11 خرداد 1392

رویکرد بهار، جوان و ایران نسبت به انتخابات؛

تحلیل انتخاباتی؛ تمرکز سه روزنامه بر یک کاندیدای ریاست جمهوری

11 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- سارا محسنی: هفته گذشته، هفته شروع تبلیغات رسمی کاندیداهای احراز صلاحیت شده بود اما تمرکز سه روزنامه (بهار، جوان و ایران) بر«سعید جلیلی» کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان ، قابل توجه بود.

روزنامه «بهار» با وجود اینکه از «محمدرضا عارف» حمایت می کند اما بیشتر از عارف مطالب منفی علیه «سعید جلیلی» را پوشش داده است.

روزنامه «جوان» نزدیک به سپاه پاسداران، علیه «محمدرضا عارف» در هفته گذشته دو مقاله منتشر کرد و در عین حال هنوز گرایش به کاندیدای خاص در آن دیده نمی شود اما این روزنامه هم «سعید جلیلی» را بیشتر از سایر کاندیداها در هفته گذشته برجسته کرد.

روزنامه دولتی «ایران» هم به «سعید جلیلی» پرداخت اما در عین حال بررسی ها نشان می دهد میزان مطالب انتخاباتی این روزنامه بعد از رد صلاحیت «اسفندیار رحیم مشایی» کاهش یافته است.

تحلیل محتوای انتخاباتی روزنامه‌های کشور می‌تواند ابزاری برای سنجش میزان توجه رسانه‌ها به انتخابات، رعایت اخلاق روزنامه نگاری، میزان برجسته کردن کاندیدا‌ها، نحوه پوشش مطالب مربوط به انتخابات و کاندیداها و ... باشد.

سایت خبرنگاران ایران، هر هفته تا روز انتخابات در تاریخ ۲۴ خرداد ۹۲، تحلیلی کوتاه از مطالب سه روزنامه کشور با سه گرایش متفاوت ارائه می‌کند تا هم هر روزنامه در این رابطه به طور کامل رصد شود و هم اینکه تفاوت بین روزنامه‌ها در نحوه پوشش انتخابات تعیین شود.

این هفته(از تاریخ ۴ تا ۹ خرداد ) از بین روزنامه‌های اصلاح طلب، تمام مطالب انتخاباتی روزنامه «بهار» رصد شده است.

همچنین در بین روزنامه‌های اصولگرا، روزنامه «جوان» که نزدیک به سپاه پاسداران است و در بین روزنامه‌های حامی دولت، روزنامه «ایران» که روزنامه دولت است ارزیابی شده است.

نتایج این تحلیل رسانه‌ای به شرح زیر است:

 • چه روزنامه ای، چه تعداد مطلب انتخاباتی؟

در بررسی این سه روزنامه، مطالب انتخاباتی نسبت به هفته قبل از آن از ۴۱۴ مطلب به ۳۳۲ مطلب کاهش پیدا کرده است .

بررسی این تحقیق مطبوعاتی نشان می دهد که روزنامه «بهار» بیش از دو روزنامه دیگر به موضوع انتخابات پرداخته است.بهار با ۱۳۵ مطلب انتخاباتی در یک هفته در صدر این بررسی قرار گرفته است و بعد از آن روزنامه «جوان» با ۱۰۴ مطلب و «ایران» با ۹۳ مطلب قرار دارند. این پنجمین هفته پی در پی است که یک روزنامه با گرایش اصلاح طلبی در صدر میزان مطالب انتخاباتی قرار گرفته است.

 • چه کاندیدایی؟

در این بخش ، تعداد مطالبی که از کاندیداهای ریاست جمهوری در این سه رسانه منتشر شده ، مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج نشان می دهد که مطالب مربوط یا به نقل از «سعید جلیلی» کاندیدای اصولگرا با جهشی چشمگیر و با ۳۹ مطلب بیشتر از سایر کاندیداها بوده است. بعد از جلیلی که این هفته در صدر قرار گرفت، «اکبر هاشمی رفسنجانی» با وجود رد صلاحیت شدن از سوی شورای نگهبان در جایگاه دوم قرار دارد. حاشیه های مربوط به رد صلاحیت هاشمی و همچنین بیانیه های وی بعد از این اتفاق ، خبرهایی است که مورد توجه این سه رسانه قرار گرفته بود. بعد از «هاشمی رفسنجانی»، «محمدرضا عارف» کاندیدای اصلاح طلب که روزنامه بهار هم از او حمایت می کند در جایگاه سوم پرخبر ترین کاندیدای ریاست جمهوری قرار گرفت.

