22 خرداد 1392

دو روز مانده به انتخابات

حال و هوای فضای مجازی؛ رای دادن یا رای ندادن

22 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- با کناره گیری محمدرضا عارف از یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، فضای گفت و گوهای مجازی در فیس بوک ، گوگل پلاس و سایر شبکه های اجتماعی تغییر ماهیت پیدا کرده است. بیش از 24 ساعت است که عارف کاندیدای اصلاح طلب از نامزدی ریاست جمهوری کناره گرفته و تنها کاندیدایی که مواضع تقریبا اصلاح طلبانه دارد؛حسن روحانی باقی مانده است. با اعلام این خبر، استتوس های فیس بوک نیز تغییر کرده است و گویی بذر امید دوباره رشد کرده و کاربران با امیدواری اعلام موضع می کنند مبنی بر اینکه قصدشرکت در انتخابات را دارند. البته در این میان هستند کسانی که همچنان موضع تحریم را در پیش گرفته اند و معتقدند رایی که قرار است شمرده نشود چرا به صندوق های رای ریخته شود؟ چرا که آنان باور دارند حضور در پای صندوق های رای به معنای آب ریختن به آسیاب حکومت است و برای حکومت حضور مردم تنها ابزار مانور در مجامع بین المللی است و می گویند انتخابات سال 1388 تجربه ای است که دوباره تکرار کردنش خطاست. مرور برخی از این اظهارنظرها در فیس بوک و گوگل پلاس، حال و هوای این روزهای فضای مجازی و کابران اینترنتی را بیشتر نشان می دهد.

موافقان رای دادن چه استدلالی دارند

یکی از کاربران فیس بوک به نام بیتا که خود خارج از کشور ساکن است؛نوشته است:" انتخابات در دشت بی فرهنگی این سرزمین انتصابات است و بس!اما دیروز شنیدم گروه هایی در مترو و اتوبوس، در میدان میوه و تره بار،در هرجا که عموم مردم بسیار عادی ( ونه فیسبوکی و اتلکچوال مآب و ...)حضور دارند، راه افتاده اند روشن شان می کنند. بنفش شان می کنند. همین که این انتصابات پرهزینه باعث شود مردم با هم حرف بزنند، خودشان را به خاطر یکدیگر به زحمت بیاندازند عالی است. یعنی مدنیت. یعنی شعور. "

وی در ادامه می نویسد:" یادم افتاد در آن روزگار "سبزی – گری" هم بیشترین دلخوشی من همین تعاملات بود، "وی" نشان دادن ها، لبخند زدن به غریبه ها،در گشودن به روی زخمی ها ... اما ادامه پیدا نکرد. نشد که ادامه پیداکند. اگر این "بنفش – گری" و حضور و امید، ادامه ی "سبزی – گری" باشد، من هم هستم. "

این کاربر فیس بوک هموطنان مقیم وطن را مورد خطاب قرار می دهد و می گوید:" روی صحبتم با شماست. شما که زیر بار افسردگی چهارساله خم شده اید، اجازه دهید رفراندوم بهانه ی با هم بودن و امیدوار بودن باشد. ادای دموکراسی، قدم به قدم تا یک روز روشن که شاید به عمر هیچ کدام مان قد ندهد. این هم نشد، بیرون آمدن از این انفعال مرگ آور چهارساله. "

یکی دیگران از کاربران می گوید:" اگه دوباره رای ای خونده نشه ولی مردم مشارکت عمومی رو ببینن و بدونن که هنوز همدیگه رو دارن، مثل 88، امیدها زنده میمونه. امید روزی میمیره که دست روی دست بذاریم تا هر بلایی میخوان سرمون بیارن."

به باور یکی از کاربرانی که خود دانش آموخته رشته ارتباطات است؛كناره گيرى آقاى عارف و نامه ى او ، نشان از رشد اصلاح طلبى ست :" انتخابات جدا از برد و باخت ما ، عرصه اى مغتنم است براى ياد گرفتن و تمرين عمل سياسى همه داريم رشد مى كنيم ."

در فیس بوک مدافعان رای دادن صفحه ای با نام "من رای می دهم" را راه اندازی کرده اند. این صفحه حدود پنج هزار عضو دارد.در این صفحه دلیل رای دادن را اینگونه توضیح داده:" یک گردهماییِ مجازی برای همه‌ی ما که نگران آینده‌ی ایران هستیم و می‌خواهیم از ساده‌ترین حقِ شهروندی‌مان استفاده کنیم تا در سرنوشت کشورمان نقشی هر چند کوچک داشته باشیم. که فردا روزی خودمان را سرزنش نکنیم که شاید می‌توانستیم کاری کنیم و نکردیم."

در آخر هم حامیان این صفحه تاکید کرده اند که:"امید بذر هویت ماست.به قول احمد یکی دیگر از کاربران گوگل ریدر :«رای دادن ما ضربه کلنگی است» بر این زمین سفت؛من هم بر این باورم که آخرش به آب می رسیم. حالا اگر با کلنگ اول رسیدیم چه بهتر، نرسیدیم، کلنگ های بعدی رو محکمتر و بجاتر بزنیم."

