7 اردیبهشت 1392

روی خط انتخابات/ روزنگار انتخاباتی ۷ اردیبهشت 1392

از نظر سنجی انتخاباتی تا بازار تکذیبهای خبری

7 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران- سایت خبرنگاران ایران در نظر دارد به طور روزانه «روزنگاری» از وقایع انتخابات ایران در رسانه های فارسی زبان ارائه کند. این بسته خبری سعی می کند در بخش های مختلف نحوه پوشش انتخابات در رسانه ها را بررسی کند.

با توجه به تعدد سایت های فارسی زبان و سایر رسانه های خبری قطعا این «روزنگار» برشی از این رویداد را به تصویر می کشد.

این روزنگار در هر روز شامل بخش های «رسانه ها و خبرهای انتخاباتی»، «پیشخوان روزنامه ها و انتخابات» ، «یک خبر، چند تیتر»، «یک کاندیدا ، چند نظر» و «عکس انتخاباتی» است.

 • رسانه‌ها و خبرهای انتخاباتی

*خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که توسط جهاد دانشگاهی اداره می‌شود ، نظرسنجی‌ای را در سایت خود با این سوال که «کدام شاخص را برای انتخاب رییس‌جمهور آینده ضروری می‌دانید؟» منتشر کرد. این خبرگزاری امروز نتایج این نظرسنجی که طبق اعلام سایت ۶ هزار و ۷۰۰ نفر در آن شرکت کرده بودند را اعلام کرد.

«شهامت در پیگیری حقوق مردم» گزینه‌ای بود که بیشترین رای را در این نظرسنجی به خود اختصاص داد.

نتایج این نظر سنجی به شرح زیر است:

* ارائه‌برنامه‌راهبردی‌برای‌توسعه‌کشور: ۱۶ و ۷ درصد

* استقلال از کانون‌های قدرت و ثروت: ۲۲ و ۵ درصد

* توان و سابقه اجرایی و مدیریتی: ۱۳و ۸ درصد

* شهامت در پیگیری حقوق مردم: ۲۳و ۶ درصد

* تعامل‌بانخبگان، قانونمداری‌ونقدپذیری: ۲۳ و ۳ درصد

*خبرگزاری فارس که خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران است و در انتخابات گذشته از «محمود احمدی‌نژاد» حمایت می‌کرد، امروز گزارشی انتقادی با تیتر «هزینه کردن از دولت برای تبلیغات انتخاباتی نامزد خاص به صلاح منافع ملی است؟» منتشر کرد که در بخشی از آن به تبلیغات دولتی برای «اسفندریار رحیم مشایی» اشاره شده است: «با تشدید فضای انتخاباتی در کشور و حتی پیش از آنکه گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی، فعالیت‌های انتخاباتی را کلید بزنند، شاهد اقدامات و تحرکاتی از این دست از سوی هسته مرکزی دولت و رسانه‌های دولتی و شبه دولتی هستیم و در دو ماه اخیر بار‌ها در قالب مراسم و آئین‌هایی در جامعه شاهد این واقعیت بوده‌ایم که فردی که در رسانه‌های دولتی به عنوان کاندیدای احتمالی دولت (حلقه انحرافی) معرفی می‌شده را تبلیغ کنند و در همین مدت زمان، شاهد تعریف و تمجیدهای غلو آمیز، اعطای مدال و نشان و... به این شخص مساله‌دار بوده‌ایم!»

این خبرگزاری همچنین با انتقاد از «محمود احمدی‌نژاد» نوشته است: «این فضاسازی انتخاباتی همچنان ادامه یافت تا اینکه رئیس جمهور محترم در قامت مرید آن کاندیدای احتمالی، در سفرهای پروژه‌ای و استانی که در طول یک هفته چند بار تکرار می‌شود، با رنگ و لعابی شدید، از این ظرفیتی که ملت به امانت در اختیار ایشان قرار داده‌اند، برای تبلیغات انتخاباتی نامزد خاص استفاده کرده است.»

در ادامه این گزارش خبرگزاری فارس، مطالبی علیه مشایی به نقل از رسانه‌های دیگر و هچنین نقل قول از برخی اصولگرایان منتشر شده است.

*خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، بخشی را با عنوان «انتخابات ۹۲ در آئینه رسانه‌ها» در سایت خود راه اندازی کرده است که مطالبی کوتاه از سایت‌های مختلف را در این بخش قرار می‌دهد. این رسانه در شماره امروز خود تیتر «حجاریان: هاشمی می‌آید و رای می‌آورد/ شریعتمداری: فقط به نفع خاتمی و هاشمی کنار می‌روم» برگزیده است و در آن حتی شایعه‌ها و زمزمه‌های انتخاباتی را هم منتشر کرده است.

*از سوی دیگر بازار تکذیب ها در سایت های خبری هم داغ است به طوریکه «سعید حجاریان» نقل قول های منتسب به خود در برخی از سایت ها درباره آمدن «علی اکبر هاشمی رفسنجانی» و «سید محمد خاتمی» به صحنه انتخابات را تکذیب کرد.

حجاریان همچنین خبر برخی سایت ها که از قول او نوشته بودند "خاتمی ملوس است" و ... را تکذیب کرد.

