8 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۸ خرداد ۱۳۹۲

از مستندهای سپاه درباره کاندیداهای رد صلاحیت شده تا مسدود شدن سایت های انتخاباتی

8 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار ۸ خرداد ۱۳۹۲ ، حاوی مطالب مختلف انتخاباتی با رویکرد رسانه هاست. در این روزنگار درباره مستندهای سپاه علیه هاشمی و احمدی نژاد خبرهایی منتشر شده و به بحث مناظره های تلویزیونی و مجری آن بار دیگر پرداخته شده است. از سوی دیگر جدیدترین خبرها درباره فیلتر چندین سایت خبری هم در این روزنگار قابل پیگیری است. سایت تابناک هم عکسی را منتشر کرده که به کاندیداهای مورد حمایت صدا و سیما می پردازد.

در بخش «یک خبر، چند تیتر»، تیترهای رسانه های مختلف درباره سخنان جدید انتخاباتی وزیر ارشاد انتخاب شده است.

پیشخوان و سخنان کوتاه از کاندیداها و عکس انتخاباتی هم دیگر بخش های این روزنگار است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- مرکز مستند سازی «سفیر» وابسته به مجتمع رسانه‌ای «اطلس» که زیر نظر سپاه فعالیت می‌کند، اخیرا دو فیلم علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد تولید و پخش کرده است.

سایت دیگربان در این باره نوشت : نام یکی از فیلم‌ها «مصاف» است که سه روز پیش از ثبت نام هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه تهران رونمایی شده است.

این فیلم به بهانه بررسی «زمینه‌های شکل‌گیری فتنه سال‌های ۷۸ و ۸۸» انتقادها و حملات صریحی متوجه عملکرد هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی کرده است.

فیلم «کدام انحراف؟» دیگر ساخته مرکز مستند سازی «سفیر» است که ۳۱ اردیبهشت ماه امسال در دانشگاه‌های صنعتی شریف و «امام صادق» رونمایی شده است.

در این فیلم به اختلافات محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی با علی خامنه‌ای در حوزه سیاست داخلی و خارجی پرداخته شده است.

مذاکره با آمریکا٬ ادامه کار حیدر مصلحی در وزارت اطلاعات و تحولات جهان عرب از جمله اختلافات تیم احمدی‌نژاد با علی خامنه‌ای است که در این فیلم به آن‌ها اشاره شده است.

دو فیلم «مصاف» و «کدام انحراف» به ترتیب ۱۸ اردیبهشت و اول خرداد به صورت آنلاین توسط شبکه اجتماعی «افسران جنگ نرم» از دیگر رسانه‌های وابسته به مجتمع رسانه‌ای «اطلس» به نمایش گذاشته شده است.

- با از دسترس خارج شدن پایگاه خبری «صراط نیوز» که نزدیک به اصولگرایان است ، بحث‌های مختلف درباره این موضوع در سایت‌های مختلف خبری پیگیری شد. سایت خبری تحلیلی «صراط» روز پنجشنبه سوم خرداد ماه از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مسدود شده است.

علی غفاریان، مدیرمسئول «صراط» در گفتگو با فارس، با تایید این خبر گفته بود « سایت «صراط نیوز» تا عصر جمعه ۳ خرداد حوالی ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه قابل رویت بود، اما از سوی شرکت پشتیبان سرور سایت اعلام شد که از سوی کارگروه نامه‌ای ارسال شده تا این پایگاه از سرور پایین آورده و مسدود شود. این در واقع نه تنها فیلتر شدن سایت که مسدود شدن آن به صورت کامل است.»

مدیر مسئول پایگاه خبری صراط با اعلام شکایت از دبیر کمیته فیلترینگ گفته بود «من امروز برای پیگیری این مسئله به دادسرای رسانه مراجعه کردم و از دبیر این کمیته شکایت کردم. اقدام کمیته بدون دادن هر نوع تذکر و حتی اطلاع از اساس خلاف قانونی است که خود کمیته در پایگاه اینترنتی خود مدعی رعایت آن است.»

از سوی دیگر عبدالصمد خرم‌آبادی،دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در این باره به ایسنا گفت: مدیر تارنمای صراط نیوز با درج مطلبی تحت عنوان «چرا به این ۸ نامزد رای نمی‌دهم» مطالبی را هم از قول کاربران (تحت عنوان کامنت) علیه ۸ نامزد، انتخابات و شورای نگهبان در سایت خود درج کرده است. بنابراین موارد فوق از مصادیق محتوای مجرمانه است و مسئولیت آن با مدیر تارنما است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا تاکنون سایت‌های دیگری در رابطه با موضوع انتخابات فیلتر شده‌اند؟ گفت: بله؛ موارد دیگری از تخلفات انتخاباتی نیز وجود داشته که با آن‌ها برخورد قانونی انجام شد.

همچنین سایت فرارو نوشت که دو پایگاه اینترنتی حامی گروه محصولی موسوم به جبهه پایداری امروز فیلتر شدند.

به گزارش فرارو، دسترسی به سایت‌های خبری بی‌باک نیوز و ۵۹۸ از صبح امروز به دلایل نامعلومی ممکن نیست.

