1 خرداد 1392

نظرکاربران اینترنت به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم

ماجرای رد صلاحیتها،همه مردان رهبری و مسابقه دو و کشتی

1 خرداد 1392

خبرنگاران ایران-صبا اعتماد: آیا هر ایرانی یک رسانه است؟ پیام هایی که افراد درباره انتخابات در صفحه فیس بوک،گوگل پلاس ،توییتر و یا هر شبکه اجتماعی دیگری به اشتراک می گذارند تا چه حد منعکس کننده واقعیت‌های موجود در جامعه است؟ آیا واکنش هایی را که کاربران اینترنتی نشان می دهند و یا تحلیل هایی که هر کسی از زاویه دید خود بیان می کنند؛ می تواند لایه‌های زیرین جامعه و اتفاقات را نشان دهد؟ چقدر مطالبی که در قالب طنز درباره انتخابات در شبکه‌های اجتماعی نوشته می شود؛ نماینده واقعی جریانات این روز‌های ایران است؟

آخرین ساعات روز سه شنبه،۳۱ اردیبهشت ماه ،شورای نگهبان نام هشت نفر را به عنوان کسانی که صلاحیت یک رییس جمهور را دارند؛ تایید و معرفی کرد. محمدباقر قالیباف،سعید جلیلی،محمدرضا عارف،حسن روحانی،غلامعلی حداد عادل،علی اکبر ولایتی، محمد غرضی و محسن رضایی به عنوان تایید شدگان، از فیلتر شورای نگهبان عبور کردند؛ اما هاشمی رفسنجانی و رحیم مشایی دو نامی بودند که به گفته شورای نگهبان تایید صلاحیت‌شان احراز نشد و یا به تعبیر رسانه‌های منتقد، این دو تن رد صلاحیت شدند.

اما در فاصله حدود ده روزی که شورای نگهبان برای تایید و یا عدم تایید صلاحیت کاندیداها، وقت گرفته بود ؛در صفحات شخصی افراد در شبکه‌های اجتماعی چه می گذشت؟ شاید مروری بر نظرات کاربران اینترنت و صفحات شخصی آنها بتواند بخشی از چهره انتخابات را در فضای مجازی نشان دهد.

همه مردان رهبر تایید صلاحیت شدند

وقتی سخنگوی شورای نگهبان به طور قطعی اسامی هشت کاندیدای تایید شده را اعلام کرد؛ رسانه‌های حامی حکومت و نیز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران همگی بر این نکته تاکید داشتند که در میان کاندیداها هم چهره اصولگرا ، هم اصلاح طلب و هم کاندیدای مستقل دیده می شود. اما چقدر این کاندیداها از نظر کاربران اینترنت، نماینده‌های اصولگرایان و اصلاح طلبان و یا مستقل هستند؟

رضا ویسی که خود روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی است؛ در صفحه خود در فیس بوک تاکید می کند که همه هشت نفر، همان نماینده‌های مستقیم رهبری هستند. او نوشته است:

" شما می توانید یکی از این هشت نفر را به ریاست جمهوری انتخاب کنید.

۱-سعید جلیلی نماینده آیت الله خامنه‌ای در شورای عالی امنیت ملی

۲- حسن روحانی نماینده آیت الله خامنه‌ای در شورای عالی امنیت ملی

۳-علی اکیر ولایتی مشاور امور بین المللی آیت الله خامنه ای

۴-غلامعلی حداد عادل مشاور عالی آیت الله خامنه ای

۵-محمد باقر قالیباف شهردار منصوب آیت الله خامنه ای(نقل قول مستقیم از خود قالیباف)

۶-محسن رضایی دبیر مستقیما منصوب آیت الله خامه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام

۷-محمد رضا عارف احتمالا تنها اصلاح طلبی که به بیت آلله خامنه‌ای راهش می دهند

۸- محمد غرضی که نمی دانم چرا او را تایید صلاحیت کرده اند."

برخی از کاربران اینترنت نیز عقیده‌ای مشابه این روزنامه نگار دارند. اینکه نظر رهبری است که نقطه نهایی انتخابات است و فرقی نمی کند رسانه‌های موافق اعلام کنند که چهرهای مختلف در انتخابات ریاست جمهموری کاندیدا هستند . به قول یکی دیگر از کاربران اینترنت تنوعی که اکنون در میان کاندیداها وجود دارد؛ تنوعی در حد کره شمالی است و ترکیب نهایی، نمایش همه مردان رهبر است!

