23 اردیبهشت 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

تعیین مجری مناظره های تلویزیونی تا نظر فرمانده ناجا درباره شبکه های اجتماعی و انتخابات

23 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ حاوی خبرهای مختلف انتخاباتی با محوریت رسانه هاست. در این روزنگار مجری مناظره های تلویزیونی معرفی و از سوی دیگر توضیحاتی درباره این مناظره ها ارائه می شود. خبری درباره تذکرهای مطبوعاتی این روزها نیز منتشر می شود. اما اظهارات فرمانده نیروی انتظامی درباره شبکه های اجتماعی نیز می تواند قابل توجه باشد. در بخش «یک خبر ، جند تیتر» نیز موضوع نامه تعدادی از نمایندگان مجلس به قوه قضاییه درباره تخلف انتخاباتی احمدی نژاد محور قرار گرفته و تیترهای رسانه ها در این موضوع بررسی شده است. عکس انتخاباتی روز هم برخی درگیری ها در جلسه انتخاباتی حسن روحانی در دانشگاه شریف را نشان می دهد.

روزنگار امروز پیش روی شماست:

 • رسانه ها و خبرهای انتخاباتی

- ایلنا اعلام کرد که کامران نجف زاده خبرنگار و مجری تلویزیون دولتی ایران، مجری مناظره‌های کاندیداها انتخابات ریاست جمهوری در شبکه سه خواهد بود.

بر اساس اعلام صدا و سیما هر یک از نامزدها علاوه بر شبکه‌های تعیین شده فرصت دارند در شبکه سه سیما نیز حضور یابند و به مدت یک ساعت به "سوالات جوانان" پاسخ دهند. از سوی دیگر خبرگزاری مهر به نقل از ستاد انتخابات صدا و سیما امروز اعلام کرد اگر تعداد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بیشتر از ۵ نفر باشند مناظره دونفره برگزار نخواهد شد. بر اساس تصمیمات ستاد انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در صدا و سیما هر یک از نامزدها فرصت دارند ۴۲۰ دقیقه از طریق تلویزیون و ۲۱۶ دقیقه از طریق رادیو با مردم سخن بگویند.

در عین حال سایت مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری در فضای مجازی ( www.monazereh.ir ) با مدیریت معاونت رسانه مجازی سازمان صداوسیما به منظور آنچه ظرفیت سازی و بصیرت افزایی بین نخبگان و عموم افردا جامعه نامیده اند تاسیس شد.

- اما در این بحبوحه بحث های انتخاباتی روزنامه‌های شرق، بهار و قانون از هیأت نظارت بر مطبوعات تذکر گرفتند. در جلسه امروز (دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت‌ماه) هیأت نظارت بر مطبوعات، گزارش عملکرد محتوایی برخی نشریات مطرح و پس از بررسی، مقرر شد به روزنامه‌های شرق، بهار، قانون، هفته‌نامه ستاره صبح، ماهنامه‌های گزارش و سلام ابرکوه تذکر داده شود. همچنین پایگاه‌های اطلاع‌رسانی الف و بولتن‌نیوز به‌دلیل آنچه تخلف از مادهٔ ۶ قانون مطبوعات اعلام شده است، تذکر گرفتند.

- اما افشاگری یا شایعه سازی سایت های خبری این روزها بسیار باب شده است به طوریکه خبرگزاری فارس در خبری درباره مشایی نوشت : علی‌رغم آنکه مشایی می‌گوید ستاد تبلیغاتی ندارد و فقط ستادهای مردمی برای او تشکیل شده که یکی از آنها با مسئولیت عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر سابق تعاون، کار و امور اجتماعی است، اما نگاهی به مسئولان اصلی و کمیته های این ستاد که «مردمی» نامیده شده، نشان می دهد، که همه مدیران این ستاد را مدیران دولتی تشکیل داده اند.بر اساس این گزارش، علاوه بر شیخ‌الاسلامی به عنوان رئیس، فقیه (قائم مقام)، داوری (مسئول کمیته رسانه)، امیدی شهرکی(کمیته استانها)، ذبیحی(کمیته تبلیغات)، قاسمی (کمیته سیاسی) و اجلالی (مسئول استان تهران) مسئولان اصلی این ستاد هستند.

- سایت فردا که نزدیک به محمد باقر قالیباف است و از او در انتخابات پیش رو حمایت می کند درخبری مربوط به حمله های سایبری به این سایت نوشت: طی ۴ روز گذشته سایت خبری تحلیلی «فردا» از داخل و خارج از کشور تحت حملات سایبری شدیدی قرار گرفته است. این روند که هم اکنون نیز ادامه دارد با تلاش تیم فنی «فردا» پشتیبانی شده اما همچنان این حملات سایبری به صورت دامنه دار ادامه دارد. البته این سایت ننوشت که این حملات به چه منظور و یا احیانا با چه اهدافی می تواند صورت گرفته باشد.

- خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران به نظر می رسد این روزها از کاندیداتوری سعید جلیلی در انتخابات حمایت می کند ، روز گذشته در صفحه نخست خود به نشست اعلام موجودیت ستادهای دانشجویی حامی این کاندیدا در محل خبرگزاری فارس اشاره کرده بود اما چند ساعت بعد اعلام کرد که این نشست به زمان دیگری موکول شده است. طبق گزارش خبرگزاری فارس دلیل تعویق این نشست باتوجه به اعلام جلیلی مبنی بر عدم انجام هرگونه اقدام تبلیغاتی تا پیش از فرا رسیدن موعد قانونی تبلیغات، بوده است.

- اما یک خبر هم از فرمانده نیروی انتظامی، انتخابات و شبکه های اجتماعی. اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی امروز در جلسه پرسش و پاسخ در خصوص انتخابات ۸۸ و ۹۲ با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری افراد از شبکه های اجتماعی برای فراخوان استفاده می کنند، تاکید کرد: هر گاه میزان مراجعه کنندگان به فضای مجازی بالا می رود هشدار اینکه ممکن است اتفاقی بیافتد نیز وجود دارد. همه ترجیح می دهند به جای اینکه بی تفاوت باشیم پیشگیریهای لازم را بکنیم. اما پیش بینی می کنیم بر اساس رصدهای انجام شد در آستانه سال ۹۲ این فضا بی رمق و بی جان است. وقتی برای سیزده بدر امسال فراخوان دادند تا آشوب شود تنها ۴۵ لینک در این باره ایجاد شد. ما به سمت فضای پیشگیرانه حرکت می کنیم.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

پیشخوان امروز دو روزنامه اصلاح طلب، یک روزنامه اصولگرا و یک روزنامه حامی دولت را نشان می دهد. روزنامه های اصلاح طلب ترجیح داده اند به تخلف انتخاباتی «محمود احمدی نژاد» بپردازند. روزنامه کیهان هم با انتشار عکس برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری ، تعدد کاندیداها را نشان از دمکراسی عنوان کرده است. روزنامه ایران هم ترجیح داده با تیتر «آرایش جدید نامزدها» به کاندیداها و گرایش های آنها بپردازد اما در عین حال تخریب زاکانی یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری را در تیتری کوچکتر در صفحه نخست مورد توجه قرار داده است.

 • یک خبر چند تیتر

بیش از ۱۵۰ نماینده مجلس روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت در نامه‌ای به قوه قضائیه همراهی محمود احمدی‌نژاد با اسفندیار رحیم‌مشایی به هنگام ثبت نام برای نامزدی ریاست جمهوری را «تخلف» خوانده و خواستار رسیدگی قانونی به این مسئله شدند.

در این موضوع رسانه های مختلف تیترهای متفاوتی را انتخاب کرده اند که گرچه شباهت های بسیاری با یکدیگر دارد اما تفاوت هایی هم در بین آنها مشاهده می شود و از سوی دیگر هر تیتر هم اطلاع رسانی را کمی بازتر کرده است. مثلا در تعداد نمایندگان یا اینکه نامه به قوه قضائیه نوشته شده و ....

 • یک کاندیدا ، چند نظر

حسن روحانی

- دولت آینده باید یک فضای غیرامنیتی به وجود آورد
- می‌توان شرایطی را فراهم کرد که تا در یک سال آینده کسانی که به دلیل وقایع سال ۸۸ در حصر خانگی و زندان هستند آزاد شوند
- هاشمی و بنده کاندیدا هستیم و با هماهنگی این مسیر را ادامه می‌دهیم

کامران باقری لنکرانی

- ۲۴ خرداد یک نفر نماینده گفتمان انقلاب است
- دو قطبی احمدی‌نژاد ـ هاشمی دوباره اتفاق نمی‌افتد
- مشایی در انتخابات اثرگذار نخواهد بود
- برخی با حضور هاشمی به دنبال گرفتن انتقام وقایع ۸۸ هستند
- نگران شکست سنگین هاشمی در سن ۷۹ سالگی هستم

محسن رضایی

- ملت ایران تحمل لشکرکشی و منازعات سیاسی را ندارد و بزرگان و جریانات سیاسی از این کار دست بردارند
- اگر فردی از خودم اصلح‌تر بود به صحنه نمی‌آمدم
- به دلیل اینکه مستقل آمده‌ام در خصوص هزینه‌های تبلیغات مشکل دارم

منوچهر متکی

- در شهریور ماه به یک باره موجود جیب ملت به یک سوم کاهش یافت

محمدباقر قالیباف

- جایگاه ایران در منطقه و آسیا، شبیه جایگاه آذربایجان در ایران است
- ظرفیت‌های آذربایجان یک کشور ۱۰۰ میلیون نفری را اداره می‌کند

صادق واعظ زاده

- دیالوگ نخبگانی با آمریکا راه می‌اندازم

مصطفی کواکبیان

- هنوز معلوم نیست به نفع هاشمی کناره‌گیری کنم

 • عکس انتخاباتی روز

نشست خبری حسن روحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بعد از ظهرامروز دو شنبه با دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. عکس/ اشرف طباطبایی

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