11 مرداد 1390

گفت و گو با همسر سعيد متين پور، روزنامه نگار زنداني

همسرم از ساده ترین لذت های زندگی محروم است

11 مرداد 1390

خبرنگاران ایران -مارال خاتمی:سعید متین پور روزنامه نگار و فعال مدنی آذربایجانی که بخاطر دفاع از حق تحصیل به زبان مادری بسیار از او یاد می شود، به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است. قاضی صلواتی که قضاوت بسیاری از پرونده های 108 روزنامه نگار و فعال رسانه ای را که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دستگیر و بدون طی شدن رویه قانونی در دادگاه به سال ها حبس و جریمه و غیره محکوم شدند ، بر عهده داشته، اتهامات این روزنامه نگار را «ارتباط با بیگانگان» و «تبلیغ علیه نظام » عنوان کرده است. سعید متین پور در حالی دومین سال بازداشتش را سپری می کند که بیشتر این مدت را در سلول‌های انفرادی زندان اوین و تحت شکنجه و فشار‌ گذرانده و به دنبال آن به ناراحتی قلبی دچار شده است.

سایت خبرنگاران ایران با عطیه طاهری، همسر این روزنامه نگار درباره آخرین شرایط پرونده سعید متین پور به گفت و گو نشسته است. عطيه در طول گفتگو چندين بار بغض كرد و مصاحبه در حال و هواي خاصي انجام شد او در طول مصاحبه بارها گفت :" كاش انقدر به جوان های صلح جو و دلسوز ایران بدبین نبودند ."

آخرین بار چه زمانی توانستید با همسرتان ملاقات کنید؟ شرایط ایشان چطور بود؟

پانزده روز پیش با سعید ملاقات کردم. مدت زیادی است که ناراحتی های درمان نشده دارد. در طول دو سال بازداشتش دچار ناراحتی قلبی شده و بارها دچار حمله قلبی شده است. همچنین هنوز از ناحیه کمر و ستون فقرات درد می کشد .

آیا پیگیریهای شما برای بهبود شرایط نگهداری همسرتان که موجب بروز بیماری‌های متعدد برای او در زندان شده نتیجه اي هم داشته است؟

متاسفانه خير. البته دو ماه پیش برای اینکه بتوانیم به درمان بیماری قلبی اش و تشخیص پزشکی دست پیدا کنیم گفتند که با دست بند و پا بند می تواند به بیمارستان برود که سعید به شدت مخالفت کرد و درخواست مرخصی برای درمان کرد که تا امروز به نتیجه نرسیده است.

آیا وکیل آقای متین پور موفق شده‌اند با ایشان دیدار کنند؟

خیر. تا کنون از اینکار جلوگیری کرده اند

قاضی صلواتی، همسرتان را به اتهام «ارتباط با بیگانگان» به هفت سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام » به یکسال حبس محکوم کرده اما در اکثر نوشته‌ها و فعالیت هایی که به همسرتان منسوب است ایشان تنها از حق تحصیل به زبان مادری و هویت آذری دفاع کرده است. به نظرتان چرا بین حکم ایشان و فعالیتی که داشته‌اند تناقض وجود دارد؟ مگر او چه چیزی می‌خواسته و یا چه کار کرده است

سعید افکارش را و هر خواسته ای را که داشته در وبلاگ خود و در رسانه ها مکتوب کرده و در آنها هیچ چیز غیر قانونی وجود ندارد. مراجع قضایی انگار متاسفانه از قصد به نوعی رفتار می کنند که مخالفت ها به خشونت کشیده شود و بیشتر سرکوب ایجاد کنند. معلوم نیست چه منطقی پشت این حد بدبینی به دلسوزان و صلح دوستانی مثل سعید و خیلی های دیگر که مثل او در زندانها هستند وجود دارد. سعید تنها خواسته های فرهنگی-اجتماعی دارد. آنوقت با او چنین رفتار می شود. یک قصد دیگرشان هم شاید ترساندن مردم است که حتی چنین رفتارهای مدنی، طبیعی و ابتدایی را هم تاب نمی آورند و بر چسب های این چنینی می زنند.جالب اینجاست که اولین بازجوی سعید به او گفته بوده که حکم هشت سال به تو می دهم تا بفهمی با چه کسی طرف هستی.که همانطور هم شد که بازجو گفته بود.

شما برای ملاقات با همسرتان مجبورید مسیر طولانی شهر محل اقامت تان، زنجان تا تهران را طی کنید؟این فاصله و دوري راه چه مشکلاتی برای شما به وجود آورده است؟

تکرار این مسیر نه تنها سخت و خطرناک است، بلکه اتلاف وقت و انرژی است که به نا حق باید انجام دهم. سعید همیشه دچار دلهره است که با وضعیت نا امنی جاده ها و فشارها من سالم هستم یا خیر. به تلفن هم دسترسی ندارد که بتوانیم از حال یکدیگر با خبر باشیم.من هم قادر نیستم هر هفته به دیدنش بروم اما برادر و پدر و مادرش زمانی که من زنجان هستم ، به ملاقات می روند.

در ایین نامه سازمان زندان ها تصریح شده است که سازمان زندان ها باید ترتیبی اتخاذ كند که محکومان با در خواست شخصی در نزدیکترین محل سکونت خانواده خود تحمل کیفر کنند.آیا شما تاکنون اقدامی برای انتقال همسرتان به محل سکونت تان اجام داده اید؟

خیر. چون در زندان های زنجان زندانی سیاسی نگهداری نمی شود. نه اینکه منع قانونی باشد اما زندانی سیاسی را با قاتلان یا مجرمان دیگر در یک سلول نگهداری می کنند که خودش مشکل بزرگی است. ما خودمان ترجیح دادیم طولانی بودن مسیر را تحمل کنیم اما سعید در شرایط مناسب تری باشد.

مهم ترین دلتنگی های همسر یک زندانی سیاسی چیست؟

همه اش به این فکر می کنم که سعید کارهای مورد علاقه اش را نمی تواند انجام دهد. غذا که می خورم، قدم که می زنم، به کتابخانه که می روم و وقتی به بازار میوه ای که دو روز یکبار به آنجا می رفت برای قدم زدن می روم... تمام لحظاتم به او فكر مي كنم و همیشه این فکر با من است که سعید از کوچکترین و ساده ترین لذت های زندگی بی هیچ گناهی محروم شده است.

شما دو سال نوروز را بدون همسرتان گذرانده اید؟حتما مناسبت های دیگری هم بوده که بدون او سپری شده، مثل روز تولد و سالگرد ازدواج تان.در چنین مناسبت هایی چه احساسی دارید و روزتان را چگونه می گذرانید؟

سعید بیش از همه چهارشنبه سوری را دوست دارد.ترجیح می دهم تنها باشم در آنروز و به او فکر کنم ،اما خانواده نمی خواهند احساس تنهایی کنم و معمولا در کنارم هستند.

خواست شما از نهادهای امنیتی که می‌توانند بر پرونده همسرتان تأثیر بگذارند چیست؟

من عاجزانه از آنها می خواهم که بدبینی های نا به جا نسبت به شهروندان ایرانی را پایان دهند. این همه نیروی برگزیده کشور در زندانها هستند که عمرشان دارد تلف مي شود . بدبینی را از خود دور کنند تا بتوانند ببینند خواست افرادی مانند سعید پیشرفت ، خوشبختی و سربلندی مردم است نه هیچ چیزی دیگر.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.