9 آذر 1392

دفاع قانونی از قانون شکنی رونامه نگاران

9 آذر 1392

نوشته: زویی ویلیامز(۱) و نیک هاپکینز(۲)

ترجمه: انوشه جاوید-خبرنگاران ایران

«کِیر اِستارمر »(۳)، دادستان ارشد انگلستان از روزنامه‌ نگارانی که در راه دفاع از اجتماع، مجبور به عبور از خط قرمزهای قانون می‌شوند دفاع می‌ کند و می‌ گوید دستورالعمل ‌هایش برای روزنامه‌ نگاران طوری طراحی شده ‌اند که آن ‌ها بتوانند بدون ترس از پیگرد قانونی، موضوعات سخت و پیچیده را دنبال کنند.

دادستان ارشد انگلستان یک برنامه ‌ی دفاعی قدرتمند از روزنامه‌ نگارانی را به راه انداخته است که در راه تحقیق به نفع اجتماع، قانون ‌شکنی می‌ کنند. او می‌ گوید دستورالعمل ‌هایی قانونی برای حمایت از این روزنامه‌ نگاران تهیه شده است.

استارمر، مدیر دادستانی عمومی (DPP) می‌ گوید: «خیلی بد است اگر موقعیتی پیش بیاید که در آن روزنامه ‌نگاری احساس کند قبل از دنبال کردن یک سرنخ یا پرسیدن یک سوال، باید با یک وکیل مشورت کند.»

وی در مصاحبه با گاردین، عنوان کرده است: «ما باید بدانیم که در مسیر کار روزنامه‌ نگاری، این افراد با قانون بزهکاری تماس پیدا خواهند کرد و به همین دلیل در دستورالعمل ‌های ما، رویکردی اتخاذ شده که بر اساس آن ارزیابی می‌ کنیم کجا شواهدی مبنی بر بزهکاری وجود دارد و آیا نفع اجتماعی در کاری که روزنامه‌ نگاری به دنبال آن بوده، از بزه صورت گرفته سنگین‌ تر است یا خیر؟»

استارمر در سخنرانی دیگری به مساله ‌ی اضطراب عمومی در مورد افشاگری‌ های «ادوارد اسنودن» پرداخت و با اشاره به این که یکی از اعضای هیات قانون‌ گزاری از پلیس شهری خواسته است تا در مورد روزنامه ‌ی گاردین و چاپ مقالاتی در مورد برنامه ‌ی نظارت و جاسوسی عمومی، تحقیق به عمل بیاورد، خاطرنشان کرد: «دستورالعمل ‌های فراهم آمده به شکل خاص به روزنامه‌ نگاران اجازه خواهند داد تا مطالب سخت و پیچیده را بدون ترس از پیگرد قانونی دنبال کنند، به شرط این که از آستانه ‌ی نفع عمومی گذشته باشند.»

استارمر بدون اشاره به نام اسنودن، گفت: «قبول داردم که بزهکاری ‌های نسبتاً زیادی در انجام کار روزنامه‌ نگاری پیش می‌ آید، ولی این دستورالعمل‌ ها از روزنامه‌ نگاران حمایت خواهند کرد.

استارمر که تا قبل از به پایان رسیدن سال جاری (۲۰۱۳ میلادی) از مقام ریاست دادستانی عمومی کناره‌گیری خواهد کرد، می‌ گوید: «نمونه‌ های فراوانی وجود دارد که در آن‌ ها، روزنامه‌ نگاران مجبور به شکستن قانون می‌ شوند اما این کار را برای دنبال کردن نفع عمومی انجام می‌ دهند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم دستورالعمل ‌هایی تهیه ببینیم تا بتوانیم از آنها برای روشن شدن حقیقت حمایت کرده باشیم. رویکرد ما بسیار روشن است: اولاً به دنبال این خواهیم بود که آیا واقعاً بزهکاری صورت گرفته است؛ اگر این طور نباشد که ماجرا به پایان می‌ رسد. اگر جرمی واقع شده باشد، این سوال را خواهیم پرسید که: آیا در کاری که روزنامه‌ نگار قصد انجام آن را داشته، نفع عمومی سنگین‌ تر از بزه صورت گرفته است؟ در این ‌جا ماهیت موضوع دنبال شده، میزان اطلاعات موجود، مساله ‌ای که قصد افشای آن وجود داشته و امثالهم تحت بررسی قرار خواهد گرفت.»

