14 اردیبهشت 1392

روزنگار ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

از گفت و گوی جنجالی فارس با برادر رهبری تا بخش انتخاباتی یک سایت فارسی زبان

14 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز به مطالب مختلفی درباره انتخابات از دیدگاه رسانه ها اختصاص دارد. این روزنگار صفحه ویژه انتخاباتی بی بی سی را معرفی می کند و درباره حضور کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری در خبرگزاری ها و سایت ها، خبر می دهد. یک نظرسنجی انتخاباتی که فقط دو آمار در آن منتشر شده در این روزنگار آمده و گفت و گوی پر سر و صدای فارس با برادر رهبری با تیترهای مختلف رسانه های فارسی زبان به نمایش گذاشته شده است. در بخش عکس انتخاباتی هم ، خبرنویسی روزنامه نگاران در حاشیه سن محل سخنرانی حسن روحانی منتشر شده است.

روزنگار امروز پیش روی شماست:

 • رسانه ها و خبرهای انتخاباتی

- این روزها بازدید کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست از خبرگزاری های کشور داغ است و پیش از این نیز خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) که وابسته به جهاد دانشگاهی است اعلام آمادگی کرده بود که آماده حضور این کاندیداها در این خبرگزاری است به طوریکه امروز «غلامعلی حداد عادل»، کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری، در ایسنا حضور پیدا کرد. از سوی دیگر «علی اکبر ولایتی» کاندیدای دیگر ریاست جمهوری در محل سایت مشرق نیوز که گفته می شود نزدیک به نهاد های اطلاعاتی کشور است ، نشست خبری خود را برگزار کرد.

- از بین رسانه های فارسی زبان خارج از کشور هم ، سایت بی بی سی فارسی بخشی را با عنوان گفته و شنیده هابه انتخابات اختصاص داده است.

در این بخش روزشماری از میزان روزهای باقی مانده تا انتخابات درج شده است و اخبار مهم انتخاباتی در آن پوشش داده می شود.

- از سوی دیگر هر روز چهره کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری بر روی سایت ها و خبرگزاری های کشور برجسته می شود. امروز خبرگزاری کار ایران (ایلنا) که مشی اصلاح طلبانه دارد ، چهره «حسن روحانی» را بر صدر مطالب خود بر خروجی سایت نشاند و با او گفت و گوی مفصلی با تیتر «مردم نباید به‌خاطر رای دادن به یک شخص خاص تنبیه شوند»ترتیب داد.

همچنین این خبرگزاری در خبری که مربوط به رسانه ها می شود اعلام کرد که نخستین نشست خبری «محمدرضا عارف» کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری که گرایش اصلاح طلبانه دارد، روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت برگزار می‌شود.

این نشست در سالن آمفی تئاتر سیمرغ، خیایبان ولیعصر نرسیده به پارک ساعی جنب هتل سیمرغ در ساعت ۱۴ برگزار خواهد شد.

- ماجرای انتخابات و کندی اینترنت در این روزها نیز موضوعی بود که معاون وزیر ارتباطات آن را رد کرد و گفت: پارامترهای متعددی در سرعت اینترنت دخیل است و نزدیک شدن زمان انتخابات هیچ نقشی در کاهش سرعت نخواهد داشت.

در هفته‌های گذشته کاربران ایرانی از کند شدن سرعت اینترنت و همچنین اختلال در استفاده از سرویس‌هایی چون جیمیل گلایه می‌کنند.

- رئیس جهاد دانشگاهی ، امروز نشستی خبری برگزار کرد که طبق خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری فارس ، وی در این نشست اعلام کرد: با توجه به نظرسنجی که انجام دادیم، ۶۵ درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند.

او یک آمار دیگر هم در این نشست اعلام کرد و مدعی شد: : ۵۸ درصد مردم بر اساس این نظرسنجی، اطلاعات مربوط به انتخابات را از رسانه‌های ملی دریافت می‌کنند.

