13 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۱۳ خرداد ۱۳۹۲

تهدیدهای جدید وزیر ارشاد علیه رسانه ها تا نظرسنجی های انتخاباتی متفاوت در سایت ها

13 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ به مطالب انتخاباتی با رویکرد رسانه ها اختصاص دارد. در شماره امروز روزنگار به ماجرای فیلتر شدن خبرگزاری مهر و رفع فیلتر شدن آن پرداخته شده است. حاشیه های ادامه دار مناظره روز جمعه بررسی شده است. اما نظرسنجی های انتخاباتی در هر سایت چه می گوید و چه میزان مشارکت در انتخابات پیش رو را نشان می دهند؟ وزیر ارشاد امروز چه تهدیدهایی علیه رسانه ها کرد؟ و در آخر سخنان عجیب یک مسئول انتخاباتی استان فارس درباره رسانه ها و ممنوع بودن آوردن تلفن همراه دوربین دار و ... در محل های اخذ رای منتشر شده است.

پیشخوان امروز ، صفحه نخست سه روزنامه را بررسی کرده است. چهار عکس انتخاباتی هم در این روزنگار انتخاب شده است و یک کاریکاتور انتخاباتی هم منتشر شده است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- امروز خبر رسید که خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی که این روزها تا حدودی از کاندیداتوری «محمدباقر قالیباف» حمایت می کند فیلتر شد اما چند ساعت بعد از این خبر اعلام کردند که با دستور دادستان کل کشور مشکل ایجاد شده برای خبرگزاری مهر بر طرف شد.

پدرام پاک آئین مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تماس با خبرگزاری مهر اعلام کرد: با پیگیری موضوع از طریق حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور مشکل پیش آمده برای خبرگزاری مهر بر طرف شد.

در پی انتشار مصاحبه‌ای با مدیرمسئول سایت «صراط نیوز» که نزدیک به روزنامه کیهان است و هفته گذشته مسدود شده بود و در آن از فیلتر کردن رسانه‌های دارای مجوز توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه انتقاد شده بود ، این کارگروه دستور فیلتر خبرگزاری مهر را هم به فراهم کننده سرور خبرگزاری مهر صادر کرد. اما در هفته گذشته هم صراط نیوز از فیلتری بیرون آمد و امروز هم بلافاصله مشکل این خبرگزاری اصولگرا برطرف شد.

- اما خبری درباره مناظره‌های تلویزیونیاز این قرار است: یک عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری گفت که با تایید این کمیسیون زمان پاسخ نمایندگان به هر سوال از ۵ دقیقه به ۷ دقیقه افزایش یافته است.

سید رمضان شجاعی کیاسری اظهار کرد: معاونت سیما و نمایندگان کاندیداها در مورد روند برگزاری مناظره‌ها بین ۸ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد دادند که سوالات تستی و تصاویر حذف شود که این پیشنهاد به تایید کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری رسید.

وی افزود: بر این اساس در قسمت دوم مناظره به جای سوالات تستی و تصاویر، یک سوال مشترک از هر کاندیدا پرسیده می‌شود که آنها پاسخگوی این سوال خواهند بود.

اما در روزنگار گذشته ، واکنش یک طرفه صدا و سیما در تعریف و تمجید از مناظره جمعه منتشر شد، امروز «ایرنا» خبرگزاری دولت بر روی سایت خود گزارشی تصویری را منتشر کرد که در گفت و گوهای مردمی ، افراد مختلف نظراتی علیه مناظره پخش شده در صداوسیما را بیان می کردند. برخی افراد اعلام می کردند که این مناظره را ندیده اند و آنهایی هم که آن را دیده بودند با زبانی تند دست به انتقاد از صدا و سیما زدند.

- امروز در همایشی«محمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اقدام به تهدیداتی علیه رسانه‌ها کرد و با اعلام اینکه برخی از روزنامه‌ها و رسانه‌ها به دنبال ایجاد شبهات در انتخابات هستند، گفت: ما با هر رسانه و روزنامه‌ای که بخواهد به انتخابات آسیب وارد کند، از کیهان و ایران گرفته تا بهار و شرق بدون ملاحظه فرد و وابستگی‌شان به ارگان‌ها برخورد خواهیم کرد.

حسینی با بیان اینکه جلساتی میان وزارت کشور با مسئولان خبرگزاری ها، رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری برقرار است، گفت: برای دلگرمی افزون تر مردم در انتخابات باید اقداماتی انجام داد که یکی از این اقدامات پاسخ به شبهات است.

وی در این زمینه افزود: باید نسبت به برخی شبهاتی که در جامعه ایجاد می شود، روشنگری کنیم که از جمله آنان مهندسی انتخابات است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برخی‌ها مهندسی انتخابات را مطرح می کنند و یا هجمه هایی به شورای نگهبان وارد می سازند، اما قانون فصل‌الخطاب است.

