7 خرداد 1392

نگاهی به سایت های انتخاباتی کاندیداها / سعیدجلیلی

کاندیدای رهبری از شعار عدالت رسانه ای تا احمدی نژاد دوم

7 خرداد 1392

خبرنگاران ایران-سایت خبرنگاران ایران از این پس در بخش انتخابات از نگاه خبرنگاران سایتهای انتخاباتی هشت کاندیدا را که از سوی شوای نگهبان تایید صلاحیت شده اند و به عنوان کاندیداهای رسمی انتخابات پیش روی ایران شناخته می شوند به خوانندگان معرفی می کند . در اولین مجموعه از این مطالب به معرفی سایتهای انتخاباتی هوادار محمد باقر قالیباف پرداختیم و در این مطلب نیز مروری بر سایتهای هوادار سعید جلیلی خواهیم داشت.

***

سایت های حامی سعید جلیلی یکی از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برای کاندیدای مورد نظرشان چه می نویسند؟ چگونه او را تبلیغ می کنند؟ و چگونه تلاش دارند تا جلیلی را در ذهن مردمی که قصد دارند در انتخابات شرکت کنند جا بیاندازند؟ این روزها سایت های مختلفی نظیر "حیات طیبه"،"حماسه سیاسی"،"مقاومت و رمز پیشرفت" و سدید آنلاین ،سایت مسیر درباره او می نویسند .

حتی نگاهی سطحی به این سایتها و صفحه های وبلاگی مربوطه، خواننده را به این سمت می برد که: سعید جلیلی مجروح جنگی است و پایش را در جنگ ایران و عراق از دست داده و حالا به عنوان فرد مذاکره کننده انرژی هسته ای ایران روی موضع مقاومت ایستاده و حاضر نیست به کشورهای خارجی باج دهد. در تمامی سایت های حامی می بینیم که نوشته شده جلیلی مرد مقاومت است. جلیلی اهل سازش نیست . سعیدجلیلی فردی از نظر ایدیولوژی انعطاف ناپذیر،سرسخت و ضد آمریکایی است. هچنین یکی دیگر از تاکیدهای این سایت ها روی ولایی بودن جلیلی است اینکه او نماینده رهبری در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری است.

سعید جلیلی کیست

آیا سعید جلیلی گزینه نهایی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است؟ برخی از تحلیل گران باور دارند که سعید جلیلی همان نماینده انتخاب شده از طرف رهبری است همانی که نظر رهبری به نظر او نزدیک تر است . مروری بر سایتهایی که با عنوان حامیان سعید جلیلی در حال فعالیت هستند؛ شاید بتواند تا حدی این گمانه را برایمان روشن کند. اما قبل از هر چیز باید دید سعید جلیلی کیست؟

سعید جلیلی( زاده ۱۳۴۴ - مشهد) نماینده رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی که در مهرماه ۱۳۸۶، در دولت محمود احمدی‌نژاد جایگزین علی لاریجانی شد. تحصیلات خود را تا مقطع دکتری علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق به پایان رسانده و سابقه‌ای ۱۸ ساله در وزارت امور خارجه دارد. عنوان پایان‌نامهٔ او "سیاست خارجی پیامبر" بود و در دانشگاه امام صادق به تدریس «دیپلماسی پیامبر» می‌پردازد.

جلیلی در ۳۰ سالگی به ریاست اداره بازرسی وزارت امور خارجه برگزیده می‌شود و تا سال ۱۳۷۵ رئیس این اداره باقی می‌ماند. پس از آن تا سال ۱۳۷۶ که محمد خاتمی به ریاست جمهوری می‌رسد به عنوان معاون اداره اول آمریکا در وزارت امور خارجه فعالیت می‌کند. پس از آنکه این پست از او گرفته شد به سمت مدیریت بررسی‌های جاری دفتر رهبری انتخاب شد. تا اینکه در دولت محمود احمدی‌نژاد به وزارت امور خارجه بازگشت و به عنوان معاون اروپا و آمریکا به فعالیت پرداخت.

در مهرماه ۱۳۸۶، غلامحسین الهام، سخنگوی دولت محمود احمدی‌نژاد، با اعلام خبر استعفای علی لاریجانی، سعید جلیلی را به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی معرفی کرد. پس از آن آیت الله خامنه‌ای در تاریخ هشتم تیرماه ۱۳۸۷ طی حکمی وی را نماینده خود در شورای عالی امنیت ملی معرفی کرد.

شعار عدالت رسانه ای و راه اندازی ۹۰۰ وبلاگ برای تبلیغ جلیلی

یکی از شعارهای تبلیغاتی که این روزها حامیان سعید جلیلی یکی از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطرح می کنند "عدالت رسانه ای" است. بر همین مبنا خبر از راه اندازی بیش از ۹۰۰ وبلاگ حامی این کاندیدا و نیز وعده داشتن هر شهر یک وبلاگ را در فضای تبلیغاتی مجازی برای سعید جلیلی مشاهده می کنیم.

