1 خرداد 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار اول خرداد ۱۳۹۲

از رد صلاحیت دو کاندیدای اصلی تا توجه خاص خبرگزاری سپاه به یک کاندیدا

1 خرداد 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار اول خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب مختلف انتخاباتی با رویکرد رسانه هاست. این روزنگار با رصد رسانه های مختلف ، واکنش های رسانه ای به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و مشایی را بررسی کرده است. از طرف دیگر ، واکنش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی و خبرگزاری فارس به اخبار انتخاباتی شبکه هایی مانند بی بی سی فارسی و صدای آمریکا مورد بازبینی قرار گرفته است. همچنین در این روزنگار توجه خاص خبرگزاری وابسته به سپاه به یک کاندیدای خاص مورد توجه قرار گرفته است و برخی از تیترهای امروز این خبرگزاری درباره این کاندیدا منتشر شده است.

پیشخوان امروز دیدنی است چراکه صفحه نخست روزنامه های امروز بعد از تعیین صلاحیت ها را بررسی کرده است. واکنش دختر آیت الله خمینی به رد صلاحیت «هاشمی رفسنجانی» نیز در «یک خبر ، چند تیتر» بررسی شده است.

 • رسانه ها و خبرهای انتخاباتی

- درحالیکه در چند روز اخیر بسیاری منتظر اعلام نتایج صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان بودند ، با اعلام این نتایج و رد صلاحیت شدن «اکبر هاشمی رفسنجانی» و «اسفندیار رحیم مشایی» رسانه ها واکنش های مختلفی داشتند. سایت کلمه که یکی از سایت های جنبش اعتراضی به نام «سبز» است با تیتر «نظرات مردمی در شبکه های اجتماعی درباره رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی» برخی از رویداد ها و نوشته های شبکه های اجتماعی در این زمینه را جمع آوری کرده است.

این سایت گرچه سنگینی این گزارش را بر روی اظهار تاسف ها درباره رد صلاحیت هاشمی گذاشته است اما بسیار اندک برخی نوشته های انتقادی نسبت به هاشمی را در این گزارش منتشر کرد.

- اما این روزها، شبکه های تلویزیونی صدا وسیمای ایران علاوه بر برنامه های انتخاباتی خود، در بخش دیگر اقدام به پخش گزارش های تخریبی علیه شبکه های خبری تلویزیونی فارسی زبان خارج از کشور می کند. به طوریکه شبکه خبر امروز در گزارشی چند دقیقه ای با محور شبکه های تلویزیونی بی بی سی و صدای آمریکا با واژه هایی مانند «معاند» ،«مسموم سازی فضای انتخاباتی»، «بنگاه سخن پراکنی»، «تاثیر روی مردم» ،«آشوب ایران» و ...از این رسانه ها یاد کرد و به گزارش خود اینگونه جهت دهی داد. ضمن اینکه این شبکه سعی کرد با گفت و گو با چند نفر ، رویکرد صداوسیما درباره این شبکه ها را از زبان آن ها بیان کند.

همزمان با این گزارش ، خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران هم در گزارشی با تیتر «واکنش تند BBC فارسی به احرازنشدن صلاحیت هاشمی رفسنجانی» به مانند صدا و سیمای جمهوری اسلامی همان رویکرد را علیه بی بی سی فارسی دنبال کرد.

در مقابل سایت «تابناک» نزدیک به «محسن رضایی» یکی از کاندیداهایی که صلاحیتش قبول شد ، در گزارشی به بررسی بازتاب رد صلاحیت های «هاشمی رفسنجانی» و «مشایی» در رسانه های انگلیسی زبان پرداخت و نوشت : «مهمترین نکته‌‌ای که در این زمینه مورد توجه مطبوعات بین‌المللی قرار گرفته، رد صلاحیت چهره‌های شاخصی چون اکبر ‌هاشمی رفسنجانی و در مرحله بعد، اسفندیار رحیم مشایی است.»

- بررسی اخبار روزانه خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نشان می دهد که این خبرگزاری تمرکز ویژه ای بر روی کاندیداتوری «سعید جلیلی» در انتخابات پیش رو دارد و روزانه ده ها خبر مختلف در ارتباط با وی منتشر می کند در حالیکه سهم کاندیداهای دیگر در این خبرگزاری اندک است. به طور مثال امروز این خبرگزاری در تیترهایی مانند: «درب ستاد جلیلی در کهگیلویه و بویراحمد بر روی همه باز است» ، «نقطه نظر مشترک جلیلی و مراجع در تبعیت عملی از ولی فقیه»، «ستادهای مردمی حامیان سعید جلیلی در مهران و ایوان تشکیل شد»، «اعلام موجودیت ستاد «افق تمدن اسلامی» در حمایت از سعید جلیلی»، «جلیلی سازش ناپذیر و مقاوم در برابر دشمنان است»، «درخواست از جلیلی برای احیای حقوق ملت بر پایه قانون اساسی» و ... از کاندیداتوی جلیلی حمایت کرده است.

-  سازمان گزارشگران بدون مرز هم امروز نامه ای سرگشاده خطاب به کاندیداهای نهایی ریاست جمهوری کشورمنتشر کرد. این سازمان از آنان خواست تا نظر خود را در خصوص‌ "تعهد به آزادی اطلاع رسانی"ابراز کنند:«گزارش‌گران بدون مرز از شما می‌خواهد، نظر خود را در باره‌‌ی تعهد به آزادی اطلاع رسانی، مبارزه علیه مصونیت از مجازات، که آغاز گذار ایران به سوی بهرمند شدن از دولتی قانونمدار است، به روشنی و به شکل علنی، ابراز کنند. این خواست‌ها از جمله مطالبات مردم ایران هستند، که در تظاهرات‌های میلیونی آنرا درخواست، و شرط اجتناب‌ناپذیر پایان انزوای جهانی ایران است.»

