11 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۱۱ خرداد ۱۳۹۲

تمام حاشیه ها بعد از مناظره تلویزیونی تا تکذیبیه های یک سایت انتخاباتی

11 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار ۱۱ خرداد ۱۳۹۲، به بررسی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه ها می پردازد. در این روزشمار ، برخی واکنش ها به مناظره انتخاباتی روز گذشته بررسی شده است و در حالیکه در سایت های خبری اغلب نظرسنجی ها حاکی از نارضایتی از این مناظره بود اما صدا و سیما در گزارشی جهت دار خلاف این موضوع را نشان داد. در این روزنگار یک برنامه تلویزیونی انتخاباتی معرفی شده و از سوی دیگر تکذیبیه پنج گانه ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداها باز نشر شده است. اما این روزها «ایرنا» خبرگزاری دولت چگونه انتخابات را پوشش می دهد؟ و اینکه نام چه کاندیدایی در پیامک ها فیلتر شده است؟ این روزنگار به این دو موضوع نیز پرداخته است .

ضمن اینکه «یک خبر، چند تیتر» نیز در ارتباط با مناظره دیروز انتخاب شده و عکس انتخاباتی و کاریکاتور انتخاباتی به همراه نظرات کاندیداها و پیشخوان از دیگر بخش های روزنگار امروز است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- مناظره روز گذشته صدا وسیما ، بازتاب وسیعی در بین رسانه‌های خبری داشت و هر رسانه سعی کرد نظرات شخصیت‌های سیاسی، اساتید ارتباطات، کاندیداها و.... را در این زمینه منتشر کند.

در یکی از تندترین واکنش‌ها «احمد توکلی»، نماینده مجلس نسبت به عدم ترک سالن مناظره توسط ۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ابراز تعجب کرد. «عماد افروغ» ، نماینده اسبق مجلس هم خواستار عذرخواهی رسمی ضرغامی شد.

«قادر باستانی» کار‌شناس علوم ارتباطات اجتماعی در این باره گفت: برگزارکنندگان مناظره آن را با برنامه کودک اشتباه گرفته بودند.

«محمدمهدی فرقانی» استاد علوم ارتباطات اجتماعی هم برنامه پخش شده از سیما را شایسته و در‌شان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ندانست.

خبرگزاری ایرنا در مطلبی با عنوان "آقای ضرغامی! به این می‌گویند مسابقه"، از شیوه برگزاری مناظره دیروز انتقاد کرد و نوشت: نخستین دور مناظره میان نامزدهای ریاست جمهوری كه قرار بود برنامه‌ای جذاب برای به چالش كشیدن برنامه‌های اقتصادی آنها باشد، اكنون به محملی برای رد و بدل شدن پیامك‌های طنز و لطیفه‌های متنوع در میان مردم تبدیل شده است.

اما «حسین فردرو» در مقام یکی از حلقه‌های زنجیره‌ی ساخت برنامه‌ی مناظره گفت: قصد بود این برنامه هم مناظره باشد و هم مسابقه و هم مقایسه؛ صحبت بدی نمی‌بینم که در جایی می‌آورند، مسابقه‌ی هفته برگزار کرده‌اند.

کارگردان هنری اولین مناظره‌ی جمعی تلویزیون، در عین حال تاکید کرد: برای جذابیت تلاش کردیم، اما برای تشنج نه!

از سوی دیگر در بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دو سیما نیز به موضوع مناظره روز گذشته پرداخته و حاشیه‌های این مناظره به تصویر کشیده شد اما در انتهای این گزارش ، گفت و گوهای مردمی با خط رضایت از مناظره‌ها دستچین شده بود به طوریکه اغلب مردمی که با آنها گفت و گو شده بود رضایت کاملی از نوع مناظره‌ها داشتند.

در حالیکه برخی از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها در این زمینه اقدام به گذاشتن نظرسنجی کرده بودند به طوریکه ایسنا در این زمینه نوشت: « براساس رویکرد مخاطبان با موضوع بررسی عملکرد صداوسیما در برگزاری مناظره‌ها بر روی سایت ایسنا قرار گرفته‌ است نیز تا لحظه ارسال این خبر بیش از ۱۲ هزار نفر شرکت کرده‌اند که ۹۱ درصد این عملکرد را منفی ارزیابی کرده‌اند.»

- «عصر خانواده» برنامه تلویزیونی شبکه دو با دعوت از خانواده نامزدهای یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری ایران به بررسی سبک زندگی و منش اخلاقی این چهره‌های سیاسی می‌پردازد.

مدیر گروه خانواده شبکه دو در این‌ زمینه گفت: پنجشنبه، دهم خرداد ماه با حضور پسران سید محمد غرضی در استودیوی عصر خانواده ضبط این برنامه آغاز شد و روز گذشته نیز سه دختر محسن رضایی، همسر غلامعلی حداد عادل، همسر و پسر ارشد محمدرضا عارف با حضور در برنامه "عصر خانواده" درباره همسر و پدرانشان با مژده لواسانی به گپ‌وگفت پرداختند.

