13 خرداد 1392

نگاهی به سایت های انتخاباتی کاندیداها / محسن رضایی

سایتهایی از جنس یکنواختی برای کاندیدایی همیشگی

13 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- از این پس در بخش انتخابات از نگاه خبرنگاران سایتهای انتخاباتی هشت کاندیدا را که از سوی شوای نگهبان تایید صلاحیت شده اند و به عنوان کاندیداهای رسمی انتخابات پیش روی ایران شناخته می شوند به خوانندگان معرفی می کند . در اولین مجموعه از این مطالب به معرفی سایتهای انتخاباتی هوادارمحمد باقر قالیباف ،سعید جلیلی پرداختیم و در این مطلب نیز مروری بر سایتهای هوادار محسن رضایی خواهیم داشت.

***

خبرنگاران ایران- با شعار" آمده ام تا بمانم" در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. کسی که در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز کاندیدا بود و هیچ وقت موفق به کسب آرای لازم نشد و در میان مردم نیز لقب دائم الکاندیدا گرفته است. اما آیا این بار محسن رضایی آمده است که بماند؟

محسن رضایی در سال ۱۳۷۸ خود را کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در تهران کرد و در فهرست «ائتلاف خط امام و رهبری» (معروف به جناح راست) قرار داشت، اما موفق به کسب آرای لازم نشد.

او همچنین در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ با شعار انتخاباتی «دولت عشق»حضور یافت، اما دو روز پیش از برگزاری انتخابات کناره‌گیری خود را اعلام کرد. در بیانیه‌ای که او در آن زمان منتشر کرد، دلیل کناره گیری خود را «جلوگیری از پراکندگی آرای مردم» در اثر کثرت نامزدها عنوان کرد.

رضایی یکی از نامزدهای دوره دهم ریاست جمهوری ایران سال 1388 نیز بود. همان سالی که موسوی و کروبی به تقلب در شمارش آرا اعتراض کردند و نتیجه آن نیز حصر موسوی و کروبی و زهرا رهنورد شد. در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری 88، رضایی نیز به نتایج اعلام شده اعتراض کرد و آن را مورد تایید قرار نداد. اما بعد، از اعتراض خود منصرف شد.

سایت های حامی محسن رضایی

او این بار نیز در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده و گفته آمده است تا بماند. اما او برای ماندن در صحنه سیاست و تکیه بر صندلی ریاست جمهوری چه اقدامات تبلیغاتی برای جلب آرا انجام داده است؟ حضور او در فضای مجازی چگونه است؟ آیا به اندازه سایر کاندیداها سایت و وبلاگ های حامی دارد؟ سایت های حامی او بیشتر بر کدام ویژگی او برای کسب بیشترین آراء تاکید می کنند؟

در حالی که کمتر از دو هفته روز به انتخابات ریاست جمهوری مانده است؛ محسن رضایی نیز همچون رقیبانش،در فضای مجازی چندین سایت هوادار و حامی دارد سایت تابناک یکی از رسانه هایی است که به محسن رضایی منتسب می کنند.

همچنین پایگاه اطلاع رسانیمحسن رضایی ، وب سایت هواداران محسن رضایی / ، مجتمع رسانه ای تبلیغاتی محسن رضاییسلام بر زندگی / ،شبکه شهید تهرانی مقدم، ستاد ارتباطات مردمی رضایی در استان تهران] وبلاگ حامیان رضایی در قزوین، کمپین حامیان طلاب و روحانی-/ ، از جمله حامیان این نامزد ریاست جمهوری محسوب می شوند که مروری بر این سایت ها، رویکرد رسانه ای این نامزد ریاست جمهوری را مشخص تر می کند.

سایت هایی با محتوایی یکنواخت

سایت تابناک به عنوان رسانه ای خبری علاوه بر انتشار اخبار مربوط به محسن رضایی ،تحلیل ها و اخبار روز دیگر را نیز منتشر می کند. اما سایر سایت های حامی محسن رضایی کمتر رویکرد خبری و انتشار اخبار غیره را دارند و عموما هر آنچه متعلق به این نامزد ریاست جمهوری است؛ در سایت خود منتشر می کنند.

رویکرد آنان بیشتر انتشار و بازگویی سخنان و تصاویر این کاندیداست و کمتر شاهد تغییر –حتی تغییر شکلی -اخبار هستیم .معمول است سایت های هوادار کاندیدایی، هر کدام یک مطلب واحد را با تیترهای متفاوت منتشر می کنند و هر کدام بخشی از مطالبات را با تیتر هایی جذاب مطرح می کنند اما به نظر می آید سایت های حامی محسن رضایی تیترها را نیز تغییر نمی دهند و سر زدن به یک یا دو سایت حامی این کاندیدا برای مخاطب کافی است.

