10 خرداد 1392

اولین مناظره انتخاباتی ؛ با محور تست هوش ، سوالهای کنکوری و اقتصاد

10 خرداد 1392

خبرنگاران ایران -تست هوش ، پرسیدن سوال های چهار جوابی ، بحث های کوتاه با محور اقتصادی نخستین مناظره انتخاباتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی بود . این مناظره روز جمعه، ١٠ خرداد در ساعت ٤ به وقت محلی از تلویزیون دولتی ایران پخش شد و هر هشت نامزد تایید صلاحیت شده این انتخابات در آن شرکت کردند .

مناظره ای که پیش از هر هدف دیگری قصد داشت آرام و به دور از حاشیه برگزار شود . اما در نهایت در شبکه های اجتماعی و سایتهای اینترنتی موجی از تحلیل و گفتگو را با محور طنز به دنبال داشت .

مجریان صدا وسیمای حکومت ایران مدام در بین برنامه از آرامش کاندیداها و جریان آرام مناظره تعریف می کردند، چرا که بخش نخست مناظره که ترکیبی از سوالات وجوابهای کوتاه با محور اقتصادی بود بدون هیچ چالش و جذابیتی بعد از دو ساعت و نیم به پایان رسید . در بخش دوم این مناظره تا حدودی این آرامش به هم ریخت و با اعتراض سه کاندیدا به نحوه برگزاری آن دنبال شد .مرتضی حیدری مجری این برنامه مدعی شد که این مناظره با صدها ساعت کار کارشناسی اجرا شده و سعی کرد با آرامش به انتقاد این سه کاندیدا پاسخ دهد . بخش نخست این مناظره با حضور علی طلوعی ، یکی از مدیران ارشد صدا و سیما برگزار شد، مدیری نزدیک به محمد باقر قالیباف و از هشمهریان وی،هر چند اودر طول مناظره حتی کلامی بر لب نیاورد و با سکوت همه چیز را نظاره کرد .

در بخش نخست مناظره انتخاباتی چه گذشت ؟

سعید جلیلی، غلامعلی حداد عادل، محسن رضایی، حسن روحانی، محمدرضا عارف، محمد غرضی، محمدرضا قالیباف و علی اکبر ولایتی هشت کاندیدای تایید صلاحیت شده انتخابات یازدهم ایران در بحثهایی کوتاه و کاملا هدایت شده عمدتا نظرات اقتصادی خود را ارائه دادند.

برخلاف مناظره های تلویزیونی در انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری، که جنجال های زیادی را به دنبال داشت و به صورت دو به دو انجام میشد این مناظره به صورت گروهی بود و مجری برنامه سئوالاتی را که در نظر گرفته بود مطرح می کرد و از یکی از نامزدها که به قید قرعه انتخاب می شدند ، می خواست بحث را درباره آن آغاز کند. سپس به هر یک از نامزدها ٩٠ ثانیه فرصت داده می شد تا درباره پاسخ آن کاندیدا و یا نظرات خود صحبت کنند .

این برنامه با اظهارات محمدرضا غرضی در مورد تورم و تاریخچه کاهش ارزش رالد آغاز شد و با سخنان محمدباقر قالیباف ا که وجود تورم و رکودی را ناشی از افزایش نقدینگی می دانست ادامه یافت . سپس غلامعلی حداد عادل در انتقاد از اظهارات نامزدهای قبلی، گفت که تاکید آنان به جای اشتغال بر تورم بوده است.

از بین هشت سوالی که مطرح شد .هفت سوال با محور ا مستقیم قتصادی بود و تنها یک سوال مضمونی متفاوت داشت .

وقتی عارف یعنی دومین کاندیدا پشت تریبون رفت تا به سوال مجری برنامه پاسخ دهد این سوال از اوپرسیده شد ؟ «برای نظام تصیم گیری کشور تعامل با سایر قوا و نهادهای نظارتی چگونه باید باشد ؟»این سوال تنها سوال نسبتا متفاوت این برنامه انتخاباتی بود .

که عارف در پاسخ انحصار یک جناح بر تمامی نهادهای حکومتی در سال های اخیر را عامل اصلی بروز مشکلات دانست و در عین حال، گفت که باید بین قوا هماهنگی باشد و در صورت تعارض، از رهبر جمهوری اسلامی دخالت خواست.هر یک از کاندیداها در مدت 90 ثانیه به این سوال هم پاسخ دادند .پاسخ به شش سوال دیگر این مناظره سوالاتی مانند گام های دولت برای تولید ملی و یا مهار تورم و اشتغالزایی و ... به همین نحو ادامه یافت. این بخش از مناظره بدون هیچ هیجان و یا چالشی بین کاندیداها پایان یافت .

تست هوش و سوالات کنکوری در مناظره انتخاباتی

اما بخش دوم این مناظره کمی متفاوت دنبال شد و برای بسیاری از بینندگان تعجب آور بود .این بخش بعد از یک تنفس کوتاه که متشکل از چند موسیقی و حرفهای دو مجری صدا و سیما در تعریف و تمجید از بخش اول مناظره و آرامش آن بود مجددا روی آنتن رفت .

