18 خرداد 1392

نگاهی به سایت های انتخاباتی کاندیداها - عارف و روحانی

چرخش موضع در سایتهای اصلاح طلبان تا وعده دوم خردادی دیگر

18 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- تا روز 24 خرداد و برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تنها شش روز باقی مانده است .در این چند روز مردم منتظر شنیدن خبرهای داغی هستند .هنوز از ائتلاف دو کاندیدای اصلاح طلب یعنی محمد رضا عارف و حسن روحانی خبری نیست. در سایت های حامی عارف همچنان بر این نکته تاکید می شود که عارف تنها کاندیدای اصلاح طلب است و از سوی دیگر به نقل از برخی سایتهای هوادار روحانی اعلام می شود که روحانی به نفع هیچ کس کنار نمی رود. اما ظاهرا در دیگر سایت های هوادار روحانی چرخش موضع دیده می شود.در این گزارش نگاهی کوتاه خواهیم داشت به سایتهای این دو کاندیدا و آنچه در این روزها در این سایتها می گذرد :

«هواداران تغيير» به اجماع نزديك می شوند

اجماع میان دو کاندیدای اصلاح طلب یعنی عارف و روحانی خواسته ای است که بسیاری بر آن تاکید دارند.سایت خرداد ،با انتشار خبری نوید اجماع این دو را با نام اجماع هواداران تغییر می دهد. بدین معنا که ستاد مركزی دكتر حسن روحانی با ابلاغ بخشنامه ای به ستادهای انتخاباتی تابعۀ خود در استان های ديگر خواستار تعامل آنها با ستادهای دكتر محمدرضا عارف شده است.

همچنين پس از ملاقات روز گذشتۀ اعضای ستاد حجت الاسلام روحانی و يكی از چهره های ارشد جريان اصلاحات، خبر می رسد كه اميدواری ها جهت دست يابی به توافقات اوليه ميان دو كانديدا تقويت شده است.

در همين ارتباط محمد علی نجفی، چهار روز قبل از تشكيل كارگروه هفت نفرۀ مشاوران آقايان هاشمی و خاتمی، برای معرفی نامزد واحد در انتخابات 24خرداد خبر داده بود. كارگروهی كه ضمن مشورت با نمايندگان دو كانديدای هوادار تغيير، قرار است نتيجه مذاكرات خود را تا اوايل هفته آينده اعلام كند.

پيش از اين محمد رضا عارف نيز در سفر به قزوين در واكنش به شعار حاضران: «روحاني، عارف، ائتلاف، ائتلاف»، با ارزشمند توصيف كردن آن از اين موضوع استقبال كرده بود.

در چنین شرایطی هر یک از کاندیداها سایت های حامی و هواداران خود را دارند. محمد رضا عارف صفحه اصلی انتخاباتی خود را با این نشان دارد. همچنین پایگاه خبری –تحلیلی امید وپویش امید ز حامیان این کاندیدا به شمار می روند.

.و حسن روحانی نیز جز وب سایت اختصاصی خود،سایت ستاد مرکزی انتخاباتی این نامزد و نیز سایت های خرداد نیوز و روزنو را دارد.

همچنین چندین سایت هم هستند که به طور مشترک از این دو کاندیدا حمایت می کنند. از جمله سایت گفت و گو نیوز ،سفیر نیوز و بهار نیوز همچنین سایتی هم برای ائتلاف این دو چهره ایجاد شده است و اخبار مربوط به این دو کاندیدا را با نام کمپین ائلاف عارف و روحانی با این نشانی منتشر می کند که این صفحه توسط دولت فیلتر شده است.

این دو کاندیدا که خود را اصلاح طلب می دانند در فرصت سه هفته تبلیغات انتخاباتی خود در فضای مجازی و وب سایت ها چه اقداماتی کرده اند؟ شعارها و وعده های انتخاباتی آنان چه بوده است؟ قبل از بررسی این وعده های انتخاباتی در فضای وب سایت های حامی و هوادار این دو کاندیدا بهتر است خود این دو نفر را بهتر بشناسیم.

