21 خرداد 1392

چند روز مانده به انتخابات در شهرچه می گذرد

انتخابات یازدهم از تبلیغات کمرنگ کاندیداهای ریاست جمهوری تا گروه های کوچک گفتگو

21 خرداد 1392

خبرنگاران ایران-بابک موحدی :برای کسانی که در انتخابات سال 88 در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران زندگی کرده اند ،مقایسه آنچه این روزها در شهرمی گذرد، با آنچه چهار سال پیش در همین روزها شاهدش بودند خیلی سخت نیست. این روزها به جز میدان های اصلی شهر آن هم در شهرهای بزرگ خبری از تبلیغات پررنگ و یا شور و شوق انتخاباتی نیست . اما چهار سال پیش در شهرها غوغایی برپا بود، تبلیغات وسیع و جدل و بحث مردم در هر گوشه و کنار شهر به چشم می آمد و پوستر، مچ بند و نوارهای تبلیغاتی بود که بین مردم تقسیم می شد .سایت خبرنگاران ایران قصد دارد گوشه ای کوچک از اتفاقات این دوره ازانتخابات ریاست جمهوری ایران را ثبت کند :

دوشنبه 20 خرداد تهران - میدان ولی عصر

میدان ولی عصر تهران ساعات شش بعد از ظهر مثل همیشه شلوغ است، مردم خرید می کنند به سینما می روند . اما در میان شلوغی های همیشگی از هر گذری که رد می شوی کاغذی تبلیغاتی هم به دستت می دهند. کمترین شان مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری است و اغلب به کاندیداهای شورای شهر تعلق دارد اسامی ناشناس از زنان و مردان خواهان ورود به شورای شهر. برخی هم به صورت خیلی محدود تر برگه های تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری را پخش می کنند . انتخابات شورای شهر نیز همچون انتخابات ریاست جمهوری روز 24 خرداد در سراسر ایران برگزار می شود .

بر در و دیوارشهر اما کمتر پوستر یا بنر تبلیغاتی دیده می شود . برخی می گویند گذاشته اند برای روز آخر برخی هم می گویند کاغذ گران است و دیگری معتقد است رئیس جمهور که این گونه انتخاب نمی شود . خلاصه نظرات متفاوت است وهر کسی از نگاه خود مساله را تحلیل می کند .اما آنچه مشخص است چهار روز مانده به انتخابات تبلیغات برای کاندیداهای ریاست جمهوری به شدت کمرنگ است .

درست روبروی سینما قدس میدان ولی عصر اما غرفه ای برپا شده است این غرفه سفیر نام دارد به گغته برپا کنندگانش متعلق به دانشجویان دانشگاه شریف است . پسر عابری رد می شود و می پرسید ؟شما از اعضای بسیج دانشجویی هستید ؟که مسوول غرفه پاسخ می دهد:« خیر ما دانشجو هستیم فقط دانشجو .بدون هیچ وابستگی خاصی.» در این غرفه تلویزیونی روشن است و مستندهایی که مسوول غرفه می گوید تولید دانشجویان است از آن پخش می شود. سخنانی از محمود احمدی نژاد ، هاشمی رفسنجانی و رهبر انقلاب ایران .بر در و دیوار همین غرفه حرفهای مسوولان جمهوری اسلامی هم به چشم می خورد. جملاتی کوتاه از خبرگزاری های مختلف ایران . این جمله بیش از همه توی چشم می زند :

محمود احمدی نژاد : باید سعید جلیلی رئیس جمهور شود تا قدر من را بدانید .

و یا جملاتی مثل:

باقری :آقای روحانی با اجازه چه کسی اسناد نظام را منتشر کرد

لنکرانی :عده ای ساده زیستی را به تمسخر می گیرند

دو پسر جوان اولین جمله را می خوانند و رو به هم می گویند :« جلیلی رئیس جمهور است شک ندارم برویم به عارف و روحانی رای بدهیم تا فردا پشیمان نشویم . »هنوز صحبت از ائتلاف بین روحانی و عارف است و معلوم نیست کدامشان قرار است به عنوان کاندیدا باقی بمانند .بنری بزرگ به یکی از درختهای بلوار کشاورز نصب شده، بنری که خبر از برگزاری همایش حامیان عارف می دهد.همایشی در خیابان حجاب سالن والیبال ساعت 20 .

بر یکی از قسمتهای غرفه سفیر هم پارچه ای نصب شده با عنوان دیوار نویسی آزاد.دانشجویانی که کاملا شکل و شمایل بسیجی ها را دارند از مردم می خواهند که روی این قسمت با ماژیک چیزی بنویسند. جملات مختلفی بر این دیوارپلاستیکی نوشته شده از : مرگ بر دیکاتور تا مرگ بر ضد ولایت فقیه و رای من کجاست و .....

