30 اردیبهشت 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

از حاشیه های یک خبر تا افشاگری های برخی سایت ها علیه کاندیداها

30 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران-روزنگار ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ حاوی مطالب انتخاباتی با نگاه ویژه به رسانه هاست. این روزنگار افشاگری های بین یک سایت دولتی و رسانه های نزدیک به یکی از کاندیداها را بررسی می کند ضمن اینکه حواشی فرستادن نماینده ایرنا به خبرگزاری مهر برای دیدن اسامی هفت هزار حقوقدان هم دنبال می شود. در بخش «یک خبر ، چند تیتر» هم موضوع سخنان امروز سخنگوی شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداها محور قرار می گیرد و تیترهای رسانه های فارسی زبان بررسی می شود.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- شبکه ایران، سایت خبری وابسته به روزنامه ایران، ارگان دولت، نامه‌ای را منتشر کرده که مطابق آن سازمان تبلیغات اسلامی پانصد میلیون تومان به هفته‌نامه پنجره به مدیرمسئولی علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات کمک کرده است.

به گفته شبکه ایران آقای زاکانی دریافت چنین مبلغی را پیشتر تکذیب کرده بود. بعد از انتشار این سند یک عضو شورای سیاست‌گذاری نشریه پنجره در خصوص اقدام شبکه ایران گفت: هیچ مبلغی مستند به دروغی که شبکه ایران منتشر کرده، پرداخت نشده است.

وی گفت: مشایی ادعا دارد که ۸ سال کشور را اداره کرده است و در انتخابات ریاست جمهوری با حمایت رئیس جمهور ثبت‌نام کرده‌، ولی متأسفم که تفاوت تفاهم‌نامه همکاری با فاکتور را نمی‌دانند.

این روزها اینگونه افشاگری‌ها در سایت‌های مختلف علیه کاندیداهای ریاست جمهوری بسیار دیده می شود.

- اما ماجراهای خبرگزاری مهر، ایرنا و روزنامه ایران در این روزها هم شنیدنی است. در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه خبری از سوی خبرگزاری مهر منتشر شد که بر اساس آن این خبرگزاری مدعی شد ۷ هزار و ۴۵۶ نفر از حقوقدانان در نامه‌ای به دبیر و اعضای شورای نگهبان قانون اساسی ضمن حمايت کامل از اقدامات قانوني این شورا، از آنها درخواست کردند بدون توجه به نام و شهرت افرادي که در سالهاي گذشته و در جريان فتنه سال ۸۸ و انحرافات صورت گرفته بعد از آن از مسير مستقيم انقلاب منحرف شدند، را رد صلاحیت کنند.

این خبرگزاری نامی از این تعداد حقوقدان منتشر نکرد که بعد از این نامه ماجراها شروع شد و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نماینده‌ای به خبرگزاری مهر فرستاد تا اسامی را رویت کند اما به گفته این خبرگزاری ليستي ۱۰۰ نفره را به خبرنگار ايرنا نشان مي‌دهند. مسئولان خبر مهر همچنين به خبرنگار ايرنا مي‌گويند: فکر نمي‌کرديم خبرگزاري ايرنا تا اين اندازه پيگير نامه حقوقدانان شود!

در همین راستا روزنامه ایران هم چنین تشکیکی را در این تعداد حقوقدان ایجاد کرد اما خبرگزاری مهر هم بیکار ننشست و در توضیحاتی امروز با شرح موضوعنوشت: خبرگزاری مهر نیز بار دیگز ضمن تأکید بر اینکه اسامی را نمی تواند در اختیار خبرگزاری دولت قرار دهد، برای ابراز حسن نیت موافقت کرد تا یک نماینده از خبرگزاری دولت به خبرگزاری مهر بیاید و لیست امضا کنندگان را مشاهده کند. متن کامل این گفتگو بین نمایندگان خبرگزاری دولت و مهر در خبرگزاری مهر موجود است.