علاوه بر سایت هایی که به طور اختصاصی و با هدف تبلیغ برای سعید جلیلی راه اندازی شده اند؛ برخی از سایت های خبری نیز به طور ضمنی از این کاندیدا حمایت می کنند. از جمله خبرگزاری فارسوابسته به سپاه پاسداران نشان می دهد که این خبرگزاری تمرکز ویژه ای بر روی کاندیداتوری «سعید جلیلی» در انتخابات پیش رو دارد و روزانه ده ها خبر مختلف در ارتباط با وی منتشر می کند در حالیکه سهم کاندیداهای دیگر در این خبرگزاری اندک است.

وب سایت رجا نیوز نیز از جلیلی حمایت می کند و عمده ترین مطالبش را به این کاندیدا اختصاص داده است. به عنوان مثال تیتر اول این سایت در تاریخ یکشنیبه پنجم خرداد به این مطلب اختصاص دارد که گزینه مقاومت بیشترین"شانس اقبال"را در انتخابات دارد و جلیلی را نماد مقاومت معرفی می کنند. و در ستون مربوط به یادداشت ها نیز شاهد چنین تیترهایی هستیم:" جلیلی مرد جنگ اقتصادی" و یا "جلیلی چه شباهتی به احمدی نژاد دارد؟"

[سایت حیات طیبه- به عنوان سایت اصلی سعید جلیلی در انتخابات است که با این عبارت همه را به دیدن برنامه های این کاندیدا دعوت می کند:" کلیه اخبار ستاد انتخاباتی دکتر جلیلی از جمله انتصاب‌ها، از طریق اطلاعیه‌های رسمی این ستاد منتشر می شود که در سایت [ DrJalily.com] نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد."

همچنین بر اساس فراخوان وبلاگ‌های حامی دکتر جلیلی که از چهارشنبه آغاز شده است،تا کنون 900 وبلاگ در ستاد مجازی او حیاتبه ثبت رسیده است.

بنابر برنامه ریزی ستاد مجازی حامیان دکتر جلیلی هر شهر در ایران یک وبلاگ خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود وبلاگ‌های حامی جلیلی به ۱۰۰۰ وبلاگ برسد. لیست اسامی شهرهای دارای وبلاگ و شهرهای فاقد وبلاگ در پایگاه اینترنتی ستاد مجازی قابل مشاهده است

ستاد "مقاومت و رمز پیشرفت سعید جلیلی" یکی دیگر از وب سایت های حامی او در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است که ستون راست آن با این عنوان مطالبی دارد اینکه من به آقا سعید رای می دهم... و کاربران دلیل رای شان به او را در این ستون می نویسند. که درون مایه این یادداشت ها معمولا به ویژگی های این کاندیدا ها نسبت داده می شود. از جمله اینکه او انقلابی و پایبند به نظام است؛ در مسیر ولایت و گفتمان اصیل انقلاب حرکت می کند؛ اهل سازش نیست؛مرد ایستادگی در برابر استبداد است؛همین پافشاری اش هم موجب شد یک پایش را از دست بدهد.

همچنین بر اساس محور مقاومت نیز اولین همایش انتخاباتی سعید جلیلی نیز برگزار شد. در این همایش که عمده ترین تبلیغش همان پوستر بزرگ آبی رنگی بود که روی آن با فونتی درشت نوشته شده "ما تا آخر ایستاده ایم " که تاکیدی دوباره روی ایستادگی و مقاومت دارد. در این همایش بیلبوردهای تبلیغاتی نیز در دستان حامیان به نمایش گذاشته شده است که روی آنها نوشته شده:" نه سازش نه تسلیم یار جلیلی هستیم"

همچنین این ستاد با انتشار جزوه ای در بیست بند از حامیان جلیلی خواسته که برای این کاندیدا تبلیغ کنند و تاکیدشان روی انجام کارهای رسانه ای برای تبلیغ اوست. از جمله طراحی پوستر و یا ساخت کلیپ های کوتاه در حمایت از جلیلی و نیز گفتگو با اطرافیان درباره او.

همچنین بخشی از این وب سایت به یک نظرسنجی اختصاص داده شده با این سوال که به نظر شما اجماع کاندیداهای اصولگراتا چه درصدی محقق می شود؟ که هنوز یافته های این نظر سنجی منتشر نشده است.

تبلیغ حماسه سیاسی در سایتهای حامی جلیلی

سال 1392 را رهبری ایران سال "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" نام گذاری کرد. شعاری که این روزها در میان حرف های کاندیداها نیز شنیده می شود . البته بیش از هر کاندیدای دیگری؛ حامیان سعید جلیلی این شعار را به او نسبت می دهند و بر نزدیکی او به رهبری ایران نیز تاکید می کنند. این حامیان سایتی با همین نام نیز راه انداخته اند. سایت حماسه سیاسی که علاوه بر اختصاص بخش های اعلان برنامه های تبلیغاتی صدا و سیمای این کاندیدا تاکید بیشترش روی این نکته است که جلیلی نیروی رهبری است و عمده تیترهای یک این وب سایت به نقل از رهبری و جلیلی است. به عنوان مثال به نقل از دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی درباره میزان تبعیت خود از ولایت فقیه نوشته اند: "ریییس جمهور باید تابعی از ولایت فقیه باشد و این باید در عمل نشان داده شود. سوال کرده اند که اگر نظر من با ولی فقیه مخالف بود، چه می‌شود، پاسخ بسیار روشنی دارند و آن اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه، فصل الخطاب در همه زمینه هاست."

