15 شهریور 1388

نامه سرگشاده ۳۳۰ روزنامه‌نگار به دادستان جديد تهران

"روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کنيد"

15 شهریور 1388

بيش از ۳۳۰ روزنامه‌نگار و فعال مطبوعاتی ایران در نامه‌ای سرگشاده به دادستان جديد تهران، ضمن تاکید بر آزادی سريع روزنامه‌نگاران زندانی به طرح مطالبات خود از دستگاه قضايی پرداختند. "آزادی بی قيد و شرط تمامی روزنامه‌نگاران در بند" اصلی‌ترین اولویت امضاکنندگان این نامه عنوان شده است.

متن کامل این نامه را در ادامه می‌خوانید:

جناب آقای عباس جعفری دولت‌آبادی
دادستان محترم تهران

با سلام و احترام

رسانه‌ها و قوه قضاييه وظيفه‌ای مشترک در ديده‌بانی و حراست از حقوق شهروندان به عهده دارند و بر مبنای اين مشترکات نيازمند تعامل با يکديگر هستند. از اين رو انتصاب جنابعالی به عنوان دادستان تهران فرصتی برای ما روزنامه‌نگاران و فعالان مطبوعاتی فراهم آورده که دغدغه‌ها و خواسته‌های خود را مطرح کنيم. متاسفانه در سال‌های اخير رويه حاکم بر دادستانی تهران توام با بی‌اعتمادی و عدم تعامل با اصحاب رسانه و مطبوعات بوده‌است. به گونه‌ای که شاهد احکام متعدد توقيف جرايد بوديم تا جايی که بسياری ار نشريات با استناد به قانون اقدامات تامينی مصوب ۱۳۳۹ و مختص مجرمين خطرناک، تعطيل شدند و ده‌ها نفر از روزنامه‌نگاران نيز که صرفا به انجام وظيفه حرفه‌ای خود می‌پرداختند به بهانه‌های مختلف بازداشت شدند.

اين تجربه تلخ ما را بر آن داشته که در ابتدای قبول مسووليت جنابعالی بار ديگر بر انتظارات و مطالبات خود از دستگاه قضايی تاکيد ورزيم. انتظار می‌رود در دوران تصدی جنابعالی، رويه جاری دادستانی تهران در ارتباط با رسانه‌ها به شکلی اساسی تغيير کند و نگاهی که رسانه‌ها را عامل تهديد می داند جای خود را به نگاه فرصت‌ساز به رسانه‌ها و توام با پذيرش اطلاع رسانی آزاد دهد.

در فضای کنونی کشور، بازداشت تعداد کثيری از روزنامه‌نگاران فاقد هرگونه توجيه و مبنای قانونی است، بنابراين آزادی بی قيد و شرط تمامی روزنامه‌نگاران در بند، اصلی‌ترين اولويت امضاکنندگان اين نامه است. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به عنوان تنها مرجع صنفی اهالی مطبوعات در ايران مدتی پيش و در آستانه برگزاری مجمع عمومی با پلمپ غيرقانونی و غيرمستند دادستانی تهران از ادامه فعاليت بازمانده است، از اين رو فک پلمپ و رفع محدوديت‌ها بر سر فعاليت اين نهاد صنفی ديگر خواسته اصلی ما به شمار می رود.

رويه غيرمسوولانه توقيف رسانه‌ها از طريق دادستانی تهران سالهاست که گريبان‌گير اصحاب جرايد است و هراس دائمی از توقيف، امنيت روانی و شغلی روزنامه نگاران را شديداً به خطر انداخته است که در آخرين نمونه‌های آن شاهد توقيف روزنامه‌هايی چون ياس نو، صدای عدالت و اعتماد ملی بوده‌ايم. انتظار ما از دادستان جديد تهران اين است که با رفع توقيف از اين رسانه‌ها، گامی در راه اعتماد سازی بردارد. هر چند که خواست اساسی ما رفع توقيف از تمام رسانه‌هايی است که در سالهای گذشته به دليل نگاه سلبی بخشی از قوه قضاييه، از انتشار بازمانده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.