3 خرداد 1392

نگاهی به سایت های انتخاباتی کاندیداها / محمد باقر قالیباف

بیش از ۵۳ سایت انتخاباتی با تاکید بر عملگرایی و کم هزینه بودن تبلیغات

3 خرداد 1392

خبرنگاران ایران -روز گذشته صلاحیت هشت کاندیدای ریاست جمهوری یازدهم در ایران تایید شد و دو کاندیدای دیگر که بیش از بقیه در مرکز توجه بودند رد صلاحیت شدند.

روز سه شنبه،۳۱ اردیبهشت ماه ،شورای نگهبان نام هشت نفر را به عنوان کسانی که صلاحیت یک رییس جمهور را دارند؛ تایید و معرفی کرد. محمدباقر قالیباف،سعید جلیلی،محمدرضا عارف،حسن روحانی،غلامعلی حداد عادل،علی اکبر ولایتی، محمد غرضی و محسن رضایی به عنوان تایید شدگان، از فیلتر شورای نگهبان عبور کردند؛ اما هاشمی رفسنجانی و رحیم مشایی دو نامی بودند که به گفته شورای نگهبان تایید صلاحیت‌شان احراز نشد.

سایت خبرنگاران ایران از این پس در بخش انتخابات از نگاه خبرنگاران سایتهای انتخاباتی این هشت کاندیدا را که تایید صلاحیت شده و به عنوان کاندیداهای رسمی انتخابات پیش روی ایران هستند به خوانندگان معرفی می کند . در اولین مجموعه از این مطالب به معرفی سایتهای انتخاباتی هوادار محمد باقر قالیباف می پردازیم.

محمدباقر قالیباف متولد سال ۱۳۴۰ از ابتدای انقلاب ایران مسئولیتهایی همچون قرارگاه سازندگی خاتم ، فرماندهی نیروی هوایی سپاه، فرماندهی نیروی انتظامی ایران، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داشته است. قالیباف در سال ۱۳۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری وارد صحنه انتخابات شد .

او در همین سال به عنوان شهردار پایتخت انتخاب و در سال ١٣٨٨ نیز مجدداً درسمت خود ابقا شد.او چندروز قبل در سخنرانی پر سر و صدا به نقش خود در اتفاقات کوی دانشگاه تهران اشاره کرد .

***

تبلیغات در فضای مجازی

به نظر می رسد این روزها کاندیداهای ریاست جمهوری بیشترین تبلیغات انتخاباتی خود را به فضای مجازی کشانده اند . محدودیت تبلیغات خیابانی به ویژه بعد از انتخابات پر مناقشه سال ۸۸ ، اهمیت یافتن بیش از حد این فضا بعد از این دوره و محدودیتهای دیگر در تبلیغات ... تنها برخی از دلایل توجه نشان دادن کاندیداها به این فضا بوده است . محمد باقر قالیباف با ۵۳ سایت انتخاباتی گویی پیشتاز این عده است تا جایی که برخی سایتهای اصولگرای دولتی در ایران با تیترهایی همچون" کدام كانديدا با ۵۳ سايت تبليغاتي وارد انتخابات شده است؟ " دراین باره نظر داده اند.

قالیباف، شهردار تهران که در دوره‌های گذشته نیز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ایران بوده است اما در این رقابتها شکست خورده معمولا با تبلیغات پر سر و صدا و پر هزینه به میدان آمده است. تبلیغاتی گران قیمت که مورد انتقاد بسیاری از مسوولان دولتی جمهوری اسلامی هم بوده است .تبلیغاتی چون بنرهای بزرگ، عکس‌های تبلیغاتی با کیفیت عالی و ستادهای پرخرج و با ریخت و پاش زیاد. کمتر کسی می تواند تبلیغات این کاندیدا را در سال ۸۴ در کنار تبلغات عوام فریبانه و کم خرج محمود احمدی نژاد از یاد ببرد.پوسترهای بزرگ قالیباف در لباس‌های مارک دارو خلبانی در میدان‌های اصلی شهر در کنار پوسترهای محقر محمود احمدی نژاد که در آن سالها با تاکید بر ساده زیستی‌اش سعی می کرد برای خود رای بخرد.

این بار اما به نظر می رسد تبلیغات محمد باقر قالیباف به غیر از ستادهای انتخاباتی اش بیشتر به سایتهای انتخاباتی اش محدود شده است . هر چند باز هم رقبای انتخاباتی و سایتهای اصولگراز ریخت وپاشهایش می گویند، این بار اما در فضای مجازی.

