29 مرداد 1392

فیس ‌بوک، روزنامه ‌ی شخصی‌ سازی شده

29 مرداد 1392

خاویر ای. دیوید

ترجمه وخلاصه : انوشه جاوید

آر.اس.اس (RSS) یا فیدخبری خانواده ‌ای از قالب‌ های خورد فید در وب است که برای انتشار محتویاتی که در بازه‌ های زمانی خاص به‌ روزرسانی می ‌شوند (مانند وب ‌نوشت ها، عناوین اخبار و پادکست ها) استفاده می‌شود. این دست آورد شيوه ای ساده است که به شما امکان می دهد به طور خودکار همچنان که در طول روز اخبار، گزارش ها، عکس ها و فیلم های سایتی مرتب تازه می شود، تازه ترين اخبار موجود در خبرخوان تان را هم به روز کنید. بدين ترتيب تازه ترين عناوين خبری، به علاوه چکيده ای از هر گزارش يا خبر را خواهيد ديد که در کنار آن پيوندی وجود دارد که شما را به متن کامل خبر يا گزارش راهنمايی می کند.

این شیوه از به روز نگهداشتن مخاطب در حقیقت نوعی هوشمندی برای حفظ مخاطب و افزایش تعداد آن است که این روزها تبدیل به یک رقابت غیرقابل اجتناب شده است. به طوری که بسیاری از کمپین های انتخاباتی و فعالان اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... برای حفظ بقا و تضمین دستیابی به اهداف شان تاکید بر استفاده از چنین فن آوری را در وب سایت های خود (یا ابزارهای رسانه ای شان) به عنوان یک اولویت مطرح می کنند.

از آنجایی که فیس بوک یکی از سایت ها و شبکه های اجتماعی است که علاوه بر محبوبیت جهانی زمینه به راه افتادن اتفاق های بزرگ در بسیاری از کشورهای دنیا نیز شده است لذا مدیران آن در تلاش برای بالا بردن قابلیت بصری و کاربرنوازی بستره ‌ی خود، تغییرات جدیدی را در فید خبری خود به وجود آورده اند و کوشیده اند خاصیتی به آن ببخشند که مدیر اجرایی ارشدش، آن را «روزنامه ‌ی شخصی‌ سازی شده» می‌ نامد. تحولی که نه تنها دنیای رسانه بلکه دنیای سیاست را به شرط اینکه در استفاده آن هوشمندی به کار رود، به شدت دگرگون و متاثر خواهد کرد.

تغییرات اکوسیستم فیس ‌بوک تقلیدی از سایت های اشتراک‌ گذاری عکس چون اینستاگرام –که اکنون تحت مالکیت فیس ‌بوک درآمده- و پرینترست است و تمرکز بیشتری بر عکس ‌ها و ویدیوها دارد. همچنین متن های طولانی تر و مقالاتی بیشتر در مورد افراد، مکان ‌ها و کارهایی که برای هر کاربر اهمیت دارد، در این تغییر به چشم می‌ خورد.

این شبکه ‌ی اجتماعی که مرکز آن در پالوآلتو قرار دارد، به دنبال تلاش های اخیر برای بهبود قابلیت جست و جوی خود، قابلیت تازه ‌ی دیگری به وجود آورده که مدیرعامل آن –مارک زوکربرگ - در توصیفش می‌ گوید: «به کاربران اجازه خواهد داد هر چه را که می‌ خواهند با هر تعداد مخاطبی که دوست دارند، به اشتراک بگذارند.»

این وضعیت جدید با انتخاب شخصی اعمال سلیقه طوری مرتب می‌ شود به کاربران اجازه می دهد تا اطلاعات بیشتری را همراه با عکس و ویدیو به نمایش بگذارند. اخبار و تصاویری که برای خود فرد، از اهمیت بیشتری برخوردار است. مدیران فیس ‌بوک گفته اند که این کار باعث می‌ شود علاقمندان این شبکه ‌ی اجتماعی کنترل بیشتری روی آن چه که می‌ بینند و آن چه که به اشتراک می‌ گذارند، داشته باشند. نکته جالب این است که این فید جدید به راحتی روی کامپیوترهای شخصی و موبایل قابل استفاده و دسترسی خواهد بود. تحولی که موجب خواهد شد پدیده سانسور اطلاعات (با وجود اعمال فیلترهای شدید) در بسیاری از کشورها به طرز باورنکردنی از کنترل دولت ها خارج شود. انتشار اخبار سرعت بیشتری به خود بگیرد و شاید دنیا مجبور باشد با سیاست های ظریف تر و محتاطانه بیشتری اداره شود.