این خبرگزاری که وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی است در پایان تاکید کرده است:« فایل کامپیوتری کل اسامی ۷۴۵۶ حقوقدان امضاکننده این بیانیه در خبرگزاری مهر موجود است.»

- خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران امروز گزارشی را تحت عنوان «تحلیل محتوای رسانه‌های ضد انقلاب ظرف یک هفته اخیر درباره ثبت‌نام هاشمی» منتشر کرده است که بیشتر جمع آوری تیتروار برخی مطالب سایت‌های رادیو فردا و جرس است و تحلیل محتوای خاصی بر روی آنها صورت نگرفته است. این خبرگزاری در ابتدای این گزارش که علیه هاشمی منتشر شده است این سوال را مطرح می کند:«اینکه چطور همه دشمنان انقلاب اسلامی از آمریکا گرفته تا ضد انقلاب و منافقین به طور همزمان در دفاع از هاشمی که در حال حاضر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است سینه سپر کرده‌اند، حقیقتی است که وی باید پاسخ دهد.»

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

پیشخوان امروز، صفحه نخست روزنامه ها با گرایش مختلف را به نمایش می گذارد. روزنامه تابناک وابسته به محسن رضایی، روزنامه اعتماد حامی هاشمی رفسنجانی، روزنامه خورشید حامی دولت و روزنامه کیهان که از روزنامه های اصولگرای سنتی است.

*عکس های پیشخوان امروز از سایت جارمنتشر شده است.

 • یک خبر چند تیتر

عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با شبکه العالم در رابطه با تأیید صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت کاندیداها باید توانایی‌های جسمی لازم را داشته باشند.

این سخنان و سخنان انتخاباتی دیگر کدخدایی تیتر یک بسیاری از رسانه ها شد. تیترهای هر یک از این رسانه ها در این موضوع به شرح زیر است:

 • یک کاندیدا ، چند نظر

حسن ابوترابی

- با اسیتذان از آیت‌الله مهدوی کنی از کاندیداتوری انصراف می‌دهم

هاشمی رفسنجانی

- با تجربه گذشته و برنامه نو آمده‌ام
- با جلب اعتماد مردم از این راه دشوار عبور می کنیم

محسن رضایی

- تمام برنامه‌هایم اقتصادی نیست
- در این انتخابات برای من پیروزی ملت ایران و نظام مهم‌تر از پیروزی اصولگرایان است
- در مورد افراد اظهار نظر نمی‌کنم اما باید بگویم که تا آخر ایستاد‌ه‌ام
- نوبت دیگران است که به نفع من کنار بروند

منوچهر متکی

- از توافق اصولگرایان بر روی نامزد واحد حمایت می‌کنم
- درباره سنگال مکرر گفته‌ام که بعد از این دولت و زمانی که آقای احمدی‌نژاد شهروند عادی شود صحبت خواهم کرد

غلامعلی حداد عادل

- بنا دارم تبلیغاتم از طریق رادیو و تلویزیون باشد که هزینه‌ای ندارد
- سفر استانی خوب است ولی اندازه‌ای دارد
- حل کردن مشکلات ظرف شش ماه گزافه گویی است
- رئیس جمهور آینده باید زانوی خوبی برای دویدن داشته باشد

اسفندیار رحیم مشایی

- از هنرمندان غافل شویم٬ در زمین دیگران بازی ‌می‌کنند
- ردصلاحیت شوم، حقم را از مسیر قانون پیگیری می‌کنم
- مملکتی که ولی فقیه دارد، ظلم را برنمی تابد و ما از این مسیر، حقمان را خواهیم گرفت

علیرضا زاکانی

- سیاست‌های دولت رفسنجانی تورم را به مرز ۵۰ درصد رساند
- در صورت احراز یا عدم احراز صلاحیت از شورای نگهبان تشکر می‌کنم
- هاشمی مخالف فعالیت سیاسی دانشگاه بود

 • عکس انتخاباتی روز

سخنرانی منوچهر متکی یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در دانشگاه خواجه نصیر

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