18 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۱۸ خرداد ۱۳۹۲

فعالیت کاندیداها در فیس بوک تا اعتراض انتخاباتی به صدا و سیما

18 خرداد 1392

خبرنگاران ایران-روزنگار ۱۸ خرداد ۱۳۹۲، به مطالب انتخاباتی با رویکرد رسانه ای می پردازد. در این روزنگار به این پرسش ها پاسخ داده می شود که کدام کاندیدا در فیس بوک فعال تر است؟ و از نظر یکی از سایت های خبری چه کسی پیروز مناظره آخر صدا و سیما بود؟

از سوی دیگر یک مستند انتخاباتی که از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد، بررسی و برخی از اعتراض های انتخاباتی به صدا و سیما و حمایت از کاندیدای خاص تشریح می شود.

بخش های دیگر این روزنگار، بخش «یک خبر، چند تیتر» است که به سخنان امروز سید محمد خاتمی درباره ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو اختصاص دارد و همچنین در پیشخوان و عکس های انتخاباتی به نوعی دیگر به انتخابات نگاه می شود.

روزنگار امروز پیش روی شماست:

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- سایت «خبرآنلاین» نزدیک به «علی لاریجانی» رییس مجلس، امروز گزارشی بر روی خروجی خود با تیتر « کدام نامزد ریاست جمهوری در شبکه‌های اجتماعی اینترنت فعال تر است؟» منتشر کرده و در نموداری به این پرسش پاسخ داده است و این در حالیست که برخی شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک در ایران فیلتر است.

این سایت در توضیح گزارش خود نوشته است : «به غیر از وبسایت‌های رسمی، نامزدهای ریاست جمهوری و هوادارانشان در شبکه‌های اجتماعی هم صفحاتی را به نام خود ثبت کرده‌اند. البته اکثر این صفحات توسط هواداران و یا ستادهای انتخاباتی آنان راه اندازی و اداره می‌شود. حتی ممکن است که خود نامزدها هم از وجود چنین صفحاتی بی‌اطلاع باشند.»

طبق نتایج به دست آمده در گزارش این سایت «محمدباقر قالیباف» با ۸۵ صفحه بیشترین صفحات فیس بوکی را به خود اختصاص داده است و نکته قابل توجه در رده بندی‌های این سایت ، قرار گرفتن «سعید جلیلی» در رده دوم با ۷۳ صفحه فیس بوکی است. «محسن رضایی» و «حسن روحانی» با اختلافی اندک در رده‌های بعدی قرار گرفته اند.

- با تمام شدن پخش سه مناظره تلویزیونی، امروز اعلام شد که در صورت موافقت کمیسیون تبلیغات و همچنین تقاضای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، صدا و سیما برای برگزاری چهارمین مناظره آمادگی دارد.

از سوی دیگر سایت «خبرآنلاین» نزدیک به «علی لاریجانی» رئیس مجلس، از مخاطبان خود پرسیده که به نظر شما کدامیک از نامزدها در آخرین مناظره انتخاباتی توانست دیدگاههای خود را شفاف تر از دیگران ارائه دهد؟

نتایج این نظر سنجی که در آن ۶۰ هزار و ۶۹ نفر در آن شرکت کرده اند، بیشتر از ۴۵ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند که حسن روحانی توانسته دیدگاههای خود را شفاف تر از دیگران توضیح دهد. محمدرضا عارف با حدود ۲۰ درصد در رده دوم، علی اکبر ولایتی با بیش از ۱۱ درصد در رده سوم قرار دارند.

بعد از آنها نیز محسن رضایی با بیش از هشت درصد، سعید جلیلی با بیش از ۶ درصد و محمدباقر قالیباف با کمتر از شش درصد و محمد غرضی با حدود سه درصد در رده‌های بعدی قرار گرفته اند.

- «صدا و سیما برای یک کاندیدا نیست؛ از جانبداری دست بردارید» . این بخشی از اعتراض‌های معاون هنری و رسانه‌ای ستاد انتخاباتی محسن رضایی است که با صدور نامه‌ای به معاون سیاسی صداوسیما اعتراض خود را به پخش گزینشی اخبار کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

«شهرام گیل آبادی» در نامه‌ای به معاون سیاسی سازمان صدا و سیما به پخش گزینشی تبلیغات انتخابات نامزدهای ریاست‌جمهوری در بخش خبری ۲۰/۳۰ اعتراض کرد.

