18 اردیبهشت 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

از انتشار یک روزنامه انتخاباتی تا صدور کارت خبرنگاری برای یکی از کاندیداها

18 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲، حاوی مطالب متنوع در ارتباط با رسانه ها و انتخابات است. آیا خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، با توجه به نحوه اطلاع رسانی ای که دارد از کاندیدای خاصی حمایت می کند؟ نظر آیت الله خامنه ای درباره نقش رسانه ها در انتخابات پیش رو چیست؟ به این سوالات در این روزنگار پاسخ داده شده است و در عین حال تیتر رسانه های مختلف درباره سخنان روز گذشته سید محمد خاتمی نیز در جدولی قرار گرفته تا به راحتی قابل مقایسه باشد. یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری هم به خبرگزاری فارس رفته که مسئولان این خبرگزاری برای او کارت خبرنگاری صادر کردند. در بخش عکس انتخاباتی به این موضوع پرداخته شده است. انتشار یک روزنامه انتخاباتی ، معرفی بخش انتخاباتی یکی از رسانه ها و .... از دیگر بخش های این روزنگار است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- خبرگزاری فارس به مانند روزهای گذشته به طور گسترده تر درباره درخواست‌ها برای کاندیداتوری «سعید جلیلی» در انتخابات اقدام به انتشار اخبار مختلفی کرده است. به نظر می رسد این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران توجه ویژه‌ای به جلیلی دارد و از او به عنوان کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری حمایت می کند. به طور مثال برخی از تیترهای این دو روز اخیر فارس در ارتباط با جلیلی به شرح زیر است:

«دعوت پیامکی ستاد دعوت از جلیلی»

«بیانیه جمعی از فعالان و اقشار مختلف مردم سبزوار برای حضور جلیلی در انتخابات»

«اعلام موجودیت ستاد حیات طیبه آذربایجان برای حضور جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری»

«بیانیه جمعی از دانشجویان قوچان برای دعوت از جلیلی برای حضور در انتخابات»

«درخواست جلیلی از حامیانش برای پرهیز از تبلیغات زودهنگام انتخاباتی»

«بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد تهران جنوب برای دعوت از جلیلی»

این خبرگزاری در آخرین خبرهای انتخاباتی امروز در خبری با تیتر «آخرین اخبار از حضور جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری» نوشت: «شنیده‌ها حاکی از آن است که سعید جلیلی تصمیم خود را برای حضور در انتخابات گرفته و در طول هفته گذشته جلسات متعددی با نخبگان و گروه‌های مختلف داشته است.»

- اما روزنامه «تابناک» که تا پیش از این «ملت ما» نام داشت از امروز منتشر شد. نام این روزنامه تداعی کننده سایت تابناک ، سایت نزدیک به «محسن رضایی» یکی از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری است و بر این اساس نام روزنامه ملت ما نیز تغییر کرد.

گفته می شود مدیر مسئول این روزنامه «محمد قادری» و سردبیر آن «سعید صدرائیان» است. این روزنامه در ۱۶ صفحه و با موضوعاتی از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگ و هنر، جامعه، بین الملل، اینفوگرافی، پرونده ویژه، حماسه و دفاع، طنز و کاریکاتور، ورزشی و حوادث منتشر می شود.

- در روزهای اخیر آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ، اظهارات مختلفی درباره انتخابات داشته است. وی دو روز پیش در جمع اعضای ستادهای انتخاباتی کشور سخنانی با محوریت «رسانه» و «انتخابات» ایراد کرده است.

وی درباره رسانه‌ها و انتخابات اینگونه سخن گفته است: «ما اطلاع داریم که‌ این دفعه هم رسانه‌هاى رسمى و شناخته شده‌ى دشمن از مدتى پیش دارند طراحى می کنند، برنامه‌ریزى می کنند، برنامه‌سازى می کنند، براى اینکه دل مردم را نسبت به انتخابات سرد کنند؛ شروع هم کرده‌اند، منتها برنامه‌ریزى‌شان خیلى وسیع‌تر از این حرفها است؛ می خواهند مردم پاى صندوق نیایند؛ می خواهند مردم در اداره‌ى کشور و مدیریت کشور سهیم نشوند؛ می خواهند مردم در صحنه نباشند؛ لذا تلاش می کنند. اگر حضور مردم نباشد، آنها براحتى می توانند تهاجم خودشان را چندین برابر کنند. »

- شبکه پرس تی‌وی وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بخش ویژه‌ای را در وب‌سایت انگلیسی و فارسی خود راه‌اندازی کرده است.

