23 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲

هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

23 خرداد 1392

خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

«یک خبر، چند تیتر» ، «پیشخوان» و «عکس های انتخاباتی» بخش های دیگر این روزنگار است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کرد که ۲۰۰ خبرنگار خارجی برای پوشش خبری انتخابات ریاست‌جمهوری وارد ایران شده‌اندکه از ۸۵ رسانه و ۲۷ کشور هستند.

این خبرگزاری در عین حال اعلام کرده که ۲۳۵ خبرنگار غیرخارجی مقیم از ۱۱۵ رسانه انتخابات فردا را پوشش می‌دهند، از این جمع خبرنگاران خارجی مقیم و غیرمقیم که اخبار انتخابات را پوشش می‌دهند به ۴۳۵ نفر و جمع رسانه‌ها به ۲۰۰ رسانه می‌رسد.

این تعداد خبرنگار در حالی برای انتخابات پیش رو گزینش شده اند که چهار سال پیش، مدیر کل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در گفت‌وگو با فارس گفته بود: ۳۲۳ نماينده خبري غير‌مقيم از ۳۳ كشور در قالب ۱۹۸ رسانه براي سفر به كشور جهت پوشش دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري اسلامي ايران تقاضاي رواديد كرده‌اند كه براي اغلب آن‌ها رواديد صادر شده است.

وي افزود: همچنين ۲۱۶ نماينده خبري نيز از ۳۰ كشور جهان در قالب ۱۱۳ نمايندگي همراه با خبرنگاران غير‌مقيم انتخابات رياست جمهوري را پوشش خبري مي‌دهند؛ در نتيجه تاكنون بر‌اساس اطلاعات اداره كل رسانه‌هاي خارجي حدود ۵۴۰ نماينده خبري از ۴۵ كشور از ۳۱۱ رسانه در اين انتخابات شركت خواهند كرد.

همچنین سازمان گزارشگران بدون مرز روز گذشته اعلام کرد: حتی تا دو روز پیش هم مقامات ایرانی هنوز برای اکثر گزارشگران خارجی که خواستار ورود به ایران و پوشش اخبار انتخاباتی بودند ویزا صادر نکرده بود.

به گفته گزارشگران بدون مرز، روزنامه نگارانی هم که موفق به دریافت ویزا شده و در ایران به سر می برند اجازه ندارند به خواست خود به نقاط مختلف تهران رفت و آمد کنند و از پوشش تجمع طرفداران نامزدهای انتخاباتی و تماس با منتقدان دولت و خانواده زندانیان سیاسی هم منع شده‌اند.

به گفته یکی از گزارشگران خارجی حاضر در تهران، "گزارشگران خارجی برای هر بار خروج از محل، باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه بگیرند و به ماموران آن اطلاع دهند که در نظر دارند با چه کسانی، در چه جایی و چه زمانی ملاقات کنند، و علاوه بر همه اینها، مترجمان تحمیلی دولت نیز تمام حرکات و اظهارات آنان را زیر نظر دارند."

ماجرا به همین جا ختم نشد و امروز روزنامه «کیهان» ضمن حمله به «سازمان گزارشگران بدون مرز و خبرنگاران خارجی که برای پوشش انتخابات به ایران سفر می‌کنند» نوشته که خبرنگاران خارجی در زمان حضور در ایران و هنگام تهیه گزارش نباید «ردیاب» خود را خاموش کنند.

این روزنامه در شماره پنج‌شنبه از قول «یک مقام آگاه امنیتی» نوشته است: «اگر یک خبرنگار برای کار حرفه‌ای رسمی و آشکار وارد کشور می‌شود، توصیه به مخفی‌کاری، خاموش کردن ردیاب در هنگام رفتن به سر قرارهای حساس، نصب برنامه رمز بر روی لپ‌تاپ و موبایل چه مفهومی دارد».

