9 اردیبهشت 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

تهدید دوباره برای رسانه ها تا حاشیه های انتخاباتی

9 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ از ماجراهای گفت و گوی سایت «روزآنلاین» با پدر یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری که در آمریکا ساکن است و واکنش یکی از خبرگزاری های کشور به این مصاحبه شروع می شود. در عین حال این روزنگار برخی از خبرهای ایسنا که به انتخابات مرتبط است مانند گفت و گو بلند این خبرگزاری با «اسفندیار رحیم مشایی» را بررسی کرده است. عکس این گفت و گو که گویا در هواپیما گرفته شده است نیز در بخش «عکس انتخاباتی» منتشر شده است.

به مانند روزهای گذشته پیشخوان امروز هم برشی از صفحه نخست چند روزنامه چاپ تهران را به تصویر کشیده است و در بخش یک خبر ، چند تیتر نیز تیترهای رسانه های فارسی زبان درباره سخنان امروز سردار فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بررسی شده است.

نگاه به اظهارات انتخاباتی کاندیداهای قطعی و احتمالی انتخابات ریاست جمهوری نیز شاید قابل توجه باشد.

 • رسانه ها و خبرهای انتخاباتی

*گفت و گوی روزنامه اینترنتی «روزآنلاین» با پدر «کامران باقری لنکرانی» کاندیدای جبهه پایداری با تیتر «ساواکی نبودم» واکنش های مختلفی را در خبرگزاری های داخل کشور و مخصوصا خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی ایجاد کرد.

خبرگزاری مهر بدون ذکر نام سایت «روزآنلاین» از آن به عنوان سایت «ضد انقلاب» نام برد و نوشت: یکی از سایت های ضد انقلاب امروز مدعی مصاحبه با منوچهر باقری لنکرانی پدر کامران باقری لنکرانی شده که وی در این مصاحبه به شایعات مربوط به خود پاسخ داده است.

با وجود این که این خبرگزاری واژه «ادعا» را برای گفت وگوی روزآنلاین با پدر این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به کار برده است اما در ادامه متن مصاحبه را منتشر کرده است.

اما این ماجرا به همین جا ختم نشد و خبرگزاری مهر ، با تیتر «انتقاد لنکرانی به انتشار مصاحبه پدرش در رسانه‌ها» بار دیگر این موضوع را باز نشر کرد و از قول لنکرانی نوشت: «من نمی دانم چرا موضوعات شخصی برخی کاندیداها آنقدر پررنگ می شود که به جای اینکه نقد هر محتوا و برنامه انجام شود برخی علاقه دارند به مسائل شخصی بپردازند.»

*خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وابسته به جهاد دانشگاهی، امروز گفت و گویی را با «اسفندیار رحیم مشایی» کاندیدای احتمالی دولت در انتخابات پیش رو منتشر کرده است. این گفت و گو که گویا در هواپیما انجام شده است با معرفی مشایی و نام مستعار او (مرتضی محب الاولیاء) شروع می شود.

گرچه در این گفت و گو مباحث متفاوت و گوناگونی با مشایی مطرح شد اما تیتری خنثی و کلی برای آن در نظر گرفته شده است. تیتر «رحیم مشایی : این مردم هستند که باید قضاوت کنند»، تیتر ایسنا برای این گفت و گوی تقریبا چالشی است.

البته خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز امروز گفت و گویی با کوتاه با مشایی منتشر کرده است.

از سوی دیگر این خبرگزاری در خبر دیگری به معرفی برنامه ای تلویزیونی درباره انتخابات پرداخته است. این برنامه «پایش» نام دارد . ایسنا درباره هدف این برنامه نوشته است: این برنامه به مردم و نامزدها آموزش می‌دهد که چطور می‌توان بدون کشمکش، تهمت زدن و افشاگری های آشکار یک انتخابات سالم را برگزار کرد.

البته ایسنا توضیح نداده است این هدف چگونه محقق می شود ضمن اینکه تاریخ و ساعت پخش برنامه هم توسط خبرگزاری ایسنا مشخص نشده است.

این خبرگزاری همچنین گزارشی کوتاه با عنوان «تلویزیون با مناظره‌های انتخاباتی چه می‌کند؟» منتشر کرده است که به بلاتکلیفی مناظره های تلویزیونی در صدا و سیما با وجود تعدد کاندیداها پرداخته است.

*امروز همايش «مناديان حماسه» با هدف هم انديشي در «راهبرد انتخاباتي رسانه ها» در وزارت ارشاد با حضور وزیر ارشاد ، معاونانش و برخی از مسئولان شورای نگهبان برگزار شد.

در این همایش «محمد جعفر محمدزاده» معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در اظهاراتی که برای رسانه ها تعیین تکلیف می کرد اعلام کرد: اخبار مربوط به نامزدهای انتخابات نباید برجسته‌سازی چالش‌های اقتصادی را دربرگیرد.

