13 اردیبهشت 1392

در آستانه انتخابات

تحلیل محتوای روزنامه ها؛ بهار انتخاباتی تر، کیهان تخریبی تر

13 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران- سارا محسنی: در هفته گذشته از بین روزنامه های «کیهان»، «ایران» و «بهار» بیش از همه روزنامه «بهار» انتخاباتی تر منتشر شده است. این رسانه نسبت به «کیهان» و «ایران» بیشتر اخلاق روزنامه نگاری را رعایت کرده است و در عین حال مطالب تولیدی آن در موضوع انتخابات چشمگیر تر از دو رسانه دیگر بوده است. روزنامه کیهان هم بیشتر مطالب انتخاباتی را با رویکرد منفی و تخریبی علیه جریان یا کاندیدای خاص منتشر کرده است.

تحلیل محتوای انتخاباتی روزنامه‌های کشور می‌تواند ابزاری برای سنجش میزان توجه رسانه‌ها به انتخابات، رعایت اخلاق روزنامه نگاری، میزان برجسته کردن کاندیدا‌ها، نحوه پوشش مطالب مربوط به انتخابات و... باشد.

سایت خبرنگاران ایران، هر هفته جمعه تا روز انتخابات در تاریخ ۲۴ خرداد ۹۲، تحلیلی کوتاه از مطالب سه روزنامه کشور با سه گرایش متفاوت ارائه می‌کند تا هم هر روزنامه در این رابطه به طور کامل رصد شود و هم اینکه تفاوت بین روزنامه‌ها در نحوه پوشش انتخابات تعیین شود.

این هفته(از تاریخ هفت تا دوازده اردیبهشت) از بین روزنامه‌های اصلاح طلب، تمام اخبار انتخاباتی روزنامه «بهار» که نزدیک به «محمد رضا عارف» یکی از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری است، رصد شده است.

همچنین در بین روزنامه‌های اصولگرای سنتی، روزنامه «کیهان» مورد بررسی قرار گرفته و در بین روزنامه‌های حامی دولت، روزنامه خود دولت، یعنی «ایران» ارزیابی شده است.

نتایج این تحلیل رسانه‌ای به شرح زیر است:

 • چه روزنامه ای، چه تعداد مطلب انتخاباتی؟

بررسی این تحقیق مطبوعاتی نشان می دهد که روزنامه «بهار» بیش از دو روزنامه دیگر به موضوع انتخابات پرداخته است. بهار با ۸۹ مطلب انتخاباتی در یک هفته در صدر این بررسی قرار گرفته است و بعد از آن روزنامه «ایران» با ۷۶ مطلب و «کیهان» با ۷۲ مطلب قرار دارند.

 • چه کاندیدایی؟

در این بخش ، تعداد مطالبی که از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری در این سه رسانه منتشر شده ، مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج نشان می دهد که مطالب مربوط یا به نقل از «محمد رضا عارف» بیشتر از سایر کاندیداها بوده است که یکی از دلایل آن پوشش اخبار این کاندیدای احتمالی در روزنامه «بهار» است.

 • نوع مطالب انتخاباتی

نتایج بررسی سه روزنامه در هفته گذشته نشان می دهد که این سه روزنامه، مطالب انتخاباتی را بیشتر در قالب خبر منتشر کرده اند و بعد از آن سهم «سرمقاله و یادداشت» و «گزارش های خبری» از دیگر مطالب بیشتر است.

 • جهت گیری مطالب

اما در کل ۲۳۷ مطلب انتخاباتی که در سه روزنامه بهار ، کیهان و ایران منتشر شد ، بیشتر مطالب صرفا برای اطلاع رسانی بودند در عین حال نتایج این بررسی نشان می دهد که مطالب منفی حجم بالایی را به خود اختصاص داده است. این بدین معناست که در این سه رسانه تخریب کاندیداها بیشتر از حمایت از کاندیدای خاص مورد توجه قرار گرفته است.

 • منبع مطالب

بررسی ها نشان می دهد که مطالب انتخاباتی این سه روزنامه بیشتر تولیدی بوده است. اما سهم مطالب بدون ذکر منبع در این سه روزنامه قابل توجه است.