این دو آمار در حالی در این خبر منتشر شد که جزئیات بیشتر نظرسنجی، دربرگیری آن، سوالات و ... مطرح نشدند.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

در پیشخوان روزنگار امروز، سه روزنامه اصولگرا و دو روزنامه اصلاح طلب بررسی می شود. نگاهی به صفحه نخست این روزنامه ها نشان می دهد که سخنان «حیدر مصلحی» هم در رسانه های اصولگرا و هم دو روزنامه اصلاح طلب مورد بررسی برجسته شده اند.

اما در این بین روزنامه اصولگرای رسالت که به حزب موتلفه نزدیک است، ترجیح داده تا سخنان «مرتضی نبوی» مدیرمسئول خود را پررنگ تر کند.

روزنامه جوان که نزدیک به سپاه پاسداران است ، عکس یک خود را به سه کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری اختصاص داده است.

 • یک خبر چند تیتر

«سیدمحمد خامنه ای»، برادر رهبری ایران ، گفت و گویی پر سر و صدا با سایت خبری فارس(وابسته به سپاه پاسداران) انجام داد که انعکاس وسیعی در بین رسانه های فارسی زبان، چه در داخل کشور و چه خارج از کشور یافت. سید محمد خامنه ای که در حال حاضر ریاست بنیاد حکمت ملاصدرا را بر عهده دارد ، در این گفت و گو سخنان تخریبی بسیاری را علیه هاشمی رفسنجانی بر زبان آورد و درخواست برگزاری انتخابات آزاد را آغاز حمله تبلیغاتی و جوسازی علیه حکومت و نظام و در حکم شیپور جنگ عنوان کرد.

این گفت وگو ، با تیترهای متفاوت و گاهی نزدیک به هم در رسانه ها بازنشر شد. تاکید بیشتر رسانه ها به نسبت سید محمد خامنه ای با رهبر جمهوری اسلامی در تیترها مشاهده می شود. در تیتر خود خبرگزاری فارس که این گفت و گو را بر روی خروجی سایت خود قرار داد اشاره مستقمی به هاشمی رفسنجانی نمی شود. در این بین سایت رجا نیوز که این روزها از نامزد مورد حمایت آیت الله مصباح یزدی یعنی «کامران باقری لنکرانی» حمایت می کند، تیترهای متفاوت و بلندی را برای این گفت و گو انتخاب کرد که تمامی آن ها علیه هاشمی رفسنجانی است.

سایت فردا نیوز که از کاندیداتوری محمدباقر قالیباف حمایت می کند ، ترجیح داده است تا تیتری خنثی و کلی را برای این مطلب گزینش کند.

 • یک کاندیدا ، چند نظر

علی اکبر ولایتی

- تا آخر در صحنه هستم
- در سال ۱۳۶۰ که به وزارت‌خارجه رفتم، در واقع یک مخروبه تحویل گرفتیم اما بالاخره وزارت‌خارجه ساخته شد
- هنر این است که هم انرژی هسته‌ای را حفظ کنیم هم رابطه با دنیا را بهبود ببخشیم
- هیچگاه سوریه را تنها نمی‌گذاریم
- نگفتم هاشمی در فتنه نقش داشته است

محمدرضا عارف

- قبح فسادهایی همچون فساد اقتصادی در کشور ریخته شده است

اسفندیار رحیم مشایی

- هیچ دولتی حق ندارد به نمایندگی از ملت بر سر رای ملتش که ناشی از فهم، درک، عشق و احساس ملی است، معامله کند، آن را بفروشد و یا از آن منصرف شود
- صلاحیتم را در آسمان ها گرفته ام نیازی به تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان ندارم.

مصطفی پورمحمدی

- مسئولان بی‌خیال گرانی شده‌اند
- با گشت ارشاد و بگیر و ببند مشکلات فرهنگی حل نمی‌شود
- نه به احمدی‌نژاد رأی دادم و نه عملکرد او را قبول کردم

حسن روحانی

- مردم نباید به‌خاطر رای دادن به یک شخص خاص تنبیه شوند

محمد باقر قالیباف

- باید بدانیم که از نردبان دروغ، ریا، تزویر و تهمت نمی‌توان به بام سعادت برسیم

محمد شریعتمداری

- عده‌ای با جریانات سال ۸۸ کاسبی می‌کنند

 • عکس انتخاباتی روز

خبرنویسی روزنامه نگاران بر روی حاشیه سن محل سخنرانی «حسن روحانی» کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری:

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