سایت رجا نیوز نزدیک به رئیس جمهور ایران، محمود احمدی نژاد در این باره می نویسد :« شهردار تهران كه همچنان حجم و نوع تبليغاتش در سال ۸۴ در افكار عمومي باقي مانده است و اخيرا هم اعلام كرده كه هزينه تبليغاتي‌اش در آن دوره فقط ۳۴۰۰۰۰۰۰۰۰ (سه ميليارد و چهارصد ميليون تومان) بوده است، در حال حاضر با بيش از ۴۰ سايت خبري و تبليغاتي وارد عرصه انتخابات شده است.»

نویسنده سایت رجا نیوز تاکید می کند :« قاليباف البته اعلام كرده كه حجم و مدل تبليغاتش در سال ۸۴ اشتباه بوده و اين دوره اشتباه سال ۸۴ را تكرار نخواهد كرد اما به نظر مي رسد در عمل اتفاق ديگري افتاده و شهردار تهران تا اين لحظه فقط "شكل" تبليغاتش را تغيير داده و ترجيح داده با سايت هاي خبري و تبليغاتي پر تعداد وارد عرصه شود كه درباره هزينه اداره آنها سوالات فراواني مطرح است.»

تاکید بر عملگرایی و کم هزینه بودن تبلیغات قالیباف

سایتهای محمد باقر قالیباف که همه با عکس های او تزئین شده اند، بیش از همه بر عمل گرایی این کاندیدا تاکید می کنند و او را مرد عمل می دانند که شعار نمی دهد و فقط عمل می کند .آنها برای تاکید بر این عملگرایی و اثبات آن معمولا از فعالیتهای او به عنوان شهردار تهران شاهد می آورند.فعالیتهایی که وظیفه طبیعی و عادی او به عنوان شهردار تهران بوده است اما امروز به عنوان موفقیتهای چشمگیر این کاندیدا از آنها یاد می شود. فعالیتهایی که به زعم این سایتها فقط قالیباف از پس اجرایشان بر می آمده است .

همچنین در همه این سایتها تقریبا تاکیدی بر کم هزینه بودن تبلیغات انتخاباتی این کاندیدا شده است که به نظر می رسد پاسخی است به انتقادهای علیه این کاندیدا که همواره به فساد اقتصادی و تبلیغات پرخرج متهم بوده است.

شاید به همین خاطر است که در همه سایتهای هوادار این کاندیدا جملاتی از این دست به چشم می خورند :« امسال تبلیغات قالیباف با کمترین هزینه انجام شده و ستاد حامیان مردمی قالیباف در تبلیغات خود به کمک‌های مردمی اکتفا می‌کند.»

شفاف نیوز وفردا نیوز را خیلی ها دو سایت خبری اصلی حامی قالیباف معرفی می کنند سایتهایی که نه در زمان انتخابات بلکه سالها قبل فعال بوده اند و در کنار روزنامه تهران امروز روزنامه منتسب به قالیباف همواره حامی او بوده اند. گفته می شود این دو سایت تحت نظر مرتضی طلایی از یاران نزدیک و همیشگی قالیباف اداره می شوند.

مرتضی طلایی ریس کمیسیون فرهنگی شورای شهر از زمان فرماندهی قالیباف بر نیروی انتظامی همواره با وی همراه بوده است او حتی در دفاع از سخنان اخیر و جنجال برانگیز قالیباف درباره مسائل کوی دانشگاه این گونه ابراز عقیده کرده است:« از زمانی که اصلاح طلبان مجوز ورود پلیس به کوی دانشگاه را در سال 82 صادر کردند، قالیباف از این مجوز استفاده نکرد و به ما گفت مطمئن باشید که دیگر شلوغی نخواهیم داشت چون کسانی که به اعتراضات سامان می دادند و از دانشجویان استفاده ابزاری می کردند خودشان متوجه قضیه شده اند.»

نگاهی به خبرهای سایت فردا نیوز هم مانند دیگر سایتهای حامی قالیباف حاکی از تاکید بیش از حد آنها بر وضعیت اقتصادی مردم و مدیریت جهادی قالیباف است در چند خبر اول این وب سایت تیترهایی جلب توجه می کنند که همگی وعده های اقتصادی می دهند .

