9 تیر 1392

به مناسبت روز جهانی رسانه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی؛ از رشد کاربران تا رقابت رسانه ها

9 تیر 1392

ترجمه از خبرنگاران ایران

خبرنگاران ایران- روز آخر ژوئن(امروز) را به نام روز رسانه‌های اجتماعی معرفی کرده اند. رسانه‌ها و شبکه هایی که هر روز در زندگی بسیاری نفوذ پیدا می کنند. با وجود فیس‌بوک، گوگل پلاس، توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی خود را در دنیایی می بینیم که لایک ها، به اشتراک گذاری ها، دنبال کردن‌ها و دنبال شدن‌ها حرف اصلی را می زنند.

طبق آخرین آمارهای منتشر شده در سال ۲۰۱۳ ، فیس بوک پر بازدیدترین شبکه اجتماعی است به طوریکه این شبکه در ماه ۷۵۱ میلیون کاربر فعال دارد. فیس بوک روند رو به رشد خود را در جذب کاربران جدید ادامه داده است و از سوی دیگر از طریق تبلیغات و استفاده کنندگان از گوشی‌های موبایل توانسته درآمدزایی کند.

دومین شبکه اجتماعی پر جمعیت «گوگل پلاس» است. به طور ماهانه گوگل پلاس ۳۵۹ میلیون کاربر فعال دارد. از ژوئن ۲۰۱۲ تا مارچ ۲۰۱۳ این شبکه اجتماعی با رشد ۳۳ درصدی کاربرانش روبرو شده است.

از سوی دیگر در دنیا توئیتر پرسرعترین رشد اقبال را در بین شبکه‌های اجتماعی دارد. به طوریکه این شبکه ۲۸۸ میلیون کاربر فعال به طور ماهانه دارد. این بدین معناست که ۲۱ درصد از جمعیت فعال در اینترنت هر ماه از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند.

همچنین طبق آمارها افرادی که از طریق موبایل به اینترنت دسترسی دارند از رشد ۶۰.۳ درصدی برخوردار شده اند یعنی در دو سال اخیر به رقم ۸۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده اند.

در یوتیوب هم آمارها قابل توجه است. یوتیوب به طور ماهانه یک میلیارد بازدید کننده دارد. در آمریکا افراد بین سن ۱۸ تا ۳۴ سال بیشترین استفاده کننده از این شبکه اجتماعی هستند.

روزنامه نگاران در دنیای شبکه‌های اجتماعی

با ورود و گسترش شبکه‌های اجتماعی در اینترنت، روزنامه نگاران هم بنا به حرفه خود از این شبکه‌های اجتماعی بهره می برند.

طبق نظرسنجی‌ای که از ۵۵۳ روزنامه نگار در ۱۵ کشور جهان صورت گرفته است ، نشان می دهد که در سال ۲۰۱۳ به طور میانگین ۵۹ درصد از روزنامه نگاران از توئیتر استفاده کرده اند که این رقم در سال گذشته ۴۷ درصد بود. توئیتر در کشورهای انگلیسی زبان از اقبال بیشتری برخوردار بود در حالیکه به سختی یک سوم روزنامه نگاران آلمانی حساب توئیتر دارند.

آسوشیتدپرس و دستورالعملی برای شبکه‌های اجتماعی

در این بین برخی از رسانه‌های معتبر دنیا مانند آسوشیتدپرس در ارتباط با شبکه‌های اجتماعی برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده اند.

این خبرگزاری آمریکایی اخیرا برای کارکنان خود دستور العملی را در ارتباط با رسانه‌های اجتماعی تدارک دیده است. این دستورالعمل خبرنگاران شاغل در این رسانه را تشویق می کند تا در شبکه‌های اجتماعی فعال شوند به طوریکه طبق آمارهای منتشر شده خبرگزاری آسوشیتدپرس بیش از ۴۰۰ خبرنگار فعال در توئیتر دارد. این دستورالعمل خواهان این است که خبرنگاران از اظهار نظرهای شخصی در خبرهای بحث برانگیز و داغ روز در شبکه‌های اجتماعی منع شوند.

دستورالعمل استفاده از شبکه‌های اجتماعی در این خبرگزاری توسط مدیران ارشد آن تدوین شده است. یکی از هدف‌های تشویق خبرنگاران برای ایجاد حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتن هر چه بیشتر خبرهای این خبرگزاری عنوان شده است و به آنها توصیه شده است که از یک حساب کاربری برای امور شخصی و حرفه‌ای استفاده کنند. این دستورالعمل اذعان کرده است که بسیاری از خبرنگاران آسوشیتدپرس در تحقق این استراتژی موفق عمل کرده اند.

این دستورالعمل می گوید که خبرنگاران خبرگزاری باید خود را خبرنگار آسوشیتدپرس معرفی کنند اما هیچ لزومی ندارد که لوگوی خبرگزاری را بر روی عکس کاربری خود در توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند.

کارکنان این خبرگزاری نباید دیدگاه‌های شخصی سیاسی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و یا حتی در پروفایل خود از آن یاد کنند.

طبق این دستورالعمل اعلام شده است که کارکنان آسوشیتدپرس باید آگاه باشند که ممکن است بیان نظرات شخصی آنها به اعتبار این خبرگزاری به عنوان منبع بی‌طرف اخبار لطمه بزند.

در بندهای دیگر این دستورالعمل به تفصیل هر باید و نباید خبرنگار این خبرگزاری در شبکه‌های اجتماعی توصیف شده است.

