11 تیر 1390

توییتر در اتاق های خبری

11 تیر 1390

ترجمه خبرنگاران ایران-مهتا پاینده :شرکت رسانه ای- اجتماعی توییتر، خدمات راهبردی تازه ای را برای استفاده از سرویس پیام رسانی اش در اتاق های خبری تحت عنوان "توییتر برای اتاق خبر"، به راه انداخته است.

"توییتر برای اتاق خبر"، مسائل و جوانب اصلی کار روزنامه نگاری را برای خبرنگاران در هر مرتبه ای از فعالیت حرفه ای شان پوشش می دهد؛ با این هدف که منبعی قابل اتکا نه تنها برای موج نوی خبرنگاران اینترنتی بلکه برای روزنامه نگاران کهنه کارسیاق مخابره ای هم باشد.

راهنمای آن-لاین شبکه به چهار بخش اصلی تقسیم شده است که برای کمک به روزنامه نگاران در تنظیم خبر و تهیه گزارش، تعهد به خوانندگان، انتشار، و دریافت حمایت در زمان های لازم طراحی شده است.

سرفصلهای تحت پوشش این شبکه عبارتند از جستجوی "توییت"ها ( که این توییت های بایگانی شده را هم دربر میگیرد، که از طریق "تاپسی" قابل دسترسی هستند )، واژه نامه توییتر برای پیشبرد شناخت از " اَت ریپلای" ، "هاش تگ" ، و ابزار " مقصود شبکه " که به خوانندگان امکان آنرا می دهد که درواکنش به خبرها با دست باز عمل کنند.

لینکدین و فیس بوک برای روزنامه نگاران

راهنمای توییتر بلافاصله بعد از راه اندازی سرویس های رقیبی همچو "فیس بوک برای روزنامه نگاران" و " لینکدین برای روزنامه نگاران" ارائه شد.

این مدخل جدید چنان بار سنگین پیام ها و آمد و شد اینترنتی را در پی داشت که به سنگینی بار شبکه بعد از واقعه سونامی می مانست.واکنش های به آن که از " ضمیمه به موارد دلخواه" تا "چه قدر هم دیر" متغیر بود ،بارگیری سایت را به شکل قابل توجهی کند کردند. اگر در بازدید از سایت به مشکلی برخوردید از طریق این " لینک" می توانید تصاویر را ببینید .

مباحثی که می توانند به عنوان ضمیمه هایی ارزشمند به این راهنما اضافه شوند عبارتند از: چه طور می توان در مورد صحت "توییت" ها تحقیق کرد، چه طور می توان از موثق بودن اَکانت های توییتر اطمینان یافت و در آخر راهنمونهایی در خصوص اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری در استفاده از توییتر.

منبع: شبکه بین المللی روزنامه نگاران، 27 ژوئن 2011 http://ijnet.org/node/94822

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.