سایت شفاف هم که این روزها با عکس دو نفری طلایی و قالیباف بر صفحه اصلی اش به روز می شود و به قول گردانندگان سایت می خواهد روایتی متفاوت از یک ماجرا را ارائه دهد بیشتر از بقیه سایتهای هوادار وی حالت خبری متنوع دارد، با این همه در این سایت خبرهای زیادی در توجیه فعالیتهای قالیباف دیده می شود و گردانندگان آن تلاش می کنند به انتقادها علیه قالیباف و آنچهتخریب او می خوانند پاسخ دهند و به گفته خود دست تخریب کنندگان را رو کنند .همچنین انتقادهای تند به دولت محمود احمدی نژاد در این دو سایت بیش تر از بقیه وب سایتهای هوادار شهردار تهران دیده می شود

اما سایت مرد عمل یکی از وبسایتهای انتخاباتی وی است . که با ترکیبی ازعکس ها و پیام های قالیباف با تاکید بر مدیریت جهادی به روز شده است.

مدیریت و کار جهادی در این وب سایت یکی از پررنگ ترین وجوه کاری قالیباف معرفی شده آنها در تعریف مدیریت جهادی می نویسند :« جهاد یعنی تلاش و کوشش در راه ارزش های والا» پس جهاد، فقط جنگ نیست. جهاد به معنی کوشش وسعی است که قدمتی به اندازه قدمت بشریت دارد.»

در این سایتها برخی پروژه های قالیباف در شهرداری تهران همچون بهره برداری از فاز یک پارک ولایت در ۷۷ روز کاری، گذاشتن روز شمار برای اتمام پروژه های بزرگ شهری و عمرانی و تعهد به عهد، مدیریت هایی نظیر سیلاب اخیر تهران از جمله نمونه های کارهای جهادی او معرفی شده و به تفصیل معرفی شده اند.

تصویر سازی به عنوان چهره ای مردمی

در این وب سایتها همچنین تلاش شده تا چهره ای مردمی از قالیباف ارائه شود . در برخی از این سایتها آمده است که ستاد حامیان مردمی قالیباف در ۳۱ مرکز استان و ۴۰۰ شهر و ۴۵ هزار روستای کشور تشکیل شده و بدنه اجتماعی مردم بدون کوچکترین حمایت مالی از سوی قالیباف برای حمایت از او پا به عرصه نهاده اند.

در خبرهای مربوط به ستادهای انتخاباتی قالیباف تاکید زیادی بر هزینه های این ستادها شده است تا جایی که رضا شیران‌خراسانی رئیس ستاد حامیان مردمی قالیباف اعلام می کند :« هزینه کار تشکیلاتی مردمی قالیباف روشن و شفاف بوده و این ستاد در صورت صلاحدید حاضر است همه مدارک را در اختیار همه قرار دهد .»

پورتال هواداران رسمی قالیباف هم مضمونی مشابه سایتهای قبلی دارد در این سایت هم بیشتر از پروژه های عمرانی محمد باقر قالیباف برای عملگرایی او شاهد آورده شده است. مثلا در همین سایت است که بزرگراه امام علی (ع) بزرگترین پروژه شهری کشور با مدیریت محمد باقر قالیباف عنوان شده است.

در سایت دیگر هواداری از این کاندیدا با عنوان ستاد رویش استان سیستان و بلوچستان عکس های این کاندیدا در حال بوسیدن کارگران شهرداری و همراهی با مردم عادی دیده می شود .

در همین وب سایت همانند دیگر سایتهای هوادار قالیباف بخشی با عنوان نظرات وجود دارد که پیشنهادات مردم را برای این کاندیدا عنوان می کند اگر من قالیباف بودم در این سایت بخش ویژه نظرات را می سازد .

روزنامه مجازی با عنوان ایران سربلند یکی از لینکهای تقریبا همیشگی سایتهای هوادار قالیباف هستند روزنامه ای مجازی که در همه این سایتها با عنوان روزنامه دیواری قابل دسترس است .

در تمام وب سایتهای هواداری از این کاندیدا به جز بیوگرافی و خدمات این کاندیدا می توان آدرس وب سایتها و وبلاگهای طرفدارا او رادید وبلاگی با عنوان دختران قمی حامی دکتر قالیباف یکی از این وبلاگهاست که در آن نوشته شده دکتر قالیباف یک دختر ندارد ما همه دختران او هستیم.در دیگر سایتهای هوادار این کاندیدا همچنین سعی شده به انتقادات علیه این کاندیدای ریاست جمهوری پاسخ داده شود .با حساب وبلاگ های طرفدار این کاندیدا حساب وب سایتهای طرفدار او به بیش از ۵۰ وب سایت می رسد هر چند تعداد دقیق آنها را به سختی می توان تخمین زد. فهرست برخی دیگر از سایتهای هوادار محمد باقر قالیباف از این جمله اند :

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