عارف کیست؟

محمدرضا عارف ۲۷ آذر ۱۳۳۰ در یزد متولد شد. تحصیلات خود را در رشته مهندسی برق به پایان رساند. بین سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ معاون شرکت مخابرات بود و از ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۲ سرپرست شرکت مخابرات شد. در همین سال‌ها معاون آموزش و معاون دانشجویی وزارت فرهنگ و آموزش عالی را نیز بر عهده داشته است. بین سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۳ قائم مقام وزارت فرهنگ و آموزش عالی و معاون آموزشی آن بوده است. همچنین از ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۳ استاد دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان بود. بین سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۶ به عنوان مشاور آموزشی و قائم مقام وزیر در هیات‌های ممیزه شناخته می‌شود.

وی در دوران حیات سیاسی خود مسئولیت‌هایی را در جمهوری اسلامی ایران عهده‌دار بوده‌است، از ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ رئیس دانشگاه تهران بود و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ پست وزارت پست و تلگراف و تلفن را عهده‌دار بود و همچنین بین سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۰ پس از ادغام سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی، اولین رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بود.

عارف رییس هیئت مدیرهٔ بنیاد باران و یکی از اعضای اصلی بنیانگذار حزب مشارکت است. او هم‌اکنون علاوه بر داشتن سمت استادی در دانشکدهٔ برق دانشگاه صنعتی شریف، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و از ۲۵ اسفند ۱۳۸۱ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.

با انتخاب سید محمد خاتمی به ریاست جمهوری در ۱۳۷۶، عارف به عنوان وزیر پست، تلگراف و تلفن به کابینه راه یافت. در ۱۳۷۹ به عنوان اولین رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و معاون رییس جمهور منصوب شد. در دولت دوم سید محمد خاتمی او به عنوان معاون اول وی تا سال ۱۳۸۴ مشغول به کار بود.

او در حال حاضر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، و رییس هیئت مدیرهٔ بنیاد باران است.

عارف پیش‌تر اعلام کرده بود در صورت کاندیدا شدن خاتمی یا هاشمی، کاندیدا نخواهد شد ولی سرانجام با اعلام قبلی، در روز چهارم ثبت نام کاندیدهای ریاست جمهوری با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور با شعار «معیشت، منزلت و عقلانیت» ثبت نام خود را قطعی کرد. شعار انتخاباتی دیگر او «زندگی آبرومندانه و شرافتمنداته در سایه کشورداری خردمندانه» است.وی جزء ۸ نفری است که برای یازدهمین دوره ریاست جمهوری، از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شد.

آیا عارف تنها نماینده جریان اصلاحات است

تنها نماینده اصلاح طلبان و تکرار دوم خردادی دیگر از جمله نکاتی است که سایت های حامی محمدرضا عارف، کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری بر آنها تاکید دارند. اما آیا عارف تنها کاندیدای میان اصلاح طلبان است؟ و آیا دوم خرداد دوباره تکرار خواهد شد؟ چه شوق و انگیزه ای در حرف های محمد رضا عارف وجود دارد که می خواهد حماسه ای دیگر از جنس دوم خرداد خلق کند؟

مروری بر سایت های هوادار عارف هم بر این موضوع صحه می گذارد که محمد رضا عارف برای جلب آرای هر چه بیشتر بر نسبت میان خود و خاتمی تاکید دارد و از وقوع حماسه ای دیگر از جنس حماسه دوم خرداد تاکید دارد . تیتر های زیر موید همین مطلب است که در برخی از سایت های هوادار عارف و سایت انتخاباتی خود وی عنوان شده است:

به حماسه ای به مانند دوم خرداد نیاز داریم / از حماسه دوم خرداد 86 تا حماسه خرداد 92/ دوم خرداد دیگری را خلق کنیم/

ایران برای همه،همه برای ایران/ پای صندوق‌های رای بیایید/ رای ندادن اعتراض نیست /عنان کشور باید یکبار دیگر به دست یک رئیس جمهور اصلاح طلب سپرده شود/نماینده تمام اصلاح‌طلبان عارف است/ کناره‌گیری عارف به‌نفع روحانی تکذیب شد.