یکی دیگر از کاربران فیس بوک نیز در همین باره نوشته است:"همانطوری که گزارش امشب خبر شبکه یک مشخص کرد عارف و روحانی فقط برای این تایید شدند که بگویند از هر طیفی کاندیدا داریم و تمام گرایشات سیاسی کشور در انتخابات حضور دارند".

و حتی کاربران به نقل از علی مطهری نیز بر همان نقطه نهایی نظر خامنه‌ای تاکید دارند. یکی از کاربران فیس بوک نوشته:" و بدین سان علی مطهری، کلفت‌ترین تیکه تاریخ را به خامنه‌ای انداخت: "حدس قوی دارم که اگر امام خمینی هم، به فرض حیات، با نام مستعار در انتخابات شرکت می کردند صلاحیت‌شان رد می شد چون ایشان هم گاهی انتقاداتی داشتند."

و گاهی نیز جملات و اشعار طنز گونه موید همین عقیده است . مشابه این شعر که در صفحه یک کاربر فیس بوک نوشته شده است:

" گیریم که جنگ جملی هست غمی نیست

یک فتنه بین المللی هست غمی نیست

ما تجربه کردیم که در لحظه فتنه

تا رهبر ما سید علی هست غمی نیست"

کار به دو و کشتی کشید

باز هم سخنگوی شورای نگهبان قبل از اعلام اسامی تایید شدگان در گفتگویی با خبرگزاری فارس اعلام کرد که ممکن است برخی از کاندیداها به دلیل نداشتن توانایی جسمی و کهولت سن تایید صلاحیت نشوند. به محض مخابره این اظهار نظر، کاربران اینترنت واکنش نشان دادند که در این مورد بیشتر واکنش‌ها طنزگونه بود . اینکه اگر هاشمی با ۷۹ سال سن تایید صلاحیت نمی شود و سلامت جسمی ندارد بقیه چه وضعی دارند .خیلی از کاربران او را با سایر کاندیداها و حتی اعضای شورای نگهبان مقایسه کرده اند و به قول کاربران کار به کشتی و دو کشید.

یکی از کاربران به نقل از علی مطهری آورده است که: "بنده پیشنهاد می کنم برای ارزیابی توان جسمی آقای هاشمی، یک مسابقه دو صدمتر بین ایشان و آقای جلیلی و یک مسابقه کشتی بین آقای هاشمی و آقای حداد برگزار کنند." و بعد خود اینگونه اظهار نظر می کند:" کشتی رو خیلی خوب اومد. فکر کن چه یه خمی بگیره هاشمی از حداد. بعد دست رو ببره تو سگگک و بیاره بالا و یه پا انداز. بعد تو سرپای بعدی یه سالتو پشت بزنه هاشمی یعنی بساطیه‌ها ."

همچنین یکی از کاربران گوگل پلاس عکسی از حدادعادل به اشتراک گذاشته که در آن پای حداد عادل شکسته و گچ گرفته شده و با عصای زیر بغل در حال حرکت است. این کاربر در توضیح عکس نوشته است: رئیس جمهور آینده باید زانوی خوبی برای دویدن داشته باشد.

و یا یکی دیگر از کاربران فیس بوک با آوردن سال تولد اعضای شورای نگهبان و یا مجلس خبرگان رهبری این نکته را یادآوری می کند که اگر شرط سنی و کهولت سنی آنقدر مهم است پس چرا این مسئولان همه همچنان در راس امورند؟ او به این ترتیب جدول سنی برخی از مسئولان را به تصویر کشیده است:

او در ادامه نوشته:" با توجه به میانگین سن آقایون٬ جک پنج قرن گذشته میشه اگر هاشمی رو به دلیل سن و سال رد صلاحیت بکنند." اما یکی دیگر از روزنامه نگاران در صفحه فیس بوک خود نوشته بود: ا"گر هاشمی رد صلاحیت بشود کدام شعار را پیشنهاد می دهید؟ یکی از کاربران شعار پیشنهادی اش این بود:"نه غزه نه لبنان ، باغ پسته رفسنجان " و دیگری نوشته بود:" رد هاشمی و مشایی کلید حماسه سیاسی واقتصادی است ". و دیگری هم نوشت:" پ ن پ ! فکر می کردی کاری می کنند که چهل میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند. "با حماسه آمار سازی می کنیم." یکی از عنوان های پیشنهادی یک کاربر دیگر فیس بوک بود. اما بیشتر اظهار نظرهای شخصی افراد درباره رد صلاحیت هاشمی نوشته شده است. یکی می نویسد:" هاشمی با خاک یکسان شد و یا از قیف فسیل ها(اعضای شورای نگهبان) رد نشد." و برخی دیگر هم یادآوری کرده اند که هاشمی با آمدن به میدان با وجود آگاهی از وضعیت موجود خود را در لیست نام های نیکو ثبت کرد و به قول یکی از کاربران:" هاشمی خود را میان مردم تأیید صلاحیت کرد."