وی با بیان این که "عصر خانواده" میزبان خانواده نامزدهایی بود که برای شرکت در برنامه اعلام آمادگی کردند، افزود: عصر امروز نیز همسر محمد باقر قالیباف برای ضبط برنامه به استودیو برنامه عصر خانواده می‌آید.

- سایت مشرق نیوز که وابسته به نهاد‌های اطلاعاتی کشور است در خبری نوشت: با توجه به رد صلاحیت مشایی، محافل رسانه‌ای دولتی دیدگاه مثبتی به انتخابات ندارند به طوری که خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) انتشار تصاویر مربوط به تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری را تحریم کرده است.

- امروز همچنین پایگاه اطلاع رسانی «سعید جلیلی» ۵ شایعه درباره وی را که این روزها در بسیاری از سایت ها مشاهده می شد را تکذیب کرد.

سایت سعید جلیلی برخی مطالب منتشر شده در سایت‌ها همچون «گذاشتن پای مصنوعی روی میز در نشست ایران و ۱+۵ و ترک سالن»، «حافظ قرآن بودن»، «کاندیدای دولت و مشایی بودن»، «کاندیدای رهبری بودن» و «تحویل دهی ستادهای مشایی به جلیلی» را تکذیب کرده است.

-سایت شبکه ایران وابسته به دولت نوشت: « بار دیگر کلمه "مشایی" برای چندمین بار طی ماه‌های گذشته فیلتر شد. گویا برخی حتی از نام یک کاندیدای ردصلاحیت شده هم می ترسند!»

این سایت اضافه می کند: « هنوز مشخص نیست سانسور نام خانوادگی مشاور رئیس جمهور در پیامک‌های کشور حتی پس از رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان به دستور کدام ارگان یا احیانا نهاد امنیتی و به چه دلیل انجام گرفته است.»

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

بیشتر روزنامه های امروز صفحه نخست خود را به مناظره های انتخاباتی اختصاص دادند اما روزنامه دولتی «ایران» ترجیح داد در این زمینه سکوت کند. از سوی دیگر روزنامه «خورشید» که آن هم منتسب به دولت است ، تیتر خود را «رسانه ملی، میلی عمل کرد» برگزید. روزنامه «جوان» وابسته به سپاه نیز ترجیح داد بدون گلایه ، جنبه کلی مناظره ها را ببیند. اما روزنامه اصلاح طلب اعتماد با تیتر «در حسرت مناظره» به نحوه برگزاری مناظره روز گذشته اعتراض کرد.

 • یک خبر چند تیتر

با افزایش انتقادات از مناظره انتخاباتی، مشاور هنری و کارگردان مناظره‌های یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری درباره برنامه شب گذشته ۱۰ خرداد ماه با اشاره به اینکه ضرغامی حتی صندلی ها را هم چک کرده، بدون اشاره به انتقادات کیفی از این برنامه می گوید مگر مسابقه بد است، کسانی که ناراحتند دوست داشتند مسابقه مشت زنی ببینند!

رسانه های مختلف این سخنان را با تیترهای متفاوت اما نزدیک به هم پوشش دادند.

 • یک کاندیدا ، چند نظر

سعید جلیلی

- مناظره باید به‌گونه‌ای باشد که مردم بتوانند در پایان آن به انتخاب اصلح برسند
- پیشرفت‌ها در پرتو مقاومت قابل انکار نیست

حسن روحانی

- مشکل فعلی کشور افراط و تفریط است
- در مناظره جمعه، یاد کلاس اول دبستان افتادم
- تأکید آیت الله هاشمی بر ماندن من در انتخابات است
- عده ای متخصص تشخیص درجات فتنه و بصیرت شده اند
- دشمنان بدانند در کشور ما از دیکتاتوری خبری نیست

غلامعلی حداد عادل

- نامزدها از مناظره‌ها قهر نکنند
- صدا و سیما نمی‌خواهد بداخلاقی‌های چهار سال قبل تکرار شود
- بی‌بند و باری جنسی از لوازم سینمای هالیوودی است

محمدباقر قالیباف

- حق ندارم بگویم قانون اساسی ظرفیت لازم را برای کار ندارد

سید محمد غرضی

- صداوسیما حرف‌های یک‌طرفه می‌زند
- نسل ما در تورم سوخت
- مردم روش مناظره را مناسب نمی دانند

محمدرضا عارف

- برخورد با دانشجو، در شأن انقلاب نیست
- سالانه 50 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج می‌شود و این یک اتوبان یک طرفه است و باید آن را به اتوبان دوطرفه تبدیل کنیم

محسن رضایی

- برنامه روز گذشته گفت‌وگو بود، نه مناظره
- روند مناظرات این‌طور باشد شرکت نمی‌کنم

 • عکس انتخاباتی روز

در حاشیه جلسه انتخاباتی حسن روحانی از کاندیداهای ریاست جمهوری منبع: خبرگزاری تسنیم

 • کاریکاتور انتخاباتی روز

در پی برگزاری مناظره انتخاباتی ، خبرگزاری فارس که نزدیک به سپاه است در قالب کاریکاتور اینگونه مناظره را به تصویر کشیده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