او می‌ افزاید: «تعریف نفع عمومی کار بسیار بسیار مشکلی است. ما در این مورد دست به مشاوره زدیم و فکر می‌ کنم حالا در جای درستی ایستاده‌ایم.»

استارمر به وکلا، محققین و اعضای ارشد جامعه ‌ی رسانه ‌ها پیوسته است که می‌ گویند قوانین آژانس ‌های اطلاعاتی بریتانیا باید با در نظر گرفتن افشاگری ‌های اسنودن در مورد نظارت‌ های گسترده ‌ی GCHQ و مشابه آمریکایی آن NSA، مورد بازبینی قرار بگیرند. لایحه ‌ی سرویس‌ های اطلاعاتی در سال ۱۹۹۴ میلادی و لایحه ‌ی تنظیم قوانین تحقیقی در سال ۲۰۰۰ میلادی تصویب شدند – یعنی مدت‌ ها قبل از این که امکانات تکنولوژیک به اندازه ‌ی امروز پیشرفت کرده باشند.

استارمر معتقد است آگاهی از این مساله که قوانین موجود باید طبق شرایط فعلی مورد بازبینی قرار بگیرند، در حال افزایش است... برخی از قوانین قدیمی را باید مجدداً بررسی کرد. به نظر وی بیشتر افراد این مساله را قبول دارند که یک جامعه ‌ی دموکراتیک نیازمند نوعی نظارت است و بیشتر مردم می‌ دانند که چنین نظارتی باید محدوده و خط قرمزهای خودش را داشته باشد.

گروه «بند ۱۹ » (۴) که یک کمپین آزادی بیان است، بحث در مورد تحقیق از گاردین را نگران کننده می‌ داند، چرا که مساله ‌ی افشاگر‌ی ‌های اسنودن منجر به «بحثی عمومی و ضروری در مورد نظارت همگانی» شده است.

کمیته ‌ی نیویورکی حمایت از روزنامه‌ نگاران می‌ گوید که این تحقیق اسکاتلندیارد از روزنامه، «ترسناک» است.

مدتی قبل، کمیته ‌ی منتخب وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد که انتشار مقالات گاردین در مورد نظارت همگانی را به عنوان بخشی از تحقیق گسترده در مورد مقابله با تروریسم، بررسی خواهد کرد.

«نیک کلِگ »(۵)، معاون نخست‌وزیر، گفته است که میزان نظارت دولت باید عمیقاً مورد بررسی قرار بگیرد. وزیر تجارت، «وینس کِیبل »(۷)، گفته است که گاردین با انتشار مقالاتی در مورد نظارت همگانی، خدمت بزرگی به جامعه کرده است. او می‌ گوید گاردین در انجام این کار «کاملاً محق» و «شجاع» بوده است.

جانشین قبلی استارمر در DPP، «لرد مک‌ دانلد »، مدتی قبل رئیس MI5 را به «سفسطه ‌های احمقانه و خودخواهانه» محکوم کرد که با استفاده از آن می‌ خواهند در برابر تقاضا برای بررسی بیشتر آژانس‌ های اطلاعاتی بریتانیا مقاومت کنند. مک‌دانلد گفت: «به نظر روشن می‌ رسد که وقتی مساله ‌ی نظارت و جاسوسی داخلی پیش می‌ آید، قانون باید بر تکنولوژی نظارت داشته باشد. اوضاع هر طور دیگری باشد، خطر از دست رفتن کنترل و مقید شدن دموکراسی در مقابل عدم پاسخگویی قدرت امنیتی را به دنبال خواهد داشت.»

منبع: گاردین، ۱۸ اکتبر ۲۰۱۳


پی نوشت:

۱ Zoe Williams

۲ Nick Hopkins

۳ Keir Starmer

۴ Article 19

۵ Nick Clegg

۶ Vince Cable

۷ Lord Macdonald

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.