6 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۶ خرداد ۱۳۹۲

از قطع سخنرانی یک کاندیدا در تلویزیون تا سانسورهای انتخاباتی

6 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار انتخاباتی ۶ خرداد ۱۳۹۲ حاوی مطالب متنوع انتخاباتی با محور رسانه هاست. در این روزشمار ماجرای قطع برنامه انتخاباتی عارف از شبکه جام جم بررسی می شود. درباره جمله سانسور شده توسط صدا و سیما از برنامه انتخاباتی محسن رضایی توضیح داده می شود. اما تنها چند روز دیگر تا نخستین مناظره های تلویزیونی باقی مانده است. شایعات درباره مجری این مناظره ها در بین سایت های خبری بالا گرفته به طوریکه سایت نزدیک به قالیباف در شنیده های خود نام مجری مناظره ها را اعلام کرده است.

بخش «یک خبر، چند تیتر»، «پیشخوان روزنامه ها» و «عکس انتخاباتی» هم دیگر بخش های این روزنگار است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- گفت و گوی محمد رضا عارف با ایرانیان خارج از کشور که شب گذشته از شبکه جام جم پخش شد، بعد از ۱۵ دقیقه قطع شد که واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت به طوریکه مسئول روابط عمومی دفتر محمدرضا عارف، قطع شدن برنامه وی را که از شبکه جام‌جم پخش می‌شد، کج‌سلیقگی خواند.

علیرضا خامسیان، ادامه داد: با توجه به اشرافی که به برخی مسائل رسانه‌ای داریم، این برنامه ضبط شده بوده است و اصولا این‌گونه مسائل در برنامه‌های زنده اتفاق می‌افتد و اگر حادثه‌ای هم رخ دهد، در کوتاه‌ترین زمان قابل رفع شدن است.

از سوی دیگر سید رمضان شجاعی کیاسری عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به قطع برنامه شب گذشته عارف، گفت: در صورت ضایع شدن حق ایشان مجددا به آقای عارف وقتی برای حضور در شبکه جام‌جم داده می‌شود.

وی تاکید کرد: نوار آقای عارف دیروز در کمیسیون نظارت و تبلیغات بازبینی شد و به دلیل نداشتن مشکل به پخش ارسال شد، اما در زمان پخش مشکل فنی پیش آمد و برنامه قطع شد.

- اتفاق دیگری هم در این زمینه درباره برنامه «محسن رضایی» هم رخ داد و دو بخش از اخطارهای وی در برنامه تلویزیونی شبکه یک با سانسور مواجه شد.

پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی اعلام کرد: در این برنامه تلویزیونی محسن رضایی زمانی که از غم و رنج پدر سه شهیدی می گفت که اینک پنج پسر تحصیلکرده وی بیکار بودند علیرغم اینکه سه نقر آنان فوق لیسانس و دو نفر آنان لیسانس داشت، ادامه سخنان وی در این باره سانسور شد و از تلویزیون پخش نشد.

این در حالی است که این پدر شهید در ادامه مکالمه خود به محسن رضایی می گوید اگر تا چند وقت دیگر مشکلات وی حل نشود، خودکشی می کند. محسن رضایی با نقل این واقعه می خواست به مخاطبان نشان دهد که بیکاری چه بلایی بر سر اقشار مختلف جامعه و حتی بر سر پدری آورده است که سه فرزندش را تقدیم میهن کرده است . این هشدار در تلویزیون اجازه پخش نیافت.

- اما نطق انتخاباتی سعید جلیلی هم خارج از اشکال نبود به طوریکه شبکه اول سیما پانزده دقیقه پس از خاتمه نطق تلویزیونی سعید جلیلی بعد از چندین سال یک مجری را مقابل چشم بینندگان قرار داد تا درباره این برنامه تبلیغاتی توضیحی ارائه کند.

خبرآنلاین در این زمینه نوشت: این مجری با اشاره به اینکه هر شب ساعت ۲۰ برنامه انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری از شبکه اول سیما پخش می شود گفت: امشب مربوط به آقای سعید جلیلی بود که در فرصت قانونی نتوانسته بودند نقص فنی برنامه تبلیغاتی خود را رفع کنند که مسئولیت این برنامه متوجه ستاد انتخاباتی ایشان است.

نطق تلویزیونی سعید جلیلی دارای پرش‌های تصویر و قطع‌های کوتاه بود.

- سایت آفتاب نیوز که نزدیک به «حسن روحانی» یکی از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است بعد از اینکه دو هفته توسط حکومت از دسترس خارج بود ، بار دیگر فعالیت خود را شروع کرد.

همزمان با اعلام کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی این سایت از دسترس خارج شد اما با رد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان بار دیگر «آفتاب نیوز» به جمع سایت‌های انتخاباتی پیوست.

