28 فروردین 1392

گزارش کامل از اعلام جوایز روزنامه نگاری پولیتزر ۲۰۱۳

روزنامه نگاران افشاگر برندگان بزرگ پولیتزرامسال

28 فروردین 1392

خبرنگاران ایران- برندگان جوایز روزنامه نگاری پولیتزر ۲۰۱۳، توسط دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک آمریکا اعلام شد و «نیویورک تایمز» با چهار جایزه، برنده بزرگ این رویداد شاخص مطبوعاتی نام گرفت. نگاهی به گزارش های برگزیده این جایزه معتبر روزنامه نگاری نشان می دهد روزنامه نگاران تحقیقی و به نوعی روزنامه نگاران افشاگر بیشترین سهم را از این جوایز نصیب خود کرده اند.

«ژوزف پولیتزر» مجاری تبار، مظهر روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در آمریکاست که بعد از مرگش در دانشگاه روزنامه نگاری کلمبیا اهدای جایزه پولیتزر از سال ۱۹۱۷ تحقق یافت. ۹۶ سال از عمر این جایزه می‌گذرد و امسال نیز به مانند سال‌های گذشته برندگان این جایزه مهم در حوزه‌های روزنامه نگاری، موسیقی و ادبیات مشخص شدند.

اما برندگان جایزه روزنامه نگاری پولیتزر ۲۰۱۳ به شرح زیر است:

خدمت به افکار عمومی:

«خدمت به افکار عمومی» یا «خدمات عمومی» عنوانی است که فعالیت‌هایی یک روزنامه یا سایت خبری را در نحوه استفاده از منابع روزنامه نگاری متمایز می‌کند. این منابع شامل استفاده از گزارش‌ها، سرمقاله‌ها، کارتون‌ها، عکس‌ها، گراف‌ها، ویدئو‌ها و هر چیز بصری دیگر در یک پرونده می‌شود که مدال طلای این بخش به روزنامه «سان سنتینل»، از فلوریدا، به خاطر گزارش این نشریه در مورد عملکرد پلیس هایی بود که در خارج از ماموریت خود با سرعت بالا در اتوبان ها یا خیابان ها رانندگی می کردند و باعث تصادف هایی با خسارت های جانی و مالی بالا می شدند. این گزارش یک نمونه از گزارش مستند تحقیقی و افشاگر بود که مستحق این جایزه شمرده شد.

روزنامه سان سنتینل در سال ۱۹۱۰ تاسیس شده و ۲۲۷ هزار تیراژ روزانه دارد.

- واکنش اعضای تحریریه روزنامه بعد از اعلام برنده شدن در جایزه پولیتزر ۲۰۱۳+ ویدئو

- پرونده ای که مستحق جایزه شمرده شد:

گزارش «برای پلیس ها، محدودیتی نیست»

گزارش «۱۰۰ مایل در ساعت؛ سرعت معمولی»

گزارش «زندگی های تباه شده»

گزارش «چرا؟ چون ما می توانیم»

گزارش «تو نمی خواستی به من دستبند بزنی»

گزارش ویدئویی منتشر شده در سایت روزنامه در ارتباط با این سوژه

اطلاعات کامل آماری این گزارش

مجموع عکس های مرتبط با این گزارش

این پرونده بازتاب گسترده ای پیدا کرد به طوریکه بعد از این سری گزارش ها ، اداره پلیس دست به کار شد و بسیاری از نیروهای خود را مجازات کرد. این روزنامه بازخورد کار خود را در گزارش های جدا منتشر می کرد. به طور مثال گزارش «۳۶ پلیس میامی مجازات شدند» از جمله آن ها بود.

در کنار این نشریه، دو رسانه کالیفرنیا واچ(California Watch) و واشنگتن پست(The Washington Post) هم نامزد برنده شدن بودند. کالیفرنیا واچ به دلیل گزارش خود در مورد عملکرد پلیس در مراقبت از افراد ناتوان و واشنگتن پست برای گزارش در مورد عملکرد سیستم قضایی در حدود ۲۰ هزار پرونده قضایی نامزد برنده شدن در این بخش بود.

گزارش خبری فوری:

روزنامه دنور پست(The Denver Post) برنده این جایزه شد. عملکرد مثبت روزنامه نگاران آن در پوشش تیراندازی به یک سینما در شهر آرورای کلرودا که با استفاده از ابزارهای سنتی و مدرنی چون شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت، این روزنامه را شایسته این جایزه کرد.

این جایزه به مبلغ ده هزار دلار به خاطر یک نمونه ممتاز از گزارش محلی فوری به این روزنامه تعلق گرفت.

