل می دهد.

•اولین پاراگراف پس از عنوان (تیتر) باید مبین حقایق و دلایلی بر توضیح اهمیت بیان چنین خبری باشد. در حقیقت چنین ساختاری همان شیوه «هرم وارونه » که بهترین راه برای انتخاب گزارش مهم ترین اطلاعات است.بنابراین

•طوری بنویسید که اولین پاراگراف همچون قلابی مخاطب را به دام بیاندازد. انتخاب با شماست:

- مشکل را برجسته کنید.

- یک فرد را نشانه بگیرید.

پاراگراف دوم می تواند طوری سازماندهی شود که دلیل انتشار آن خبر و اهمیت بیان آن را توضیح دهد.

•شامل عناصر مهم خبری باشد.

- چه کسی؟

- چه چیزی؟

- چه وقت (کی)؟

- کجا؟

- چطور؟

- چرا؟

چک کردن عددها را فراموش نکنید

•وقتی خبری کوتاه، ساده و در عین حال کامل را (هر قدر هم با سرعت) برای انتشار آماده می کنید، قبل از انتشار باید اسامی، مقیاس ها، اعداد و ارقام و تاریخ آن را برای به دقت کنترل کنید و از صحت و درستی آن مطمئن شوید. ضمنا به یاد داشته باشید که عبارت های مخفف شده را به درستی استفاده می کنید.

•از قانون کیس به درستی استفاده کنید. یک خبر ساده، کوتاه و در عین حال کامل نباید بیشتر از پانصد کلمه (یک الی دو صفحه با فاصله خط استاندارد) باشد.

فقط به عناصر مهم خبری بچسبید (توجه کنید). تحکم کننده ننویسید.

•از نوشتن اعداد زیاد اجتناب کنید. روزنامه نگاران زیادی هستند که از ریاضی متنفرند!

•جلوی خودتان را برای پرسیدن پرسشی مستقیم از یک فرد سرشناس نگیرید.

•به یاد داشته باشید که فرد در دسترس همیشه امکان تهیه یک گزارش یا مصاحبه مفصل را برایتان فراهم می کند، پس همه اطلاعات ارتباطی (شماره تلفن، موبایل و آدرس محل کار و سکونت) افراد مرتبط با خبرتان را برای خود نگهدارید.

در نهایت باید این جمله از «آلبرت انیشتن» را به خاطر داشت که اگر نتوانید چیزی را به سادگی توضیح دهید، نمی توانید آن را به خوبی درک کنید.

منابع مورد استفاده در این گزارش:

http://journalism.about.com/od/writ...

http://journalism.about.com/od/writ...

http://www.ewc-popcomm.org/pdf/7_Co...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.