30 بهمن 1391

تجربه رسانه‌ای متفاوت از یک انتخابات

30 بهمن 1391

خبرنگاران ایران: رسانه‌ها در کشورهایی که وضعیت آزادی بیان در آنها شرایطی مناسب ویا تا حدودی مناسب دارد ، درباره موضوعاتی مانند انتخابات نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کنند به طوریکه آن‌ها به عنوان چشم‌های تیزبین جامعه می‌توانند تاثیرات بزرگی بر انتخابات و نتایج آن بگذارند.

در چنین جوامعی و با وجود رسانه‌های قدرتمند، موضوعی مانند تقلب در انتخابات تقریبا منتفی است چرا که رسانه ها به عنوان ناظران قدرتمند در کنار سیستم درست برگزاری انتخابات به گونه‌ای عمل می کنند که تقریبا اجازه چنین تخلفاتی را به دولتها نخواهند داد.

در این گزارش نگاهی کلی به نقش رسانه‌ها در انتخابات آمریکا و مخصوصا انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور شده است ، چگونگی مدیریت یکی از مناظره‌های تلویزیونی در انتخابات سال ۲۰۱۲ نیز در همین مطلب مورد توجه قرار گرفته است. شاید این مطلب و مطالب مشابه آن بتواند تجارب رسانه ای متفاوتی را از گزارشگری یک انتخابات برای خبرنگار ایرانی فراهم کند .تجاربی که با وجود تفاوت پررنگ در شرایط فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی شاید بتواند به خبرنگاران ایرانی تا حدی نشان دهد که می توان بدون جانبداری از فرد یا گروه خاصی به طور حرفه ای گزارشگر یک انتخابات بود و در روزنامه ها و وب سایت های خبری گامی کوچک برای اطلاع رسانی شفاف در این باره برداشت .

رسانه‌های جدید در رقابت با رسانه‌های سنتی

مردم آمریکا اخبار مربوط به مبارزات انتخاباتی را علاوه بر روزنامه‌ها، از برنامه‌های خبری رادیو و تلویزیون، برنامه‌های کمدی تلویزیون، تارنماهای اینترنتی و منابع دیگر دریافت می‌کنند.

لری پارنل، استاد دانشگاه جورج واشنگتن در این زمینه می‌گوید: «شما این روز‌ها روزنامه های صبح را، برای خواندن مقالات تحلیلی دقیق، و نه تازه‌ترین خبر‌ها نگاه می‌کنید. چون تازه‌ترین خبر‌ها را قبلاً با تلفن هوشمندتان دریافت کرده‌اید.»

سخنان پارنل شاید قدری اغراق آمیز باشد (بر اساس نتایج یک بررسی، ۲۷ درصد از مردم آمریکا برای دریافت اخبار، از تلفن‌ها و سایر دستگاه‌های همراه استفاده می‌کنند) اما اشاره سخن او به تغییراتی است که در رسانه‌های ارتباطی رخ داده و نقشی است که این رسانه‌ها در عرصه سیاسی ایالات متحده ایفا می‌کنند.

آزادی مطبوعات به عنوان یک حق اساسی در متمم اول قانون اساسی ایالات متحده گنجانده شده است.

روزنامه‌ها در اوایل انتشار اغلب به صورت آشکار و در مواردی به گونه‌ای افراطی جناحی بودند. در قرن نوزدهم موضوع گزارشگری سنجیده و بی‌طرف به تدریج جا افتاد اما این به این معنا نبود که روزنامه‌ها دیدگاه‌های جناحی خود را کنار گذاشتند اما آن را تعدیل کردند.

در حال حاضر روزنامه‌های محلی به شکل آشکار در صفحه اول خود جانبداری می‌کنند، یک روزنامه محلی می‌تواند به خود اجازه دهد که بگوید طرفدار اوباماست و حتی خبر جعلی درست کند، اما روزنامه‌های ملی و بین المللی نظیر واشنگتن پست، نیویورک تایمز و لس آنجلس تایمز با وجود اینکه جانبداری دارند ولی این نوع خبرسازی را نباید به لحاظ حرفه‌ای داشته باشند و به شکل دیگری کسب درآمد می‌کنند. بنابراین روزنامه‌های بین المللی به طور ظریف و با درج آگهی‌های گران قیمت موضع گیری‌های خود را هم خواهند داشت.

در آمریکا بعد از روزنامه‌ها، با پیدایش برنامه‌های رادیویی، مخاطبان خبرهای تازه تری از عرصه سیاست کسب کردند و با ظهور تلویزیون بعد از جنگ جهانی دوم، مردم آمریکا توانستند در راحتی اتاق‌های نشیمن خانه خود، شاهد وقوع تحولات سیاسی باشند.