کیهان از قول «مقام آگاه امنیتی» ناشناس خود همچنین ممنوعیت ورود بسیاری از خبرنگاران خارجی به ایران را تائید کرده و با طرح اتهاماتی علیه خبرنگاران رسانه‌های خارجی نوشته است: «در این دوره از انتخابات دستگاه اطلاعاتی کشور با اقدامات پیشگیرانه مانع از حضور عناصر مشکوک و اطلاعاتی که در دوره‌های قبل با پوشش خبرنگاری وارد ایران می‌شدند شده است».

این روزنامه همچنین خبرنگاران رسانه‌های خارجی را با عنوان «عناصر مشکوک و اطلاعاتی» توصیف و آنها را متهم کرده است که در انتخابات سال ۸۸ «در تحریک، آشوب، اغتشاش و ایجاد ناامنی فعال بودند، اما با هوشمندی دستگاه اطلاعاتی و انجام اقدامات پیشگیرانه این افراد شناسایی و به آن‌ها مجوز ورود به ایران داده نشده است».

- به مانند روزنگار گذشته ، امروز هم آخرین نظرسنجی‌های منتشر شده در سایت‌های مختلف بررسی می شوند. نظرسنجی هایی که باهم تفاوت های اساسی دارند.

*خبرگزاری مهر(وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی و نزدیک به محمد باقر قالیباف)

محمدباقر قالیباف: ۲۹.۳ درصد

حسن روحانی: ۱۹.۱ درصد

محسن رضایی: ۱۷.۸ درصد

علی اکبر ولایتی: ۱۲.۴ درصد

سعید جلیلی: ۱۱ درصد

سیدمحمد غرضی: ۲ درصد

*شبکه ایران(وابسته به موسسه ایران و دولت احمدی نژاد)

روحانی: ۴۳ درصد

قالیباف: ۲۱ درصد

رضایی: ۱۳ درصد

ولایتی: ۱۱ درصد

جلیلی: ۱۰ درصد

غرضی: ۲ درصد

- بی بی‌سی فارسی اعلام کرد که همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ، گزارش شده است که ۱۰ سایت از سایت‌های مخالفان دولت ایران نظیر کانون مدافعان حقوق بشر، خودنویس، سحام نیوز، حزب کمونیست ایران و صدای موج سبز هک شده اند.

با ورود به برخی از این وب‌سایت‌ها، آرم گروه "جهاد گمنام مجازی" نمایش داده می شود. این گروه ادعا می کند از نیروهای حزب‌الله است و قصدش برخورد با کسانی است که آنها را عوامل دشمن می خواند.

برخی از این وب سایت‌ها پس از ساعتی کار خود را از سر گرفتند.

- در خبری دیگر بی‌بی‌سی هشدار داده که دولت ایران دور تازه‌ای از ارعاب و فشار بر خانواده کارکنان بخش فارسی این رسانه را آغاز کرده است.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی با اعلام این موضوع گفت: در چند روز اخیر فشار‌های کم سابقه‌ای به خانواده افرادی که در بی‌بی‌سی فارسی کار می‌کنند، وارد شده است.

او با اشاره به اینکه این برخوردها نسبت به گذشته تغییر کرده است، افزود: "در گذشته وانمود می‌کردند که دوست خانواده‌ها هستند و می‌خواهند نصیحت کنند که فرزندان آنها در این رسانه کار نکنند و یا اگر کار می‌کنند، خبرچینی کنند. اما الان این برخوردها تهدیدآمیز شده است."

همچنین لیلیان لندور، مسئول زبان‌های خارجی بی‌بی‌سی در خصوص ارعاب کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌های آنها گفت: "با نزدیک شدن به روزهای پایانی انتخابات ریاست جمهوری، بی‌بی‌سی بسیار نگران ارعاب بی‌سابقه خانواده کارکنان بخش فارسی است که در ایران زندگی می‌کنند. در چند روز گذشته اعضای خانواده ‌های ۱۵ تن از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی در تهران و سایر شهرهای ایران توسط وزارت اطلاعات این کشور احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند."

- سایت کلمه نوشت: هر چند اختلال در اینترنت همزمان با نزدیک شدن به زمان انتخابات بیشتر می شود، اما مقام وزارت ارتباطات بر این باور است که بین اینترنت و انتخابات ارتباطی وجود ندارد.

