17 خرداد 1392

مناظره سوم با محور دعواهای سیاسی، جنگ لفظی کاندیداها و انتقادهای تند

17 خرداد 1392

خبرنگاران ایران-هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره انتخاباتی در استودیوی صداوسیما حاضر شدند تا درباره حوزه‌های سیاست داخلی و خارجی صحبت کنند ؛ اما آنچه در طول این مناظره شاهد بودیم؛ انتقادهای تند میان کاندیداهای جناح اصلاح طلب و اصولگرا ، اختلاف سلیقه میان کاندیداهای اصولگرا و جنگ لفظی میان روحانی و قالیباف بود .

ساعت چهار بعدازظهر جمعه، 17 خرداد ماه و در حالی که کمتر از شش روز به روز رای گیری باقی مانده ؛تلویزیون دولتی ایران آخرین مناظره تلویزیونی خود را برگزار کرد. هر هشت کاندیدا حضور داشتند و قرار بود این سری از مناظرات به دور از حاشیه ها و بسیار آرام برگزار شود؛ اما این بار نیز رسانه ملی مجبور شد حرف ها و حتی جنگ های لفظی کاندیداها را به طور زنده پخش کند. حرف هایی چون (نام بردن از موسوی و خاتمی) که جزو خط قرمزهای سازمان صدا و سیماست. همچنین در این سری از مناظره تلویزیونی شاهد بودیم بیشتر کاندیداها سیاست خارجی و مذاکرات پرونده هسته ای را زیر سوال بردند. همچنین درباره حوادثی همچون کوی دانشگاه و اداره شدن پادگانی کشور بحث و جدل شد.

از استراتژی قیچی برای بردین تحریم ها تا نقد فروش تراکم

نام مناظره سوم ،مناظره سیاسی بود و در مقایسه با دو مناظره قبلی،بیشتر شبیه مناظره بود. هر یک از کاندیدا ها 22 دقیقه وقت داشتند. مجری معروف برنامه های انتخاباتی –حیدری- به قید قرعه نام محسن رضایی را از میان اسامی کاندیداها بیرون می کشد و رضایی پشت تریبون می گوید:"مردم از منازعات سیاسی خسته شده اند." او با اشاره به کاندیداها می گوید : "برخی از حرف ها حاکی از دعواست ما می گوییم دعوا و کشمکش بس است." وی ادامه می دهد:" ما می گوییم مدیریت جناحی کارش تمام شده است." و در پایان از استراتژی قیچی نام می برد. اینکه قرار است با قیچی تحریم ها را ببرد و پرونده هسته ای را خاتمه دهد و توضیح بیشتری درباره این استراتژی نمی دهد چرا که وقتش تمام شده و در اعتراض می گوید:"کاری کنید تا حرفی که می زنیم تمام شود وگرنه صحبت هایمان جویده جویده خواهد ماند."

دومین نفر قالیباف است که پشت تریبون می رود. آرام و با لبخندی محو درباره سیاست خارجی حرف می زند و خبر ندارد که قرار است در این دور از مناظرات با روحانی وارد چالش و بحثی شود که او را به جریانات کوی دانشگاه ببرد. وی سیاست خارجی کشور را در سالیان اخیر نا موفق می داند و پنج راه پیشنهادی برای برون رفت از چالش سیاست خارجی ارائه می دهد.

محمدرضا عارف هم در زمان پاسخ به حرف های رضایی،بیشتر به قالیباف می تازد:" در زمان شهرداری شما قیمت زمین شش برابر شده است و آیا فروش و پیش فروش تراکم روی این شرایط تاثیر گذار نبوده است؟" وی مسئله بعدی را لزوم داشتن مدیریت فرابخشی در ریاست جمهوری می داند."

غرضی هم دیگر کاندیدایی است که درباره حل سیاست خارجی ایران می گوید که سیاست خارجی انعکاس استعدادداخلی است .

