15 شهریور 1388

درخواست آزادی مازیار بهاری از سوی نماینده پارلمان کانادا

15 شهریور 1388

CBC News: دن مک‌تیگ، نماینده لیبرال پارلمان کانادا،‌ روز شنبه از لارنس کنون، وزیر امور خارجه این کشور خواست تا شرایط آزادی روزنامه‌نگار ایرانی- کانادایی محبوس در ایران را فراهم کند.

مازیار بهاری، گزارشگر نیوزویک از اواسط ماه ژوئن و پس از آغاز اعتراضات به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران دستگیر و بازداشت شد. ایران، بهاری را متهم به جاسوسی کرده است.

مک‌تیگ گفت مقامات ایران باید این نکته را در نظر داشته باشند که مازیار بهاری که با گذرنامه ایرانی خود وارد آن کشور شد، شهروند کاناداست.

وی گفت باید به مقامات ایران اطمینان داده شود که آقای بهاری هرگز برای دولت کانادا کار نکرده است.

دولت کانادا تلاش‌هایی برای آزادی این روزنامه‌نگار از زندان انجام داده است.

اواخر آگوست، لارنس کنون، وزیر امور خارجه کانادا در کنفرانسی در ترکیه با اعمال فشار بر وزیر خارجه ایران، از منوچهر متکی درخواست کرده بود که شرایط آزادی مازیار بهاری را فراهم کند.

ناتالی سافاریان، سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا در کنفرانس خبری روز شنبه گفت: "آقای کنون نگرانی شدید خود را نسبت به نقض حقوق بنیادین بشر در ایران، رفتار غیرقابل پذیرش و نیز تداوم بازداشت ناعادلانه آقای بهاری اعلام کرد."

مازیار بهاری در ده سال گذشته، چند سال در ایران زندگی کرده و برای پوشش اخبار این کشور با سازمان‌های مختلف خبری برای همکاری‌ داشته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.