 • بررسی مطالب انتخاباتی هر روزنامه

در این بخش از گزارش ، مطالب انتخاباتی هر کدام از این سه روزنامه در هفته گذشته بررسی می شود.

برخی از تیترهای انتخاباتی روزنامه بهار:

- اصولگرایان آماده دفاع در برابر تهدید به افشا
- داوود احمدی‌نژاد: نباید،هر بی‌سروپایی در اداره کشور دخالت کند
- باهنر: پرونده بیمه به من ارتباطی ندارد
- محمدرضا عارف:پاسخگوی نیاز مردم نیستند ادعای مدیریت جهان دارند
- اصغرزاده: اصلاح‌طلبان انتخابات را بازی مرگ‌ و زندگی نکنند
- صداوسیما طرفداران احمدی‌نژاد را به مرخصی اجباری فرستاده است
- مسئله اتحاد اصلاح‌طلبان و انحرافیان؟
- معاون عمراني وزارت كشور در دولت اصلاحات:انتخابات سالم اسلاميت و جمهوريت نظام را حفظ مي‌كند
- انتقاد عارف، معاون اول دولت اصلاحات از «کیهان»:اهانت به خاتمی، جفا به انقلاب است
- کیهان، خاتمی را «مفسد فی‌الارض» خواند
- جعفر توفیقی: پیش‌شرط برگزاری انتخابات پرشور امنیتی نبودن فضاست
- اسفندیار رحیم‌مشایی:مهندس الکترونیکم، نه رمال
- فرمانده‌کل سپاه پاسداران: رییس جمهوری آینده باید کشور را از بحران خارج کند
- دعوت رسمی وبلاگ‌نویسان از مشایی
- احمدی‌مقدم خبر داد: استفاده از تمام نیروها و تجهیزات برای امنیت انتخابات

بررسی این روزنامه در طول یک هفته گذشته نشان می دهد که واکنش به سرمقاله «حسین شریعتمداری» مدیرمسئول روزنامه کیهان علیه «سید محمد خاتمی» رئیس جمهور اسبق کشور، یکی از مطالبی بوده است که در دو روز پیاپی مورد توجه این روزنامه واقع شده بود.

خبرسازان

اما خبرسازانی که در این روزنامه در یک هفته گذشته مورد توجه قرار گرفتند ، کاندیداها بودند. به طوریکه ۱۹ مطلب ، یا به نقل از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری و یا درباره آنها در این رسانه منتشر شده است. در عین حال ۲۰ مطلب انتخاباتی هم بدون نقل قول بوده است که می توان یادداشت ها، طنزها و یا خبرهای کوتاه انتخاباتی را در دسته مطالب انتخاباتی بدون نقل قول جا داد.

همچنین این روزنامه در طول هفته گذشته ، مطالب مربوط به «محمدرضا عارف» را برجسته کرده است.

منبع

تمام مطالب روزنامه «بهار» در هفته گذشته منبع داشته است. به طوریکه ۵۱ درصد مطالب این روزنامه تولیدی و اختصاصی بوده است و ۴۹ درصد باقی مانده به نقل از سایت ها و خبرگزاری ها در این روزنامه منتشر شده است.

جهت گیری مطالب

جهت گیری اغلب مطالب انتخاباتی منتشر شده در روزنامه «بهار»، اطلاع رسانی بوده است اما در عین حال ۱۸ درصد مطالب انتخاباتی بهار گرایش منفی داشته است. این بدین معناست که روزنامه بهار این میزان از مطالب خود را علیه کاندیداهای دیگر یا جریان مخالف اصلاح طلبی اختصاص داده است. از سوی دیگر ۱۰ درصد مطالب رویکری مثبت داشته اند که به معنی حمایت از جریان اصلاح طلبی و کاندیدای مورد نظر این روزنامه است.

