13 خرداد 1392

روزنامه نگارانی که از چهار سال گذشته زندانی اند

آیا باز هم روزنامه نگاران قربانی انتخابات می شوند؟

13 خرداد 1392

خبرنگاران ایران -در شلوغی خبری روزهای پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در ایران شاید عده ای از یاد ببرند که روزنامه نگارانی به خاطر فعالیت حرفه ای شان در انتخابات قبلی همچنان در زندان نگه داری می شوند . 4 سال گذشته را این روزنامه نگاران در کنج زندان به سر برده اند . برخی فقط جرمشان نوشتن گزارش و اتفاقات پس از انتخابات بود، گزار شهایی که نشان می داد بعد از این رویداد بر مردم چه گذشت و برخی نیز به خاطر گزارشهای روشنگرانه شان پیش از انتخابات محکوم شدند ،آیا این بار نیز روزنامه نگاران دیگری قربانی برگزاری انتخابات خواهند شد؟

انتخابات چهار سال گذشته همچنین موجب موج مهاجرت روزنامه نگاران ایرانی شد، خبرنگارانی که دیگر پس از انتخابات جایی برای کار نداشتند .سایه سانسور ، تهدید و ارعاب هر روز گسترش می یافت و این روزنامه نگاران چاره ای جز مهاجرت نمی دیدند .

روزنامه نگاران زندانی انتخابات

بعد از انتخابات ریاست جمهوری پر مناقشه سال 88 تعداد زیادی از روزنامه نگاران و وب نگاران و فعالان سیاسی ایران بازداشت و راهی زندان شدند . مسعود باستانی ، مهسا امر آبادی ،احمد زید آبادی ،عیسی سحر خیز ، سیامک قادری ،محمد داوری، مهدی محمودیان ،بهمن احمدی امویی، ژیلا بنی یعقوب ، سعید متین پور، سعید جلالی فر،آرش سقر، کیوان صمیمی،علیرضا بهشتی شیرازی، علیرضا رجایی ،شیوا نظر آهاری ، عدنان حسن پور،محمد حسین رونقی ملکی و محمد رضا مقیسه فقط تعدادی از این روزنامه نگاران و وب نگاران هستند که اغلب از آن زمان تاکنون در زندان به سر می برند و هر چند برخی از آنان با قرار وثیقه و یا مرخصی مدتی از این ایام چهار ساله را بیرون از زندان سپری کردند اما این افراد در چهار سال گذشته بیشتر اوقاتشان با زندان سرو کار داشتند .

احمد زید آبادی ، مهدی محمودیان ، مسعود باستانی ، بهمن احمدی امویی ، حسین رونقی و شیوا نظر آهاری و...از جمله روزنامه نگاران و وب نگارانی بودند که قبل از تایید صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری اخیر در مرخصی زندان به سر می بردند اما با حکم شورای عالی امنیت ملی مرخصی شان لغو و دوباره به زندان بازگردانده شدند . این روزها شورای عالی امنیت ملی نه تنها هر روز دایره سانسور و محدودیتها را بر روزنامه نگاران تنگ تر می کند که خود درباره سرنوشت روزنامه نگاران در مرخصی هم تصمیم می گیرد. به خانواده این روزنامه نگاران گفته شده که آنها تا بعد از برگزاری انتخابات از هر گونه حق مرخصی محروم هستند .

در این میان دو زوج روزنامه نگار مهسا امر آبادی مسعود باستانی و ژیلا بنی یعقوب و بهمن احمدی امویی شرایط دشوار تری دارند. ژیلا و مهسا در اوین نگه داری می شوند و همسران شان در زندان رجایی شهر در شهر کرج .آنها از هر گونه ملاقات هفنگی هم محروم هستند .

دایره تنگ سانسور و محدودیت بر مطبوعات

اگر روزنامه نگار ان مستقل این روزهای کاری خود را با چهار سال پیش مقایسه کنند تایید می کنند که محدودیتها برای شان بسیار بیشتر شده است .بسیاری از آنها و یا همکاران شان در این مدت بازداشت شده و اکنون با پرونده های باز در دادگاه انقلاب منتظر برگزاری دادگاه هایشان هستند، زمستان سال گذشته 17 روزنامه نگار بازداشت و بعد از مدتی حبس در زندان اوین با وثیقه آزاد شدند .

همچنین در این مدت مدام خط قرمزهای مطبوعاتی بیش از گذشته شد ه و خودسانسوری در مطبوعات مستقل افزایش یافته است . یکی از خبرنگاران روزنامه های اصلاح طلب که مدتی را هم در زندان سپری کرده است در این باره به سایت خبرنگاران ایران می گوید: «پیش از این روزنامه ها تعطیل می شدند. پیش از این سانسور می شدیم اما اگر بخواهیم وضعیت الان را با مثلا سه یا چهار سال پیش مقایسه کنیم این سانسور خیلی فراگیر تر از گذشته شده است.»

او که خواست نامش در این گزارش عنوان نشود، اضافه می کند: «هم اکنون خبرنگاران گروههای مختلف روزنامه خط قرمزها را می دانند و از همان اول شروع به سانسور گزارش های خود می کنند، این روزها در زمان برگزای انتخابات شاید کمی راحتتر از قبل بنویسیم اما باز همه ما یک" قلم پاکیزه "داریم . مقصودم از "قلم پاکیزه "همان خود سانسوری نهادینه شده در ماست همه سعی می کنیم چنان بنویسیم که کمترین سانسور توسط دبیران گروه و سردبیران نصیب مان شود .»

او به اطلاعیه های گاه و بیگاه شورای عالی امنیت ملی و محدودیت بیشتر روزنامه نگاران هم اشاره می کند:« تجربه بازداشت و زندانی بودن همکاران مان هم در خود سانسوری ها بی تاثیر نیست هنوز برخی همکاران ما که اصلا قلم تندی نداشتند از چهار سال قبل زندانی اند این گروه ها به نظر می رسد به خاطر رعب ووحشت دیگران همچنان زندانی مانده اند ، برخی همکاران مان به آنها نگاه می کنند و می گویند مگر ما چه فرقی با آنها داریم .همه این باید ها و نبایدها در حرفه ما تاثیرمی گذارد .»

این روزنامه نگار همچنین در گفتگو با ما از همکاران دیگرش می گوید که به خاطر این فشارها برای همیشه شغل روزنامه نگاری را رها کرده یا خانه نشین شده اند و یا به مشاغل کاملا غیر مرتبط روی آورده اند .

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در اطلاعیه اخیر خود که خرداد ماه امسال صادر شد درباره موج محدودیت اطلاع رسانی در ایران، مسدود سازی سایتها ، احضارو سرکوب آزادی اطلاع رسانی در انتخابات خبر رسانی و آن را محکوم کرد.

این سازمان در بیانیه اش همچنین تاکید کرد :« این روزها روزنامه ‌نگاران نزديک به دو نامزد رد صلاحيت شده از سوی شورای نگهبان، اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفنديار رحيم مشايی احضار شده اند برخی از روزنامه‌نگاران نزديک به نامزدهای مستقل و يا حتی مخالف نظام ( تائيد نشده از سوی شورای نگهبان) نيز احضار و تعدادی از آنها، چندين ساعت بازداشت شده‌اند. در بازجويی از اين روزنامه‌نگاران خواسته شده است که « از نامزدهايی که در خط رهبری نيستند حمايت نکنند.» بازجويان وزارت اطلاعات از زندانيان سياسی سابق احضار شده، خواسته‌اند «ميان زندان و رفتن به مسافرت تا پايان انتخابات يکی را انتخاب کنند!»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.