همچنین تاکید این نامزد ریاست جمهوری همچنان که از سایت های هوادارش پیداست روی قومیت ها و اقلیت های مذهبی است به طوریکه مانور روی تشکیل معاونت اقوام در این سایتها بسیار دیده می شود. عارف نیز در صفحه اصلی انتخاباتی خود همین نکته را یادآور شده است:" اگر رای بیاورم رئیس جمهور همه مردم خواهم بود؛ من مسلمان هستم ولی رئیس جمهور تمام اقلیت های مذهبی نیز هستم و امروز که در تهران ساکنم رئیس جمهور مرزنشینان نیز خواهم بود."

سایت انتخاباتی محمد رضا عارف به سه وعده و شعار مزین شده است: معیشت،منزلت و عقلانیت و در انتهای این سایت تا روز انتخابات ثانیه شماری در حال کم کردن لحظه هاست. محتوای کلی این سایت همانطور که از ماهیتش پیداست تبلیغ برای محمدرضا عارف است. اخبار دیدارهای مردمی این نامزد را به روز می کند و نیز برنامه های تبلیغاتی وی را پیشا پیش اعلام می کند. همچنین در این سایت بخش های دیگری به مواضع عارف تخصیص داده شده است. بیانیه های متعدد وی در قبال روستاییان،کارگران،زنان خانه دار و ...

روزنامه بهار نیز یکی دیگر از ارگان های حامی محمدرضا عارف محسوب می شود که در بخش روزنگار همین سایت تحلیل محتوای این روزنامه در روزهای انتخاباتی خرداد مطرح شده است. به عنوان مثال در شماره منتشره امروز شنبه هجدهم خرداد گزارش کامل سومین مناظره در این روزنامه منتشر شد و عکس یک هم اختصاص به دیدار عارف با ساکنان استان های کرد نشین دارد. این مطلب هم بر سیاق مطالب قبلی روی اصلاح طلبی عارف تاکید دارد و اینکه کشور نیاز به یک رییس جمهور اصلاح طلب دارد.

رسانه خبری-تحلیلی گفت و گو نیز از سایت های هوادار این نامزد ریاست جمهوری و به عبارتی بهتر هوادار جریان اصلاح طلبی است.

همچنین پایگاه خبری-تحلیلی امید به طور مستقیم از این نامزد ریاست جمهوری حمایت می کند. مطالب این سایت نیز به انتشار اخبار دیدارهای مردمی و سفرهای استانی این نامزد اختصاص دارد و همچنین بخش هایی از این سایت به یادداشت ها و گفت و گو با استادان دانشگاه و چهره های اصلاح طلب می پردازد.

حسن روحانی کیست؟

اما حسن روحانی دیگر کاندیدای اصلاح طلب در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری به مردم معرفی شده است .او در ۲۲ فروردین با شعار «دولت تدبیر و امید» رسماً اعلام کاندیداتوری کرد و در ۱۷ اردیبهشت، با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور، نام خود را برای رقابت ۲۴ خرداد ثبت کرد. در ۷ خرداد ، پس از آنکه حسن روحانی در برنامه زنده تلویزیونی، کلیدی را به عنوان "کلید تدبیر" به مردم نشان داد، ستاد انتخاباتی وی اعلام کرد که "کلید" نماد ستاد انتخاباتی اوست.

اما قبل از آنکه به معرفی سایت ها حامی و هوادار این نامزد بپردازیم بهتر است او را به طور اجمالی معرفی کنیم.

حسن روحانی در سال ۱۳۲۷ در شهرستان سرخه در استان سمنان به دنیا آمد. وی تحصیلات دروس ابتدایی را در سرخه و تحصیلات دروس دینی را از سال ۱۳۳۹، ابتدا در حوزه علمیه صادقیه (سمنان) آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۴۰ وارد حوزه علمیه قم شد. او همزمان در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۵۱ دانشنامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی اخذ کرد.