ویکی رضایی

یکی از اخبار این روزهای سایت های حامی محسن رضایی راه اندازی دانشنامه "ویکی رضایی" است. سایتی که در آن، داده ها و اطلاعات همه شهرهای ایران گنجانده شده است . تمامی سایت های حامی این کاندیدا ضمن انتشار این خبر ،از ان به عنوان مهم ترین دستاورد و برنامه های به عمل نشسته رضایی معرفی می کنند. پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی درباره این سایت نوشته است:" یکی از مهم ترین ویژگی های این سایت، قابلیت ورود کاربران و ویرایش اطلاعات شهرهای خود هستند. به گونه ای که یکی از مهم ترین وعده های رضایی برای مردمی کردن اداره کشور محقق شده است. مردمی کردن اقتصاد و امور کشور، برنامه ای مرحله به مرحله و تدریجی است که پس از ورود اطلاعات ، داده و برنامه ها توسط کارشناسان و نخبگان، مردم می توانند ویرایش کرده تا کارشناسان اطلاعات موثق تر و شاید اولویت های ضروری تری به دست آورند."

در این سایت و البته باقی سایت های حامی این نامزد تاکید شده که:" این مردم شهر هستند که اولویت ها و دغدغه های و اطلاعات شهر خود را بیش از هر دولتمردی می دانند ومی توانند با ویرایش اطلاعات و اولویت های خود مسیر را برای برنامه ریزی کلان دولت آماده می کنند. در واقع برنامه ریزی کشور در خلاء صورت نمی گیرد و این مردم هستند که خود می کوشند برنامه های مورد نیاز خود را تهیه کنند.

بر این اساس، پبشفرض های مدیرانی که در تهران نشسته اند برای دورترین مناطق کشور تصمیم گرفته نمی شود. تفاوت این مدل با سفرهای استانی این است که رئیس جمهور پیش از سفر به دورترین مناطق کشور،نقطه نظرات خود مردم و اطلاعات آنان را با کمک نخبگان تجزیه و تحلیل کرده و بهترین تصمیم را برای آنان خواهد گرفت."

از رنگ آبی فیروزه ای انتخاباتی تا اعلام موجودیت جنبش ما

همچنین" جنبش ما" یکی دیگر از روش های تبلیغاتی این کاندیدای ریاست جمهوری موجودیتش را در پایگاه اطلاع رسانی خود اعلام کرد:"این جنبش یک میلیون نفری «ما» را جوانان، مردان و زنان همین مرز وبوم از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب در گستره همه اقوام، اقشار و گروه ها تشکیل می دهند تا بتوانند آرمان های انقلاب را حیاتی دگربار بخشند." جنبشی که به باور طرفداران محسن رضایی "ما"یی هستند که امده اند تا فقر را ریشه کن کنند تا هیچ سفره ای بی نان نماند و ....

اما به نظر می رسد این جنبش "ما" بازخورد رسانه ای گسترده ای نداشته است و تنها در سایت های حامی این کاندیدا مطرح شده است و در دنیای مجازی و حتی در شبکه های اجتماعی تا کنون سخنی از این جنبش یک میلیونی به گوش نرسیده است. درست مثل طرح دیگری از این کاندیدا که آن طرح هم حداقل تا زمان اکنون نه تنها فراگیر نشده که بسیاری از کاربران اینترنت نیز سخنی از آن نشنیده اند. این طرح همان انتخاب رنگ انتخاباتی محسن رضایی است. او و حامیانش رنگ آبی فیروزه ای را نماد انتخاباتی خود معین کرده اند و چندین عکس نیز در سایت های حامی این کاندیدا منتشر شده است. عکس هایی که حامیان شال آبی فیروزه ای دور گردن بسته اند یا نوارهای آبی فیروزه ای را در دست دارند و در سخنرانی کاندیدای مورد نظرشان حضور پیدا کرده اند اما در حالی که حدود دو هفته به انتخابات باقی مانده است در دنیای واقعی و در خیابان ها و کوچه ها و حتی میان حامیان خبری از این رنگ تبلیغاتی برای محسن رضایی نیست.

