8 اردیبهشت 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار انتخاباتی ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

بازتاب نشر و حذف یک خبرانتخاباتی تا دادگاه مطبوعات

8 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ حاوی مطالبی از خبر جنجالی سایت بازتاب و حاشیه‌های آن، حمایت خبرگزاری سپاه ازکاندیدایی خاص. گلایه‌های خبرگزاری دولت از صداوسیما، پیشخوان مطبوعاتی امروز، بررسی تیترهای سایت‌های خبری درباره تشکیل هیات نظارت بر انتخابات است. علاوه بر این‌ها در این روزنگار، تک جمله‌هایی از برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شده است که امروز در برنامه‌های سخنرانی‌ها و یا گفت‌و‌گوهای خود بر زبان آورده‌اند. از سوی دیگر عکس خبری انتخاباتی هم به دادگاه مطبوعات و حضور زاکانی در آن اختصاص یافته است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

*حذف ، انتشار مجدد و حذف یک خبر بر خروجی سایت بازتاب امروز، در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازخورد فراوانی به همراه داشت.

عصر گذشته سایت بازتاب که نزدیک به اصلاح طلبان است، خبری با تیتر «نوار۸ میلیونی، بگم بگم احمدی‌نژاد پس از رد صلاحیت مشایی است؟» منتشر کرد که تنها ۵۰ دقیقه روی سایت باقی ماند و بعد از آن حذف شد.

اما همین میزان زمان کافی بود تا این خبر که درباره تقلب در انتخابات گذشته و اسنادی که احمدی‌نژاد از آن درباره افزایش ۸ میلیونی رای خود دارد به سرعت در رسانه‌های اجتماعی و برخی از رسانه‌های خبری منتشر شود. شاید همین باز انتشار عکس خبر بازتاب باعث شد تا مسئولان این سایت بار دیگر، صبح امروز این خبر را بدون هیچ توضیحی بر خروجی سایت خود منتشر کنند. اما باز چند ساعتی نگذشته بود که این خبر برای بار دوم از روی خروجی سایت حذف شد. مسئولان این سایت خبری نیز تا کنون درباره علت حذف دوباره این خبر که بازدیدکننده بسیاری داشت سخنی نگفته اند.

*خبرگزاری فارس که نزدیک به سپاه پاسداران است در سایت خود، مطلبی را به نقل از روزنامه جوان که آن هم وابسته به سپاه است با تیتر «سناریو‌های دشمنان برای انتخابات ۹۲» منتشر کرده که طبق آن با اشاره به تعویق تحریم‌های بیشتر از سوی دولت‌های غربی تا بعد از انتخابات پیش رو ادعا کرده است که این موضوع سناریویی برای انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ است.

از سوی دیگر بررسی اخبار انتخاباتی خبرگزاری فارس نشان می‌دهد که این خبرگزاری اخبار مربوط به درخواست‌های حضور «سعید جلیلی» در انتخابات ریاست جمهوری را به طور کامل پوشش می‌دهد به طوریکه در اخبار ۸ اردیبهشت این سایت تیترهایی مانند: «نامه وبلاگ‌نویسان شاخص استان فارس خطاب به جلیلی»، «ستاد مردمی دعوت از جلیلی در جنوب کرمان راه‌اندازی شد»، «امروز؛ اولین همایش حامیان حضور مستقل جلیلی در انتخابات»، «طومار بازاریان قم برای حضور جلیلی در انتخابات» و... در این زمینه مشاهده شده است.

*خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) وابسته به دولت در گزارشی با عنوان «رسانه ملی» علیه «سفرهای استانی» از عملکرد صداوسیما در تبلیغ نکردن سفرهای استانی برای حضور مردم در استقبال از احمدی‌نژاد گله کرد ونوشت: «احمدی‌نژاد پس از کسب اعتماد رای مردم و سکونت در پاستور این مهم‌ترین وعده خود را فراموش نکرد و مردانه پای در سفر گذاشت و کابینه‌اش را با خود شهر به شهر و استان به استان برد تا همه بدانند ˈایران فقط تهران نیستˈ.»

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که چهار سال پیش برخی از گروه‌های سیاسی نسبت به این موضوع که صدا و سیما در آستانه انتخابات سال ۱۳۸۸ در اختیار دولت قرار گرفته بود اعتراض داشتند.

این گزارش در انتها نسبت به سایر رسانه‌ها هم گلایه خود را مطرح می‌کند: «نه تنها رسانه ملی و شبکه‌های تابع استانی‌اش در انتشار اخبار و برنامه‌های دور چهارم سفرهای استانی دولت، اعتماد مردم و سرمایه عظیم بیت المال را که انحصارا در اختیارش گرفته به سخره گرفته‌اند بلکه سایت‌های و رسانه‌های مجازی وابسته به آن هم در انتشار حاشیه‌های سفر و ارائه اخبار کذب رویه‌ای همسو با روسای خود پیش گرفته‌اند.»

