3 شهریور 1392

رسانه های دیجیتال در مقابل رسانه های سنتی

3 شهریور 1392

نوشته: سارا دارویل

ترجمه: انوشه جاوید

خبرنگاران ایران -امروزه شهروندان ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن و برزیل بیشترین مصرف کنندگان اخبار رسانه های دیجیتال هستند؛ اما نکته قابل توجه این است که با وجود چنین اشتراکی، میان شهروندان این کشورها فرق های اساسی وجود دارد و تفاوت های فرهنگی نقش عمده ‌ای را در این میان بازی می‌ کنند.

نتایج یک تحقیق روی الگوهای مصرف خبر نه کشور که در انیستیتوی مطالعات خبرنگاریِ رویترز انجام شده است، نشان می‌دهد: «از یک کشور به کشور دیگر تفاوت های عمیقی در تمایل مردم به خرید روزنامه، اظهار نظر در مورد یک خبر، یا پرداخت پول برای خبرهای آنلاین، به چشم می‌ خورد. همچنین این مساله نشان می‌ دهد که اوضاع رسانه های ایالات متحده تنها الگوی جهانی در این زمینه نیست.»

«نیک نیومن »، یکی از مولفین این پروژه، می‌ گوید: «از یک طرف ایالات متحده به دلیل پهناور بودن و پیشگام بودن در بسیاری از زمینه ها به عنوان یک پیشرو به حساب می‌ آید؛ این کشور آن‌ قدر نوآوری داشته که همه فکر می‌ کنند اگر اتفاقی آن ‌جا می افتد، در باقی نقاط جهان هم باید به همان صورت رخ دهد؛ ولی یکی از نکات غافلگیر کننده این است که چنین چیزی وجود ندارد.»

این تحقیق میزان تغییرات مصرف اخبار در طول زمان و در کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار داد – یعنی دو حوزه ‌ای که قبلاً مستقلاً مورد بررسی قرار گرفته بودند. (این تحقیق بر اساس یک نمونه ‌ی محدودتر و متعلق به سال پیش انجام شد و به مصرف اخبار در کشورهای ایالات متحده، بریتانیا، دانمارک، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، مناطق شهری برزیل و ژاپن پرداخت.) نتیجه اثبات کرد که برخی از یافته‌ ها تقریباً جهانی و ثابت هستند. تلفن های همراه هوشمند و تبلت‌ ها با نرخ نسبتاً متفاوتی در حال گسترش هستند، ولی با این حال همه جا می‌ توان آن ‌ها را دید. در ایالات متحده، 11 درصد افراد در سال 2012 میلادی اعلام کردند که اخبار را از طریق تبلت خود دریافت می‌ کنند؛ امسال، این میزان به 16 درصد رسید. در بریتانیا، این تغییر از 8 به 16 درصد و در آلمان از 5 به 10 درصد بوده است.

ولی تفاوت عمده در میزان تمایل مصرف‌ کنندگان به ارائه ‌ی نظر در مورد اخبار و به اشتراک گذاشتن آن‌ ها در شبکه های اجتماعی است. 38 درصد از پاسخگویان در مناطق شهرنشین برزیل اخیراً در مورد یک خبر نظر داده یا آن را روی شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته بودند، در مقابل 7 درصد در ژاپن، 8 درصد در آلمان و 10 درصد در بریتانیا. ایالات متحده با 21 درصد در جایگاه دوم قرار دارد.

نیومن با اشاره به این که درک این تفاوت‌ ها برای سازمان های خبری بین ‌المللی بسیار اهمیت دارد، تاکید دارد: «اگر در هافینگتون ‌پست باشید و بخواهید به یک استراتژی بین‌ المللی بپردازید که در سرتاسر اروپا و بعد ژاپن و بعد ایالات متحده جواب می‌ دهد – خوب باید بدانید که تمامی کشورها با درصد برابری به المان های اجتماعی و محتوای خبری پاسخ نمی‌ دهند. شما باید فرهنگ و آن چه را که مردم از رسانه ‌ها انتظار دارند، در نظر داشته باشید.»

