23 خرداد 1392

آنچه در آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در تهران گذشت

خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

23 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- بابک موحدی: آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در سطح شهر بیشتر برگه های تبلیغاتی به کاندیداهای شورای شهر تعلق دارد و طیف های مختلف کاندیداهای شورای شهر به صورت ائتلافی و یا مستقل، تصاویر و شعارهایشان را روی دیوار چسبانده اند و نیروهایی نیز در حال توزیع این تبلیغات هستند. همچنین بر در و دیوار شهر چهره ی چند کاندیدای ریاست جمهوری نیز دیده می شود. چهره های مختلف پرتره محمدباقر قالیباف در بیشتر نقاط شهر دیده می شود. محسن رضایی ، حسن روحانی ، علی اکبر ولایتی و سعید جلیلی نیز تبلیغاتی دارند اما هیچ خبری از تبلیغات محمد غرضی نیست.

از ادعای تبلیغات کم هزینه تا خیابان های مملو ازبرگه و پوستر

ساعت شش بعدازظهر است و بی نظمی و ترافیک شدید در همین حوالی به قدری است که بیشتر مسافران ترجیح می دهند مسیرشان را پیاده طی کنند. قرار است حامیان قالیباف ساعت شش در میدان فلسطین گردهم آیند. دسته دسته به صورت سازماندهی شده وارد خیابان فلسطین می شوند. بیشترشان با اتوبوس آمده اند . زنی که از یکی از سراهای محله با اتوبوس به این همایش آمده پوستری از کاندیدای مورد نظرش را در دست گرفته. دو تصویر از قالیباف یکی به شکل رزمنده و دیگری در کسوت قالیباف شهردار. روی این پوستر به نقل از قالیباف نوشته شده:" پیاده آمده ام و پیاده خواهم رفت."

در این همایش خبری از کم هزینه بودن تبلیغات انتخاباتی نیست. در روزهای ابتدایی تبلیغات کاندیداها، محمدباقر قالیباف اعلام کرده بود که قرار نیست تبلیغاتش پرهزینه باشد اما این همایش غیر این موضوع را نشان می دهد. سراسر خیابان فلسطین از پوسترهای تبلیغاتی پر شده و آسفالت سیاه خیابان به سفیدی کاغذهای تبلیغاتی بدل شده است. تقاطع خیابان ایتالیا فلسطین ، وانتی آبی رنگ توقف کرده و حامل پوسترهای تبلیغاتی و سی دی هایی با نام "ایران سر بلند" و مستند قالیباف است . در کنارش هم افرادی در حال توزیع گل های رز قرمز هستند. گل هایی که هر شاخه آن در گل فروشی ها حداقل شاخه ای پنج هزار تومان است.

کمی آن طرف تر نوع دیگری برای این کاندیدا تبلیغ می شود. پوستری به شکل دستی مشت شده است که انگشت اشاره را باز کرده و رویش نوشته قالیباف. میزان توزیع بروشورها و پوسترها بیش از تعداد جمعیت حاضر در خیابان فلسطین و حوالی آن است. همچنین در گوشه های این همایش عده ای در حال توزیع شیرینی و شربت هستند. پلاکاردهایی با مضامین "جوانمردانه حمایتت می‌کنیم"، "جهاد ادامه دارد"، " تا قالیباف رو داریم، از تحریم ترس نداریم"، "دیگه شعار نمی‌خوایم، فقط درایت می‌خوایم"، "باکری زمان،امید هر جوان" و "قول دکتر قالیباف = عمل" خدمت، عملکرد، نماد نسل همت»، «خدا نکند روزی بر من بگذرد که در آن از شهدا و حماسه‌هایشان یاد نکنم» و « نه تنها قهرمان تهرانی، بلکه پهلوان ایرانی»بر دستان هواداران قالیباف وجود دارد.

«مالک اشتر علی، فدایی سیدعلی»، «رای ما یک کلام، قالیباف والسلام» و « قالیباف قالیباف حمایتت می کنیم»«ابوالفضل علمدار، قالیباف را نگه دار»،«قالیباف روحمه رئیس جمهورمه» از جمله شعارهایی است که هواداان در این همایش سر می دهند. همچنین حاضران در میدان فلسطین فریاد میزدند:« کلید انگلیسی نمیخوایم نمیخوایم» . هواداران این شعار را علیه حسن روحانی سر می دادند. چرا که این نامزد، نماد انتخاباتی خود را «کلید» قرار داده است. در مقابل، در میدان ولیعصر نیز حامیان روحانی شعار دیگری سر داده اند:« دولت گازانبری نمی خوایم نمی خوایم» این شعار هواداران نیز در واکنش به کاندیداتوری قالیباف است که روحانی در آخرین مناظره تلویزیونی خطاب به قالیباف گفته بود که او(قالیباف) قصد داشته به دانشجویان معترض در سال 82 حمله گازانبری کند.