در این حادثه ۱۲ نفر کشته و ۵۸ نفر زخمی شدند که روزنامه نگاران این نشریه با ابزارهای روزنامه نگاری از توئیتر و فیس بوک گرفته تا انتشار ویدئو و متن، بسته خبری خود را در این زمینه منتشر کردند.

این روزنامه همچنین برای پوشش یک آتش سوزی در ایالت کلرودا هم نامزد این جایزه شد. پوشش خوب این روزنامه باعث نجات جان برخی از افراد شده بود. روزنامه دنور پست از سال ۱۸۹۲ در عرصه مطبوعات قرار دارد و تیراژ آن ۴۰۱ هزار نسخه است.

- واکنش اعضای تحریریه روزنامه بعد از اعلام برنده شدن در جایزه پولیتزر ۲۰۱۳+ ویدئو

- بسته خبری «تیراندازی در آرورا»

- گزارش تصویری از این اتفاق

- گزارش ویدئوی این اتفاق

در عین حال روزنامه هارتفورد کورانت(Hartford Courant) به خاطر پوشش تیراندازی مدرسه نیوتاون هم نامزد این جایزه بود.

روزنامه نگاری تحقیقی:

در بخش روزنامه نگاری تحقیقی که استفاده از همه ابزارهای در دسترس روزنامه نگاری است ، «دیوید براستو» و «آلینجاندارا ژانیک ون برتراب» از نیویورک تایمز برنده جایزه شدند.

این دو در گزارشی مشخص کرده بودند که چگونه، فروشگاه زنجیره ای «وال مارت»، برای قدرت یافتن در بازار مکزیک به رشوه متوسل شده است.

نیویورک تایمز، ۱۶۲ سال قدمت و یک میلیون و ۵۸۸ هزار تیراژ روزانه دارد.

- گزارش نخست از رشوه بزرگ در مکزیک

- گزارش دوم «راهروی رشوه: چگونگی«وال مارت» در مکزیک فعالیت می کرد»

در این بخش «پاتریشیا کالاهات»، «سام رو» و «مایکل هاترون» از شیکاگو تریبون (The Chicago Tribune) به خاطر گزارش های خود در مورد کارخانجاتی که از یک ماده سمی در ساخت برخی وسایل منزل استفاده می‌کردند، و «الکساندرز زایاس» از تامپا بای تایمز(Tampa Bay Times) به خاطر گزارش از وضعیت یک خانه مذهبی نگهداری کودکان که در آن کودکان تنبیه می‌شدند، نامزد دریافت جایزه شده بودند.

گزارش تشریحی:

در این بخش تیم گزارشگران روزنامه نیویورک تایمز به خاطر گزارشی درباره روش های تجاری مشکوک شرکت هایی مانند اپل برنده این جایزه به مبلغ ده هزار دلار شدند.

در این گزارش، بخش تاریک کنش های تجاری این شرکت‌ها بین کارگران و مشتریان آنها تشریح شد.

- دو نمونه از گزارش های تیم گزارشگران نیویورک تایمز:

گزارش «چگونه ایالات متحده در فعالیت های آیفون ضرر کرد»

گزارش ویدئویی و گرافیکی درباره «اقتصاد آیفون»

«دان ایگان» از میلواکی ژورنال سنتینل(Milwaukee Journal Sentinel)، برای گزارش در مورد گونه‌های ماهی آسیایی و وضعیت دریاچه‌های بزرگ و اقلیم آبی امریکا و «تونی بارتلمه» از دپست و کوریر(The Post and Courier, Charleston, S.C) برای مقاله‌اش در مورد توضیح صورتحساب‌های بیمه ، شایسته دریافت جایزه بود.

گزارش محلی:

«برد چارد»، «جرنی السون» و «گلن هوات» از روزنامه استار تریبون(Star Tribune)، برای گزارش در مورد وضعیت بد کودکان و مرگ آنها در خانه‌های نگهداری کودکان، برنده جایزه شدند.

این گزارش باعث سفت و سخت شدن مقررات چنین خانه‌هایی شد. روزنامه استارتریبون، بزرگ‌ترین روزنامه ایالت می‌نوستا است که از سال ۱۸۶۷ تاسیس شده و ۲۹۵ هزار تیراژ روزانه دارد.