همچنین «یاسر هاشمی» فرزند «هاشمی رفسنجانی» هم شایعاتی مبنی بر قطعی شدن حضور پدرش در انتخابات پیش رو را تکذیب کرد.

*سایت رجا نیوز هم که دیدگاهی نزدیک به «مصباح یزدی» دارد و از کاندیداتوری «کامران باقری لنکرانی» حمایت می کند، امروز نوشت: وب سايت ستادهاي مردمي حامي دكتر باقري لنكراني راه اندازي شد.

به گزارش رجانيوز، جمعي از هواداران دكتر باقري لنكراني در انتخابات رياست جمهوري يازدهم با راه اندازي وب سايتي كه به نشر مواضع و ديدگاه هاي دكتر لنكراني مي پردازد، فعاليت خود را آغاز كردند.

*از سوی دیگر سایت «آفتاب صبح امید» حامی سید محمد خاتمی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران است. این سایت که این روزها بیشتر درخواست ها برای حضور رئیس جمهور اسبق ایران در انتخابات را مطرح می کند در آخرین تیتر خبری خود نامه ای موسوم به امضای ۲۵۰ تن از فعالین فضای مجازی برای دعوت از سید محمد خاتمی را منتشر کرده است.

 • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

در پیشخوان روزنگار امروز نگاهی می شود به صفحه نخست برخی از روزنامه هایی که به انتخابات به طور مستقیم در صفحه نخست خود پرداخته اند.

روزنامه آرمان که مشی اصلاح طلبانه دارد ، صفحه نخست خود را کاملا انتخاباتی بسته است به طوریکه گزارش اصلی این روزنامه به ارزیابی استراتژی انتخاباتی احمدی نژاد و دولت در مدل های کشورهای روسیه و ونزوئلا می پردازد.

روزنامه «تهران امروز» که نزدیک به قالیباف شهردار تهران است ، صفحه نخست خود را به قالیباف و سخنان وی اختصاص داده است.

روزنامه اصلاح طلب «بهار» که از کاندیداتوری «محمدرضا عارف» در انتخابات حمایت می کند نیز تیتر نخست خود را به اظهارات انتخاباتی فرمانده سپاه پاسداران اختصاص داده است و از سوی دیگر نیز تیتر و عکس گفت و گوی اختصاصی خود با ابراهیم اصغرزاده به صفحه نخست آورده است.

روزنامه «ایران» که متعلق به دولت است نیز ترجیح داده است تنها در تیترهای کوچک در صفحه نخست خود به انتخابات بپردازد.

 • یک خبر ، چند تیتر

این بخش از روزنگار انتخاباتی امروز ، به تیترهای رسانه ها از سخنان آیت الله خامنه ای رهبر ایران که در جمع کارگران به مناسبت روز کارگر مطرح شد اختصاص دارد.

خبرگزاری دولت، حضور همه سلایق در انتخابات را پررنگ کرده است و رادیو فردا و خبرگزاری فارس ویژگی های رئیس جمهور آینده را در تیتر برجسته کرده اند.

سایت بی بی سی هم در حالی تیتر «انتقاد تلویحی رهبر ایران از تعدد داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری» برای این خبر انتخاب کرده بود که چند ساعت بعد آن را به «رهبر ایران: همواره تاکید کرده ام روسای جمهور تشویق و نگرانی ایجاد نکنند» تغییر داد.

این بخش نگاه هر رسانه به این سخنان را با برجسته کردن نکات مورد نظر خود طبق سیاست خبری رسانه نشان می دهد:

 • یک کاندیدا ، چند نظر

سید محمد خاتمی

- آیا می‌‌‌گذارند فردی که محدودیت زیادی دارد٬ رئیس‌جمهور شود

محمد رضا باهنر

- دولت نباید از امکانات بیت‌المال و دولتی و یا سفرهای استانی برای تبلیغات فرد خاص استفاده کند

- آقایان موسوی وخاتمی جزو سران فتنه نیستند

محمد رضا عارف

- برخی سخنان مسئولان ضد امنیت ملی است

- با تدریس زبان ترکی در مدارس کاملا موافق هستم

منوچهر متکی

- باید در سیاست خارجی از ادبیات فاخر و دیپلماتیک استفاده کنیم

کامران باقری لنکرانی

- شکست‌ هاشمی در انتخابات۹۲ سنگین‌تر از ۸۴خواهد بود

- ما نسبت به مهندسی انتخابات از سوی سپاه موضعی نداریم و نگران هم نیستیم

- ساده‌انگاری است اگر خیال کنیم با مذاکره با آمریکا مشکلات اقتصادی ما حل می‌شود

- کسی که امروز به عنوان کاندیدای احتمالی دولت مطرح است تاکنون یک موضع‌گیری صریح درباره حوادث سال ۸۸ نداشته است

مصطفی پورمحمدی

- حال کروبی و موسوی خوب است و مشکلی ندارند

محسن رضایی

- یارانه سبز به مردم می‌دهیم

- هر استان را یک ایالت می کنم

روح الله احمدزاده کرمانی

- حماسه سیاسی به دست مردم رقم خواهد خورد

علیرضا زاکانی

- فتنه‌گران با استفاده از اشتباهات دولت قصد تطهیر خودشان و حضور در انتخابات را دارند

 • عکس انتخاباتی

نشست خبری کاندیدای جبهه پایداری

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