با توجه به اینکه «سعید جلیلی» درصدر خبرسازترین کاندیداها در هفته گذشته قرار گرفته است، بررسی رویکرد این سه روزنامه نسبت به وی می تواند قابل توجه باشد.

بعد از رویکرد اطلاع رسانی که سهمی ۵۱ درصدی را به خود اختصاص داده است، رویکرد منفی با ۳۹ درصد در جایگاه دوم قرار دارد. این رویکرد بیشتر از سوی روزنامه بهار نسبت به جلیلی اتخاذ شده است و دو روزنامه دیگر رویکردی خنثی تر و در حد اطلاع رسانی و به طور محدود چند خبر مثبت نسبت به جلیلی داشتند.

 • بررسی مطالب انتخاباتی هر روزنامه

در این بخش از گزارش ، مطالب انتخاباتی هر کدام از این سه روزنامه در هفته گذشته بررسی می شود.

برخی از تیترهای انتخاباتی روزنامه بهار:

- محمدرضا عارف در دانشگاه تهران: رد صلاحیت هاشمی شوک آور بود
- برای حکم حکومتی زمینه ای وجود ندارد
- مواجهه تند با نامه های درخواست حکم حکومتی
- مشایی: دوره رسوایی فرارسیده است
- «محافظه کاران تخریب چی» و «منتقدان مکمل» علی شکوری راد: اصلاح طلبان با انتخابات قهر نمی کنند
- جبهه پاید‌‌‌‌اری ود‌‌‌‌ولت به یک راه می رسند‌
- جد‌‌‌‌ال ائتلاف ۲+۱به مجلس کشید
- این اصولگرایان تقلبی هستند
- ائتلاف های شکست خورده؛ وقتی هیچ یک کنار نمی روند
- اصلاح طلبان با اجماع پیروز می شوند
- جلیلی نامزد خاموش احمدی نژاد است
- تفاوتی میان گفتمان احمدی نژاد با جلیلی نیست
- امیدوار رضایی: جلیلی گزینه احمدی نژاد است
- «سی دی قرمز» به بازار می آید
- «سردار» حامی «سردار»
- سعید جلیلی: صد در صد نامزد دولت و جبهه پایداری نیستم

ویژگی های روزنامه بهار در هفته گذشته:

- انتشار سه صفحه سیاسی که بیشتر انتخاباتی است.

- در ستون «ته تیتر خبرها»، خبرهایی در یک جمله ارائه می شود که بدون ذکر منبع هستند.
- انتشار مطالب و گفت و گوهایی علیه اصولگرایان و یا برجسته کردن اختلاف های دولت با اصولگرایان در انتخابات از دیگر ویژگی های بهار در هفته گذشته بود.
- تکرار این موضوع در تیترها و خبرهای مختلف که جلیلی از سوی دولت و احمدی نژاد حمایت می شود و کاندیدای دولت در انتخابات پیش روست نیز بسیار دیده شد.
- انتشار یک ویژه نامه درباره برنامه های محمدرضا عارف کاندیدای ریاست جمهوری از دیگر اقدامات این روزنامه بود.
- برجسته کردن «سعید جلیلی» و انتشار مطالب منفی درباره او حتی بیشتر از «محمدرضا عارف» کاندیدای مورد حمایت این روزنامه قابل توجه بود به طوریکه در تاریخ ۸ خرداد ، تنها در یک صفحه این روزنامه ۵ مطلب درباره جلیلی منتشر شده بود.

در ادامه به تفکیک ، مطالب انتخاباتی این روزنامه در هفته گذشته بررسی می شود.

- خبرسازان

خبرسازانی که در این روزنامه در یک هفته گذشته مورد توجه قرار گرفتند ، شخصیت‌های سیاسی و احزاب بودند. به طوریکه ۳۳ مطلب ، به نقل از این افراد در این رسانه منتشر شده است. در عین حال ۴۷ مطلب انتخاباتی هم بدون نقل قول بوده است که می توان یادداشت‌ها و یا خبرهای کوتاه انتخاباتی را در دسته مطالب انتخاباتی بدون نقل قول جا داد.