ولایتی نیز در توضیح سیاست خارجی از دیپلماسی حرف می زند که در زمان وزارت او هدف داشت و با تاسیس دانشکده وزارت خارجه نیروی متخصص تربیت می کرد و حالا نه خبری از آن دانشکده هست و نه تربیت نیروی متخصص.

جنگ لفظی میان اصلاح طلبان و اصولگرایان

اما زمان که به روحانی می رسد بحث ها جنجالی تر می شود. او می گوید:" تعجب می کنم که آقای قالیباف سیاست خارجی را ناموفق می داند و استثنا هم نکرده است. چرا که سیاست خارجی در دوران سازندگی و بعد از جنگ بود که باعث شد .همه اسرا را به کشور بازگردانیم و صدام را در شورای امنیت محکوم کنیم."

وی از خاتمی هم یاد می کند و اینکه در دوران اصلاحات خاتمی کشور از بحران یازده سپتامبر نجات پیدا کرد.

حداد عادل هم در نوبت خود خطاب به روحانی می گوید:" همان نمایندگان مجلس ششم در نطق های پیش از دستور می گفتند که در زمان هاشمی کشور در بحران بود و در همان زمان دادگاه میکونوس رخ داد و ایران محور شرارت قرار گرفت."

و جلیلی هم در واکنش به دو کاندیدای اصلاح طلب می گوید:"در دوره هاشمی دو حکم جلب برای او صادر شد و در دوران خاتمی و بعد از این همه همکاری،ایران محور شرارت قرار گرفت."

در همین زمان بحث میان جلیلی و روحانی ادامه دار می شود و روحانی خطاب به جلیلی می گوید:" تاریخ را که نمی توانیم تحریف کنیم."

و جلیلی هم در بخش دیگری خطاب به عارف می گوید:" با یادآوری کسانی که بی قانونی کرده اند و با افتخار از آنها یاد می کنید خلاف قانون است."

و عارف واکنش تندی نشان می دهد:" مگر حرف زدن از خاتمی خلاف قانون است؟"

و جلیلی ادامه می دهد:" افرادی که فتنه راه انداخته اند حرف زدن از آنها خلاف قانون است. وقتی شورای نگهبان می گوید انتخابات درست است دیگران حق ندارند اعتراض کنند. آیا بی قانونی بزرگ تر از این اعتراض وجود دارد؟"

حداد عادل به عنوان سومین کاندیدایی که پشت تریبون می رود می گوید که مسئله هسته ای بهانه است و اینکه مشکل امریکا با ما اصل انقلاب است و اگر با عزت و تدبیر در برابر فشارها بایستیم مدبرانه عمل کرده ایم.

به محض گفتن کلمات عزت و اقتدار کاندیداها واکنش نشان می دهند. عارف می گوید در شرایطی به موضع اقتدار و عزت می رسیم؟ و قالیباف از مدیریت سخن می گید و غرضی هم باز به استعداد داخلی کشور اشاره می کند و اینکه اقتدار در شعار و کاغذ نیست بلکه در تولید هر کشور است.

و رضایی هم که هر از چند گاهی به کاندیداهای اصولگرا تکه می اندازد می گوید:" تعجب می کنم حداد عادل اینقدر شعاری حرف می زنند."

رضایی که خود را کاندیدای مستقل معرفی می کند ادامه می دهد:" در این کشور گرفتار دو گروه شده ایم. یکی شان شعار مقاومت می دهد و دیگری می گوید کار تمام شده و تحریم ها پدرمان را دراورده است و باید تسلیم شویم.

وی می گوید:" مقاومت در برابر تحریم ها یعنی چه؟ اینکه مردم گرسنه بمانند؟"

و حداد عادل پای محمد خاتمی را به میان می کشد. اینکه در کتابی که به عنوان سند و برنامه به مجلس ارائه شده بود تاکید شده بود که با بروز بحران در عرصه داخلی و خارجی نمی توان یک قدرت جهانی را تغییر داد.

