5 تیر 1390

نامه ۶۱ روزنامه‌نگار ايرانی به گزارشگر ويژه حقوق بشر: به وضعيت زندان‌های ايران و زندانيان اعتصابی فورأ رسيدگی کنيد

5 تیر 1390

عالی‌جناب احمد شهيد

گزارش‌گر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ايران

انتخاب شايسته جناب‌عالی برای تهيه گزارشی از موارد نقض حقوق بشر در ايران باعث دل‌گرمی آزادی‌خواهان و فعالان دموکراسی‌خواه شده است. جناب‌عالی مطمئنا تاکنون بخشی از گزارش‌ها درباره موارد نقض حقوق بشر در ايران را مطالعه کرده‌ايد. گزارش‌هايی که نشان‌دهنده سرکوب‌های سياسی سازمان‌يافته عليه مخالفان حکومت و فعالان نهادهای مدنی است. آمار فاجعه‌بار اعدام‌ها، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه‌های جسمی و روحی در کنار ايجاد جو پليسی همگی حکايت از وخامت اوضاع حقوق بشر در ايران دارد. حکومت همچنين با مسدود کردن دريچه‌های اطلاع رسانی آزاد که در اشکال گوناگونی چون توقيف رسانه‌ها، پارازيت اندازی بر شبکه‌های ماهواره‌ای و فيلترينگ سايت‌های اينترنتی بروز يافته است٬ در صدد تحميل صدای خود به شهروندان است. مسدود شدن رسانه‌های ارتباطی بسياری از روزنامه‌نگاران را نيز٬ علی‌رغم عشق به ميهن خود٬ ناگزير از مهاجرت ساخته است. به گونه‌ای که ايران در کنار کوبا٬ صاحب عنوان بيشترين روزنامه‌نگاران تبعيدی است.

ما جمعی از روزنامه‌نگاران که به دلايل گوناگون و برخی به دليل فشارهای حکومت٬ کشور خود را ترک کرده‌ايم٬ از جناب‌عالی انتظار داريم به رسالت خود مبنی بر تهيه گزارشی جامع از وضع حقوق بشر در ايران عمل کنيد و اميدواريم که دولت ايران نيز زمينه دسترسی شما را به قربانيان نقض حقوق بشر اعم از خانواده‌های کشته شدگان پس از انتخابات جنجال برانگيز رياست جمهوری سال ۲۰۰۹ و زندانيان سياسی و عقيدتی فراهم آورد.

رسيدگی دقيق درباره وضعيت زندان‌های ايران نيازمند گفتگو با زندانيانی است که طی دو سال گذشته فجايع حقوق بشری نظير تجاوز به زندانيان، ضرب و شتم مکرر زندانيان، تهديد خانواده های آنان و ده‌ها مورد ديگر را گزارش کرده‌اند.

همچنين تقاضای فوری ما اين است که به طور ويژه نسبت به شرايطی که منجر به اعتصاب غذای تعدادی از زندانيان بند ۳۵۰ بازداشتگاه اوين (ابوالفضل قديانی٬ محمدرضا مقيسه٬ محمد داوری٬ محمدجواد مظفر٬ عمادالدين باقی٬ فيض‌الله عرب‌سرخی٬ اميرخسرو دليرثانی٬ عماد بهاور٬ محسن امين‌زاده٬ قربان بهزاديان‌نژاد٬ بهمن احمدی امويی٬ مهدی اقبال٬ حسن اسدی‌زيدآبادی و عبدالله مومنی) و همچنين تعدادی از زندانيان زندان رجايی‌شهر (مسعود باستانی٬ عيسی سحرخيز٬ کيوان صميمی بهبهانی٬ جعفر اقدامی و علی عجمی) شده، موضع‌گيری کنيد.

يکی از خواسته‌های کليدی آن‌ها رسيدگی دقيق قضايی به پرونده مرگ مشکوک هاله سحابی و هدی صابر دو تن از فعالان دموکراسی خواه است. ظن فراوانی نسبت به تلاش عامدانه ماموران حکومت برای سربه نيست کردن اين افراد وجود دارد. چنانچه دولت ايران مانع دسترسی شما برای کسب اطلاعات در اين باره شد می توانيد روی کمک روزنامه نگاران تبعيدی که توان خود را طی دو سال اخير صرف بازتاب دادن صدای معترضان کرده‌اند حساب کنيد. اميد ما اين است که در نهايت گزارش شما از نقض حقوق بشر در ايران باعث عقب نشينی جمهوری اسلامی از اعمال رفتارهای بی قاعده و شرم آور عليه شهروندانش شده يا دستکم اين که ادعاهايش برای احترام به حقوق شهروندان ايرانی بيش از گذشته بی‌اعتبار شود.