بازخوانی سه دولت

درست کنار همین دیوار پلاستیکی جوانان دانشجوی غرفه سفیر ایستاده و با مردم درباره دولتهای هاشمی ، خاتمی و احمدی نژاد بحث می کنند که نام آن را بازخوانی متفاوت از این سه دولت گذاشته اند . محور بیشتر بحثها دفاع از عملکرد دولت احمدی نژاد است چرا که مردم مشارکت کننده در بحث بیشتر به عملکرد دولت او انتقاد دارند به ویژه عملکرد اقتصادی اش . در گوشه وکنار میدان ولی عصر نیروهای انتظامی حضور دارند و این گردهمایی کوچک را از دور نظاره می کنند . نیم ساعت از این بحثها نگذشته که دانشجویان اداره کننده این غرفه بساط شان را جمع می کنند ومی روند .

بحثهایی برای متقاعد کردن

دو دختر جوان که عکسهای تبلیغاتی روحانی را در دست دارند با یک دستفروش که کمی آن سوتر از سینما کفش می فروشد بر سرشرکت در انتخابات بحث می کنند . آنها به مرد دستفروش که قصد رای دادن ندارد میگویند به خاطر آینده آنها هم که شده رای بدهد و مرد دستفروش هم استدلال می کند که اعتقادی به رای دادن ندارد چون روز به روز اوضاع زندگی اش بدتر شده است و کسی هم قادر نیست این اوضاع را تغییر دهد .مشتری دستفروش هم می گوید آخر از کجا بداینم رای هایمان خوانده می شود ؟ دو دختر جوان برای دیگر عابران توضیح می دهند که قرار است عارف و روحانی ائتلاف کنند و نظر سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران و رهبر معنوی اصلاحات رای دادن به روحانی است . خبری که آنها می گویند قرار است تا ساعاتی دیگر در همایش حامیان عارف اعلام شود .

مانور موتور سواران وکارنامه دولتها

چهار راه ولی عصر مقابل تئاتر شهر و اطراف آن اما پر از نیروهای امنیتی و نظامی است .جوانان حامی جلیلی با ظاهری کاملا متفاوت در این قسمت روزنامه های حاوی تبلیغ برای او با نام 9 دی را پخش می کنند . بالای لوگوی این نشریه نوشته شده:" این ویژه نامه با حمایت مردمی تهیه شده لطفا پس از مطالعه آن را در اختیار دیگران قرار دهید ."

در این ویژه نامه انتخاباتی از قول آیت الله مصباح یزدی،آیت الله خوشوقت ، باقری لنکرانی ، پناهیان و آیت الله خزعلی نوشته شده :"که جلیلی اصلح و توانمند" است . همچنین در همین ویژه نامه خاطراتی از زبان دوستان و یاران سعید جلیلی درج شده با عنوان " آقا سعید جلیلی که ما می شناسیم ".

در حد فاصل ولی عصر و چهار راه ولی عصر موتور سواران حامی او نیز مانور می دهند و نام جلیلی را بر زبان می آورند .مانوری شبیه مانور موتور سواران حامی احمدی نژاد درست چهار سال قبل.جلوی همه موتورها عکس رهبر ایران نصب شده است . مانورهایی که رعب و وحشت را در دل عابران پیاده می اندازد . پیرمردی می گوید:« باز که اینها راه افتاده اند دوباره قرار است چه شود ؟ او سری تکان می دهد و به راهش ادامه می دهد .

راسته پارک دانشجوهم پلاکاردهای بزرگی از دولتهای بر سر کار آمده جمهوری اسلامی دیده می شود با عنوان کارنامه. که بر آنها عملکرد دولتهای مختلف از دوره بنی صدر تا احمدی نژاد به طور جداگانه درج شده است.

روز راستگویی قالیباف و حامیان عارف

هوا رو به تاریکی رفته است و در بلوار کشاورز حامیان محمد باقر قالیباف با پوسترهایی با عنوان " روز راستگویی قالیباف 1461" در حمایت از او شعار می دهند:" سردار سازنده ، رئیس جمهور آینده "

حالا جمعیت بیشتری به سمت خیابان حجاب می رود ، جمعیتی که قصد دارند در همایش هواداران عارف شرکت کنند سراسر خیابان پراست از نیروهای نظامی و امنیتی . در محل برگزاری همایش صدای کف و سوت می آید. سرود یار دبستانی خوانده می شودو همه حرف از ائتلاف عارف و روحانی می زنند . در پیاده روها مردم با هم درباره رای دادن یا ندادن بحث می کنند. همان حرفهایی که این روزها در فضای مجازی هم می خوانیم .یکی می گوید باید حتما رای داد تا جلیلی رئیس جمهور نشود ودیگری می گوید به خوانده شدن رایش مطمئن نیست و آن یکی از کم حافظه گی تاریخی ملت ایران می گوید. بحثهایی که تا پایان همایش ادامه دارد . بعد از به پایان رسیدن همایش در ساعت نه و نیم شب مردمی که انگشتهایشان را به نشانه پیروزی بالا گرفته اند با حضور پررنگ نیروی انتظامی خیابان حجاب را ترک می کنند این بار همه چیزقبل از انتخابات هم کنترل شده است . پلیس لحظه ای مردم را تنها نمی گذارد . پایان شب است و ائتلاف عارف و روحانی تقریبا قطعی شده است .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