*خبرگزاری کار ایران (ایلنا) که مشی اصلاح طلبانه را دنبال می کند ، این روزها کمتر از خبرگزاری های اصولگرای کشور به موضوع انتخابات می پردازد به طوریکه از پنج تیتر اصلی صفحه نخست این خبرگزاری تنها یک تیتر انتخاباتی وجود دارد.

تیترهای نخست این خبرگزاری شامل «محجوب: قدرت خرید كارگران به وسیله تورم در حال نابودی است»، «رئیس مجلس: حقوق كارگران باید متناسب با تورم افزایش یابد» ، «تشكیل جلسه ویژه برای افزایش حقوق كارگران»، «برخی از مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی چندین مرکز ترك اعتیاد دارند» و «توصیه عسگر اولادی به دولت یازدهم؛ تعامل با غرب با حفظ ارزش های اسلامی برای رفع مشکلات اقتصادی» است و این نشان می دهد با توجه به نزدیک بودن روز کارگر این خبرگزاری ترجیح داده است بیشتر روی این موضوع تمرکز داشته باشد.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

در صفحه نخست تمام روزنامه های اصلی چاپ کشور، سخنان روز گذشته آیت الله خامنه ای رهبر ایران درباره انتخابات در اندازه های مختلف انعکاس یافته است.

روزنامه «ایران» به مانند خبرگزاری دولت (ایرنا) تیتر حضور سلایق مختلف در انتخابات را از سخنان آیت الله خامنه ای برجسته کرده است.

روزنامه «تهران امروز» که از «محمد باقر قالیباف» شهردار تهران، حمایت می کند ضمن برجسته کردن سخنان رهبری ایران، به انتقاد از برنامه ای از صدای آمریکا درباره قالیباف پرداخته است.

روزنامه اصلاح طلب «اعتماد» تیتر یک خود را به سخنان خامنه ای اختصاص داده است و عکس یک خود را هم انتخاباتی انتخاب کرده است و به سخنان صالحی وزیر امور خارجه درباره مذاکرات هسته ای و ارتباط نداشتن آن با انتخابات اشاره کرده است.

برشی از صفحه نخست چند روزنامه چاپ تهران در پیشخوان امروز ارائه می شود:

 • یک خبر چند تیتر

خبر مهمی که امروز در اغلب رسانه ها با تیترهای متفاوت البته نزدیک به هم منتشر شد ، مربوط به تشکیل هیات نظارت بر انتخابات است.

حسین مظفر، معاون نظارت رئیس مجلس اخیرا چند بار هشدار داده بود که وزارت کشور در تشکیل هیئت اجرایی مرکزی تأخیر داشته و دولت را متهم کرده بود که "وارد بازی خطرناکی شده است."

اما معاون سیاسی وزیر کشور اعلام کرد که این تأخیر دلیلی موجه داشته است و قصوری متوجه دولت نیست.

تیترهای مربوط به شش رسانه درباره این خبر به شرح زیر است که در آنها می توان تفاوت تیتر زنی بین رسانه های منتقدتر را مشاهده کرد:

 • یک کاندیدا، چند نظر

محمد شریعتمداری

- در انتخابات ۸۸ به موسوی رأی دادم

- آقای موسوی پس از انتخابات ۸۸ از قانون فاصله گرفت

محمدرضا باهنر

- دولت حق ندارد از منابع بیت المال برای معرفی اشخاص استفاده کند

- سهمیه‌بندی قومی و جنسیتی در انتخاب اعضای کابینه نخواهم داشت بلکه براساس کارآمدی به انتخاب نیرو‌ها خواهم پرداخت

- در دولت آینده من باید بدانیم آقا چه می‌خواهد و ما اجرا کنیم

- احمدی‌نژاد به خرد جمعی اعتقادی نداشت و نقد‌ها را قبول نمی‌کرد

محمد سعیدی کیا

- بعد از انتخابات هزینه‌های خود را اعلام می‌کنم

- تحلیل من این است که هاشمی و خاتمی وارد انتخابات نمی‌شوند

- در حال حاضر معرفی کابینه را عملی مدبرانه نمی‌دانم

- اگر حجاب با زور همراه باشد عفاف ایجاد نمی‌کند

مصطفی پورمحمدی

- نمی‌خواهم با وعده و تبلیغات فریبکارانه رای بیاورم

- بزودی اسناد قرارداد ۴۵۰میلیون یوروئی را منتشر می‌کنیم

محسن رضایی

- اگر یک بار در برگزاری مناظرات اشتباهاتی رخ داد نباید جلوی مناظرات بعدی را گرفت

- ۳ یارانه دولتی به مردم اختصاص می‌دهم

 • عکس انتخاباتی روز

علیرضا زاکانی یکی از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری در دادگاه مطبوعات

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