امضاکنندگان بيانيه:

۱. آذر٬ شبنم

۲. آذر٬ شکوفه

۳. اکبرين٬ محمدجواد

۴. امت‌علی٬ سارا

۵. اميرشاهی٬ فرنوش

۶. اميری٬ نوشابه

۷. امين٬ سعيده

۸. امينی٬ آسيه

۹. اورند٬ مهدی

۱۰. ايزدی٬ محمد

۱۱. بختيارنژاد٬ پروين

۱۲. بختياری٬ بيتا

۱۳. بنياد٬ تارا

۱۴. بهاری٬ مازيار

۱۵. بهکام٬ نگين

۱۶. بهنود٬ مسعود

۱۷. بهمنی٬ آرش

۱۸. تاجيک٬ مهدی

۱۹. توکلی٬ دلبر

۲۰. جامی٬ مهدی

۲۱. جلالی‌فراهانی٬ احمد

۲۲. حبيبی٬ فرنگيس

۲۳. حسينی‌پژوه٬ آرش

۲۴. حسين‌زاده٬ محبوبه

۲۵. خردپير٬ علی

۲۶. داوودی‌مهاجر٬ فريبا

۲۷. رافت٬ احمد

۲۸. رفيع‌زاده٬ شهرام

۲۹. رسول‌پور٬ سامان

۳۰. رضايی٬ علی‌رضا

۳۱. رمضانی٬ بنفشه

۳۲. رهبر٬ محمد

۳۳. سربخشيان٬ حسن

۳۴. سعادتی٬ ليلا

۳۵. صدر٬ بنيامين

۳۶. صديق٬ رضا

۳۷. صمدبيگی٬ بهروز

۳۸. عابدی٬ احسان

۳۹. علمی٬ حديث

۴۰. عليجانی٬ ارشاد

۴۱. عليجانی٬ رضا

۴۲. علی‌نژاد٬ مسيح

۴۳. غيبی٬ رضا

۴۴. فخرايی٬ پويان

۴۵. قاضی٬ فرشته

۴۶. قجر٬ آيدا

۴۷. قريشی٬ کاوه

۴۸. قلی‌پور٬ بهنام

۴۹. قليچ‌خانی٬ سيامک

۵۰. کاظميان٬ مرتضی

۵۱. کوثر٬ نيک‌آهنگ

۵۲. مدرس‌علوم٬ مژگان

۵۳. مزروعی٬ حنيف

۵۴. ملک‌محمدی٬ ليلا

۵۵. مهتدی٬ علی

۵۶. ميردامادی٬ سراج‌الدين

۵۷. نبوی٬ سيدابراهيم

۵۸. نيستانی٬ مانا

۵۹. وحيدمنش٬ پروانه

۶۰. ولی‌زاده٬ رضا

۶۱. يزدان‌پناه٬ محمدرضا

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • آفتهای روزنامه نگاری محلی و زن بودن

  5 آبان 1394

  خبرنگاران ایران -دلم می‌خواست بگویم باید از زن یا مرد بودن عبور کرد، ولی واقعیت جامعه ما چیز دیگری است و هنوز زن یا مرد بودن مهم است. گاهی فقط به خاطر زن بودن نادیده گرفته می‌شوی. در عرصه خبری هم همین‌گونه است گاهی به خاطر پوشش که مسئله‌ای کاملاً شخصی و خصوصی است، بین خبرنگاران تبعیض قائل می‌شوند؛ اما خب در عرصه رسانه همه مشکل‌دارند و نمی‌توان این نکته را هم نادیده گرفت. مشکلات اصلی برای همه یکسان است، نبود تشکیلات قوی صنفی برای مواقعی که با مشکل مواجه می‌شویم، معضل همیشگی نبود بیمه. اغلب صاحبان رسانه‌ها میل زیادی به بیمه کردن خبرنگارانشان ندارند، دستمزدهای کم در مقابل کار سخت خبر... ازجمله مشکلاتی است که همه ما با آن مواجه هستیم و زن و مرد هم نمی‌شناسد. گاهی بخاطر نوع پوشش و نداشتن چادر که موضوعی کاملا شخصی است. نسبت به من تبعیض قائل شده اند.مثلا در نشست خبری رییس جمهور که در دی ماه 93 به بوشهر آمده بودند، جای مرا با خانمی که چادر پوشیده بود عوض کردند . هرچند تیم حفاظت از من عذر خواهی کردند اما این نوع رفتار ها دردی عمیق به جای می گذارد.