و عارف در واکنش به حداد می گوید:" پس چرا مجلس آن کتاب را تصویب کرد؟"

حوادث کوی دانشگاه و پادگانی اداره کردن کشور

روحانی نفر چهارم است که در چهار دقیقه وقت خود برای سخنان اصلی اش از تدبیر دولت امید می گوید و از آزادی ای می گوید که این روزها با سخت گیری های مواجه است. او از عدالت و حقوق شهروندی نیز می گوید.

در واکنش به سخنان روحانی، قالیباف حرف ها را رو می کند:" سال 82 که فرمانده نیروی انتظامی بودم شما هم دبیر شورای عالی امنیت ملی بودید. بعد از حادثه کوی دانشگاه و 18 تیر بنده موافق بودم که به دفتر تحکیم وحدت مجوز برگزاری تظاهرات داده شود اما شما گفتید که دنبال دردسر نیستید. "

قالیباف ادعا می کند که در سال 1382 نیروی انتظامی تمام قد مقابل لباس شخصی ها ایتساد و افراد دیگری در حوادث نقش داشتند در حالی که بی بی سی و وی او ای بخشی از صبحبت های مرا حذف کردند و دوگانه برخورد کردند.

و روحانی واکنشش اینگونه است:" از قالیباف تعجب می کنم. دلم نمی خواست بگویم اما حالا که شما می گویید ... شما گفتید دانشجوها بیایند و گازعنبری برخورد کنید و ما گفتیم راه این نیست. حرف برای گفتن زیاد است بگذارید رقابت سالم باشد."

وی در ادامه خطاب به قالیباف با تاکید می گوید:" من سرهنگ نیستم، من حقوقدان هستم؛ شما میخواستی دانشجوها رو به خیابون بکشونی و بعد هم گازعنبری لهشون کنی... من نگذاشتم؛ من اهل حکومت پادگانی نیستم، من سرهنگ نیستم، من حقوقدان هستم."

در همین زمان است که غرضی اعتراض می کند که بحث ها دو نفره شده است و اینها به درد مردم نمی خورد.

عارف هم نفر پنجم است و این سوال را مطرح می کند که عامل اصلی و بوجود آورنده بحران ها چه کسانی هستند؟ وی در ادامه از عملکرد هشت سال دولت اصلاحات دفاع کرد و از ایجاد معاونت اقوام و پیگیری مطالبت زنان سخن گفت.

و غرضی باز هم اعتراض به دعواهای جناحی می کند:" از اول جلسه تا الان بحث سر دو گروه اصلاح طلب و اصولگرایی است که سالها قدرت را در دست داشتند اگر الان کشور در دست این دو گروه بود باید دو نماینده در این نشست حاضر می شد پس این نشانه شکست آنهاست و آنها تکلیف ما را روشن کنند.

ادامه دعواهای جناحی

و همینطور انتقاد از دوران اصلاح طلبی توسط ولایتی و حداد عادل و جلیلی ادامه پیدا کرد. حداد عادل می گوید در دوره خاتمی هر که به خاتمی رای نداده بود بیرونش کردند و او خطاب به عارف می گوید مشکلات کشور را زیر سر اصولگرایی نیندازید چرا که اولا احمدی نژاد خودش را اصولگرا نمی داند و دوم اینکه ما همه مشکلات را گردن احمدی نژاد نمی اندازیم. عارف هم می گوید:" در تمام هفت سال اصولگراها پشت احمدی نژاد ایستادند

سعید جلیلی هم در واکنش به روحانی می گوید:" شما از آزادی رسانه ای حرف می زنید و من از عدالت رسانه ای. در دوران اصلاحات چقدر از روستاییان و اقلیت ها رسانه داشتند؟ امکانات در دست روزنامه های زنجیره ای بود." و عارف در واکنش می گوید که در دوران اصلاحات رشد نشریات احزاب و ان جی او ها با هیچ دورانی قابل مقایسه نبوده است.

جلیلی در ادامه از کسانی یاد کرد که در انتخابات 88 اعتراض کردند و به قول جلیلی فتنه به پا کردند.