تبلیغ برای جلب آرای قومیت ها

یکی از عمده اقدامات این روزهای محسن رضایی سفر به شهرهای مختلف و حضور در میان قومیت های ایرانی است. سایت های حامی این نامزد نیز، ضمن انعکاس سخنان وی، روی فراگیری دولت مدنظر، تاکید می کنند.اینکه توجه این کاندیدا به لنج داران جنوبی و مردم عسلویه گرفته تا مردمان نیک شهر و ایران شهر و ورامین نقطه قوتی برای او محسوب می شود و راهی برای جلب آرای طیف های گوناگون. همچنین این سایت های حامی اخبار مربوط به محسن رضایی را در سایت های دیگر و حتی رقیبان انتخاباتی دیگر منتشر می کنند و گاه در برابر اخبار مربوطه نیز واکنش نشان می دهند. از جمله می توان به واکنش سایت های حامی رضایی به یکی از مطالب حامیان سعید جلیلی در سایت رجا نیوز اشاره کرد.

سایت رجانیوز مطلبی با تیتر «من محسن رضایی چند من است» را منتشر کرد که گویا در آن از محسن رضایی خواسته، دست‌هایش را جلوی دوربین تلویزیون تکان ندهد، چون دست‌هایش «بزرگ و عشایری» هستند. «تابناک» سایت منتسب به محسن رضایی نیز اینگونه واکنش نشان داد:"حامیان این کاندیدای مشهدی، در مطلب موهن خود دست‌های محسن رضایی را عشایری و بزرگ نامیده و نمایش دست‌های وی را «نافرم» دانسته و از وی خواسته‌اند دستانش را مخفی و به نحوی از نمایش دست‌های خود در برنامه‌های تلویزیونی جلوگیری کند. ذکر این مهم لازم است که محسن رضایی در فیلم انتخاباتی خود در سال ۱۳۸۸ با افتخار گفته بود ‌از عشایر لر است و با به تصویر کشیدن سیاه چادرهای عشایری، تأکید کرده بود که پدرش کارگر بوده و خود نیز سال‌ها در محیط‌های عشایری، کارگری صنعت نفت و کارخانه‌های صنعتی تهران، کارگری کرده است.محسن رضایی کسی است که سخن وی در مورد تبعیض قومیتی در صدا و سیما سانسور شد، چون بر این باور است که نباید برخی ‌قومیت‌ها را در ایران زیر پا له کرد. اکنون رسانه‌ای که خود را حامی دبیر شورای امنیت ملی کشور می‌داند، با جسارتی ‌‌گذشت ناپذیر، یک قوم از این کشور را زیر سؤال می‌برد؛ کاری که افکار عمومی و مردم قومیت‌ها را نسبت به کاندیداهای مورد نظر آنان حساس کرده است!"

و خود رضایی نیز اینگونه واکنش نشان داده:" اگر می خواهندبه بنده توهین کنند اما به اقوام ایرانی توهین نکنند."

اعتراض رضایی در سانسور حرف هایش در صدا و سیما

در حالی که تاریخ ۴ خرداد، به عنوان سرآغاز ویژه برنامه های انتخاباتی با حضور کاندیداها در صدا و سیما اعلام شد، محسن رضایی به عنوان اولین کاندیدا در ساعت ۲۰ در شبکه ی یک سیما به روی آنتن رفت. این آغاز از همان ابتدا با سانسورهایی همراه بود که سبب اعتراض هایی از جانب دکتر محسن رضایی و ستاد انتخاباتی اش شد.

طی مصاحبه ای که یکی از خبرگزاری ها با یکی از منابع آگاه ستاد انتخاباتی دکتر رضایی به عمل آورد، اینچنین از زبان دکتر رضایی نقل کرد که ؛ “دکتر رضایی، از حذف بخشی از برنامه ها گلایه کرده و گفته شاید دیگر در برنامه های صدا و سیما شرکت نکنم” و دلیلشان نیز، سانسورهایی بود که در اولین ویژه برنامه ی رسانه ای دکتر رضایی و محمدرضا عارف اعمال شد و همچنین توهین هایی که سایت های دولتی – چون رجانیوز – در مورد آقای رضایی دریغ نکردند. این منبع آگاه افزود: زمانی که در شروع ویژه برنامه های انتخاباتی صدا و سیما، با چنین جهت گیری ها و جناح بندی ها و در نتیجه سانسورهایی از این دست مواجه شویم، قطعا هرچه که پیش رویم و به زمان انتخابات بیشتر نزدیک شویم، این فیلترینگ ها و سانسورها بیشتر خواهند شد که البته این مسئله به بی طرفی صداوسیما ملی خدشه وارد می کند، همچنین سبب بسیاری ابهامات در ذهن ملت شریف ایران خواهد شد و ممکن است از حضور گسترده مردم برای خلق حماسه سیاسی در انتخابات را که اِمروز از هر مسئله ای حساس تر است را کمرنگ تر کند.