- واکنش اعضای تحریریه روزنامه بعد از اعلام برنده شدن در جایزه پولیتزر ۲۰۱۳+ ویدئو

- گزارش ویدئویی استار تریبون درباره این سوژه

- نمونه ای از گزارش استار تریبون در باره این سوژه

«آمس الکساندر» و «کارن گارلوچ» از چارلوت آبزرور(The Charlotte Observer) و «جوزف ناف» و «دیوید رینور» از دنیوز‌اند آبزرور (The News and Observer) برای گزارش تحقیقی مشترک در مورد چگوتگی کسب سودهای هنگفت توسط بیمارستان‌های دولتی و مشارکت آنان در هزینه بالای مراقبت درمانی نامزد دریافت جایزه بودند.

«دیوید برین»، «استفان هوداک» و «جف کونرث» و «دنیس ماری اوردوی» هم از اورلاندو سنتینل (Orlando Sentinel)برای پوشش راهپیمایی دانشگاه‌ فلوریدا که باعث کشته شدن یک فرد شد، نامزد دریافت جایزه شدند.

گزارش ملی:

«لیزا سانگ»، «الیزابت مک گوآن» و «دیوید هاسمایر» از اینساید کلایمیت نیوز (InsideClimate News) در نیویورک، برنده پولیتزر شدند.

آنها گزارشی در مورد نقض قوانین در مورد لوله‌های نفتی منتشر کرده بودند که باعث خطرات زیست محیطی می شد.

بخش اول گزارش«فاجعه قیر رقیق:در احوالات بزرگترین نشت نفتی که تاکنون درباره آن شنیده اید». این گزارش توسط این گروه سه نفره در سه بخش منتشر شد.

بخش دوم گزارش -«فاجعه قیر رقیق: در احوالات بزرگترین نشت نفتی که تاکنون درباره آن شنیده اید» .

در این بخش، «لیز کوالکزیک»، «کارولین جانسون»، «تد والاک»، «پاتریشیا ون» و «کی لازار» از بوستون گلوب (The Boston Globe) برای افشای شیوع مننژیت در اثر سوء مدیریت یک داروخانه و «کاریگ واتلوک»، «گرگ میلر»، «کارن دی یانگ» و «جولی تات» از واسنگتن پست (The Washington Post) برای گزارش در مورد هواپیماهای بدون سرنشین نامزد دریافت جایزه بودند.

گزارش بین الملل:

در بخش گزارش بین‌المللی باز هم این نیویورک تایمز بود که برنده جایزه شد.

گزارش این روزنامه در مورد فساد در سطوح بالای حاکمیت چین به خصوص ثروت بالای وابستگان نخست وزیر برنده جایزه پولیتزر شد.

نیویورک تایمز آبان ماه ۱۳۹۱ در گزارشی مدعی شد که ون جیابائو، نخست وزیر سابق چین، صاحب ثروتی حداقل به میزان ۲/۷ میلیارد دلار است و خانواده او نیز به ثروت‌اندوزی با استفاده از موقعیت سیاسی آقای جیابائو مشغول هستند.

این گزارش واکنش مقامات چین را در پی داشت به‌طوری که وبسایت نشریه نیویورک تایمز در کشور چین بلافاصله فیلتر شد. خانواده نخست وزیر سابق چین نیز اتهاماتی را که در این نشریه متوجه آنها شده بود تکذیب کردند.

- گزارش«میلیاردها ثروت پنهان در خانواده رهبر چین»

- گزارش «لابی گری، ثروت باد آورده و خانواده یک رهبر»

تیم آسوشیتدپرس برای گزارش شجاعانه از جنگ در سوریه و «ریچارد ماروسی» از لس آنجلس تایمز برای مقاله هایش در مورد وضعیت مهاجران غیرقانونی مکزیکی اخراج شده از امریکا نامزد دریافت جایزه بودند.

گزارش فیچر:

در بخش فیچر، «جان برانچ» از نیویورک تایمز برای گزارش در مورد کشته شدن چند اسکی باز در بهمن و توضیح علمی این حادثه، برنده این جایزه شد.

- گزارش کامل این فیچر در نیویورک تایمز

«کلی بنهام» از تامپا بی تایمز (Tampa Bay Times) در مورد زنده ماندن یک نوزاد نارس و بحث هایی در مورد اخلاق پزشکی و «الی ساسلو»از واشنگتن پست برای پوشش وضع زندگی یک فروشنده در یک استخر که به نوعی بیان وضع نامناسب اقتصادی کشور بود، نامزد دریافت جایزه بودند.

تفسیر:

«برت استفن» از وال استریت ژورنال برای ستون‌هایش در مورد سیاست داخلی و خارجی آمریکا برنده جایزه شد.

این روزنامه در سال ۱۸۸۹ تاسیس شده و دو میلیون و صد هزار تیراژ روزانه دارد.

