17 خرداد 1392

نگاهی به سایتهای انتخاباتی کاندیداها -ولایتی و حداد عادل

حضور کمرنگ در فضای مجازی با شعارهای تکراری

17 خرداد 1392

خبرنگاران ایران -حداد عادل و ولایتی دو تن از کاندیدای ائتلاف سه نفره اصولگرایان هستند، آنها به همراه محمد باقر قالیباف در انتخابات یازدهم ریاست جهوری شرکت کرده اند . برخی معتقدند در نهایت ولایتی و حداد عادل به نفع قالیباف کاندیدای جذابتر این ائتلاف از انتخابات کناره گیری خواهند کرد و برخی هم می گویند آنها از این تصمیم صرف نظر کرده اند ومی خواهند شانس خود را در این دوره به صورت جداگانه امتحان کنند . هنوز کسی در این باره نظری قطعی ندارد و تنها زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد.

این دو کاندیدا نسبت به محمد باقر قالیباف در فضای مجازی حضور کمرنگ تری دارند، قالیباف یکی از کاندیداهایی است که با بیشترین سایتهای انتخاباتی وارد عرصه انتخابات شده است. بیش از 53 سایت انتخاباتی او را در زمره کاندیداهایی قرار داده که بیشترین توجه را به تبلیغات در عرصه مجازی دارند . تبلیغاتی که برای او حرف و حدیثهایی هم به دنبال داشته است .

اما نگاهی به سایتهای غلامعلی حداد عادل وعلی اکبرولایتی چندان وقت گیر نیست و به نظر می رسد این دو کاندیدا ترجیح داده اند برای تبلیغات خود بیشتر از رادیو وتلویزیون دولتی ایران استفاده کنند .هرچند علی اکبر ولایتی سایتهای تبلیغاتی بیشتری دارد .در بخش نخست این گزارش نگاهی به سایتهای ولایتی و در بخش دوم نگاهی به سایتهای انتخاباتی حداد عادل خواهیم داشت .

علی اکبرولایتی کیست ؟

على ‌اکبر ولایتى متولد 1324، در رستم آباد، پزشک است .او پس از پیروزى انقلاب ، مدتى معاون وزارت بهدارى بود، در دوره اول مجلس به نمایندگى مردم تهران انتخاب شد و سپس به مدت 16 سال، در دوره‌هاى ریاست‌جمهورى آیت‌الله خامنه‌اى رهبر فعلی ایران و هاشمى رفسنجانى به عنوان وزیر خارجه آنها کارکرد .

او پس از دوم خرداد 1376، یعنی زمان سید محمد خاتمى، رئیس جمهور اصلاح طلب ایران برای همیشه از دستگاه اجرایی کنار رفت و درکنار رهبرى ایران قرار گرفت. رهبر ایران وی را مشاورامور بین الملل خود کرد سمتی که تاکنون ولایتی آن را ترک نکرده است . وی را از نزدیکان رهبر ایران می دانند کسی که به شدت مورد اعتماد اوست.

این روزها برخی در شبکه های مجازی درباره ولایتی می نویسند که انگار او قرار است در همه کار مملکت پزشکی کند، چرا که تمام مثالهایش مربوط به رشته تخصصی اش است . او هم در صحبتهایش مدام از رهبر ایران مثال می آورد .

پیشتاز در نظر سنجی سایتهایش با شعارهای تکراری

شبکه خبری حزب الله یکی از سایتهای اصلی وی است .در این وب سایت بیشتر برنامه های این کاندیدا در حوزه های مختلف عنوان شده است .در این وب سایت تا هنگام تنظیم این گزارش تیتر یک سخنان رهبری ایران بود .

در این سایت که در آن بخشی به عنوان نظر سنجی وجود دارد و از کاربران می پرسد به نظر شما کدام یک از این هشت نفر رئیس جمهور می شوند ولایتی پیشتاز است ، هر چند در سایتهای تبلغاتی بیشتر کاندیداها معمولا همان کاندیدا پیشتاز قلمداد می شود، اما نکته جالب آنکه حداد عادل حتی در این سایت هم مانند دیگر وب سایتهای خبری که نظر سنجی درباره انتخابات دارند، کمترین اقبال را برای پیروزی در انتخابات دارد .او در این سایت هم نفر آخر است.

سایت دیگر علی اکبر ولایتی متعلق به وکلا و حقوقدانان حامی اوست . ولایتی در این وب سایت نیز دیدگاه ها و برنامه های خود در مورد دولت آینده ایران را تشریح کرده است :"متدین" : اعضای دولت آینده باید "متدیّن" باشند. خدا ترسی مهمترین اصل است."تجربه دار" : دولت کلاس اکابر نیست که اشخاص تازه کار وارد شوند و سیاه مشق بنویسند."متخصص" : کابینه من افراد"متخصص"و متعهد به نظام را به همکاری دعوت می‌کند."معتدل" : افراطی گری به انسجام ملّی و همبستگی اسلامی و انقلابی کشورمان لطمه می زند."مشورت پذیری":انسانها هر چقدر متخصص و با تجربه باشند نمی توانند ادعا کنند که کامل هستند.»