حامیان روحانی جوانان کلید به دست

حامیان حسن روحانی نیز در آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری وعده تجمع در میدان ولیصر را داده بودند. بیشتر این حامیان پوستر روحانی و نماد بنفش به همراه داشتند و جزو طیف های سنی بسیار جوان بودند. بیشترشان زیر 25 سال .

حامیان روحانی پوستر های حمایت خاتمی و هاشمی از روحانی را توزیع می کردند. روی این پوستر ها با تصاویر هاشمی و خاتمی ، نوشته شده بود :" یه روحانی رای می دهم."

علاوه بر این برخی از این هواداران به مناظره با تحریمی ها پرداختند اینکه در این فرصت اندک هر ایرانی یک رسانه است و باید در جلب آرا کمک رسان کند. یکی از هوادران روحانی روی مقوایی نوشته است:" اگر جمعه در خانه بنشینم که قطعا هیچ تحولی رخ نمی دهد. من رای خواهم داد به روحانی،منتخب ائتلاف اصلاح طلبان تا امیدی به بازگشت عقلانیت به امور باقی بماند. وقت تنگ است. خودمان رسانه ایم."

هوادران نماد کلید را در دست دارند و شعارهایی خطاب به تحریمی ها سر می دهند:" هم وطن تحریمی حمایت حمایت" و در ادامه شعارهایی در راستای وحدت سر می دهند:" «عارف تشکر، تشکر»، «یا حسن شیخ حسن»،«حماسه خاتمی تکرار باید گردد»، «هاشمی زنده باد روحانی پاینده باد»، «رای ما یک کلام اصلاحات والسلام» . طرفداران روحانی نیز سی دی دولت تدبیر و امید را همراه با تصویری از روحانی میان حاضران توزیع می کردند.

فعالیت خبرنگاران خارجی

در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت می کردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبرنگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟ البته طرفدارن رضایی هم با نماد آبی فیروزه ای در میادین تهران مانند ولی عصر و ونک حضور داشتند اما به مراتب تعدادشان کمتر از هواداران روحانی بود. آنها نیز فیلم تبلیغاتی محسن رضایی را توزیع می کردند و همگی با بستن نواری آبی رنگ روی پیشانی های خود تصویر محسن رضایی را با شعار "سلام بر زندگی" در دست گرفته بودند .

در این حوالی حامیان سعید جلیلی هم هستند ،چند نفری که در میان هواداران روحانی پوستر سعید جلیلی را در دست دارند و بدون شعار آرام ایستاده اند.یکی از مخالفان سعید جلیلی به پسر جوانی که عکس جلیلی را در دست گرفته می گوید :" می دانی جلیلی نماد بن بست است؟" و پسر جوان که ظاهرش به طرفداران باریش جلیلی شباهتی ندارد می گوید:" من فقط به آقا سعید رای می دهم."

حال موعد تبلیغات تمام شده و کارگران شهرداری مشغول جمع آوری کاغذ و گل و زباله های آخرین روز تبلیغات ویا شاید تنها روز تبلیغات جدی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری هستند ، تنها روزی که در تهران به نظر می رسید انتخاباتی در پیش است .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • حال و هوای فضای مجازی؛ رای دادن یا رای ندادن

  22 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران- با کناره گیری محمدرضا عارف از یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، فضای گفت و گوهای مجازی در فیس بوک ، گوگل پلاس و سایر شبکه های اجتماعی تغییر ماهیت پیدا کرده است. بیش از 24 ساعت است که عارف کاندیدای اصلاح طلب از نامزدی ریاست جمهوری کناره گرفته و تنها کاندیدایی که مواضع تقریبا اصلاح طلبانه دارد؛حسن روحانی باقی مانده است. با اعلام این خبر، استتوس های فیس بوک نیز تغییر کرده است و گویی بذر امید دوباره رشد کرده و کاربران با امیدواری اعلام موضع می کنند مبنی بر اینکه قصدشرکت در انتخابات را دارند. البته در این میان هستند کسانی که همچنان موضع تحریم را در پیش گرفته اند .