رضا هم نوشته:"رای دادن گاهی بهترین کار نیست اما کم هزینه ترین روش برای تغییر است." و سولماز هم نوشته:" خواست حداقلی ما نجات کشور است."

تلاش برای قانع کردن تحریمی ها

یکی دیگر از تلاش های کاربران فضای مجازی قانع کردن تحریمی های انتخاباتاست برای رای دادن. اینکه الان وقت تحریم نیست چرا که اگر تحریم ها حداکثزی باشد جواب می دهد و نه تحریم حداقلی. در فیس بوک افردای هستند که نوشته اند امروز چند نفر را برای رای دادن قانع کردید؟

یکی از فعالان حقوق بشر در صفحه فیس بوک خود ده پیشنهادِ رفیقانه برای راه‌یابی یکی از کاندیداها به دور دوم نوشته است.

و یکی دیگر از فعالان گوگل پلاس نوشته است:" کافیه که ما یه روی صفحمون بنویسیم که تحریمی های عزیز ، الهی من قربونتون برم ، الان اوضاع برای تحریم حداکثری مناسب نیست ، با واقعیت کنار بیاید و احساسات رو بزاریدکنار.با عنوان تهمت ها مواجه میشیم همه آزادی عقیده یادشون میوفته وانتقاد پشت انتقاد .ولی اون طرف به راحتی به خودش اجازه بده به ما ، احمق و ساده لوح و خائن، مزدور ، بازیچه ، نفهم بگه ،و تو این مواقع ما باید ظرفیت انتقادپذیری داشته باشیم ، ظرفیت خودمونو بالا ببریم ."

اعلام موضع برخی زندانیان سیاسی

برخی از کسانی که قصد شرکت در انتخابات را ندارند بر این باورند که چرااتفاقات سال 88 را فراموش کرده ایم ؟ اما با وجود چنین استدلالی برخی از زندانیان سیاسی اعلام کرده اند که قصد شرکت در انتخابات را دارند.

علی به عنوان یکی از کاربرانی که این روزها تنها پست های انتخاباتی می گذارد پستی به اشتراک گذاشته و خبر از اعلام رای یکی از زندانیان سیاسی می دهد. اینکه عماد بهاور در زندان اوین گفته که رای می دهدو مریم شفیعی همسر عماد بهاور دیروز شناسنامه عماد را به اوین تحویل داده است.

رای دادن فقط به منظور گفتن نه به جلیلی

عده ای از کاربران فضای مجازی این روزها در بحث هایی از این دست شرکت می کنند که اگر رای می دهند صرفا به خاطر این است که سعید جلیلی روی کار نیاید و یا زمزمه‌هایی راه افتاده است که «برای جلوگیری از برنده شدن جلیلی به جای رای دادن به نامزدهای نزدیک به اصلاح طلبان-که به نظرشان رای نمی‌آورند- به قالیباف - که به نظرشان امکان رای آوردن دارد- رای بدهند. "

یکی از کاربران در همین باره بر این اعتقاد است که: «"نه" به جلیلی تمام آن کاری است که باید بکنیم. حتی اگر بنا به تحلیل بعضی‌ها او آمده باشد که نقابی باشد برای قالیباف که به عقیده من ابدا اینطور نیست. "نه" به جلیلی ضرورت امروز ماست. نه به آدمِ ایدئولوژیکی که به راحتی خودش را برملا می کند. جان فداست، تعطیلی دو تا روزنامه را مساله عادی می داند،بهش بر می خورد که کسی درباره فیلترینگ حرف بزند، و گسترش تمدن اسلامی مساله اصلی اش است. مثل خیلی دیگر از فاشیست ها، مبهم و غریب حرف می زند. موهایش را می ریزد توی پیشانیش تا جای مهرش پیدا نباشد اما خود را تنها عبادت کننده جمع می داند. کلمات مبهمی می گوید که ترسناکند.

ظرفیت، فرصت. از مثلثی حرف می زند که آدم می داند قرار است چطور ساماندهی شوند. معلم، مادر، امام جماعت(مسجد). او نماینده ایدئولوژیک ترین بخش جامعه و حاکمیت است بی تردید. آدمی که روح الله حسنیان و حسین شریعتمداری و رسایی و کوچک زاده می توانند توامان شیفته اش باشند. "

او ادامه می دهد:" گمان نکنید او شباهتی به احمدی نژاد دارد که ندارد.احمدی نژاد یک پوپولیست بود که هرگز پنهانش نمی کرد جلیلی اما یک آدم ایدئولوژیک است. فکر می کند باید حتما جوابیه یی بر آرگو بسازد. او تکرار دوباره کسانی است که سالها با دشمن فرضی جنگیده اند و این جنگ سراسر ایدئولوژیک تمام نان هویتشان است. "نه" به او ضرورت است، ضرورت.»

تنها سه روز به یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری مانده است و همچنان این استدلالها در فضای مجازی وجود دارد بحثهایی که کم و بیش نمونه اش را در دنیای واقعی هم می توان دید بحثهایی از جنس شرکت در یک انتخابات .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