6 اردیبهشت 1392

شهروند خبرنگاران و انتخابات ریاست جمهوری 92

6 اردیبهشت 1392

خبرنگاران ایران -اعضای کمیته صیانت از آرای میر حسین موسوی و مهدی کروبی دو کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 88 که نسبت به نهاد برگزار کننده انتخابات ایران و ناظران شورای نگهبان بدبین بودند ، نا خواسته روشی را در پیش گرفتند که در ادبیات رسانه ای امروز دنیا به شهروند- خبرنگار مشهور است . آنها از تمامی رای دهندگان و طرفداران خود خواستند که با استفاده از تلفن های همراه تصویری از رای خود را به ستادهای انتخاباتی موسوی وکروبی ارسال کنند تا به این روش بدانند چه میزان رای داده شده و در حد خود مانع تقلب در انتخابات شوند .

هر چند با تعطیلی امکان ارسال پیامک توسط مخابرات پس از انتخابات بیش از دو ماه آنها هرگز موفق به استفاده از تصاویر گرفته شده توسط مردم نبودند ، اما بعدها و در جریان حوادث پس از انتخابات شهروند- خبرنگاران نوظهور در ایران نقش بسیار مهمی را بازی کردند . آنها با ارسال تصاویری از خشونت نیروهای امنیتی نسبت به مردم و انتشار جهانی آنها چهره جدیدی از جمهوری اسلامی و ابزارهای نوین مانند موبایل ، اینترنت و شبکه های مجازی ارائه دادند .

تصاویر ارسالی از موبایل های ایرانی ها در تلویزیون های جهان بارها و بارها نشان داده شد و تجربه جدیدی توسط کاربران را به نمایش گذاشت . اینک پس از چهار سال شهروند خبرنگاران ایران ، درآستانه انتخابات 92 وارد دوران جدیدی شده اند .

در حوادث پس از انتخابات سال 88 تنها کافی بود که موبایل دوربین دار دست کسی دیده شود . خود آن تبدیل به یک اقدام مجرمانه می شد ، تعدادی از زندانیان این سال های جنبش سبز ایران را کسانی تشکیل می دادند که تنها اقدام به ارسال تصویر و عکس کرده بودند.

در سه چهار سال گذشته با راه اندازی تلویزیون های فارسی زبان و استفاده حرفه ای آنها از توان شهروند خبرنگاران برای بازتاب حوادث اجتماعی و سرگرم کننده توسط کاربران ایرانی ، به نوعی آنها را آماده کرده تا با اتفاق جدیدی از سوی شهروند خبرنگاران ایرانی مواجه شویم .

هر چند مقامات قضایی و امنیتی و پلیس ایران نسبت به ابعاد این موضوع غافل نیستند و در ماه های اخیر با موضع گیری ها و انتشار اطلاعیه هایی از هم اکنون عزم خود را برای برخورد با این پدیده جدید در فضای رسانه ای ایران نشان داده اند ، اما توییتر ، اینترنت ، فیس بوک و موبایل در انتخابات آینده پیش رو نقش مهمی بازی خواهند کرد .هم اکنون بر اساس آمارهای مقامات دولتی ایران ، نزدیک به 60 درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند که بخش عمده ای از آنها جوانان و زنان هستند و بیش از 70 میلیون موبایل در اختیار ایرانیان قرار داد . دستگاه هایی که قابلیت ضبط و ارسال تصاویری دارند که بسیاری از قدرتمندان از توان آنها می ترسند .

کنترل بیشتر و روزافزون دولت و نهادهای امنیتی بر رسانه های رسمی و قانونی کشور وهمچنین افزایش بی اعتمادی مردم به اخبار رسمی گرایش به شبکه های اجتماعی و تلویزیون های ماهواره ای را بالا برده است . کارشناسان رسانه بر این باورند که این ابزارها در انتخابات پیش رو می توانند تاثیر گذار و مهم باشند .

مطالب مرتبط:

«شهروند – خبرنگاران» چه کسانی هستند

- شهروند خبرنگاران چگونه جامعه را دمکراتیک می سازند

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