نوع مطلب انتخاباتی

روزنامه «بهار» در هفته گذشته، بیشتر مطالب انتخاباتی خود را در قالب خبر منتشر کرده است. اما توجه به یادداشت ، گزارش خبری، گفت وگو و حتی طنز انتخاباتی نیز قابل توجه بوده است. در حالیکه روزنامه های دیگر که در این تحقیق رسانه ای مورد بررسی قرار گرفته اند به این میزان بر روی مطالب دیگر تمرکز نداشته اند و مطالب آن ها بیشتر در قالب خبر و خبرهای کوتاه بوده است.

برخی از تیترهای انتخاباتی روزنامه کیهان

- مشارکتي‌ها آرزوي خود را تبديل به خبر مي‌کنند!
- هول نكنيد!با هم رد صلاحيت مي‌شويد
- افشاگري درباره حلقه انحراف
- نماينده مردم اصفهان در مجلس: دور چهارم سفرهاي استاني رئيس جمهوري تبليغاتي است
- ايست قلبي جريان اصلاحات
- سرنوشت سال 84 در انتظار هاشمي است
- آماده پاسخ به بگم بگم ها هستم
- مذاكره موتلفه با جبهه پايداري
- سن برخي مناسب كانديداتوري نيست
- نقش روحانيت از منظر يك كانديدا
- آب هم از آب تكان نمي خورد !

بررسی این روزنامه در هفته گذشته نشان می دهد که هنوز مطالب انتخاباتی به طور گسترده به این روزنامه راه نیافته است و این روزنامه یک ستون انتخاباتی در صفحه ده روزنامه مشخص کرده است که اخبار کوتاه انتخاباتی را پوشش می دهد. در عین حال مثل همیشه در ستون ویژه نیز برخی اخبار روز که شامل خبرهای انتخاباتی نیز می شود با نگاهی که همیشه در این ستون وجود داشت ، منتشر می شود. نگاهی که بیشتر تخریبی است.

همچنین در هفته گذشته ، سرمقاله «آب هم از آب تکان نمی خورد» به قلم حسین شریعتمداری مدیرمسئول این روزنامه که علیه سید محمد خاتمی نوشته شده بود در سایر رسانه ها سروصدای بسیاری به پا کرد.

شریعتمداری در این سرمقاله محمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین کشور را «مفسد فی الارض»، «وطن فروش» و «ستون پنجم» خواند.

بررسی تحلیلی این روزنامه به شرح زیر است:

خبرسازان

این روزنامه در هفته گذشته، بیشتر مطالب انتخاباتی خود را به نقل از احزاب و شخصیت های سیاسی منتشر کرد و بعد از آن، مطالب مرتبط با کاندیداها مورد توجه این روزنامه قرار گرفت.

در بین کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری نیز ، مطالب به نقل از «علی اکبر ولایتی» بیش از سایرین در این روزنامه منتشر شده است و نقل قول سایر کاندیداها به طور پراکنده پخش شده است.

منبع

بررسی این روزنامه نشان می دهد که ۴۹ درصد مطالب انتخاباتی منتشر شده در این روزنامه در طی هفته گذشته فاقد منبع بوده اند و این توجه نداشتن این روزنامه به این اصل روزنامه نگاری را نشان می دهد.

از سوی دیگر ۲۱ درصد مطالب انتخاباتی این رسانه به نقل از سایت ها و خبرگزاری ها منتشر شده و بقیه نیز تولیدی و اختصاصی این روزنامه بوده است.

جهت گیری

بررسی روزنامه کیهان در هفته گذشته نشان می دهد که جهت گیری انتخاباتی این رسانه در هفته گذشته منفی بوده است یعنی بیشتر مطالبی در این روزنامه با موضوع انتخابات منتشر شده است که علیه کاندیدای خاص و یا علیه جریان خاصی بوده است و به نوعی مطالب تخریبی سهم ۵۱ درصدی در این رسانه داشته است. این رسانه در هفته گذشته مطلبی در حمایت از جریان خاص یا کاندیدایی نداشته است و یک گزارش این روزنامه در قالب گزارش تحلیلی گنجانده شده است.

