25 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲

اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

25 خرداد 1392

خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

در بخش های دیگر تیترهای سایت های خبری بعد از انتخاب روحانی به عنوان رییس جمهور بررسی شده است. عکس های انتخاباتی، کارتون انتخاباتی و پیشخوان از دیگر بخش های این روزنگار است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- بعد از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایران، بیشتر سایت‌ها و خبرگزاری‌های کشور اقدام به پوشش حاشیه‌های این خبر کردند. به طور مثال پیام‌های تبریک کاندیداهای دیگر و یا مسئولان کشور در اخبار این سایت‌ها دیده می شود و حجم بالایی را به خود اختصاص داده است. بازتاب انتخاب حسن روحانی در رسانه‌های بین المللی نیز جزو خبرهایی است که مورد توجه رسانه‌های اینترنتی کشور بعد از اعلام نتایج قرار گرفته است.

از سوی دیگر در شبکه‌های اجتماعی، بین اغلب ایرانی‌ها فضای امیدواری برپاست و افرادی که در خیابان‌های شهرهای کشور حضور دارند، گزارش‌ها و عکس‌های خبری خود را سریعتر از خبرگزاری‌های رسمی کشور در شبکه‌های اجتماعی منتشر می کنند. اینستاگرام که شبکه اجتماعی اشتراک عکس است ، پوشش عکس‌های لحظه به لحظه خیابان‌های ایران را برعهده گرفته است. شهروند خبرنگارانی که از ابزارهای این شبکه‌ها برای اطلاع رسانی استفاده می کنند، عکس‌های خود را که اغلب غیر حرفه ایست بر روی این شبکه قرار می دهند.

همچنین بسیاری از شهروند خبرنگاران ویدئوهای خود از مراسم جشن در خیابان های شهرهای کشور را برای سایت های خبری مختلف ارسال کردند که این شبکه های خبری مانند بی بی سی آنها را بر روی سایت خود منتشر کرده اند و از مخاطبان خود خواسته اند تا ویدئوهای بیشتری برای آنها بفرستند.

همچنین در فیس بوک ، جو این اتفاق، خیلی‌ها را با خود همراه کرد و نوشته‌های مختلفی را منتشر کردند. بخشی از روزنامه نگاران ایرانی چه در داخل و چه خارج از کشور نکته هایی را از این انتخابات منتشر کردند. به طور مثال یکی از خبرنگاران در صفحه فیس بوک خود نوشت: «پس از چهار سال می توانم دوباره از واژه «رییس جمهور» در خبرهای مربوط به ایران استفاده کنم و لازم نیست مرتب بنویسم «رییس دولت».این هم خوب نکته‌ای بود در نوع خودش آزار دهنده!»

نکته‌ای که چند روزنامه نگار در شبکه اجتماعی فیس بوک به آن اشاره کرده بودند. برخی از روزنامه نگاران هم این انتخاب را زمینه‌ای برای بازشدن دوباره انجمن صنفی روزنامه نگاران عنوان کردند و امیدوار بودند تا درهای انجمن صنفی که در دوره احمدی نژاد بسته شد با انتخاب روحانی بر روی روزنامه نگاران باز شود.

همچنین در فیس بوک، واکنش برخی از طرفداران کاندیداهای دیگر مورد توجه برخی از پیج‌های سایت‌های خبری قرار گرفته بود به طوریکه یک عکس از سوی طرفداران قالیباف توسط پیج فیس بوک سایت مردمک منتشر شد و بارها در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. گرچه برخی با بدبینی به آن نگاه کردند اما بازتاب خوب نیز در پی داشت.

- اما قبل از اعلام نهایی انتخاب حسن روحانی، نحوه اعلام نتایج شمارش آرا و کندی روند آن اعتراض هایی را به همراه داشت و حتی شایعاتی را ایجاد کرد. در فضای تردید و ابهام، خبری از سوی باشگاه خبرنگاران صدا و سیما که وابستگی به نهادهای امنیتی نیز دارد، منتشر شد و شایعات را تشدید کرد. این خبر بلافاصله از روی سایت این رسانه پاک شد اما برخی از رسانه‌ها به نقل از باشگاه خبرنگاران آن را اعلام کردند. خبر درباره صندوق ۱۱۰ بود که در آن رای رهبری و برخی از مسئولان خاص امنیتی ریخته شده بود. در خبر باشگاه خبرنگاران آمده بود: «عفت‌منش ناظر شورای نگهبان مستقر در فرمانداری تهران و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شمارش آرای صندوق ۱۱۰ به پایان رسید که آمار آن به شرح زیر است: سعید جلیلی ۲۰۰ رای، محمدباقر قالیباف ۱۲۴ رای و دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری زیر ۲۰ رای را کسب کردند.»