در این قسمت از مناظره سه کاندیدای ریاست جمهوری عارف، رضایی و روحانی به شیوه برگزاری آن اعتراض کردند ، چرا که در این بخش از کاندیداها خواسته شد به سوالاتی که مطرح می شد جواب آری و نه بدهند و یا از بین چهار گزینه ای ها به یک گزینه پاسخ دهند .شیوه ای که در آزمون ورود دانشجوبه دانشگا ه ها در ایران از آن استفاده می شود . عارف نخستین کاندیدایی بود که به این شیوه اعتراض کرد وگفت : «در کنکور شرکت نمی کند و حاضر نیست به سوالات تستی پاسخ دهد چون شان رئییس جمهور یک کشور این نیست .»اوگفت به این سوالات پاسخی نمی دهد و در ادامه برنامه در جواب ده سوالی که از اوپرسیده شد جواب داد نمی دانم .»

محسن رضایی نیز به این نحوه مناظره اعتراض کرد و گفت:« من از اول صبر کردم . اگر شئونات رئیس جمهور را رعایت نکنیم چگونه یک دولت قوی تشکیل بدهیم. باید با هم مناظره کنیم من هم آماده ام.»

حسن روحانی دیگر کاندیدای ریاست جمهوری هم این سبک برگزاری مناظره را توهین آمیزخواند و گفت :«سبک شما توهین آمیز است و قضاوت مردم هم همین خواهد بود با این همه او به همراه رضایی به سوالها پاسخ دادند .»

حیدری مجری برنامه بازهم توضیح داد که این سبک را پس از مشورت با صدها استاد دانشگاه طرح ریزی کرده اند .

که عارف در این باره هم گفت :« باید از ما 8 نفر می پرسیدید. نه از استاد و کارشناس. شما بدون مجوز چگونه این کار را کردید. ما باید بگوییم چه سبکی می خواهیم و نه کارشناسان .»

در ادامه این بخش هم تصاویری را به کاندیداها نشان دادند و از آنهاخواستند تک تک نظرشان را درباره آنها بگویند . تصاویری همچون عکس ساعتی که عقربه هایش بر هفت و پانزده دقیقه مانده بود ، بازار شلوغ تهران ، ترافیک تهران ، تصویری از یک معدن . در این بخش نیز هر یک از کاندیداها نظرات خود را ابراز کردند.

در فضای مجازی چه گذشت؟

اما در شبکه های اجتماعی مانند توئییترو فیس بوک بعد از برگزاری بخش دوم مناظره ها موجی از بحث در گرفت برخی از کاربران ضمن نقدبخش اول مناظره ها و بی محتوا بودن آن بخش دوم را بسیار عجیب ، تحقیر آمیز و شبیه شوهای تلویزیونی و سریال های کم عمق صدا و سیمای ایران دانستند. بحث در این شبکه ها مثل همیشه به طنز هم کشید . یکی از کاربران که اشاره اش به عکس ها و نظر کاندیداها درباره آنها بود نوشت :« مرحله بعدی: چی مال چیه؟ (به هم وصل کنید)

و دیگری پرسید :«مرحله بعدی چیه؟ مشاعره؟ »

و دیگری اشاره کرد به یک مسابقه تلویزیونی :« تا دقایقی دیگر...مسابقه ماست خوری .» دیگری با اشاره به توضیحات عجیب غرضی، یکی از کاندیداهای شرکت کننده در مناظره درباره عکس ها او را با فالگیرها و قصه گوها مقایسه کرد.

و دیگری با تعجب پرسید:« وای !!! درست میبینیم؟! کاندیدا ها باید در باره عکس ساعت نظر بدن؟»

همگی این اظهارات شیوه عجیب این مناظره را مورد نظر قرار داده بودند . اما برخی از کاربران شبکه های اجتماعی هم به دور از طنز از این شیوه تلویزیون ایران عصبانی شده ونوشتند :« کسانی که از عزت و شرافت خودشان حفاظت نمی کنند، می خواهند از عزت یک ملت حفاظت کنند.»

یکی از کاربران فیس بوک نوشت :«طراحان سوال در صدا و سیما هم متوجه هستند شان فعلی رئيس جمهوری مسخره تر از این حرفهاست. برای همین به خودشون اجازه دادند به این شیوه مضحک و مسخره انتخاباتی که ظاهرا قرار است سرنوشت چهارسال اداره کشور را تحقیر کردند.»

و دیگری نوشت :« تحقیر انتخابات، تحقیر نامزدهای انتخاباتی. هیچکس بهتر از برنامه ریزان صدا و سیما نمی توانست انتخابات را این چنین تمسخر کنه. من که باور نمی کنم عمدی نباشه. کاش روحانی هم در بایکوت پاسخ به سئوالات عارف رو همراهی می کرد.»

اولین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری در حالی به پایان رسید که تعدادی از کاندیداها هم در پایانش این سوال را پرسیدند :«آیا اینها همان برنامه هایی هستند که قرار است پنجاه میلیون ایرانی را به پای صنوق های رای بیاورند؟ چند تن از کاندیداها هم خواستار تجدید نظر صدا و سیمای ایران شدند؟ و دیگری درخواست کرد در این باره تحقیق میدانی انجام شود ؟ دومین مناظره انتخاباتی، 15 خرداد ماه و سومین آن 17 خرداد ماه برگزار خواهد شد .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