«سید محمد حسینی» وزیر ارشاد هم در این همایش با اتهام زدن به رسانه هایی که در خارج از کشور فعال هستند گفت: شبکه‌هایی همچون بی‌بی سی و سی ان ان دوست و علاقمند و مشوق ما نیستند و برنامه‌های خاصی را برای اختلاف‌افکنی آماده کرده‌اند. لذا ما باید حواسمان باشد که ناخواسته در زمین آن‌ها بازی نکنیم.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

در پیشخوان روزنگار امروز ، صفحه نخست دو روزنامه اصلاح طلب، یک روزنامه اصولگرا و روزنامه دولت منتشر می شود.

روزنامه های اصلاح طلب سخنان هاشمی با تیتر «نمی گویم نمی آیم» را برجسته کرده اند. روزنامه دولت به نقد رفتارها انتخاباتی علیه دولت پرداخته است و روزنامه اصولگرای رسالت به نقل از محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه ایران اسلامی به نقد رفتارهای انتخاباتی دولت پرداخته است.

 • یک خبر چند تیتر

اظهارات سردار «سیدحسن فیروزآبادی» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان دومین مقام نظامی بعد از رهبری در حاشیه گرامیداشت هفته عقیدتی سیاسی سپاه در جمع خبرنگاران خبرساز شد و هر رسانه بخشی از این سخنان را در تیترهای خبری خود برجسته کرده است. شش تیتر خبری از چهار خبرگزاری کشور و دو سایت خبری خارج از کشور در این بخش انتخاب شده است که به نظر می رسد در سه مورد شباهت تیترها به یکدیگر بسیار نزدیک است و از سوی دیگر خبرگزاری مهر ، تیتری غیر انتخاباتی را بر این سخنان برگزیده است.

مردم در انتخابات، خوب تشخیص و رای می‌دهند و ما از آنهایی که به دنبال فتنه، بدخواهی، تخریب، دشمنی و خودخواهی در انتخابات هستند، ترسی نداریم و آمادگی داریم جلوی‌شان را بگیریم و امنیت مردم را حفظ کنیم.

 • یک کاندیدا ، چند نظر

اسفندیار رحیم مشایی

- بارها ما گفته‌ایم که دولت اعتقادی ندارد که فضای کشور را انتخاباتی کند

- آیا عمیق بودن یک رابطه دلیلی بر این است که طرف برود رییس‌جمهور بشود؟

- بنده یک مهندس الکترونیک هستم و کار یک مهندس الکترونیک با رمال و جن‌گیر جور در نمی‌آید

محمدرضا عارف

- به خاطر هزینه های غیر ضروری که در انتخابات 88 تحمیل شد، اکنون فضای کشور امنیتی است

- اصلاح طلبان در انتخابات 84 بخاطر تفرقه و پراکندگی شکست خوردند

کامران باقری لنکرانی

- توصیه کسانی که می گویند "نمی گوییم نمی آییم" برقراری ارتباط با آمریکا است

- مردم در انتخابات 92 به هر کس رای دهند به هاشمی رای نمی دهند

محمد شریعتمداری

- با خاتمی ارتباط نزدیکی دارم و به صراحت گفته که نمی‌خواهم احیاناً مهر عدم صلاحیت بر پیشانی رئیس‌جمهوری که دو دوره از مردم رأی گرفته، بنشیند

- رئیس‌جمهور شوم وضعیت کروبی و موسوی را پیگیری می‌کنم

- مردم من را به بالا نرفتن قیمت‌ گوشت و مرغ می‌شناسند

روح الله احمد زاده

- جریان فتنه و انحراف مانند اختاپوس به بدنه نظام چسبیده‌اند

علی اکبر هاشمی رفسنجانی

- نمی‌گویم نمی‌آیم

- اگر بپذیرم یعنی شخص دیگری برای انجام این رسالت نیست

یحیی آل اسحاق

- مدیریت حوزه‌های بانوان باید در دست بانوان باشد

- ما قطعاً بین فتنه‌گران و اصلاح‌طلبان فرق قائل هستیم

محمد سعیدی کیا

- نتیجه انتخابات هر چه باشد اعتراض نمی‌کنم

محسن رضایی

- اصولگرای غیرجناحی هستم و اگر به جناح‌ها تعهدی دهم آزادگی‌ام از دست می‌رود

- یارانه سبز به 8 گروه تعلق می‌گیرد

- خود را برادر میرزا کوچک می‌دانم

محمدرضا باهنر

- خاتمی و هاشمی اگر خودشان در انتخابات شرکت و فکر کنند سونامی برایشان راه می‌افتد از این خبرها نیست

- خاتمی از سران فتنه نیست

- خاتمی امتحان خوبی پس نداد و باید جبران کند و مواضع روشن و حساس خود را در مقابل فتنه اعلام کند

 • عکس انتخاباتی روز

عکس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از اسفندیار رحیم مشایی در حین گفت و گو با او که گویا در هواپیما گرفته شده است:

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