- در حالیکه به سالگرد انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ نزدیک می شویم،شب گذشته شبکه تلویزیونی بی‌بی سی فارسی، مستندی را به کارگردانی و تهیه کنندگی «پناه فرهاد بهمن» با نام «بیست و چندم خرداد...» پخش کرد. این مستند بیشتر در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشت اما در عین حال پیش از پخش این مستند سایت «صراط نیوز» نزدیک به «حسین شریعتمداری» مدیر مسئول کیهان در گزارشی با عنوان « دروغ مضحک بی‌بی سی در آستانه انتخابات:دیدار محرمانه میرحسین موسوی با رهبری!» ادعا کرد که این مستند دروغ جدیدی است که بی‌بی سی از آن پرده برداری می کند.

در این گزارش همچنین به گزارش چند روز پیش سایت کلمه نیز اشاره شده است که در آن به سخنان ۴ سال پیش «علی اکبر محتشمی پور» رییس کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی یک هفته قبل از انتخابات ارجاع داده شده بود و سخن از ۸ میلیون رای سازی در انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ می شد. «صراط نیوز» ادعا کرد که کلمه با این گزارش پازل «احیای ادعای تقلب در انتخابات ۸۸» در آستانه انتخابات ۹۲ را تکمیل کرده است.

- خبر دیگر اینکه روزنامه «جمهوری اسلامی» نسبت به سخنان امام جمعه مشهد درباره انتخابات واکنش نشان داد.

امام جمعه مشهد در خطبه نماز دیروز با تأکید بر ضرورت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه آینده، گفت: هر کس در انتخابات شرکت نکند به جهنم رفتنش قطعی است.

جمهوری اسلامی نوشت: استفاده از روش‌های منفی از قبیل اینکه اگر کسی در انتخابات شرکت نکند به جهنم می‌رود، شیوه مؤثری نیست و بهتر است آقای علم الهدی از شیوه‌های مثبت برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات استفاده کند.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

روزنامه های امروز، در صفحه نخست خود بیشتر به موضوع مناظره ها پرداختند اما در این بین بی تفاوتی روزنامه «ایران» ، روزنامه رسمی دولت به انتخابات قابل توجه است.

 • یک خبر چند تیتر

سید محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق کشور روز شنبه ۱۸ خرداد در ديدار با جمعی از نامزدهای انتخابات شوراها هم به موضوع ائتلاف کاندیداهای اصلاح طلب ریاست جمهوری پرداخت و هم درباره رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی اظهار نظر کرد.

گفته های خاتمی درباره ائتلاف بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت اما در این بین سایت «کلمه» نزدیک به میرحسین موسوی و جنبش سبز موضوع رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را در تیتر خبر خود برجسته کرد.

چند تیتر انتخابی رسانه ها در این موضوع به شرح زیر است:

 • یک کاندیدا ، چند نظر

حسن روحانی

- با مشورت بزرگان کشور یعنی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی، در این راه قدم گذاشتم
- من مجددا قدرت ملی را به این کشور به کمک همت شما جوانان برمی‌گردانم
- من اگر اشتباه کردم، با صراحت در برابر ملت عذرخواهی می‌کنم

سید محمد غرضی

- می‌خواهم به اندازه درآمدهایم هزینه کنم

غلامعلی حداد عادل

- ضرورتی برای کناره‌گیری احساس نمی‌کنم
- مصلحت انقلاب را بر ائتلاف ترجیح می‌دهم

علی اکبر ولایتی

- از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای دفاع مدبرانه می‌کنم
- بیمه روستایی به تنهایی جوابگوی مشکلات مردم در روستاها نیست

سعید جلیلی

- کاندیدای دولت نیستم
- در راه ولایتمداری با هیچ‌کس تعارف ندارم

محسن رضایی

- ما خوزستانی‌ها مرد عمل هستیم

محمدباقر قالیباف

- باید مردم کارامدی دین در اداره جامعه را به خوبی مشاهده کنند
- در دولت کار را از مناطق محروم آغاز می‌کنیم

محمدرضا عارف

- اصلاحات به عهدی که با مردم بسته، همیشه وفادار است
- با اجرای دقیق هدفمندکردن یارانه‌ها نان را به سر سفره مردم خواهم آورد
- آمده‌ام تا کمر گرانی را بشکنم و سالانه یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کنم

 • عکس انتخاباتی روز

- همایش انتخاباتی حسن روحانی

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم

- مراسم سخنرانی کامران باقری لنکرانی در جمع حامیان سعید جلیلی

منبع عکس: فارس

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