رسانه‌های بزرگ نوشتاری و رادیو تلویزیونی، ده‌ها سال است بهترین و بااستعداد‌ترین خبرنگاران و عکاسان خود را برای همراهی نامزدهای اصلی ریاست جمهوری در مبارزات انتخاباتی که بیش از یک سال به طول می‌انجامد انتخاب می‌کنند.

سیاستمداران سعی می‌کنند تا نظر رسانه‌ها را جلب کنند و ستادهای انتخاباتی تقریباً همه برنامه‌های خود را به طوری انتخاب می‌کنند تا بیشترین پوشش خبری ممکن دریافت شود. اما شهروندان وبلاگ نویس و فیلمبردار با دوربین‌های دستی خود نیز می‌توانند نامزد‌ها را دنبال، آن‌ها را غافلگیر و در ‌‌نهایت گزارش‌هایی تهیه کنند که مورد توجه گسترده مردم قرار گیرند.

انتخابات، محلی برای کسب درآمد رسانه‌ها

از سوی دیگر این نکته را نباید نادیده گرفت که انتخابات زمینه کسب درآمد را برای رسانه‌های آمریکا بیشتر کرده است، آن‌ها آرایشی را پیدا کردند تا بیشترین درآمد را از این انتخابات به دست آورند.

بزرگ‌ترین شبکه‌های تلویزیونی در شش ماه آخر منتهی به انتخابات فعال‌تر می‌شوندچرا که مناظره‌های تلویزیونی در این شش ماه آخر اتفاق می‌افتد و شخصیت‌ها خود را نشان می‌دهند، مثلا اگر دوسال منتهی به انتخابات را بخواهیم بررسی کنیم، یک سال و نیم نقش روزنامه‌ها خیلی مهم است البته این نقش تا انتخابات ادامه پیدا می‌کند اما در شش ماه آخر بیشترین توجه‌ها به سمت تلویزیون می‌رود. مناظره‌ها محل درآمدی برای تلویزیون هاست و از سوی دیگر ستون و مقاله‌های روزنامه‌ها را پرخواننده می‌کند.

اهمیت مناظره‌های تلویزیونی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بسیار زیاد است به طوریکه این رسانه سعی می‌کند خبره‌ترین کارمند خود را برای مدیریت این مناظره‌ها انتخاب کنند.

مناظره‌های انتخاباتی؛ بروز خلاقیت رسانه‌ها

به طور مثال در مناظره اوباما و رامنی در انتخابات اخیر آمریکا، «جیم لرر» ادیتور اجرایی شبکه ‌ی PBS، که دوازدهمین مناظره ‌ی ریاست جمهوری پخش شده در سطح ملی خود را مدیریت می‌کرد، مسایلی چون اقتصاد، بیمه ‌ی سلامت، نقش دولت و چگونگی حکومت را برای مناظره انتخاب کرده بود. این مناظره از ساعت ۹ تا ۱۰: ۳۰ شب به وقت ساحل شرقی، در دانشگاه دنورِ کلرادو انجام شد.

اما بررسی دقیق این مناظره، علاقمندان به دنیای رسانه را به پنج نکته مهم می‌رساند:

۱. قالب

اولین مناظره به شش قسمت، هر کدام ۱۵ دقیقه تقسیم ‌شده بود. «لرر» هر قسمت را با سوالی شروع کرده و بعد هر نامزد ۲ دقیقه فرصت پاسخگویی داشتند. بر اساس جدول زمانبندی رسانه، «لرر» این فرصت را داشت تا از باقیمانده ‌ی زمان به شکل متوازن برای ادامه‌ ی بحث استفاده کند.

۲. رسانه ‌ی اجتماعی به عنوان جریان صحه ‌گذار بر حقایق

امروزه تماشاگران بیشتری برای مشاهده‌ ی برنامه ‌ها همزمان از تلویزیون و کامپیو‌تر استفاده می‌ کنند؛ به طور حتم این مناظره هم استثنا بردار نبود. آمار‌ها نشان می‌دهد بیشتر رای ‌دهندگان به شکل معمول، مناظره را از طریق تلویزیون تماشا می‌کنند، ولی برای حصول اطمینان از حقایق، از توئی‌تر هم استفاده خواهند کرد. از سال ۲۰۰۸ میلادی به بعد، خبرنگارانی از روزنامه ‌ی Tampa Bay Times تصمیم گرفتند که با دقت به صحبت نامزد‌ها گوش داده و سپس لینک به بحث‌‌های قبلی در مورد ادعاهای آن ‌ها را توئیت کنند. حالا تمامی خبرنگاران برای ارسال لینک ‌های تایید کننده یا تکذیب کننده بر صحبت ‌های دو نامزد، همکاری خواهند داشت.

