16 تیر 1390

گفت و گو با مهسا امر آبادي، همسر مسعود باستاني روزنامه نگار زنداني

مسعود باستانی، روزنامه‌نگاری که پس از دو سال حبس وکیل خود را ندیده است

16 تیر 1390

خبرنگاران ایران - مارال خاتمی :مسعود باستانی یکی از پنج روزنامه‌نگار زندانی است که اخیراً در اعتراض به نحوه مرگ هدی صابر، روزنامه‌نگار و پژوهشگر که در اثر اعتصاب غذا در زندان اوین روی داد و همچنین نحوه فوت هاله سحابی که در پی حمله ماموران امنیتی به مراسم تشییع جنازه پدرش روی داد، دست به اعتصاب غذا زده بودند. بهمن احمدی امویی، عماد بهاور، عماد الدین باقی و محمد جواد مظفر نیز چهار روزنامه‌نگار زندانی دیگری هستند که در این اعتصاب سهیم بودند. این حرکت اعتراضی، حمایت های گسترده ای را برانگیخت که موجب پایان اعتصاب از سوی آنان شد. كه می‌توان از جمله به واكنش ها حمایتهاي پزشکان ، روحانيان و همچنین خانواده‌های شهداي جنگ ايران و روزنامه نگاران داخل و خارج از ايران اشاره كرد .

مسعود باستانی یک ماه پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال 88 و به دنبال مراجعه ماموران امنیتی به منزل در غیاب او و دستگیری همسرش مهسا امر آبادی که او نیز روزنامه‌نگار محکوم به حبس است بازداشت شد .

مسعود باستانی پیش از این دستگیری شش ماه را نیز در زندان اراک به اتهام مطبوعاتی گذارنده بود.او سابقه همکاری با روزنامه های شرق و کارگزاران و سایت جمهوریت را در پرونده کاری خود دارد.

مسعود باستانی به شش سال حبس محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تأیید شده است. وی در حال حاضر دومین سال حبس خود را در بند عمومی زندان رجایی شهر کرج می گذراند. با مهسا امرآبادی همسر این روزنامه‌نگار زندانی در خصوص شرایط همسرش به گفت و گو نشستيم :

آخرین باری که موفق شدید با همسرتان ملاقات کنید چه زمانی بود؟

. دو هفته پیش با مسعود ملاقات داشتم. روحیه خوبی داشت اما از نظر جسمی ضعیف شده بود . ملاقات در زندان رجایی شهر هر دو هفته یکبار است چون یک هفته آقایان می‌توانند بروند و یک هفته خانم ها

آیا آقای باستانی هنوز در بند «دارالقرآن زندان رجایی شهر» نگهداری می شوند؟

خیر. ایشان در حال حاضر در بند عمومی زندان رجایی شهر با سایر زندانیان سیاسی نگهداری می شوند.

آیا به نظر شما همسرتان در شرایط استاندارد در زندان نگهداری می شود؟

به هیچ عنوان اینطور نیست. زندانیان سیاسی رجایی شهر حدود65 نفر هستند و در یک بند جداگانه از سایر زندانیان نگه داری می شوندو هیچگونه دسترسی به تلفن ندارند. در طول روز در بند بسته است، هواخوری روزانه بسیار ناچیز است. امکان خرید از فروشگاه زندان محدود است. بیماری‌های عفونتی متعددی در زندان رایج است و خانواده‌ها هر بار که عزیزانشان به بهداری زندان منتقل می‌شوند از ترس ابتلایشان به این بیماری‌ها وحشت می کنند.

آخرین باری که آقای باستانی توانسته اند با وکیل خود ملاقات کنند چه موقع بوده است؟

مسعود از زمان بازداشت تا کنون اجازه نداشته است با وکیل خود دیدار کند.وکیل ایشان آقای محمد شریف حتی از زمان برگزاری دادگاه هم بی‌خبر بود چه برسد به آنکه بتواند از همسرم دفاع کند

آیا به جز آقای محمد شریف، شخص دیگری هم وکالت همسرتان را بر عهده دارد؟

خیر.

آیا این درست است که آقای باستانی به خاطر آموزش روزنامه‌نگاری در زندان اوین مورد غضب قرار گرفته و به زندان رجایی شهر منتقل شده است؟

این دلیلی است که به ما عنوان کردند. در صورتی که این کار به هیچ عنوان جرم محصوب نمی شود که بخواهند به دلیل آن مسعود را تنبیه کنند. بر فرض هم اگر همسر من به آموزش روزنامه‌نگاری پرداخته باشد مسئولان بر طبق چه ضابطه‌ای او را به این خاطر تنبیه کرده و بدون آنکه عنوان تبعیدی داشته باشد او را به کرج فرستاده اند. حتی در زندان های زمان شاه هم اینگونه سخت‌گیری ها وجود نداشت که کسی را به بهانه آموزش یک حرفه تبعید کنند.

بعد ازضرب و جرح آقای باستانی که مقابل چشم شما و مادر ایشان و دیگر خانواده‌های زندانیان سیاسی در سالن ملاقات زندان رجایی شهر انجام گرفت و به مصدومیت جدی ایشان انجامید،حالا که مدتی ازاین واقعه گذشته آیا به نظر شما مسئولان زندان رجایی، رفتار خود را تغییر داده اند؟

ما گله ای از رفتار مسئولان زندان نداشته و نداریم، رفتار آن‌ها تا کنون مناسب بوده و به اصطلاح مامورند و معذور. ما از مسئولان تصمیم گیرنده گله داریم که چرا عزیزان ما را از دسترسی به حقوق قانونی شان محروم کرده اند. البته سربازی که این رفتار را کرده بود مقصر بوده که گویا متنبه شده است.

آیا با علما یا مراجع دینی در خصوص پرونده آقای باستانی صحبت کرده اید؟ نظر آن‌ها به‌خصوص با توجه به اینکه آقای باستانی مجبور شده بر ضد خود اعتراف کند چه بوده است؟

بله با آیت الله بیات زنجانی و صانعی مشورت کرده‌ایم که هر دو معتقد بودند اینگونه اعترافات به هیچ وجه نباید مبنای محکومیت قرار بگیرد آیت الله امجد و دستغیب نیز فَتوا داده‌اند که این اعترافات معیار نیست اما انگار هیچ گوش شنوایی وجود ندارد

آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که نزد مراجع بین‌المللی دادخواهی کنید و پرونده قضایی تشکیل دهید؟

متأسفانه گروهی در حاکمیت ما را با تهدید و زور حتی از ملاقات با مراجع دینی و قضایی برحذر داشته‌اند چه رسد به دادخواهی از مراجع بین المللی. البته ما به فعالیت‌های قانونی سازمان های بین‌المللی چشم دوخته ایم اما در حقیقت دست ما برای دریافت کمک و دادخواهی از آنان کوتاه است . حاکمیت حتی در صورت مصاحبه خانواده‌ها با رسانه‌ها آنان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

فکر می‌کنید در چه صورت حکم همسرتان لغو خواهد شد؟

نمی‌دانم به این سئوال چگونه پاسخ دهم. عزیزان ما چنان تحت خطر هستند که ما فقط به فکر بهبود شرایطشان می‌توانیم باشیم نه بیشتر از آن . مثلاً دنبال این باشیم که بتوانند برای درمان بیماری شان مرخصی بگیرند یا از حق استفاده از تلفن برخوردار شوند. عرصه بر خانواده‌های زندانیان سیاسی را چنان تنگ کرده‌اند که کسی نمی‌تواند به چیز دیگری جز بهبود حداقلی شرایط عزیزش بیاندیشد

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.