پنج سال تحول شبکه‌های اجتماعی در الجزیره

آنچنان شبکه‌های اجتماعی به دنیای رسانه‌های حرفه‌ای راه یافته است که بسیاری از این رسانه‌ها مسئول بخش رسانه‌های اجتماعی را در بین سمت‌ها و عنوان‌های دیگر گنجانده اند.

شبکه تلویزیونی الجزیره یکی از این رسانه هاست که مسئول بخش شبکه‌های اجتماعی آن در پنج سال اخیر از رشد آن و کسب تجربه‌هایش در این مدت خبر می دهد.

سایت روزنامه نگاری در انگلستان با مسوول این بخش درباره لحظه‌های کلیدی در گزارش انتخابات، اعتراض‌ها و انقلاب‌ها به گفت و گو نشسته است.

«ریاض مینتی» هفت سال پیش به مجموعه شبکه الجزیره قطر پیوست. او می گوید: «قبل از سال ۲۰۰۹ بخش رسانه‌های نوین در الجزیره حتی مورد تمسخر قرار می گرفت و بارها این سوال پرسیده می شد که «چرا شما می خواهید این گروه را تشکیل دهید؟» یا می پرسیدند :« استفاده از توئیتر چه مزیتی دارد در حالیکه مردم به راحتی اخبار را از روی سایت و کانال تلویزیونی می توانند ببینند؟» و یا اظهار نظر می کردند که این موضوع تنها اتلاف وقت است. »

جنگ غزه و خبررسانی دقیق الجزیره در این رابطه نقطه عطفی برای توجه بیشتر به رسانه‌های اجتماعی بود چرا که روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای از این نوع خبررسانی الجزیره در جنگ غزه تقدیر کرد.

حال مینتی لحظات کلیدی در رشد استفاده از شبکه‌های اجتماعی در الجزیره را توصیف می کند و نخستین آن هم جنگ غزه در سال‌های ۲۰۰۸ -۲۰۰۹ است .

او می گوید:« نخستین بار بود که کمی بیشتر از دفعات قبل در فضای شبکه‌های اجتماعی می چرخیدم.»

وی همچنین اضافه می کند که بنابراین نخستین گام‌های الجزیره در این زمینه برداشته شد و تلاش شد تا از قدرت رسانه‌های اجتماعی استفاده کند.

مینتی و همکارانش حساب کاربری توئیتر الجزیره را راه انداختند : «من فکر می کنم در آن زمان ما اگر اولین گروه نبودیم اما یکی از پیشگامان این عرصه بودیم. اخبار جنگ دقیقه به دقیقه توئیت می شدند.»

مینتی می گوید: «در آن زمان مخاطبان گسترده‌ای نداشتیم یعنی از صفر شروع کردیم تا در همان سال به ۱۷ هزار دنبال کننده رسیدیم.»

در آن زمان طبق سیاست الجزیره تلاش شد تا مردم نیز در این زمینه تشویق شوند تا پیام‌های متنی خود را ارسال کنند. البته کانال‌های ارتباطی اینترنتی و تلفنی همراه با اختلال بود و برنامه‌ها تغییر کرد.

در آن زمان یک شبکه تلویزیونی در غزه فعال بود که مینتی و همکارانش بعد از بررسی‌های صورت گرفته با آنها ارتباط گرفتند تا خبرها از طریق آنها و شهروندان ساکن در آن محدوده توئیت شود.

جنگ غزه نقطه عطفی برای الجزیره بود. مینتی می گوید:«این واقعا نخستین اقدام بزرگ در استفاده از شبکه‌های اجتماعی و استفاده از قدرت آنها برای گزارش کردن اخبار به مخاطبان جهانی بود در حالیکه سازمان های خبری دسترسی مستقیمی به افراد در آن محدوده نداشتند.»

اما بعد از جنگ غزه، نوبت به انتخابات ایران بود که ابعاد استفاده از رسانه‌های اجتماعی گسترده تر شده بود و بعد از آن الجزیره در انتخابات عراق ، بهار عربی و انقلاب مصر با استفاده از شبکه‌های اجتماعی تحول بزرگی را در روند اطلاع رسانی رسانه خود ایجاد کرد .

حال مسئول بخش رسانه‌های اجتماعی الجزیره بعد از گذشت ۵ سال و تجربه پیدا کردن در این زمینه می گوید: «در دنیای جدید رسانه‌های اجتماعی اطلاعات دروغین بسیاری هم وارد شده است. یکی از نیازهای واقعی ما این است که به عقب برگردیم و به این درک برسیم که در کجا قرار داریم و نقش ما به عنوان یک سازمان رسانه‌ای در این زمینه چیست؟»

در رسانه‌های دیگر هم کمابیش وضع به این شکل است. رسانه‌ها در دنیای رقابتی اطلاعات از هر روزنه‌ای برای پیش افتادن از رقبا استفاده می کنند. شبکه‌های اجتماعی در این رقابت می توانند بسیار تاثیر گذار باشند.

منابعی که در این گزارش از آنها استفاده شده است:

-آمار و واقعیت های رسانه های اجتماعی در سال ۲۰۱۳

-استقبال بیشتر روزنامه نگاران از رسانه های اجتماعی در دنیا به جز آلمان

-دستورالعمل استفاده از رسانه های اجتماعی برای کارکنان آسوشیتدپرس

-پنج سال رشد شبکه های اجتماعی در الجزیره

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.