- چند نمونه از نوشته های «برت استفن»

چه کسی درباره چین راست می گوید؟

افول دموکراسی

در دفاع از فرید زکریا

«جولیت کایم» از بوستون گلوب(The Boston Globe) و «مارک دی یونو» از استار لچر (The Star-Ledger)دیگر نامزدهای این بخش بودند.

نقد:

در بخش نقد، «فیلیپ کنیکوت» از واشنگتن پست برای مجموع نوشته‌هایش در مورد هنر و نیروهای اجتماعی برنده جایزه شد.

واشنگتن پست، یک روزنامه ۱۳۵ ساله است که ۵۰۷ هزار تیراژ روزانه دارد.

- چند نمونه از نقدهای «فیلیپ کنیکوت»:

چرا ما خیره می شویم؟

هنر احساسات لجام گسیخته را به چالش می کشد

در این بخش «ماری مکنامارا» از لس آنجلس تایمز برای نقدهای تلویزیونی و «مانولا دارگیس» از نیویورک تایمز برای نقد فیلم نامزد دریافت جایزه بودند.

سرمقاله:

در بخش سرمقاله، «تیم نیکن» و «دانیل روث» از تامپا بای تایمز برای مقاله‌هایی در خصوص اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی برنده جایزه شدند.

این روزنامه ۱۲۸ ساله است و ۲۴۰ هزار تیراژ روزانه دارد.

- نمونه ای از سرمقاله های برنده شده در پولیتزر:

فروپاشی معکوس از حس مشترک

هزینه انسانی شکست فلوراید

در این بخش کارکنان نیوز دی( Newsday) برای سرمقاله در مورد طوفان سندی و «جکسون دیل» از واشنگتن پست برای جنگ داخلی در سوریه نامزد دریافت این جایزه بودند.

کاریکاتور:

در بخش کاریکاتور «استیو ساک» از استار تریبون برنده پولیتزر شد.

- نمونه هایی از کاریکاتورهای این کارتونیست:

«کلی بنت» از چاتانوگا تایمز فری پرس(Chattanooga Times Free Press) و «جف دارسی» از پلین دیلر (The Plain Dealer) نامزد دریافت جایزه بودند.

عکس:

در بخش عکس «رودریگو ابد»، «مانو برابو»، «ارسیسو کانراس»، «خلیل همرا» و «محمد محیسن» از آسوشیتد پرس برای پوشش جنگ در سوریه برنده پولیتزر شدند.

- نمونه هایی از عکس های این عکاسان:

تیم روزنامه نگاری دنور پست (Denver Post) برای پوشش تیراندازی سینما آیورا و «تایلر هیکش» از نیویورک تایمز برای عکاسی در جنگ هشت روزه غزه نامزد دریافت جایزه بودند.

عکاسی فیچر:

در بخش عکاسی فیچر، «خاویر مانزانو»، عکاس آزاد خبرگزاری فرانسه برای عکاسی در سوریه، برنده این جایزه شد.

- عکس برگزیده این عکاس:

در این بخش «لیز.آ. بالین» از لس انجلس تایمز در مورد افراد معتاد و «رینی . سی . بایر» از ساکارمنتو بی(The Sacramento Bee) برای عکس هایش از یک پدربزرگ و سه نوه اش نامزد دریافت جایزه بودند.

جایزه پولیتزر ماه آینده (ماه می‌، اردیبهشت ماه) طی مراسمی در دانشگاه کلمبیا به برگزیدگان اهدا می‌شود. مراسم اهدا جوایز پولیتزر از سال ۱۹۸۴ شکل گرفت، پیش از آن جوایز به صورت پستی برای برندگان ارسال می‌شد. در کنار اعتبار و شهرت جهانی، برگزیدگان تقدیر نامه و ۱۰ هزار دلار وجه نقد دریافت می‌کنند. اما نشان طلای پولیتزر را تنها یک نفر به خانه می‌برد. این نشان که اکنون نماد جایزه پولیتزر است به روزنامه امریکایی برگزیده در بخش خدمت به افکار عمومی اهدا می‌شود و تا کنون به شخص اهدا نشده است. نشان طلای پولیتزر امسال به روزنامه «سان سنتینل»، از فلوریدا تعلق گرفت.

منابعی که در این گزارش از آنها استفاده شده است:

سایت پولیتزر

سایت پوینتر

سایت خبری دانا خبر

رادیو فردا

پی نوشت:

متن کامل گزارش های برگزیده بر روی سایت پولیتزر قرار گرفته است و در این گزارش تنها بخشی از آنها معرفی شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.