- خبر دیگر درباره مناظره‌های تلویزیونی است که قرار است از جمعه، دهم خرداد ماه آغاز شود.

در اولین مناظره‌ی نامزدهای یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری که جمعه (دهم خرداد ماه) در شبکه یک سیما آغاز خواهد شد، نامزدها برنامه‌های اقتصادی‌شان را اعلام می‌کنند.

اولین مناظره در حالی جمعه ساعت ۱۶ آغاز می‌شود که تاکنون نام مجری اعلام نشده است اما سایت «فردا نیوز» که حامی محمد باقر قالیباف در انتخابات است در خبری اعلام کرد: شنیده‌ها حاکی است رییس سازمان صدا و سیما خود راسا اجرای مناظره بین کاندیداها را برعهده خواهد گرفت.

دومین مناظره چهارشنبه (۱۵ خرداد ماه) و سومین مناظره جمعه (هفدهم خرداد ماه) پخش خواهند شد.

مناظره‌ها به مدت ۲۱۰ دقیقه از ساعت ۱۶ در شبکه یک سیما و تکرار آن در همان روز ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

- شبکه ایران، وبسایت خبری وابسته به روزنامه ایران خبر از فیلتر شدن سایت دولت بهار می‌دهد. دولت بهار بعنوان "پایگاه اطلاع رسانی دفتر هماهنگی ستادهای مردمی حامیان مهندس مشایی فعالیت کرده و صرفا اخبار رسمی مهندس مشایی را باز نشر می کند".به نوشته شبکه ایران کمیته فیلترینگ در این باره توضیحی نداده است.

 • پیشخوان روزنامه‌ها و انتخابات

صفحه نخست روزنامه های امروز ، موضوعات متفاوتی را برجسته کردند اما توجه به این موضوع که محمدباقر قالیباف شهردار تهران و سعید جلیلی و تیمش در مرخصی از کارهای خود هستند ، مورد توجه دو روزنامه قرار گرفت. ضمن اینکه روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران هم با انتشار عکسی از جلیلی و قالیباف اعلام کرد که این دو در نظرسنجی ها پیشتاز هستند. روزنامه خورشید، نزدیک به دولت هم تیتری درباره هاشمی را به عنوان تیتر یک خود برگزیده است.

 • یک خبر چند تیتر

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران صبح امروز در مراسم میثاق پاسداری دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) سخنانی با محوریت انتخابات پیش رو بر زبان آورد که در اکثر خبرگزاری‌ها وسایت‌های خبری داخل کشور بازتاب داشت اما توجه ویژه‌ای را از سوی سایت‌های فارسی زبان خارج از کشور به خود جلب نکرد.

تیترهای انتخاباتی این موضوع در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری به شرح زیر است:

 • یک کاندیدا ، چند نظر

محمدرضا عارف

- بحث نشر را باید جدی بگیریم و کتاب و مطبوعات مورد حمایت قرار گیرد
- مذاکره با آمریکا از موضع ضعف را به صلاح منافع ملت ایران نمی‌دانم

علی اکبر ولایتی

- پرونده‌های سخت‌تر از هسته‌ای داشتیم و حل شد
- درمان رایگان امکان‌پذیر است

سعید جلیلی

- سفرهای استانی وزارتخانه‌ای هم باید انجام شود
- مالیات تورمی ظلم به مردم است

محمد غرضی

- سیاستی که اقتصاد مردم را شامل نشود ماندگار نیست
- اگر ۵۵ میلیون نفر به من رای دهند، دولت ضدتورم می‌سازم
- تهران را به ۱۶ استان تقسیم می‌کنم
- هزینه تماس تلفنی اشغال باید دریافت شود

محسن رضایی

- ۶ ماهه تورم را حل می‌کنم
- هاشمی رقیب خوبی برایم بود
- با امکانات موجود کشور می‌توان ۵۰۰ میلیون نفر را اداره کرد
- بانک مردم درست می‌کنم

غلامعلی حداد عادل

- تصمیمی برای کناره‌گیری به نفع جلیلی نگرفته‌ایم
- اکنون زمان مناسبی برای صحبت کردن درباره انحراف و فتنه نیست

حسن روحانی

- تحقق عدالت نیازمند اقتصاد کارآمد است

محمد باقر قالیباف

- ۲ ساله آرامش را به اقتصاد کشور باز می‌گردانم

 • عکس انتخاباتی روز

- نشست ائتلاف متخصصان حمل و نقل همگانی/ محسن هاشمی رفسنجانی یکی از رد صلاحیت شده های انتخابات شوراهای شهر و روستا در حال مطالعه روزنامه بهار

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم

- دیدارهای محسن رضایی با سران طوایف سیستان

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