همچنین این روزنامه در طول هفته گذشته ، مطالب مربوط به « سعید جلیلی» را برجسته کرده است. این مطالب یا درباره این کاندیدا بوده یا نقل قولی از وی منتشر شده و تعداد آن ۳۹ مطلب بوده است. بعد از جلیلی توجه روزنامه بهار به عارف با ۲۴ مطلب قابل توجه است. (در این بررسی ویژه نامه روزنامه بهار که در آن برنامه‌های محمدرضا عارف اعلام شده بود مورد ارزیابی قرار نگرفته است.)

- منبع

بیشتر مطالب روزنامه «بهار» در هفته گذشته سایت‌ها و خبرگزاری‌ها بوده اند و در فاصله‌ای بسیار نزدیک مطالب تولیدی این روزنامه قرار دارد. در هفته گذشته تنها ۸درصد مطالب انتخاباتی بهار بدون ذکر منبع بوده که بیشتر شامل خبر‌های ستون «ته تیتر خبرها» بوده است. . ۴۳ درصد مطالب تولیدی این رسانه بوده است و در ۴۹ درصد مطالب منبع ذکر شده که به نقل از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها بوده است.

- جهت گیری مطالب

جهت گیری اغلب مطالب انتخاباتی منتشر شده در روزنامه «بهار»، اطلاع رسانی بوده است به طوریکه ۶۱ درصد مطالب با رویکرد اطلاع رسانی در این روزنامه منتشر شده است اما۲۱ درصد مطالب انتخاباتی بهار گرایش منفی داشته است. این بدین معناست که روزنامه بهار این میزان از مطالب خود را علیه کاندیداهای دیگر یا جریان مخالف اصلاح طلبی اختصاص داده است که به نسبت روزنامه‌های دیگر کمتر بوده است. از سوی دیگر ۱۶ درصد مطالب رویکری مثبت داشته اند که به معنی حمایت از جریان اصلاح طلبی و کاندیدای مورد نظر این روزنامه است.

- نوع مطلب انتخاباتی

روزنامه «بهار» در هفته گذشته، بیشتر مطالب انتخاباتی خود را در قالب خبر منتشر کرده است. بعد از خبر ، گزارش‌های خبری ، یادداشت، گزارش و گفت و گو تقریبا در یک سطح قرار گرفته اند.

برخی از تیترهای انتخاباتی روزنامه جوان

- وزیر بی اجازه کجا رفت؟
- رئیس جمهور از تلویزیون بیرون می آید
- تبلیغات با رسانه های عمومی برای کاهش هزینه ها
- نگاهي به شعارهاي اقتصادي كانديداها و ادعاي حل معضل تورم؛ سنگ هایی برای نزدن
- قالیباف و جلیلی پیشتاز آخرین نظرسنجی
- حداد عادل: منتظر نظرسنجي پس از تبليغات هستيم
- رأي به كانديداي اصلح براي سرنوشتي بهتر
- انتخابات، واسطه آشتي‌كنان مردم و تلويزيون

ویژگی های روزنامه جوان در هفته گذشته:

- این روزنامه به طور کامل انتخاباتی نشده است در حالیکه روزنامه بهار به یک روزنامه انتخاباتی تبدیل شده است.
- تاکید ویژه بر روی برنامه های تبلیغاتی کاندیداها در صدا و سیما یکی از نکات بارز «جوان» بود که بارها اخبار مختلف در این زمینه را مخصوصا در صفحه آخر خود منتشر کرد.
- تاکید به این موضوع که سپاه از کاندیدایی حمایت نمی کند.
- انتشار چند مقاله علیه عارف از دیگر ویژگی های این روزنامه در هفته گذشته بود.
- تاکید بر امنیت انتخابات بارها در این روزنامه تکرار شد.

بررسی تحلیلی این روزنامه به شرح زیر است:

- خبرسازان

این روزنامه در هفته گذشته، بیشتر مطالب انتخاباتی خود را از قول کاندیداها منتشر کرد به طوریکه این گروه سهم ۲۱ مطلب انتخاباتی را داشته اند.