همچنین در این سایت خبر از آغاز سفرهای انتخاباتی سعید جلیلی از این هفته داده شد . این سایت نیز فراخوانی برای ساخت انواع کلیپ های تبلیغاتی و عکس و فیلم در همین زمینه نوشته است.

سدید آنلاین هم از دیگر سایت های حامی سعید جلیلی است. مطالب این سایت بیشتر به نقل از سایت حیات طیبه است با این تفاوت که بخش ویژه ای هم به مهدویت اختصاص داده است. در این بخش به دور از فضای انتخاباتی مطالبی در زمینه مهدویت و تبلیغ مهدویت منتشر کرده است. این سایت نیز از کاربران خواسته با ارسال پیامکی از جلیلی حمایت کنند.

هنچنین سامانه هم اندیشی جلیلی فضایی است برای رد و بدل کردن نظرات درباره این کاندیدا و دارای یک چت روم است که تا زمان لحظه تنظیم این گزارش اتاق های این چت روم خالی از کاربران نظر دهنده بود .

آیا جلیلی شبیه احمدی نژاد است

این روزها علاوه بر تبلیغاتی که نسبت نزدیک میان خامنه ای و جلیلی را تاکید می کنند ؛گروهی نیز قصد دارند او را به احمدی نژاد تشبیه کنند. عده ای بر این گمان اند که شاید سکوت فعلی محمود احمدی نژاد به گونه ای از کاندیداتوری سعید جلیلی ناشی می شود؟ یا اگر اینگونه نیست پس چرا احمدی نژاد و مشایی در برابر رد صلاحیت مشایی سکوت کرده اند؟ آیا پشت پرده آنها هستند که جلیلی را پر رنگ می کنند؟ یا نه قصد دارند سناریوی دیگری را پیاده کنند؟ وقتی خبرنگاری از رییس ستاد جلیلی پرسید که آیا گفتمان جلیلی همان گفتمان ۸۴ و ۸۸ احمدی‌نژاد است، باقری تصریح کرد:" خیر آقای جلیلی گفتمان انقلاب را دنبال می‌کند و در عرصه انتخابات بدل و بدیل ندارد از این رو او را با کسی مقایسه نکنید."

سایت حامیان لرستانی جلیلی به نقل از اندیشکده بروکینگز آورده که جلیلی شبیه احمدی نژاد است: "سوزان مالونی" یكی از نویسندگان مطرح اندیشكده بروكینگز در گزارشی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌نویسد: دلیل شانس بالای " جلیلی" در انتخابات این است که او شاخصه ‌های ریاست جمهوری را که آیت الله خامنه‌ ای مد نظر دارد، به طور کاملی داراست.

ملونی می‌نویسد: او (جلیلی) سابقه کار مستقیم زیر نظر "آیت الله خامنه‌ای" را هم دارد. وی مدیرکل دفتر پر نفوذ رهبری بوده است. او تا شش سال پیش نامی ناآشنا در سپهر سیاسی ایران بود اما از وقتی برای طرح‌ریزی راهبرد امنیت ملی کشور و رهبری مذاکرات ایران با کشورهای غربی انتخاب شد، همگان او را شناختند .

مالونی در ادامه "جلیلی" را از جهاتی شبیه "احمدی نژاد" می‌داند و تصریح می ‌کند که تفاوتهایی هم بین این دو نفر وجود دارد؛ چرا که "جلیلی" زبان نرم تری دارد،

مالونی می نویسد: جلیلی، "احمدی نژاد" دوم است؛ او از نسل تندرو جوان‌تری آمده که مدعی است به آرمان‌های انقلاب تعهد کامل دارد، او کارنامه ملی چندانی ندارد و در میان افراد تثبیت شده نظام از پایگاه خاصی برخوردار نیست، که همین امر او را به خادمی تمام عیار برای "خامنه‌ای" بدل می‌کند. جلیلی زبان نرم‌تری نسبت به احمدی نژاد دارد، کارهایش را با نظم و دقت بیشتری انجام می‌دهد و قابل اطمینان تر است.

تفاوت مهم دیگر او با "احمدی نژاد" نوآوری‌ها و توانایی فوق العاده رسانه‌ای اوست. او در هفته گذشته با فایننشال تایمز و کریسچن ساینس مانیتور مصاحبه کرده و خود او (یا کسی از طرف او) در فضای توئیتر فارسی و انگلیسی بسیار فعالیت می‌کند. او یک سایت انتخاباتی رسمی، صفحه فیس‌بوک و سایت گوگل پلاس و حساب کاربری اینستاگرم و تعداد زیادی سایت همکار دارد.

حال باید دید که دلیل مقایسه این دو با هم چیست؟ برخی می پرسند آیا این بار نظر رهبری ایران به جلیلی نزدیک ترخواهد بود تا سایر کاندیداها ؟

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