ادعای معاون وزیر در حالی است که در جریان انتخابات ۸۸ نه تنها اینترنت بلکه موبایل و پیامک نیز با مشکل رو به رو شده بود.

در همین حال، گوگل اعلام کرده است که در سه هفته گذشته، تلاش‌هایی برای دست یافتن به رمز عبور ده‌ها هزار کاربر ایرانیِ خدمات پست الکترونیکیِ جی میل صورت گرفته است.

به گزارش رادیو فردا اریک گروس، معاون مدیرعامل گوگل در امور مهندسی ایمنی، در وبلاگ این شرکت نوشته است که به نظر می‌رسد منشاء این حملات ایران است. به گفته او این اقدامات می‌تواند با انتخابات ریاست جمهوریِ این کشور مرتبط باشد.

به نوشته آقای گروس، این حملات که از داخل ایران منشاء گرفته، ‌ توسط گوگل ردیابی و مختل شده است. قربانیان این حملات، ایمیلی دریافت می‌کنند که دربردارندهٔ لینک به صفحه‌ای است جعلی برای حفظ و نگهداری حساب‌های کاربری، اما پس از کلیک کردن بر روی لینک، کاربر وارد صفحه‌ای می‌شود که نام کاربری و رمز عبور او را خواهد دزدید.

اما معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی کامل شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی برای برقراری ارتباطی امن و پایدار در روز ۲۴ خردادماه روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراها خبر داد و گفت: در این راستا و برای آماده سازی شبکه ای، ۳ مانور آزمایشی برپا کرده ایم.

محمدعلی فرقانی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه شبکه اپراتورهای مخابراتی برای ارائه ارتباط امن و پایدار آمادگی کاملا دارند، اظهار داشت: طی هفته گذشته ۳ مانور برای تست و آزمایش این شبکه‌ها در راستای حضور در انتخابات برپا شده که یکی از این مانورها به صورت سراسری بوده است.

 • پیشخوان روزنامه‌ها و انتخابات

صفحه نخست روزنامه های امروز ، با پایان یافتن مهلت تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری ، بیشتر مشارکت در انتخابات را القا می کرد.

به طوریکه هم روزنامه های اصلاح طلب و هم اصولگرا این خط را دنبال کردند تنها روزنامه ایران بود که با تیتر یک این موضوع را اعلام کرد که دولت در انتخابات از فرد خاصی حمایت نمی کند.

 • یک خبر چند تیتر

رهبر ايران روز چهارشنبه، ۲۲ خرداد، در جمع گروهی از مردم ، گفته است: «اصرار» او بر «حضور حداکثری مردم» در پای صندوق‌های رای است چرا که «حضور قدرتمندانه ملت ايران باعث می‌شود که دشمن مايوس شود و فشار را کم کرده و راه ديگری را دنبال کند».

این سخنان با تیترهای متنوع در رسانه های فارسی زبان منتشر شد که برخی از آنها در جدول زیر بررسی می شود:

 • عکس انتخاباتی روز

آخرین روز تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری در ایران:

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟

 • حال و هوای فضای مجازی؛ رای دادن یا رای ندادن

  22 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران- با کناره گیری محمدرضا عارف از یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، فضای گفت و گوهای مجازی در فیس بوک ، گوگل پلاس و سایر شبکه های اجتماعی تغییر ماهیت پیدا کرده است. بیش از 24 ساعت است که عارف کاندیدای اصلاح طلب از نامزدی ریاست جمهوری کناره گرفته و تنها کاندیدایی که مواضع تقریبا اصلاح طلبانه دارد؛حسن روحانی باقی مانده است. با اعلام این خبر، استتوس های فیس بوک نیز تغییر کرده است و گویی بذر امید دوباره رشد کرده و کاربران با امیدواری اعلام موضع می کنند مبنی بر اینکه قصدشرکت در انتخابات را دارند. البته در این میان هستند کسانی که همچنان موضع تحریم را در پیش گرفته اند .