این تحقیق عمده تفاوت‌ ها را ناشی از «فرهنگ» می‌ داند و نیومن آن را به معنای جغرافیا، سیاست و قوانین رسانه ‌ای هر کشور در کنار عادات مصرف اخبار و مشارکت افراد می‌ داند و می‌ گوید: «در کنار همه این عوامل موضوع دیگری به نام کلیشه ‌ها و قالب ها هم هست که به هیچ وجه نمی توان آنها را نادیده گرفت و درست وقتی به این بخش می رسید متوجه می شوید که این ‌کلیشه ها چقدر اثرگذار و واقعی هستند. بنابر این اصلا تعجبی ندارد که فرهنگ اسپانیایی، فرهنگ لاتین، فرهنگ برزیلی و امثالهم بسیار محبوب و فراگیر باشند. این فرهنگ ‌ها در شکل آنلاین‌ هم بسیار پرمخاطب و فراگیر هستند، همانطور که در دنیای واقعی هستند. این مردم دوست دارند در مورد اخبار حرف بزنند، دوست دارند اخبار را به اشتراک بگذارند، و این مساله در اینترنت و به شکل آنلاین هم قابل ملاحظه است.»

بخش دیگری از این تحقیق، گویای این واقعیت است که بیشتر عادات مربوط به اخبار رسانه های سنتی همچنان در کشورها برقرار است. نیمی از افرادی که مورد پرسش قرار گرفتند، اعلام کردند که همان هفته یک روزنامه ‌ی چاپی خریداری کرده‌ اند، در صورتی که تنها 5 درصد اعلام کردند که بابت اخبار دیجیتال پولی داده‌ اند. در آلمان و فرانسه، یک سوم پاسخگویان چنان به اخبار رسانه های دیجیتال اظهار بی‌ علاقگی کردند که نشان می‌ داد اخیراً اخبار را تنها از طریق تلویزیون، رادیو یا روزنامه های چاپی دنبال کرده ‌اند – در صورتی که خود این تحقیق به شکل آنلاین انجام می‌ شد.

برخی از یافته های این تحقیق –مثل این حقیقت که اخبار رسانه های دیجیتال از مقالات و تصاویر فاصله گرفته و به سمت کلیپ های تصویری و بلاگ های ویدیویی می‌ رود- اصلاً تعجب برانگیز نبوده است. با این حال نکات امیدبخشی هم برای ناشران به چشم می‌ خورد. بیشتر کشورها افزایش آماری در تعداد افرادی که به اخبار دیجیتال روی آورده‌ اند‌ دارند، و در تمامی 9 کشور مورد بررسی، افراد بین 25 تا 34 سال مایل‌ ترین افراد به پرداخت پول برای اخبار دیجیتال معرفی شدند.

بریتانیا تنها کشور جدا افتاده در مساله ‌ی پرداخت بابت اخبار دیجیتال است؛ آن هم به لطف بی.‌بی.‌سی و روزنامه های بزرگی چون گاردین و دیلی‌ میل که بدون دریافت هزینه به انتشار خبر می‌ پردازند. در لیست کشورهایی که مردم آن حاضر به پرداخت پول برای اخبار هستند، بریتانیا در رتبه ‌ی آخر است: تنها 5 درصد اعلام کردند که حاضرند در آینده پولی بابت اخبار دیجیتال بپردازند؛ در مقابل 9 درصد در ایالات متحده و 58 درصد در برزیل اعلام آمادگی برای خرید اخبار دیجیتال کرده ‌اند.

خصوصاً در بریتانیا، رسانه ‌ها تازه مشغول به آموزش افراد شده ‌اند تا بابت چیزی که همواره رایگان دریافت کرده ‌اند، پول بپردازند. نیومن می‌ گوید: «صنعت آب به مردم یاد داده که بابت بطری های آب –یعنی مارک آب معدنی، بسته‌ بندی، و برتری آن ‌ها- هم پول بپردازند. اما وقتی خبرگزاری های بزرگی چون گاردین هنوز رمز موفقیت را در انتشار رایگان اخبار می‌ بینند، اخبار همچنان مجانی و به وفور در دسترس مردم خواهد بود. و این تغییری است که این سازمان های خبری باید به سوی آن حرکت کنند.»

منبع:

http://www.niemanlab.org/2013/06/wh...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.