در انتظار واکنش انتحاری مشایی

همچنین بخشی از فضای شبکه های اجتماعی به کسانی تعلق دارد که از همان ابتدا مخالف شرکت در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بودند. این طیف دربرابر رد شدن صلاحیت هاشمی رفسنجانی نیز واکنش نشان دادند. یکی از این دسته از کاربران اینترنت در همین باره نوشته است:" حالا که با منتفی‌شدن رأی به "سوپاپ اطمینان نظام"، "آب به آسیاب رژیم" نخواهد رفت و "مشروعیت حکومت" بالا نخواهد رفت، بهانه‌ و مانعی برای فعالیت‌های دموکراسی‌خواهانه‌ی مدعیان و منتقدان این چند روزه‌ی جماعتی که فقط و فقط برای "اندکی بهتر زیستن" چشم به صندوق رأی دوخته بودند، نمانده است."

یکی از کسانی که از همان ابتدا شرکت در انتخابات را نفی می کرد صبح امروز در گوگل پلاس چنین نوشته ای را به اشتراک گذاشته است:" سوای این که هاشمی بیاید یا نه، دم این مردمی که با همدلی در این چند ماه، شورمندانه و متواضعانه و عاشقانه و شجاعانه تلاش کردند که از همین روزنه‌های کوچکِ باقی‌مونده استفاده کنند تا زندگی تلخ هموطن‌هاشون شیرین‌تر بشه گرم!"

اما حسین مزارعی به عنوان کاربر فیس بوک نظری این چنین دارد:" بی شک برنده بی چون وچرای رد صلاحیت آقای هاشمی جنبش سبز و آزادی خواه بود.ای دوستان سبزی که دراین چند هفته هم صدا با حسین شریعتمداری ها دست به تخریب هاشمی زدید و نیز با تند مزاجی آن دسته از سبز اندیشان را که قصد تحریم انتخابات را نداشتند هدف آماج توهین های خود قرار دادید هنوز فکر می کنید انفعال ؛ چنین هزینه ای را بر حاکمیت تحمیل می کرد؟"

او در ادامه می نویسد:" بنده از طرف خودم از آقای هاشمی رفسنجانی تشکر می کنم .برای اولین بار به وضوح با شرکت و عدم انصرافتان در انتخابات تمام قد کنار مردم ایستادید و بدانید تاریخ این را فراموش نخواهد کرد و کماکان معتقدم نباید نا امید و منفعل شویم که بی شک این تنها همسویی با خواسته حاکمیت می باشد. این را با رد صلاحیت هاشمی به صورت آشکارا نشان دادند.چنین کردن تا هزینه بزرگتری بنام «تقلب» ندهند.آنها با خود فکر کردند با حذف هاشمی بدون تقلب که هزینه گزافش را در سال ۸۸ دیده بودند نامزد مورد نظر خود را رییس جمهور می کنند."

اما رحیم مشایی نیز یکی دیگر از کسانی است که با وجود همراهی محمود احمدی نژاد و دولت نتوانست تایید صلاحیت بگیرد. با این حال از نظر کاربراین اینترنت واکنش رحیم مشایی دربرابر رد تایید صلاحیت اش کمی از مشی عملی احمدی نژاد و مشایی به دور است. یک کاربر گوگل پلاس می نویسد:" فکر می کردم اگر شورای نگهبان صلاحیت مشایی را رد کند او و محمود احمدی نژاد واکنش تندی نشان خواهند داد؛ اما تغییری که در گفتار آنها پدید آمده است. هر دو بیشتر از گذشته بر نقش رهبری تاکید می کنند و اینکه رهبر باید این ظلمی که بر مشایی رفته را جبران کنند. "

به عقیده این کاربر تاکید بر نقش رهبری از سوی این دو چهره کمی دور از ذهن است و آنچه انتظار داشتیم و در رسانه ها می گذشت واکنشی غیر قابل پیش بینی و شاید انتحاری از سوی این دو چهره بود که البته این گونه نشد .

و در نهایت یکی از کاربران با گلایه از وجود فضای استرس و فشار و حتی کند بودن اینترنت به خاطر انتخابات نوشته است که:" کاش این خرداد پر از حادثه زودتر تمام شود که مردم خسته اند."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