- شبکه خبری بی‌بی سی فارسی، انتخابات ایران را از روز رای گیری تا اعلام نتایج آرا به طور کامل پوشش داد در حالیکه چند روز قبل از انتخابات اعلام کرده بود حداقل خانواده ۱۵ نفر از کارمندان این رسانه به نهادهای امنیتی در ایران احضار و تهدید شده اند. در پی این خبر «دیوید کامرون»، نخست‌وزیر بریتانیا با اعلام حمایت از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی، گفته که آماده است تا موضوع ارعاب و فشار بر خانواده‌های آنان را با دولت ایران مطرح کند.

دیوید کامرون جمعه ، درباره اقداماتی که دولت بریتانیا برای توقف یا کاهش این فشارها می‌تواند انجام دهد، به کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی گفت: "به صراحت آماده‌ام تا هر موضوعی را که مد نظر شماست، با دولت ایران مطرح کنم."

- خبرگزاری دانشجو که سایتی اصولگراست برخی از تبلیغات انتخابات مجلش در سال ۱۳۷۸ را در سایت خود به نمایش گذاشته که در آن نشان می دهد «حسن روحانی» با «محمود احمدی نژاد» در یک ائتلاف بودند. این سایت نوشته است: «این روزها که آقای حسن روحانی در جایگاه کاندیدای مورد وثوق اصلاح‌طلبان در حال رقابت با دیگر نامزدهاست، مرور بعضی از اتفاقات سیاسی، ضروری به نظر می‌رسد.»

این سایت ادامه داده است که تصویر بالا متعلق است به فهرست نامزدهای مورد حمایت مشترک «جامعه روحانیت مبارز» و «ائتلاف خط امام و رهبری» در این تصویر علاوه بر یافتن اسامی احمدی‌نژاد و روحانی، نام افراد دیگری هم قابل مشاهده است.

تصویر فوق از آرشیو سال ۱۳۷۸ روزنامه رسالت برداشته شده است.

 • پیشخوان روزنامه‌ها و انتخابات

صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور بیشتر به تشریح اتفاق‌های روز انتخابات پرداخته بود و واژه‌های مانند«حماسه» بر روی تیترهای آن‌ها نقش بست. اما در این بین بار دیگر روزنامه دولتی «ایران» به خود انتخابات بی‌توجه بود و سخنان رهبری که کسی از رای او خبر ندارد را برجسته کرد. سایر روزنامه ها هم ترجیح دادند تا تیترهایی از نظر مشارکت بالا یا انتظار برای اعلام نتایج را برای صفحه نخست خود انتخاب کنند.

 • یک خبر چند تیتر

تیترهای سایت‌های خبری بعد از اعلام نهایی نتایج آرا و انتخاب شدن حسن روحانی به ریاست جمهوری قابل توجه بود. شاید بعد از بررسی این تیترها به این نتیجه بتوان رسید که ابتکار اندکی در انتخاب تیترها وجود داشت اما برخی سایت‌ ها مانند سایت اصولگرایی «مثلث» تیتری ابتکاری برای خبر انتخاب شدن حسن روحانی برگزید که آن هم قابل توجه است.

 • عکس انتخاباتی روز

خبرنگاران در ستاد انتخابات کشور در زمان شمارش آرا

 • کاریکاتور انتخاباتی

منبع: روزنامه شرق/ هادی حیدری

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟

 • حال و هوای فضای مجازی؛ رای دادن یا رای ندادن

  22 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران- با کناره گیری محمدرضا عارف از یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، فضای گفت و گوهای مجازی در فیس بوک ، گوگل پلاس و سایر شبکه های اجتماعی تغییر ماهیت پیدا کرده است. بیش از 24 ساعت است که عارف کاندیدای اصلاح طلب از نامزدی ریاست جمهوری کناره گرفته و تنها کاندیدایی که مواضع تقریبا اصلاح طلبانه دارد؛حسن روحانی باقی مانده است. با اعلام این خبر، استتوس های فیس بوک نیز تغییر کرده است و گویی بذر امید دوباره رشد کرده و کاربران با امیدواری اعلام موضع می کنند مبنی بر اینکه قصدشرکت در انتخابات را دارند. البته در این میان هستند کسانی که همچنان موضع تحریم را در پیش گرفته اند .