تعدادی عکس وچند خبر کوتاه بقیه این وب سایت را تشکیل می دهد .

سایت ملت اما دیگر وب سایت خبری هوادار این کاندیدای ریاست جمهوری است .در این سایت از قول مسوولان مختلف حکومت ایران و برخی استادان دانشگاه که هوادار ولایتی هستند ، نقل قولهایی در تایید این کاندیدا و برنامه هایش آورده شده است . ازدیگر سایتهای هوادر این کاندیدا میتوان به پایگاه اطلاع رسانی او اشاره کرد. وب سایتی که تیتریک آن تصویری از طومار حمایتی خلبانان کشور از ولایتی است.

ستاد مردمی جوانان حامی علی اکبر ولایتی از دیگر سایتهای هوادار وی است که با عکسی از جوانی او زمانی که وی وزیر خارجه جمهوری اسلامی بود به روز شده است ،در این سایت دو بخش مجزای خبری و فهرست حامیان مردمی وی در نقاط مختلف کشوردیده می شود .

غلامعلی حدادعادل کیست؟

این کاندیدای ریاست جمهوری به عنوان کسی در جریان تبلیغات این دوره معروف شده است که آمده تا دل رهبر ایران را بیش از پیش به دست آورد .او را در شبکه های اجتماعی به عنوان غلامِ علی ( غلام رهبر ایران که نامش سید علی است ) می نامند . وابستگی فامیلی این کاندیدا با رهبر ایران بر کسی پوشیده نیست، چرا که مجتبی خامنه ای پسر رهبری ایران با دختر وی ازدواج کرده است. با این همه حداد عادل در بیشتر جملاتش ذکر خیری از رهبر ایران می کند .حداد عادل را خیلی ها کم شانس ترین کاندیدا برای کسب آرا می دانند .نظر سنجی های مختلف نیز موید همین مطلب است .

حداد عادل استاد فلسفه دانشگاه تهران است که مسوولیتهایی همچون عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام ، مشاوررهبری ایران ،عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست مجلس شورای اسلامی دردوره هفتم، نمایند گی مردم تهران در مجلس ششم ، هفتم ، هشتم ونهم و ریاست فرهنگستان زبان وادب فارسی را در پرونده کاری خود دارد .

سایتهایی مزین با عکس رهبری بدون برنامه انتخاباتی

او که با تعداد اندکی سایت انتخاباتی وارد عرصه مبارزه شده است در وب سایتهایش هم مدام از رهبری ایران و نظراتش می گوید . در وب سایت حامیان مردمی او آمده : که رهبر انقلاب مهر رضایت بر عملکرد وی زده است .او که آیت الله خامنه ای را امام می نامد باز در همین وب سایت می نویسد : «حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) فرمودند: ”آن چیزهایی که امروز برای دولت ورییس جمهور نقاط قوت محسوب می شود،اینها باید در رییس جمهور بعدی وجود داشته باشد .»

عکس های مشترک او با رهبر ایران و یا عکس هایی تکی از رهبری ایران و گزارش دیدارهای رهبری با نمایندگان مجلس از دیگر بخشهای این وب سایت است ،در این وب سایت کمتر می توان درباره برنامه های این کاندیدا مطلبی خواند .

وبگاه شخصی حداد عادل و نیز سایت حامیان دانشجویی او هر دو با عکس مشترک او با سید حسن نصر الله در صفحه نخست به روزشده اند .

انتشار این عکس بهانه ای بوده برای پیام تبریک این کاندیدای ریاست جمهوری برای آزادی شهر القصیر که از نظر او منطقه‌ای استراتژیک محسوب می شده ؛ وی این پیروزی را به بشار اسد رئیس جمهور و مردم سوریه و همچنین رزمندگان حزب‌الله تبریک گفته است .

در وبگاه شخصی حداد عادل همچنین می توان متن صحبتهای او در رادیو تلویزیون دولتی ایران را دید .هر از گاهی در میان مطالب این وبلاگ قطعه شعری نیز از او به چشم می خورد ، برخی از دوستداران وی حداد عادل را ادیب و شاعری بزرگ می دانند .حداد عادل همچنین در وب سایت حامیان دانشجوییش از سوی یکی از هوادارانش کسی نامیده شده که در مناظره ها جمهوری اسلامی را فراموش نکرده است .

او درباره حداد عادل چنین نوشته است :«بذار سبزها و اصلاح طلبا مسخرش کنن و بهش بگن غلامِ علی. خیالی نیست. نزدیک هر انتخابات که میشیم همیشه این حس ایجاد میشه که آقا و نظام مظلومترین ها تو این مملکت هستن، اونهایی هم که نزدیک ترن به همون نسبت مظلوم تر.»

باید دید در نهایت بر سر این ائتلاف سه نفره چه خواهد آمد آیا قالیباف می ماند ؟با سایتهای پر تعدادش یا ولایتی با نسخه هایش برای اداره کشور؟ و یا حداد عادل کسی که خود را بیش از اندازه به رهبر ایران نزدیک می داند ؟

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