- این روزها بحث مجری مناظره‌های تلویزیونی در سایت‌های خبری داخل کشور داغ است به طوریکه خبرگزاری فارس نوشت: مزاح رئیس رسانه ملی در یکی از مناسبات کاری امروز به شایعه‌ای قوی تبدیل شده که دهان به دهان می‌چرخد.

دوشنبه سید عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما در یکی از جلسات و مناسبات کاری خود در جمعی محدود در گفت‌‌‌وگویی که میان او و برخی حاضران رد و بدل شده در پاسخ به این سوال که اجرای مناظره‌های زنده کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بر عهده چه کسی است، به مزاح اعلام کرده است شاید این مجری خودم باشم.

حالا دو روز است که این گفت‌وگو دهان به دهان می‌چرخد و به شایعه‌ای قوی میان اهالی سازمان صداوسیما و همچنین رسانه‌ای‌ها بدل شده است.

اما امروز بعد از جلسه هیات دولت رییس سازمان صداوسیما در پاسخ به این پرسش که آیا شخص شما مجری مناظره‌ها هستید؟ اظهار کرد: این یک شوخی است.

وی در همین راستا افزود: ‌روزهای دهم، پانزدهم و هفدهم مناظره‌ها برگزار خواهد شد و ما در همین جا از نامزدها می‌خواهیم که خودشان را برای این گفت‌وگوها آماده کنند.

- اما سایت تابناک وابسته به «محسن رضایی» از صدا و سیما و سایت‌های مرتبط با این رسانه در مطلبی با عنوان «وقتی صدا و سیما فقط سه نامزد انتخابات را می‌بیند!خودکشی صدا و سیما برای این نامزدها، اعتماد مردم را می‌کشد» شکایت می کند.

در این مطلب عکسی از صفحه نخست سایت باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیما انتخاب شده است که در آن تنها سه کاندیدای انتخاباتی با مطالب مختلف درباره آنها برجسته شده اند به طوریکه طبق عکس منتشر شده در تابناک ، ده مطلب درباره «سعید جلیلی» بالاترین میزان توجه این رسانه به این کاندیدا را نشان می دهد.

 • پیشخوان روزنامه‌ها و انتخابات

در پیشخوان امروز، صفحه نخست سه روزنامه با سه گرایش مختلف بررسی می شود که برجسته کردن عکس «اسفندیار رحیم مشایی» کاندیدای رد صلاحیت شده مورد حمایت دولت در روزنامه اصلاح طلب شرق قابل توجه است. روزنامه «تهران امروز» هم به طور طبیعی کاندیدای مورد حمایتش یعنی قالیباف را در صفحه نخست خود برجسته کرده است.

 • یک خبر چند تیتر

امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری مهر، خواستار نظارت جدی‌تر دستگاه‌های امنیتی و نظارتی بر ورود خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات ریاست جمهوری شد. این موضوع مورد توجه برخی از رسانه های فارسی زبان قرار گرفت که هر یک با تیترهای نزدیک به هم اما واژه های متفاوت آن را پوشش خبری دادند:

 • یک کاندیدا ، چند نظر

غلامعلی حدادعادل

- هر سه نفر اعضای ائتلاف در صحنه می‌مانیم مگر در صورت احتمال عدم پیروزی
- جمهوری اسلامی مستقل‌ترین کشور سیاسی جهان است
- از خدا خواسته‌ام بین آنچه که من انجام می‌دهم با رهنمودهای رهبری زاویه وجود نداشته باشد

محمدرضا عارف

- حجاب همسرم به تایید امام رسیده است

حسن روحانی

- حقوق به من آموخت چگونه از منافع ملی دفاع کنم
- ارادت ۴۵ ساله به رهبر انقلاب دارم

محمدباقر قالیباف

- قیمت ارز را در کشور تثبیت می‌کنم
- اقتصاد را از تصمیمات خلق الساعه نجات خواهم داد
- اگر رییس دولت اشتباه کرد، باید عذرخواهی کند
- در نظرسنجی وضعیتم از بقیه اعضای ائتلاف بهتر است
- زیر سوال بردن خدمات هاشمی بی‌انصافی است

علی اکبر ولایتی

- اولین اقدامم، بازسازی اعتماد دولت و مردم است

محمد غرضی

- فکرنمی کردم تایید صلاحیت شوم
- دولتهای قبلی قانونی بودند اما اسلامی نبودند
- تهران را به ۶ استان تقسیم می‌کنم

محسن رضایی

- دنبال پست ریاست نیستم
- برای احساس تکلیف در میدان حضور یافته‌ام
- بنده در طول ۳۰ انتخابات گذشته فقط در دو انتخابات حضور یافتم
- دولتم در آینده مناطق محروم را در اولویت قرار می‌دهد
- یارانه سبز را برای تحول در حوزه کشاورزی اجرا می‌کنم

سعید جلیلی

- باید اندیشه دینی را در اقتصاد حاکم کنیم
- تمدن‌سازی اسلامی در سایه تعامل پایدار حوزه علمیه و دولت محقق می‌شود
- دفاع از حقوق هسته‌یی، دفاع از حقوق تمام ایرانی‌هاست

 • عکس انتخاباتی روز

«محمدرضا عارف» کاندیدای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری در عکسی تبلیغاتی در خیابان های تهران منبع: سایت های حامی عارف

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