روحانی با ادامه تحصیل در بریتانیا، مدرک کارشناسی ارشد در رشته حقوق عمومی و دانشنامه دکتری در رشته حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کرد. حسن روحانی مرتبه علمی استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک دارد. وی با کسب پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز در سال ۱۳۸۶، وکیل پایه یک دادگستری شد.

در دوران جنگ ایران و عراق، روحانی مسئولیت‏های متعددی، از جمله عضویت در شورای عالی دفاع (از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۷)، عضویت در شورای عالی پشتیبانی جنگ و رئیس کمیسیون اجرائی آن (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷)، معاونت فرماندهی جنگ (از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴)، ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶) و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۰) را برعهده داشت. روحانی بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.

روحانی پس از بازنگری قانون ‏اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورای عالی امنیت ملی، سمت نمایندگی خامنه‌ای را در این شورا تاکنون در اختیار داشته و به مدت ۱۶ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴) در دوره‌های ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. وی همچنین به مدت ۱۳ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴) مشاور امنیت ملی رئیس جمهور وقت بوده است.

روحانی از سال ۱۳۷۰ به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و تاکنون در این سمت فعالیت دارد. وی ریاست کمیسیون سیاسی-امنیتی-دفاعی این مجمع را نیز برعهده دارد.

حسن روحانی به مدت ۱۶ سال مسئولیت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت؛ سمتی که در دولت هاشمی به او رسید و در دولت خاتمی نیز ادامه یافت؛بعد از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، حسن روحانی در تاریخ ۱۳۸۴/۵/۲۴ از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی، کناره‌گیری کرد و علی لاریجانی به عنوان دبیر جدید منصوب شد و مسئولیت پرونده هسته‌ای را برعهده گرفت. او نیز با سیاست‌های دولت جدید کنار نیامد و در تاریخ ۱۳۸۶/۷/۲۸ استعفا داد و سعید جلیلی جایگزین وی شد.

از کاندیدای اعتدالی تا شعار همراه شو برای فصلی نو

ستاد مرکزی انتخاباتی حسن روحانی تنها سایتی است که علنا به عنوان حامی حسن روحانی فعالیت می کند و حتی در سایت خود اعلام کرده که انتشار هر گونه خبر انتخاباتی باید از فیلتر روابط عمومی این ستاد مرکزی عبور کند و تایید شود.

سایت ستاد مرکزی همانند دیگر سایت ها اخبار مربوط به برنامه های تبلیغاتی این نامزد را اعلام می کند. به عنوان مثال خبر همایش تدبیر و امید که امروز 18 خرداد در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار می شود در این سایت منتشر شده است.

همچنینی عمده بخش های این سایت به آخرین اخبار انتخاباتی این کاندیدا اختصاص دارد.

سایت اختصاصی حسن روحانی با شعار همراه شو برای فصلی نو به روز می شود. در این وب سایت اختصاصی نیز دیدگاه های این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره اقتصاد،اشتغال،انرژی هسته ای،تحریم،جوانان و حقوق مردم منتشر شده است و همچنین تصاویر دیدار مردمی روحانی نیز به عنوان بخش های عمده این سایت ،فضا را به خود اختصاص داده اند.

همچنین سایت خرداد نیوز نیز یکی دیگر از هواداران حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است. این سایت در لینک های گزارش های تصویری تمامی سفرها و دیدارهای این نامزد را در معرض دید کاربران قرار داده است. همچنین بخشی از جدال لفظی روحانی و قالیباف در سومین مناظره تلویزیونی با این تیتر که من حقوق دانم و سرهنگ نیستم به شرح ماجرا پرداخته است. این سایت از حسن روحانی به عنوان نامزد اعتدالی یاد می کند.

روز نونیز از دیگر وب سایت های هوادار این کاندیدای ریاست جمهوری است.

سایت آفتاب نیوز هم از جمله سایت های منتسب به روحانی است. این سایت نیز از احتمال ائتلاف روحانی و عارف خبر می دهد.

سایت حامیان روحانی نیز حوزه فعالیت های انتخاباتی روحانی را تحت پوشش قرار می دهد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