10 مهر 1392

کنترل اطلاعات، کنترل روح انسانها

10 مهر 1392

نویسنده: یو گائو

مترجم: انوشه جاوید

مقدمه:‌خانم «یو گائو»(۱) یکی از مطرح ترین روزنامه نگاران چینی است که زندگی حرفه ای خود را در سال ۱۹۷۹ شروع کرد. او همچنین به عنوان روزنامه نگار آزاد برای رسانه های مختلف چینی و هنگ کنگی فعالیت کرد. یو در سال های فعالیت خود به عنوان یک روزنامه نگار معترض و منتقد شناخته شد. او در سال ۱۹۸۹بعد از تظاهرات در میدان تیانانمن بازداشت شد و ۱۵ ماه بعد به خاطر بیماری از زندان آزاد شد. «یو» بار دیگر در سال ۱۹۹۳ بازداشت شد و در نوامبر ۱۹۹۴ به اتهام انتشار اسناد دولتی محرمانه به شش سال زندان محکوم شد. در فوریه ۱۹۹۹ بار دیگر به خاطر بیماری به صورت مشروط آزاد شد. در سال ۱۹۹۵ او قلم طلایی آزادی را دریافت کرد. در همان سال «یو» جایزه شجاعت در روزنامه نگاری را گرفت. در سال ۲۰۰۰ او یکی از ۵۰ قهرمان آزادی مطبوعات جهان شناخته شد. او همچنین برنده ی جایزه ی «نیه‌ مانِ »(۲) یادبود «جین دنگ »(۳) در سال ۲۰۱۳ است. وی از جمله روزنامه نگارانی است که تجربیات زیادی در مورد پدیده سانسور و کنترل اطلاعات دارد. متن زیر یکی از مقاله هایی است که گائو در رابطه با نحوه ی سانسور در رسانه های چین نوشته است.

ایده ی کنترل شدید –هم اسلحه و هم قلم- همواره در نظر حزب کمونیست مهم ‌ترین راه برای حفظ قدرت بوده است. در چین، چه حزب و چه دولت باید تمامی خروجی های رسانه ‌ای را صاحب باشند. در هسته ی رژیم، اختیار سانسور رسانه های چین که اداره ی تبلیغات مرکزی (CPD) وظیفه آن را برعهده دارد متعلق به حزب کمونیست است.

اداره ی تبلیغات مرکزی دو وظیفه دارد:

۱- کنترل اطلاعات

۲- کنترل روح انسان ها

با کنترل اطلاعات، حزب می‌ تواند افراد را از تفکر مستقل باز دارد و آن ‌ها را تبدیل به ابزاری برای خود کند. با این حال، کنترل اطلاعات و محدود کردن تفکر افراد روز به روز سخت ‌تر می‌ شود و به همین دلیل رژیم سانسور و تبلیغات باید سریع ‌تر و سریع تر رشد کند.

اداره ی تبلیغات مرکزی بخشی داخلی از حزب کمونیست چین است. بخش های تبلیغات در سرتاسر کشور و در سطوح مختلف سلسله‌ مراتب دولت حزبی وجود دارند؛ از ادارات مرکزی و ایالتی گرفته تا بخش های منطقه ‌ای و روستایی. مدیر تمامی ادارات تبلیغات، سران سیاسی برتر هستند. برای مثال دبیر اداره ی تبلیغات شانگهای یکی از ۱۳ عضو کمیته ی دائمی شانگهای است که برترین کمیته ی مدیریتی این شهر محسوب می‌ شود.

در چنین فضا و اتمسفری برای حفظ تنها مقدار اندکی از آزادی رسانه‌ ای، شجاعت و تمایل به مصالحه تنها ابزارهای کافی به شمار نمی آیند. شما به عنوان روزنامه نگاری که در این فضا کار می کنید باید از مهارت های سیاسی ظریفی برخوردار باشید تا بتوانید با صاحب منصبان بانفوذ دوست شوید و اگر سازمان شما به خطر افتاد، بتوانید از حمایت آن ‌ها استفاده کنید.

سه شیوه ظهور سانسور

در کشور کمونیستی همانند چین، سانسور و کنترل اطلاعات سبک ها و شیوه های مختلف دارد؛ اما بارزترین طریقی که در مورد رسانه ها و مطبوعات رایج است در سه سطح کلی طبقه بندی می شود:

• دستور قبل از چاپ

اداره ی تبلیغات می‌ تواند در جلسات مرتبی که قبل از شروع هر گزارش برگزار می‌ شود یا به صورت تلفنی در صورت خبرهای فوری، دستورات خاصی را را برای اعمال

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.