16 اردیبهشت 1392

روزنگار ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

از رد صلاحیت با عکس های فیس بوکی تا بازداشت به دلیل انتشار خبرانتخاباتی

16 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ، حاوی مطالب متنوع انتخاباتی با محوریت رسانه است به طوریکه کاهش سرعت اینترنت در روزهای نزدیک به انتخابات ، بازداشت یک خبرنگار به دلیل انتشار خبری انتخاباتی، عکس های فیس بوکی و تعیین صلاحیت در انتخابات شوراها و ... از جمله آنهاست. از سوی دیگر تیترهای خبرگزاری ها و سایت های خبری درباره سخنان امروز آیت الله خامنه ای مورد بررسی قرار گرفته تا تفاوت در تیترزنی با توجه به سیاست های خبری هر رسانه مشخص شود. همچنین عکس انتخاباتی امروز به سخنرانی «حسن روحانی» در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران اختصاص دارد. پیشخوان روزنامه ها هم ، عکس صفحه نخست چهار روزنامه را بررسی کرده است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

- چند روزی است که سرعت اینترنت در کشور به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است به گونه‌ای که تقریبا امکان دور زدن فیلترینگ از بین رفته است حتی در بیشتر نقاط کشور برای باز کردن سایت‌هائی مانند گوگل نیز زمان زیادی باید صرف کرد، به نظر می‌رسد این اقدام گامی در جهت کنترل فضای مجازی در هفته‌های منتهی به انتخابات باشد.

این موضوع ، در خبرگزاری های داخلی انعکاس بالایی پیدا نکرده است و تنها دو روز پیش معاون وزیر ارتباطات با ایسنا مصاحبه کرده که وی موضوع ارتباط کندی اینترنت با انتخابات پیش رو را رد کرد اما سایت های فارسی زبان خارج از ایران به این موضوع پرداخته اند.

سایت روزآنلاین در این باره در دو روز متوالی تیتر های «آیا اینترنت تا زمان انتخابات قطع خواهد شد؟» و «حتى گوگل هم باز نمى‌شود» را برای گزارش های خود در این زمینه انتخاب کرده است.

رادیو فردا هم در این موضوع ، گزارشی را با تیتر«فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها در ایران دچار «اختلال شدید» شده است» منتشر کرد. در بخشی از این گزارش آمده است :«کاربران اینترنت می‌گویند که دسترسی به فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها در ایران از روز شنبه، ۱۵ اردیبهشت‌، با اختلال شدید همراه بوده است. برخی این اختلال‌ها را به پروژه «اینترنت ملی» و برخی به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری نسبت می‌دهند. »

- «حسین طلا»، رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان تهران در گفت و گو با سایت خبری «خبرآنلاین» درباره چگونگی تعیین صلاحیت ها در انتخابات شوراها در پاسخ به این سوال که «عکس یک نامزد در فیس بوک می تواند عامل رد صلاحیت باشد؟ » گفت: « من تنها کسی نیستم که صلاحیت تعیین می کنم بلکه هیئتهای اجرایی و نظارت این وظیفه را برعهده دارند ولی چنین عکس هایی می تواند ملاک بررسی باشد. ولی شرایط دیگری هم هست.»

- اما این روزها خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) بخشی را در بین اخبار خود در نظر گرفته است که هر روز با تیتر «آن‌چه کاندیداهای احتمالی، امروز مطرح کردند» منتشر می‌شود. در این بخش که مرتب در حال به روز رسانی است، هر آنچه که از سخنرانی‌های کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری در آن روز در این سایت منتشر شده، گردآورده و لینک آن مشخص شده است.

-  روزنامه قانون امروز گزارش داده است که علی غزالی هفته گذشته با دستور دادستانی تهران و با حکم شعبه دوازدهم دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شده و فعالیت سایت «بازتاب امروز» نیز متوقف شده است.

وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی نیز نوشته است که آقای غزالی هفته پیش با فشار نیروهای امنیتی بازداشت شد و تاکنون اطلاعی از جزئیات بازداشت و محل نگهداری او در دست نیست.

به نوشته برخی وب‌سایت‌های دیگر، مدیر مسئول «بازتاب امروز» از روزنامه‌نگاران اصولگرا اما منتقد دولت محمود احمدی‌نژاد است که از آغاز فعالیت این وب‌سایت، مسئولیت آن را بر عهده داشته است.

این وب‌سایت روز شنبه هفته گذشته در گزارشی، از وجود نواری صوتی از گفت‌وگوی رئیس دولت با برخی مقام‌های ایران در روز ۲۳ خرداد ۸۸ خبر داد که بر اساس آن، حکومت هشت میلیون رای به رای‌های آقای احمدی‌نژاد اضافه کرده است.