 • ما می‌گفتیم «بزرگ دبیر»شما می‌گویید؛ «سردبیر»

  21 مهر 1394

  خبرنگاران ایران -نکته جالبی که در این کتاب دیدم واژه "بزرگ دبیر "بود. آیا می‌دانید این اصطلاح قدیم ندیم‌ها در برخی نشریات به‌جای عنوان سردبیر به‌کاربرده می‌شد.برگشتی‌ها هم هست، همان نشریاتی که به فروش نرسیده و بازگشت داده‌شده‌اند. صفحه بستن هم که کلی در روزنامه‌ها واژه متداولی هست در این لغت‌نامه دیده می‌شود: «آماده‌سازی صفحه به لحاظ فنی.»

  چه تصوری از وا‍ژه پاچلاقی دارید؟ اگر روزنامه‌نگارید فکر نمی‌کنم تصویرتان از این لغت چندان درست باشد اما اگر صفحه آرائید بیشتر به این لغت آشنایی دارید: «نامتقارن شدن یک ستون در صفحه یا خارج شدن فرم صفحه به دلیل وجود عکس و آگهی پاچلاقی نامیده می‌شود.» پوشش خبری که حسابی معروف است و برای اعزام یک خبرنگار برای منتشر کردن محتوای یک رویداد به کار می‌رود. پیش خبر و پی گیری خبر هم که خیلی معنایش معلوم است در این کتاب ذکرشده است.اگر واژه" تومنی نگار" را نشنیده‌اید هم بدانید که این لغت هم درگذشته‌ها در روزنامه‌نگاری رایج بوده و معنایش این بوده که خبرنگاری که فقط در ازای دریافت پول کار می‌کند. خبرنگاری که بر اساس تأمین منافع مالی خود و یا دریافت هدیه، حجم خبر را کم‌وزیاد می‌کند. همان‌ها که این روزها به رپرتا‍ژ-آگهی بگیر معروف‌اند. حاشیه و حاشیه‌نویسی هم حسابی در روزنامه‌ها کلمه معروفی است یعنی اتفاقات جالب یک خبر و مصاحبه. معمولاً خبرنگارانی که حاشیه را می‌بینند خبرنگاران بهتری در روزنامه‌ها هستند.

 • اجرای خودکار ویدئوها در فیس‌بوک؛ آیا اخلاق رسانه‌ای رعایت می شود

  24 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-به‌رغم منتقدانش اجرای خودکار ویدیو (اوتوپلَی) در شبکه‌های اجتماعی به‌سرعت فراگیر شده است. توئیتر اخیراً اعلام کرده است که تمام ویدیوهایی که بر این شبکه اجتماعی بارگذاری می‌شوند، به زودی به صورت خودکار اجرا خواهند شد. این کار درپی اقدام فیس‌بوک صورت می‌گیرد که از دسامبر ۲۰۱۳ اوتوپلی را روی دسک‌تاپ و موبایل اعمال کرده است.اما درحالی‌که اوتوپلی ممکن است برای جلب نظر مخاطب و دیده‌شدن ویدیوها مناسب باشد، مسائلی را هم برای رسانه‌های خبری که گزارش‌های دارای محتوای تصویری ناراحت کننده منتشر می‌کنند، پیش آورده است. کالینز می گوید: «ما بازخورد فوری از کاربران دریافت کردیم. یکی از آنان می گفت چطور می توانم اوتوپلَی را غیرفعال کنم. من دیگر نمی خواهم این صحنه‌ها را ببینم. افراد دیگری ما را به دلیل نمایش این ویدیو به صورت اوتوپلی مورد انتقاد قرار دادند.» هرجا کاربران فیسبوک به یک خط وای فای وصل شوند ویدیوها خودبه خود اجرا می شوند، اگرچه آنان می توانند گزینه‌ی اوتوپلی را در تنظیمات اکانت خود غیرفعال کنند.

  کالینز اشاره کرد که «در طول یک یا دو ساعت بعد از قرار گرفتن این ویدیو در صفحه ی فیسبوک «ده‌ها» کامنت دریافت کردیم. همه ی این کامنت ها درباره‌ی اجرای خودکار این ویدیو نبودند.