13 مرداد 1390

دبیر کل سازمان ملل، متعهد به دفاع از آزادی رسانه ها

13 مرداد 1390

ترجمه خبرنگاران ایران -مهتا پاینده:آزادی رسانه ها ،به ویژه آزادی بیان در فضای اینترنت ، برای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، از ارجح ترین اولویت هاست؛ وی در دیدار 25 ژوئن اش با گزارشگران بدون مرز وکمیته حمایت از روزنامه نگاران ، به این مهم متعهد شده است.

رؤسای هر دوی این سازمان ها اظهار داشتند که بیانیه های منتشر شده توسط دبیر کل سازمان ملل در حمایت از آزادی مطبوعات در جریان جنبش ها و تحولات اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار دلگرم کننده بوده است.

"جنبش های اخیر درخاورمیانه نشان می دهند که مردم سراسر دنیا تشنه دسترسی به اطلاعات هستند ،و توان ارتباط با یکدیگر را مغتنم می شمارند."

جول سیمون، مدیر اجرایی کمیته حمایت از روزنامه نگاران، ضمن ابراز این مطلب تأکید کرد :" این یک آرمان بنیادین انسانی است که برپایه قوانین بین المللی استوار شده است."

سازمان های حاضر در این نشست از بان کی مون که در دوره نخست دبیر کلی اش به حمایت از روزنامه نگاران شاغل در نواحی پر خطر، متعهد شده بود، پرسیدند که چگونه اختیارت جدیدش رابرای حمایت از آزادی مطبوعات در تمام نواحی ، اعمال خواهد کرد. بن به نمایندگان حاضر اطمینان داد که رسیدگی به موارد تک به تک نقض آزادی مطبوعات در اولویت قرار دارد .

" اینترنت به عنوان فضایی برای جریان آزاد اطلاعات و عقاید مختلف به شکلی جدایی ناپذیر با آزادی بیان و رشد وتوسعه جوامع مرتبط است."

سیمون در ادامه می افزاید:" کشورهای عضو سازمان ملل در قبال شهروندانشان مسئولند تا از این آزادی پاسداری کنند و آنرا محترم بشمارند.

" طبق آمار کمیته حمایت از روزنامه نگاران، در سال 2010 بیش از نیمی از روزنامه نگاران زندانی به صورت آنلاین مشغول به کار بوده اند. نمایندگان حاضر در این نشست از دبیر کل سازمان ملل خواستند که بر پایه پیام منتشرشده اش در روز آزادی مطبوعات در ماه می گامی پیش نهاده و در بسط آن حمله های سایبری، قوانین سانسور، و محدودیت اینترنت از طریق قوانین یا اعمال زور دولتی را خطاب قرار دهد.

دبیر کل گزارشگران بدون مرز، ژان فرانسوا ژیار، اظهار داشت:" ما از دبیر کل سازمان ملل فوری خواستار آن شدیم که از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسانی که در حال حاضر دربند بوده یا مورد تعدی و تعرض در کشورهایی چون یمن ، بحرین ، سوریه و لیبی قرار گرفته اند، قویاً حمایت کند."

وی افزود:" ما از او خواسته ایم که هر چه در توان دارد بکوشد تا سرکوب را متوقف کرده و از تمام کسانی که می خواهند از حق شان برای آزادی بیان بهره بگیرند حمایت کند. ما نیاز مهم حمایت از آزادی بیان به در فضای اینترنت را با یاد آوری این مسئله پیش کشیدیم ، که از هر سه کاربر اینترنت در سطح جهان یک نفرشان امکان دسترسی آزاد به شبکه را ندارد."

گزارشگران بدون مرز و کمیته حمایت از روزنامه نگاران از انتساب گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران استقبال کردند و از معاون دبیر کل در مورد مسئله دو روزنامه نگار فرانسوی که بیش از یک سال است که در افغانستان ربوده شده اند نیز پرسش کردند.

منبع: گزارشگران بدون مرز، 25 ژوئن2011 :

http://en.rsf.org/u-n-secretary-gen...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.