- این روزها هر روز هر سایت خبری اقدام به انتشار نظرسنجی باتوجه به سیاست آن سایت می کند که در آنها هیچ گاه نام موسسه‌ای که نظرسنجی را انجام داده است آورده نمی شود و آمارهای متفاوتی منتشر می شود. سه نمونه از این نظرسنجی‌ها که امروز در سه سایت مختلف منتشر شد، بررسی می شود:

خبرگزاری فارس(نزدیک به سپاه پاسداران)

تعداد نمونه اعلام شده: ۲۲ هزار ۷۵۰ نفر

میزان مشارکت: ۷۲ درصد

بالاترین افراد: قالیباف و جلیلی

سایت تابناک (نزدیک به محسن رضایی)

تعداد نمونه اعلام شده: ۳۴ هزار و ۸۵۴ نفر در ۳۱ استان کشور

میزان مشارکت: ۶۵ درصد

بالاترین افراد: قالیباف با ۱۹ درصد، محسن رضایی: ۱۷.۵۳

شبکه ایران (نزدیک به دولت)

تعداد نمونه اعلام شده: ۱۷ هزار و ۴۰۰ نفر

نرخ مشارکت: ۵۱.۴

بالاترین افراد: حسن روحانی: ۲۳.۳ ، محمد باقر قالیباف: ۱۸.۴ ، محمد رضا عارف: ۱۴.۳

- خبرگزاری فارس امروز سخنانی را به نقل از «احمد رنجبر» رئیس هیئت نظارت انتخابات استان فارس منتشر کرد که وی از اعضای شعب اخذ رأی، ناظران، نمایندگان داوطلبان حاضر در محل اخذ رأی و نیز رأی‌دهندگان انتخابات خواست برای کمک به سلامت انتخابات و جلوگیری از حرف و حدیث‌ها از آوردن تلفن همراه دوربین‌دار و دوربین فیلم‌برداری و عکاسی به محل اخذ رأی خودداری کنند.

رنجبر همچنین گفت: مستندسازی انتخابات و فیلم‌برداری از محل اخذ رأی فقط با هماهنگی صدا و سیما و شورای تأمین و فرمانداری و با نظارت افراد امکان‌پذیر است و در غیر این صورت از ورود خبرنگاران و عکاسان به شعب اخذ رأی ممانعت می‌شود.

 • پیشخوان روزنامه‌ها و انتخابات

صفحه نخست سه روزنامه ، در روزنگار امروز بررسی می شود. روزنامه «جوان» وابسته به سپاه پاسداران با تیتری بزرگ اطلاعیه وزارت اطلاعات را پوشش داده است و در آن ادعا شده است که قرار بوده تا خرابکاری در انتخابات ۲۴ خرداد با همکاری بهایی‌ها انجام شود. روزنامه اصلاح طلب «اعتماد» هم موضوع ائتلاف اصلاح طلبان را برجسته کرده است و روزنامه اصولگرای «قانون» سخنان «علی اکبر ولایتی» را در صفحه نخست خود آورده است که به نظر می رسد این روزنامه از کاندیداتوری وی در انتخابات پیش روز حمایت می کند.

 • یک کاندیدا ، چند نظر

حسن روحانی

- ما ۷۵ میلیون نفر فکر ایرانی داریم که هر کدام یک کلید است
- معضلات سال ۸۸ مربوط به بعد از انتخابات نیست، بلکه مربوط به قبل از انتخابات است
- به نحوه برگزاری مناظره اعتراض کردم و آن را توهین به ملت ایران دانستم
- مردم زندگی عادلانه و نه شعارگونه می‌خواهند

سید محمد غرضی

- عقبه سیاسی‌ام را با رای مردم تشکیل می‌دهم
- معتقدم اگر ۵۵ میلیون نفر به دولت ضدتورم رای بدهند، این دولت تشکیل می‌شود
- از ۷۶ به بعد ارتباطی با هاشمی ندارم
- قره‌قروت و دسته بیل را هم از چین وارد می‌کنیم

غلامعلی حداد عادل

- دانشگاه‌های ما بازیچه دست احزاب و گروه‌های سیاسی شده‌اند
- فکر نکنید اگر کسی گفت من اقتصاد می‌دانم می‌تواند با اندیشه خود معجزه کند

علی اکبر ولایتی

- با تک‌تک اعضای ۱+۵ باید مذاکره دوجانبه کنیم
- برنامه درازمدتی داریم تا درمان را رایگان کنیم

سعید جلیلی

- وابستگی‌ام را به دولت رد می‌کنم
- اسلام ناب در یک کلمه، ولایت مطلقه فقیه است

محسن رضایی

- برای هر وزارتخانه ۴ تا ۵ کاندیدا دارم
- اقتصاد ایران صاحب ندارد

محمدباقر قالیباف

- قانون اساسی را بدون تبعیض اجرا می‌کنم

محمدرضا عارف

- برای آوردن اینترنت از دفتر آیت الله سیستانی مجوز گرفتیم
- دانشگاهیان را برای رای ۸۸ خانه‌نشین کردند

 • عکس انتخاباتی روز

در روزنگار امروز چهار عکس انتخاباتی مختلف از سایت های خبری انتخاب شده است.

- حاشیه جلسه انتخاباتی «حسن روحانی» در جماران که به تشنج کشیده شد و افرادی نیز بازداشت شدند.

منبع عکس: شبکه های اجتماعی

- برنامه انتخاباتی «سعید جلیلی» در دانشگاه تهران و دختران هوادار وی.

منبع: ایسنا

- حضور «محمد رضا عارف» در متروی تهران و حرکت به سمت بازار تهران

منبع: خبرگزاری تسنیم

- نشست خبری «علی اکبر ولایتی» در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

منبع: ایسنا

 • کاریکاتور انتخاباتی

ادامه واکنش ها به مناظره روز جمعه بین کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