پرس تی‌وی علاوه بر بخش‌های خبری و تحلیلی تلویزیونی، آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ایران را به صورت خبر، عکس و فیلم در وب‌سایت‌های انگلیسی و فارسی این شبکه ارائه می‌کند.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

در پیشخوان امروز ، صفحه نخست دو روزنامه اصلاح طلب و دو روزنامه اصولگرا بررسی می شود. روزنامه «رسالت» ترجیح داده است ، تیتر نخست خود را به سخنان «عزت الله ضرغامی» رئیس صدا و سیما درباره چگونگی حضور کاندیداها در صدا و سیما اختصاص داده است. اما روزنامه «جوان» که نزدیک به سپاه پاسداران است تیتر و عکس نخست خود را به نخستین روز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری در وزارت کشور اختصاص داده است.

روزنامه اصلاح طلب «اعتماد» نیز با برجسته کردن عکس «حسن روحانی» به نخستین روز ثبت نام از کاندیداهای ریاست جمهوری پرداخته است.

روزنامه اصلاح طلب «بهار» که از کاندیداتوری «محمدرضا عارف» در انتخابات حمایت می کند، تیتر نخست خود را به حاشیه های حضور «هاشمی رفسنجانی» در انتخابات اختصاص داده است.

 • یک خبر چند تیتر

یک خبر، چند تیتر امروز به اظهارات روز گذشته «سید محمد خاتمی» در جمع خبرنگاران اختصاص دارد که به حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات اشاره می کند.

رسانه های مختلف با تیترهای تقریبا مشابه این موضوع را پوشش داده اند البته نکته قابل توجه در این است که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که معمولا اخبار و سخنان خاتمی را پوشش نمی دهد، این سخنان را منتشر کرده است. البته روز گذشته سایت الف، سایت نزدیک به احمد توکلی نماینده مجلس ، نخستین سایتی بود که این سخنان را پوشش داد.

تیترهای رسانه های مختلف درباره سخنان روز گذشته سید محمد خاتمی را مرور می کنیم:

 • یک کاندیدا ، چند نظر

مصطفی کواکبیان

- اصلاح‌طلبان تجربه تلخ سال ۸۴ را تکرار نکنند
- خارج کردن کروبی و موسوی از حصر خانگی را با اجازه رهبر انقلاب انجام می‎دهم
- در پایان دوره چهار ساله ریاست جمهوری نرخ بیکاری را زیر ۱۰ درصد می‎آورم
- خاتمی قطعا برای ریاست جمهوری ثبت‌نام نمی‌کند
- رنگ انتخاباتی ما همان رنگ سبز علوی است

محمدحسن ابوترابی

- رئیس بانک مرکزی باید مستقل باشد
- بانک مرکزی قلک دولت نیست

منوچهر متکی

- جریان انحرافی مشکلی برای کشور است که باید جراحی شود
- کمترین پاسخ به جنایات آمریکا، مرگ بر آمریکاست
- بزودی نامه‌ام خطاب به خانواده‌های ایرانی منتشر می‌شود

محسن رضایی

- هزینه تبلیغاتی‌ام از کمک‌های مردمی است
- یارانه پرداختی ۱۱۰ هزار تومان می‌شود
- در دولت هاشمی فضای سیاسی کشور کاملاً محدود شد
- دولتم باب عذرخواهی و استعفا را باز می‌کند
- سربازی را از حالت اجباری درمی‌آورم

محمدرضا عارف

- ما در انتخابات ۸۸ مسابقه برد برد را به مسابقه‌ای باخت باخت تغییر حالت دادیم
- ۷۰ درصد رای قشر خاکستری و خاموش در انتخابات متعلق به اصلاح طلبان است

کامران باقری لنکرانی

- امروز همان منتقدان احمدی‌نژاد بر من ایراد می‌گیرند که مگر می‌شود رئیس ‌جمهور آینده سابقه شهردار تهران بودن را نداشته باشد و وزیر بودن که به درد نمی‌خورد، اما این‌گونه سخنان غیرمنصفانه و نادرست است
- افتخار می‌کنم که کاندیدای پایتخت‌نشین نیستم

محسن رضایی

- ساکن خانه سازمانی هستم

علی اکبر ولایتی

- مساله مذاکرات هسته‌یی در دولت آینده حل خواهد شد

 • عکس انتخاباتی روز

صدور کارت خبرنگاری خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران برای «علیرضا زاکانی» یکی از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری:

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