21 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۲۱ خرداد ۱۳۹۲

نظرسنجی های انتخاباتی تا کشف یک سایت خبری از خودروهای یک کاندیدا

21 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار انتخاباتی ۲۱ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکردی به رسانه هاست. در این روزنگار ، نظرسنجی های منتشر شده در دو خبرگزاری اصلی کشور بررسی می شوند. نظرسنجی هایی که در یکی به طور قاطع نفر دومی که همراه با قالیباف به دور دوم انتخابات می رود مشخص شده و در دیگری بین سه گزینه با شک و شبهه سخن به میان آمده است.

از سوی دیگر این روزنگار به انتشار سه تصویر از سه خودروی یکی از کاندیداها در یکی از سایت های خبری اشاره می کند. کاندیدایی که سایت اصلی انتخاباتی او به گفته ایسنا تحت حمله های هکرها قرار گرفته است.

این روزنگار پیشخوان مطبوعات را هم دنبال و عکس های انتخاباتی روز را هم منتشر می کند.

 • رسانه ها و خبرهای انتخاباتی

- این روزها سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف هر یک، نظرسنجی‌های مختلفی را منتشر می کنند که میزان اعتبار آنها همیشه مورد سوال بوده است. امروز دو خبرگزاری اصلی کشور چند نظرسنجی مختلف را منتشر کردند به طوریکه خبرگزاری فارس ، خبرگزاری منتسب به سپاه پاسداران در خبری نوشت: بر اساس نتایج نظرسنجی یک مؤسسه معتبر افکارسنجی کشور، چنانچه بعد از انصراف آقایان حدادعادل و عارف، ائتلاف و کناره گیری دیگری اتفاق نیفتد، انتخابات دو مرحله‌ای شده و آقایان قالیباف و جلیلی به مرحله دوم راه پیدا خواهند کرد.

این خبرگزاری میزان مشارکت را ۷۴ درصد عنوان کرده و نوشته است: بر اساس نتایج این نظرسنجی که با پرسش از ۲۲ هزار و ۹۴۴ نفر از شهروندان ۳۱ استان ، ۸۲ شهرستان و ۲۲۵ روستا انجام شده، آقایان قالیباف، جلیلی، روحانی، رضایی، ولایتی و غرضی به ترتیب گزینه‌های اول تا ششم پاسخ دهندگان هستند.

اما خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی که به نظر می رسد از «محمدباقر قالیباف» در انتخابات پیش رو حمایت می کند ، چندین نظر سنجی مختلف را در سایتش منتشر کرده و نوشته است: آخرین نظرسنجی ها پیش از انصراف غلامعلی حدادعادل و محمدرضا عارف ضمن اینکه حاکی از کشیدن انتخابات به دور دوم است حکایت از برتری محمدباقر قالیباف نسبت به سایر رقبای خود در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

به گزارش خبرنگار مهر بر اساس این نظرسنجی ها که توسط یک نهاد معتبر رسانه ای فرهنگی، یک نهاد معتبر نظارتی و یک نهاد معتبر فرهنگی در مراکز استان های سراسر کشور انجام شده است محمدباقر قالیباف همچنان پیشتاز است و با توجه به کناره گیری عارف و حداد عادل رقابت بین محسن رضایی، حسن روحانی و سعید جلیلی بری راه یابی به دور دوم به صورت فشرده و تنگاتنگ وجود دارد.

این خبرگزاری نوشته است: همچنین طبق آخرین نظرسنجی که دیروز در "تهران" توسط نهاد معتبر رسانه‌ای –فرهنگی ذکر شده انجام شده است، آرا کاندیداها به ترتیب زیر است: محمدباقر قالیباف ۳۰ درصد، حسن روحانی ۱۶.۶ درصد، محمدرضا عارف ۱۲.۷ درصد، محسن رضایی ۹ درصد و علی اکبر ولایتی ۷.۳ درصد.

این خبرگزاری نتایج هر یک از این نظرسنجی ها را در جدول هایی قرار داده تا امکان مقایسه فراهم شود.

- خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز اعلام کرد که سایت «حیات طیبه» مربوط به سعید جلیلی یکی از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مورد حمله هکرها قرار گرفته و از دسترس خارج است.