نوع مطلب انتخاباتی

بررسی این روزنامه نشان می دهد که سیاست انتخاباتی این رسانه تمرکز بر انتشار «خبر» انتخاباتی است. در هفته گذشته ۶۴ خبر انتخاباتی از مجموع ۷۲ مطلب انتخاباتی منتشر شده است. بیشتر خبرهای این رسانه شامل خبرهای کوتاه بوده است.

برخی تیترهای انتخاباتی روزنامه ایران

- توسل دوباره هاشمي به نقل خواب
- مشايي و خاتمي رد صلاحيت مي‌شوند!
- خاتمی قطعا کاندیدا نمی‌شود
- اصلاح‌طلبان به دنبال بدل استراتژي فكري – فرهنگي دولت
- از بهار تا ائتلاف پیشرفت و عدالت
- سعيدي‌كيا: نه ائتلاف مي‌كنم نه كنار مي‌كشم! فرافكني باهنر درباره سفرهاي استاني دولت!
- كواكبيان: خودم را اصولگرا مي‌دانم
- چه کسانی خود را محق تعیین تکلیف برای شورای نگهبان می دانند
- يادم نيست به احمدی نژاد رأی دادم یا هاشمی!
- زمان هاشمی در اثر تورم افراد کشته شدند
- احمدي‌نژاد از انجام سفرهاي استاني خجالت بكشد!
- گر به نظرات من عمل مي‌شد، گرفتار شرارت‌هاي 88 نمي‌شديم
- ماجراي نمكدان شكستن!

بررسی روزنامه «ایران» در هفته گذشته نشان می دهد که این روزنامه به صحنه انتخابات وارد شده است اما سعی می کند که بیشتر جوابگوی جو علیه دولت باشد. به طوریکه این روزنامه در هفته گذشته گزارشی مفصل با روتیتر «گزارش ایران از هجمه هماهنگ نامزدهاي مدعي اصولگرايي به دولت مكتبي» و تیتر «ماجراي نمكدان شكستن!» انتخاب کرد که به سخنان این روزهای کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری علیه دولت فعلی پرداخته بود.

بررسی تحلیلی این روزنامه به شرح زیر است:

خبرسازان

شخصیت های مرتبط با احزاب و همچنین شخصیت های سیاسی به همراه کاندیداها در هفته گذشته در این روزنامه بیشتر از سایرین برجسته شدند.

البته بخشی از مطالب منتشر شده در این روزنامه بدون نقل قول خاصی بودند.

در بین کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری، «محمدرضا باهنر» بیش از سایرین در این روزنامه برجسته شده است که مرور مطالب مرتبط با این کاندیدا در روزنامه ایران نشان می دهد که بیشتر مطالب علیه باهنر است و اینگونه نیست که با وجود پررنگ کردن وی قصد حمایتی از این کاندیدا وجود داشته باشد.

منبع

مطالب تولیدی و اختصاصی حجم بیشتر مطالب انتخاباتی این روزنامه در هفته گذشته بوده است. البته این روزنامه ۲۸ درصد مطالب را بدون ذکر منبع منتشر کرده است.

جهت گیری

بیشتر مطالب منتشر شده در این روزنامه با موضوع انتخابات دارای جهت گیری اطلاع رسانی بوده است اما توجه به آمار ۲۶ درصدی مطالب با رویکرد منفی و در واقع علیه جریان و یا کاندیداهای خاص نیز می تواند قابل توجه باشد. این رسانه برخلاف روزنامه کیهان مطالب با جهت گیری مثبت نیز داشته است که در واقع حمایت از دولت و یا کاندیداهای مورد نظر دولتی بوده است.

نوع مطلب انتخاباتی

بیشتر مطالب انتخاباتی این روزنامه در قالب خبر منتشر شده است. گرچه سهم سایر مطالب کمتر از «خبر» بوده است اما وضعیت این روزنامه بهتر از کیهان ارزیابی می شود. چراکه تعداد گزارش های خبری و گفت و گوهای انتخاباتی در این رسانه بیشتر از کیهان اما کمتر از روزنامه بهار ارزیابی شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