در وضعیت فعلی فیس ‌بوک، کاربران با هر بار ورود به حساب خود با هجوم سیل فیلتر نشده ای از اطلاعات رو به رو می‌ شوند؛ اما داشبورد خبری اصلاح شده جدید فیس بوک تا حدود بسیاری می‌ کوشد به کاربران کمک کند تا محتوای ظاهر شده در فید خود را کنترل و اصلاح کنند. این کنترل و اصلاح سبب شده است تا همان کنترل، اصلاح و انتخابی که شاید یک سردبیر در مورد محتوای مطالب و عکس های روزنامه یا سایتش اعمال می کرده است در صفحات شخصی فیس بوک کاربران عادی اما مشتاق فیس بوک هم پدیدار شود.

زورکربرگ در یک مصاحبه ‌ی خبری با خطاب قرار دادن کاربران و علاقه مندان فیس بوک گفت: «ما بر این باور هستیم که خالق یکی از بهترین روزنامه های الکترونیکی شخصی سازی شده هستیم و بهترین روزنامه ‌ی شخصی‌ سازی شده باید تنوع گسترده ای از محتواهای گوناگون داشته باشد. بهترین روزنامه ‌ی شخصی‌ سازی شده باید بصری، غنی و جذاب باشد؛ چرا که داستان های مربوط به شما جذاب و پیچیده هستند و حق آن ‌هاست که به همان شکل که هستند و با کلام بیشتری به تصویر در بیایند.»

از نظر بسیاری از کارشناسان ارتباطات، این فید تازه فرمی کلیدی از شبکه ‌ی جی.‌پلاسِ گوگل را به یاد کاربر می‌ اندازد. مفهوم حلقه های جی‌.پلاس به کاربران خود توانایی فراوانی می‌ داد تا در مورد به اشتراک گذاشتن محتوای خود و روش آن، اختیار داشته باشند. با این حال ظاهر جدید فیس ‌بوک بیشتر به نفع شخصی خود کاربران تمام می‌ شود – چون صاحبان محتوا انتخاب می‌ کنند که چه چیزهایی را می‌ خواهند ببینند. این تغییر همچنین تلاشی است از سوی فیس ‌بوک برای پذیرا شدن اینترنت به شکلی بصری تر؛ همان طور که سایت هایی چون Tumblr و YouTube چنین چیزی را محبوب عام ساخته‌ اند.

مصرف کنندگان و کاربران اینترنت در محیط هایی همچون فیس بوک، اطلاعات و محتوای زیادی را به اشتراک می‌ گذارند. آنها (به ویژه آن دسته که سعی دارند اتفاق ها و رویدادهایی که در اطرافشان می گذرد را جهانی کنند) اغلب از شبکه های اجتماعی برای جذاب تر کردن داستان ‌ها، عکس ‌ها و ویدیوهای خود بهره می‌ برند. این دگرگونی یک مزیت دیگر هم دارد. به اعتقاد تحلیلگران جدا از کمک به شرکت های تبلیغاتی برای هدف قرار دادن کاربران بر اساس علاقمندی های مشخصشان، این بستر ‌ جدید باعث خواهد شد فیس ‌بوک سود بیشتری از کاربران موبایلی به دست بیاورد. این بخش از بازار محل بحث های داغی میان شبکه های اجتماعی و شرکت های تکنولوژی است، چرا که روز به روز خریداران بیشتری به سوی موبایل حرکت می‌ کنند تا اخبار و سرگرمی را از طریق آن کسب کنند. پدیده ای که مطمئنا خیلی از کشورها را نگران و مستاصل خواهد کرد چرا که در بسیاری از موارد کنترل انتشار اطلاعات از دستشان در خواهد آمد.

«جین مانستر »، مدیر اجرایی شرکت Piper Jaffray می‌ گوید: «اگر به تصویر بزرگ تر این اوضاع نگاه کنید، می‌ بینید که فیس ‌بوک سعی دارد با تبلیغات بیشتر و متنوع تر در دنیای وب و شبکه های اجتماعی ظاهر‌ شود که این امر باعث تغییر سود نهایی آن خواهد شد؛ زیرا سرمایه‌ گذاران همیشه یک سوال بزرگ دارند و آن این است که چطور از استفاده ‌ی فراوان جامعه از یک پدیده فراگیر و به ظاهر رایگان می‌ شود سود بیشتری کسب کرد؟»

منبع:

http://www.cnbc.com/id/100533270

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.