اما سایت تابناک وابسته به «محسن رضایی» از صدا و سیما و سایت‌های مرتبط با این رسانه در مطلبی با عنوان «وقتی صدا و سیما فقط سه نامزد انتخابات را می‌بیند!خودکشی صدا و سیما برای این نامزدها، اعتماد مردم را می‌کشد» شکایت می کند.

در این مطلب عکسی از صفحه نخست سایت باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیما انتخاب شده است که در آن تنها سه کاندیدای انتخاباتی با مطالب مختلف درباره آنها برجسته شده اند به طوریکه طبق عکس منتشر شده در تابناک ، ده مطلب درباره «سعید جلیلی» بالاترین میزان توجه این رسانه به این کاندیدا را نشان می دهد.

از فرماندهی سپاه تا دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام

یکی از ویژگی های مشترک تمامی سایت های حامی محسن رضایی قرار دادن لینکی تحت عنوان زندگی نامه اوست که به طور مفصل این نامزد ریاست جمهوری را معرفی کرده است اما در دانشنامه ویکی پدیا محسن رضایی اینگونه معرفی شده است: محسن رضایی در دهم شهریور سال ۱۳۳۳ در روستای بنه وار از توابع شهرستان لالی در استان خوزستان به دنیا آمد. نام اصلی او سبزوار رضایی میرقائد بود.

در سال ۱۳۵۲ جهت تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه علم و صنعت به تهران آمد و وارد مبارزات چریکی علیه سلطنت پهلوی شد. در آن هنگام او از اعضای بلندپایهٔ گروه چریکی اسلامی منصورون و نیز از اعضای کلیدی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود که پس از انقلاب ۵۷ با ائتلاف هفت گروه چریکی ایجاد شده‌بود. وی پس از تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به عضویت شورای مرکزی سپاه درآمد و به مدت دو سال فرماندهی اطلاعات سپاه را بر عهده داشت.

در سن بیست و هفت سالگی و در اولین ماه‌های جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۰، به فرمان روح‌الله خمینی به فرماندهی سپاه پاسداران ایران منصوب شد. روح‌الله خمینی حکم فرماندهی رضایی را با نام محسن رضایی صادر نمود و بعد از آن زمان بود که رضایی نامش را رسما به محسن رضایی میرقائد تغییر داد، شناسنامه المثنی گرفت. وی در دوران جنگ به عنوان فرماندهٔ ستاد کل نیروهای مسلح و به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزیده شد و این سمت را در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق برعهده داشت.

محسن رضایی بعد از کناره‌گیری از فرماندهی سپاه پاسداران در سال ۱۳۷۶ از حضور در کلیه نیروهای نظامی کناره گرفت و وارد دنیای سیاست شد. در سال ۱۳۷۶ با حکم علی خامنه‌ای، به سمت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و به ریاست کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت برگزیده شد. محسن رضایی در این سال‌ها فعالیتش را در مجمع تشخیص مصلحت نظام متمرکز کرده‌است.

همسر وی معصومه خدنگ و فرزندانش به ترتیب احمد، سارا، علی، زهرا و مهدیه هستند. احمد رضایی، فرزند ارشد وی، در اولین دوره ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی به آمریکا پناهنده شد و با انجام مصاحبه‌هایی جنجال بسیاری در ایران آفرید. چند سال بعد و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم محسن رضایی اعلام کرد فرزندش به ایران برگشته‌است. در ۲۲ آبان ۱۳۹۰ اعلام شد احمد رضایی در هتل گلوریای دبی به طرز مشکوکی درگذشته‌است. فرزند دیگر محسن رضایی، علی رضائی میرقائد همسر سیده هدی طباطبایی و پدر تنها نبیره روح‌الله خمینی (محمد بنیامین رضایی)است که در حال حاضر قائم مقام دفتر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد. فرزند دیگر محسن رضایی، سارا رضایی هم در انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) در کنار پدرش به فعالیت‌های انتخاباتی پرداخت. برادر وی امیدوار رضایی نیز به مدت ۱۶ سال در دوره‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم نماینده مسجد سلیمان، لالی و هفتکل در مجلس شورای اسلامی بوده که توسط علی لاریجانی به عنوان معاون قوانین مجلس شورای اسلامی منصوب شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