در بین کاندیداهای ریاست جمهوری نیز ، مطالب به نقل یا درباره «سعید جلیلی» پررنگ تر از سایرین بوده است به طوریکه ۱۱ مطلب در این زمینه شمارش شده است. جهت گیری روزنامه «جوان» نسبت به جلیلی بیشتر اطلاع رسانی بوده است اما در چند مورد مطالب با جهت گیری مثبت نیز منتشر کرده است.

- منبع

بررسی این روزنامه نشان می دهد که اغلب مطالب انتخاباتی منتشر شده در این روزنامه در طی هفته گذشته به نقل از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها بوده است و بعد از آن مطالب تولیدی این رسانه با ۳۲ درصد قرار گرفته است. مطالب فاقد منبع نیز ۶ درصد بوده است.

- جهت گیری

بررسی روزنامه جوان در هفته گذشته نشان می دهد که جهت گیری انتخاباتی این رسانه در هفته گذشته اطلاع رسانی بوده است. مطالب تخریبی و منفی سهم۷ درصدی داشته اند همانگونه که مطالب مثبت نیز چنین سهمی را داشته اند.

- نوع مطلب انتخاباتی

بررسی این روزنامه نشان می دهد که سیاست انتخاباتی این رسانه تمرکز بر انتشار «خبر» انتخاباتی است. در هفته گذشته ۷۸ خبر انتخاباتی منتشر شده است.

برخی تیترهای انتخاباتی روزنامه ایران

- انحراف از کجا شروع شد؟
- علی اکبر جوانفکر: ﺑﺎ ﺻﺒﻮﺭﯼ ﻣﻨﺘﻈﺮ ﻭﺭﻭﺩ ﭼﻬﺮﻩ ﺍﺻﻠﯽ ﺑﻪ ﺻﺤﻨﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﻫﺴﺘﻴﻢ
- گفتمان حاميان دولت حذف شدني نيست
- حامی قاليباف: حداد مي خواهد ائتلاف را بر هم بزند
- وزیر ارشاد: ما كه نظامي نيستيم از اعلام موضع انتخاباتي برحذر شويم
- برخی اصولگرايان نان به نرخ روز خور هستند
- جاي خالي برنامه كاربردي در نطق هاي انتخاباتي

ویژگی های روزنامه ایران در هفته گذشته:

- هنوز امید و انتظار برای حضور مشایی در انتخابات در تیترها مشاهده می شود.
- انتشار خبرهای اختلاف برانگیز بین گروه های مختلف اصولگرا چشمگیر است.
- انتقاد از اصلاح طلبان نیز وجود دارد اما به شدت تخریب علیه اصولگرایان نیست.
- تعداد مطالب انتخاباتی در هفته گذشته کاهش یافته است.
- خبرهای انتخاباتی درباره جلیلی بیشتر رویکرد اطلاع رسانی دارد اما در دو مورد یک رویکرد منفی و یک رویکرد مثبت نیز مشاهده شد.

بررسی تحلیلی این روزنامه به شرح زیر است:

- خبرسازان

شخصیت های سیاسی در هفته گذشته ، بیش از سایرین مورد توجه این رسانه قرار گرفته و بیشتر مطالب منتشر شده در این روزنامه بعد از مطالب بدون نقل قول، مطالبی به نقل از شخصیت های سیاسی بوده است.

در بین کاندیداها ریاست جمهوری، «سعید جلیلی» بیش از سایرین در این روزنامه برجسته شده است که قابل توجه می تواند باشد. بعد از جلیلی، مطالب مربوط یا به نقل از عارف در این رسانه برجسته شده است. حداد عادل در بین کاندیداهای ریاست جمهوری در این روزنامه سهمی ندارد.

- منبع

مطالب به نقل از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها حجم بیشتر مطالب انتخاباتی این روزنامه در هفته گذشته بوده است.۳۷ درصد مطالب انتخاباتی در این روزنامه تولیدی بوده است و ۱۷ درصد هم فاقد منبع ارزیابی شده اند.

- جهت گیری

بیشتر مطالب منتشر شده در این روزنامه با موضوع انتخابات دارای جهت گیری اطلاع رسانی بوده است. سهم مطالب منفی و تخریبی ۱۶ درصد بوده است.

- نوع مطلب انتخاباتی

بیشتر مطالب انتخاباتی این روزنامه در قالب خبر منتشر شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