- اما خبر دیگر درباره «سعید جلیلی» که سایت انتخاب نزدیک به اصلاح طلبان درباره آن نوشته است. این سایت سه تصویر مختلف از سه خودروی پراید با سه رنگ مختلف منتشر کرده که در همه آن ها «سعید جلیلی»حضور دارد.

این سایت تیتر خبر خود را «جلیلی چند رنگ پراید سوار می شود؟» انتخاب کرده است. در هیاهوهای انتخاباتی بسیاری از سایت های حامی جلیلی برای تاکید بر ساده زیست بودن او به خودروی پرایدش اشاره می کردند و «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان نیز در یکی از نمازهای جمعه در توصیف ویژگی های رئیس جمهور آینده گفته بود: رئیس جمهور باید ساده زیست باشد نه کسی که بنز سوار می شود.

- سایت روزآنلاین ، امروز در گزارشی به نکته ای در اسامی منتشر شده در لیست های مختلف انتخاباتی پی برده است. این رسانه در گزارشی با تیتر «رقابت همسر مرتضوی با مادر محسن روح الامینی» می نویسد: «انتخابات شورای شهر تهران هم در چهارمین دوره به رغم رد صلاحیت گسترده چهره های اصلاح طلب شاهد یک رقابت تراژیک است؛ رقابت هما فلاح تفتی همسر سعید مرتضوی دادستان سابق،متهم ردیف اول جنایات کهریزک و رئیس فعلی سازمان تامین اجتماعی به عنوان کاندیدای مورد حمایت دولت احمدی نژاد با زهره حقیقی مادر محسن روح الامینی، دانشجویی که در اعتراضات سال ۸۸ بازداشت و در بازداشتگاه کهریزک کشته شد.»

این گزارش باعث شد تا خبرگزاری مهر نیز در بخش مجله خود به این موضوع بپردازد و این نکته را برجسته کند.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

در روزنگار امروز، صفحه نخست سه روزنامه کشور از سه جریان مختلف بررسی می شود. روزنامه رسالت از جریان اصولگرا با انتشار عکس سه نامزد اصولگرا خواستار ائتلاف آنها شده است. اغلب روزنامه های اصولگرای دیگر هم چنین خواسته ای را در صفحه نخست خود مطرح کرده اند. اما روزنامه اصلاح طلب «آرمان» با مشخص شدن ائتلاف، «حسن روحانی» را بر صفحه نخست خود نشانده است. روزنامه «خورشید» که وابسته به دولت است به مانند روزنامه ایران ، این روزها بی تفاوت نسبت به انتخابات پیش می روند.

 • یک کاندیدا ، چند نظر

حسن روحانی

- دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت جوانان بیکار باشند
- ورود شکاف‌های سیاسی به درون خانواده‌
- نمی‌شود دروازه ورود صدا و تصویر رسانه‌ها را به کشور بست
- ما باید تکثر رسانه‌ها را بپذیریم
- رئیس جمهور با رای مردم انتخاب خواهد شد

سید محمد غرضی

- نه اصول‌گرا و نه اصلاح‌طلبم
- به نفع هیچ شخص و گروهی کنار نمی‌روم

علی اکبر ولایتی

- هر اصولگرایی که رأی اکثریت را کسب کند با او همکاری می‌کنم

سعید جلیلی

- امروزه خط تردید در برابر خط ایمان و امید قرار گرفته است
- باید ساختار اداری و اجرایی کشور را ریشه‌ای اصلاح کنیم
- مقاومت حرف اول را در سوریه می‌زند
- تا آخر در صحنه می‌مانم

محسن رضایی

- کوپن ۲۰ میلیون تومانی برای ازدواج به جوانان می‌دهم
- برای سیاه‌زدایی آمده‌ام
- دادن یارانه سبز یک انقلاب در حوزه کشاوزی ایجاد خواهد کرد

محمدباقر قالیباف

- بیش از هر زمان دیگر نیازمند یک انسجام داخلی هستیم

 • عکس انتخاباتی روز

- همایش های انتخاباتی حسن روحانی

- نشست مطبوعاتی غرضی

 • کارتون انتخاباتی

منبع: ایسنا/ نام اثر: حرف‌های تکراری

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