به گفته عارف صدا و سیما در چهار سال گذشته تصویر خاتمی را به عنوان جاسوس نشان میداد اما آیا این اخلاق است؟ من چهار سال سکوت معنادر داشتم و خطاب به جلیلی می گوید چرا از حربه چماق باید استفاده کنیم؟

و جلیلی در اعتراض می گوید که جز ارائه برخی اطلاعات چه چماقی زده است؟ و آیا قبول ندارید که به کشور ظلم شده است؟

عارف قبول می کند که به کشور ظلم شده اما می گوید باید این ظلم ریشه یابی شود.

ولایتی هم به عنوان نفر ششم برنامه ،حرف هایش را به سختی از روی کاغذ خواند و جلیلی هم به عنوان آخرین نفر وقتی برای سخنان اصلی خود باقی نگذاشته بود و در فرصت 45 ثانیه روی صندلی خودش نشست و حرف هایش را ادامه داد.

و رضایی هم در وقت باقی مانده دور اول مناظره را جمع بندی می کند اینکه سه نفر از اصولگرایانی که ائتلاف کرده اند هنوز با هم اختلاف دارند. دوم اینکه اکثر دوستان در گذشته مانده اند و به جای سیاه نمایی سیاه زدایی باید کرد.

بخش دوم مناظره هم با طرح سوالاتی از کاندیداها ادامه داشت. سوال هایی از این نظیر که دولت شما برای حمایت از بیداری اسلامی چه برنامه هایی دارد؟ تحلیل شما از تحریم های قبل از پرونده هسته ای چیست؟ برنامه عملی شما در مقابله با ایران هراسی و اسلام هراسی چیست؟ فرق نقد و سیاه نمایی چیست؟ نظر شما درباره جمله امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند چیست؟ آیا وعده های رییس جمهور با اختیاراتش تناسب دارد ؟ و سوال هایی که بدون اتفاق خاصی ادامه پیدا کرد.

در فضای مجازی چه گذشت ؟

بعد از برگزاری این مناظره هم همچون دو مناظره قبلی فضای مجازی و به ویژه شبکه های اجتماعی سراسر از نظرات مختلف شد . خیلی ها از سعید جلیلی نوشتند و اینکه نظراتش تا چه حد خطرناک است. خیلی ها هم از این متعجب شدند که چطور سه اصولگرایی که ائتلاف کرده اند تا این حد با هم تفاوت عقیده دارند و یک سوال اساسی که اگر آنها این بار در این انتخابات به شدت کنترل شده شرکت کنند؟ آیا تضمینی برای شمارش رای هایشان وجود دارد ؟

یک کاربر فیس بوک درباره مناطره امروز نوشت :« این سه تا ائتلاف نمی کردند با هم چه معامله ای می کردند؟

کلا تعداد موافقان روند هسته ای موجود چند نفرند؟

قبل احمدی نژاد برخی گفتند بالاتر از سیاهی که رنگی نیست. زمان احمدی نژاد گفتند، این دیگه آخرشه. بالاتر از سیاهی رنگی نیست. الان باید پرسید آیا بالاتر از سعید جلیلی هم رنگی هست؟»

دیگری نوشت : «بعد از مناظره امروز فهمیدم باید رای بدهم چون از بلایی مثل جلیلی نمی توان گذشت .»

و دیگری به مردم یاد آوری کرد :«که چقدر فراموشکارند مگر یادشان رفته که در دوره قبل چه تقلبی در انتخابات رخ داد چه تضمینی وجود دارد که بار دیگر این اتفاق رخ ندهد ؟چطور می توانند این همه زندانی و کشته شده های چهار سال قبل را فراموش کنند »

خیلی ها هم بعد از مناظره امروز یاد میر حسن موسوی ، زهرا رهنورد و مهدی کروبی که بیش از دو سال است در حصر خانگی به سر می بردند افتادند . کروبی و موسوی از کاندیداهای معترض به نتیجه انتخابات در سال 88 بودند .

در شبکه های اجتماعی این روزها و بعد از پخش مناظره ها بحث شرکت در انتخابات داغ تر از هر زمان دیگری دنبال می شود .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