- درحالیکه شایعاتی مبنی بر لغو مناظره های تلویزیونی شنیده می شد اما خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اعلام کرد که تولید و پخش برنامه‌های مناظره‌ مربوط به نامزدهای انتخابات در تلویزیون، به قوت خود باقی است.

سید تقی سهرابی، مدیر کل روابط عمومی سازمان صداوسیما در گفت‌وگویی با ایسنا، برگزار نشدن مناظره‌های انتخاباتی به دلیل تایید صلاحیت هشت نامزد انتخابات را نادرست خواند و توضیح بیشتر در این زمینه را به روز مراسم قرعه‌کشی نوبت حضور نامزدهای انتخابات در تلویزیون موکول کرد.

مراسم قرعه‌کشی و معرفی نامزدها برای حضور در مناظره‌های انتخاباتی تلویزیون، روز جمعه سوم خرداد ماه با حضور نمایندگانشان در سازمان صداوسیما برگزار می‌شود.

برای نخستین بار پخش مناظره های تلویزیونی بین کاندیداهای ریاست جمهوری در دوره قبل انتخابات آغاز شد که با سر و صدای زیادی همراه بود.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

صفحه نخست روزنامه امروز کشور بسیار متنوع و با محوریت تعیین صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری منتشر شد.

اغلب رسانه ها با انتشار عکس هشت نامزد تعیین صلاحیت شده ، به معرفی آنها پرداختند و به حاشیه های این موضوع و رد صلاحیت ها کاری نداشتند.

اما روزنامه ابتکار در صفحه اول خود با انتشار عکس هاشمی نسبت به کاندیداهای احراز صلاحیت شده توسط شورای نگهبان واکنش نشان داد. این روزنامه با عنوان «شوک بزرگ»در تیتر و لید آورد: «رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رد صلاحیت شد.»

روزنامه خورشید با انتشار تصاویر هشت کاندیدای نهائی ریاست جمهوری با تیتر «زنده باد بهار » به رد صلاحیت نامزد دولت واکنش نشان داد. این روزنامه در رو تیتر خود اورده است «ملت ایران می تواند دیوار سیاه شب را بشکند تا آفتاب برآید.»

روزنامه اصلاح طلب بهار نیز که تمام صفحه اول خود را به خبر احراز صلاحیت شدگان اختصاص داده بود با عنوان " هاشمی در فهرست نیست"به رد صلاحیت هاشمی واکنش نشان داد.

روزنامه کیهان هم درتیتر یک خود اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده را منتشر کرد. این روز نامه همچنین در کنار این خبر در واکنش به رد صلاحیت هاشمی آورده است: «خاتمی می خواست از هاشمی استفاده ابزار ی کند.»

 • یک خبر چند تیتر

در پی رد صلاحیت شدن «اکبر هاشمی رفسنجانی» از سوی شورای نگهبان، صبح امروز «زهرا مصطفوی» دختر آیت الله خمینی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در نامه ای به آیت الله خامنه ای رهبر ایران خواستار تجدید نظر در این تصمیم شد.

این نامه بازتاب گسترده ای در رسانه های فارسی زبان داشت اما تفاوت در تیترها قابل توجه بود. رسانه های داخل کشور سعی کردند تیترهای کلی تر برای این نامه انتخاب کنند اما رسانه های دیگر از جزئیات نامه تیتر خود را انتخاب کردند. بررسی این تیترها می تواند سیاست های هر یک از این رسانه ها را تا حدودی نشان دهد:

 • یک کاندیدا ، چند نظر

محمد غرضی

- حزب، ستاد و پول برای تبلیغات ندارم
- در این راه چراغ خاموش حرکت می‌کنم چون معتقدم رسانه‌ها چراغ راه واقعی کاندیداها در مسیر روشنگری هستند
- علاقه ای به تبلیغات خیابانی ندارم

محمدباقر قالیباف

- سه شيفت كار كردن معلمان با كرامت آنها سازگار نيست

سعید جلیلی

- ساختارهای اداری و دولتی را باید مبتنی بر اندیشه دینی اصلاح کنیم
- تبعیت از ولایت فقیه باید در مقام عمل نشان داده شود
- در نظام جمهوری اسلامی ایران ولایت فقیه فصل الخطاب است
- پیشرفت در سیاست خارجی نتیجه مقاومت بوده است نه سازش
- به سولانا گفتم زرادخانه هسته ای ایران در قم است

محسن رضایی

- رقیب من فقر، بیکاری و گرانی است
- اگر من هم رد صلاحیت می‌شدم باز به قانون تمکین می‌کردم
- درآمد هر ایرانی باید 40 میلیون تومان در سال باشد
- گرانی‌ها را در 6 ماه مهار می‌کنم
- ایالت‌های اقتصادی در کشور ایجاد شود

علی اکبر ولایتی

- افراطی‌ها و تندروها جایگاهی در دولتم ندارند
- درمان در کشور باید رایگان شود
- پرچم ائتلاف را من بلند کردم

 • عکس انتخاباتی روز

غلامعلی حداد عادل یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در دانشگاه صنعتی شریف/ خبرگزاری تسنیم

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