بلافاصله دفتر رئیس‌جمهوری ایران در اطلاعیه‌ای خبر‌های منتشر شده درباره آن را «کاملا بی‌اساس» دانسته و تکذیب کرده و افزود که قصد آن‌ها، «زیر سوال بردن سلامت انتخابات ٨٨ و مخدوش‌کردن انتخابات آتی» است.

اما فواد صادقی٬ سردبیر وب‌سایت بازتاب روز شنبه در گفت‌وگو با روزنامه قانون گفت که خبر نوار تقلب ۸ میلیونی را یکی از «منابع نزدیک» به محمود احمدی‌نژاد در اختیار آن‌ها قرار داده و پیش‌تر نیز خبرهایی برای آن‌ها فرستاده بودند.

- خبرگزاری فارس به‌منظور یکپارچگی اخبار انتخابات سرویسی تحت عنوان «ویژه‌نامه انتخابات ۹۲» راه‌اندازی کرد که تمام اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در آن گردآوری شده است.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

پیشخوان روزنامه های امروز روزنگار به صفحه نخست «سیاست روز»، «اعتماد»، «آرمان» و «ایران» اختصاص یافته است. هر یک از این روزنامه ها موضوعات مختلف در ارتباط با انتخابات را در صفحه نخست خود برجسته کرده اند.

 • یک خبر چند تیتر

دیدار و سخنرانی آیت الله خامنه ای رهبر ایران با دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا ، تیتر بسیاری از رسانه های فارسی زبان چه در داخل کشور و چه در خارج شده است.

زمزمه هایی درباره «تعویق انتخابات» به مانند ده روز پیش که در سخنان خامنه ای مشاهده شده بود، اینبار هم تکرار شد و تیتر بسیاری از رسانه ها را به خود اختصاص داد.

 • یک کاندیدا ، چند نظر

محمدباقر قالیباف

- موسوی و کروبی با مصوبه شورای امنیت حصر شده‌اند
- دولت اصلاحات در حادثه کوی دستور تیراندازی داد
- اینکه گفتیم حصر موسوی و کروبی با نظر رهبری صورت گرفته را درست نمی‌دانم
- در سال 88 تخلف در انتخابات صورت گرفته اما تقلب نشده است

یحیی آل اسحاق

- شرایط برای رییس‌جمهور شدن اصلاح‌طلبان فراهم نیست
- حتی اگر خاتمی از فیلتر شورای نگهبان بگذرد، بعد با چه کسی می‎خواهد کار کند؟

کامران باقری لنکرانی

- برای حماسه آفرینی شرط لازم آن است که با صداقت و شفافیت حرف زد
- نرخ بیکاری دربین فارغ التحصیلان بیشتر از نرخ بیکاری عمومی در کشور است
- هرگز از بگم، بگم احمدی‌نژاد نمی‌ترسم
- هاشمی بیاید شکستی سنگین‌تر از 84 متحمل می‌شود
- احمدی‌نژاد را در کابینه‌ام راه نمی‌دهم اما مدل مدیریتی‌اش را می‌پسندم

محمد سعیدی کیا

- در انتخابات سال 88 نامزد پیروز و شکست خورده انتخابات هردو بازنده انتخابات بودند
- مردم پیروز انتخابات 88 بودند
- رهبری در کشور فصل‌خطاب هستند
- مهمترین وظیفه زنان تریبت فرزند صالح است

محمد شریعتمداری

- رییس جمهور با 50 میلیون رای هم نباید فکر کند که رییس هر سه قوه است

حسن روحانی

- هیچکس را نمی‌شود بدون محاکمه مجازات کرد
- چه اشکالی دارد که در محل شعبه‌های اخذ رای دوربینی وجود داشته باشد و ما مانیتوری را هم بیرون آن بگذاریم و همه آنچه که در شعبه‌ها اتفاق می‌افتد همچنین حرفهایی را که زده می‌شود، ببینند و بشنود
- ما هرگونه آزادی بیان و اجتماعات قانونی را تایید می‌کنیم اما خط قرمزهای مربوط به نظام باید محترم شمرده شود
- ای کاش از آن زمان که حرکت خلاف قانون در صداوسیما انجام شد، مسئولان با آن برخورد می‌کردند

محسن رضایی

- کنار رفتنم در انتخابات سال 84 به نفع هاشمی نبود

محمدرضا باهنر

- کروبی و موسوی بی‌تردید سران فتنه‌اند

 • عکس انتخاباتی روز

حسن روحانی ، کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات دانشگاه تهران

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