«بیل ادر»، یکی از ادیتورهای سایت تخصصی پوین‌تر می‌‌گوید: «مناظره برای ما مثل بازی حذفی می‌‌ماند. ما یک لینک پیگیری توئی‌تر در سایت خود داریم که مردم می‌ توانند با استفاده از آن، لینک ‌های صحه ‌گذار را دنبال کنند. ما لینک ‌هایی صحه‌ گذاری را که قبلاً جمع کرد‌ه ‌ایم، به سرعت منتشر می‌ کنیم و تا حدود نیمه شب یا ساعت ۱ بامداد، لینک‌‌های بیشتری هم روی وب‌ سایت قرار خواهیم داد. ما همچنان به انتشار لینک و آیتم‌‌هایی برای سنجش حقیقت صحبت ‌های دو نامزد ادامه داده و کار خود را صبح ۵ شنبه به پایان می‌ بریم. این واقعه برای همه ‌ی ما خیلی مهم است و آن را به اشکال گوناگون، پوشش خواهیم داد.»

۳. تلوزیون همچنان سروری می‌ کند، ولی...

هر سه شبکه‌ ی خبری و کانال‌‌های خبری اصلی تلویزیون کابلی ایالات متحده امریکا، این مناظره را به شکل زنده پخش کردند و پخش روی وب‌ سایت‌‌های آن ‌ها به شکل برنامه ‌ریزی شده انجام شده است. ولی بخش رو به رشدی از رای ‌دهندگان، مناظره را به شکل دیجیتال مشاهده کرده‌اند. CNN. com این مناظره را زنده روی وب‌ سایت خود و از طریق برنامه ‌هایی برای موبایل ‌های هوشمند، منتشر کرد.

کمیسیون مناظره‌های ریاست جمهوری نیز یک هفته قبل از برگزاری اولین مناظره دو رقیب، اعلام کرد که برنامه‌ ی جدیدی با همکاری سایت‌های AOL، You Tube تحت ریاست Google و Yahoo انجام خواهد شد. این برنامه با نام «صدای...» مناظره‌‌های زنده و مناظره‌‌های قدیمی و آرشیوی را منتشر می‌‌کرد. سخنگوی این کمیسیون می‌گوید: «شرکت ‌های رسانه‌ ی دیجیتال با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا تجربه ‌ای برای هر شهروند به وجود بیاورند تا دانش خود در مورد مسایل مختلف را تکمیل کرده و صدای خود را در میان بحث‌‌های داغ ملی، به گوش بقیه برساند.»

گروه خبری Politico نیز گزارش ‌داد که در‌‌ همان شب، «جو بایدن» معاون رییس جمهور، نیز بحث زنده ‌ای با حامیان خود در سرتاسر کشور دارد که این مورد هم شایسته دقت و تحلیل مناسب است.

۴. تحلیل پس از مناظره

با مدنظر قرار دادن این احتمال که شاید رای ‌دهندگان جوان ‌تر نتوانند در شب مناظره، این رویداد مهم یا تحلیل آن را ببینند، اما احتمالاً برای شنیدن نظرات خنده‌ دار در مورد آن، پای برنامه‌ ی «The Daily Show with Jon Stweart» و «The Colbert Report» بنشینند، انتظار می‌رفت که برخلاف برنامه ‌های خبری تلوزیون کابلی، مخاطبین این دو برنامه رو به رشد باشند و اغلب بینندگانش را جوان ‌تر‌ها تشکیل دهند.

شبکه ‌ی Comedy Central که تولید کننده ‌ی برنامه ‌ی «نمایش روزانه با جان استورات» است، کمپینی تبلیغاتی به راه انداخت که صحبت خبری شبکه‌‌های جدی‌‌تر تلویزیون کابلی را زیر سوال برد و خودش را به عنوان بهترین مکان برای دریافت خبرهای انتخابات معرفی ‌کرد.

استوارت نه تنها در مورد رقابت دو نامزد انتخابات صحبت کرد، بلکه با «بیل اورایلی» از شبکه ‌ی Fox News هم بحثی دو طرفه داشت که به شکل زنده پخش شد.

خبرنگار روزنامه ‌ی گاردین، «آدام گابت» نیز به همراه چهار نفر دیگر شکلی سبک‌‌تر و جذاب ‌تر از خبرهای خشک انتخاباتی ارائه کردند که به شکل تصاویر متحرک در Tumblr و وبلاگ خود گاردین انجام شد.

۵. مهمانی ‌های سیاسی

معمولا خبرنگاران، علاقمندان سیاست و چنین افرادی را در مهمانی‌‌های تماشای مناظره پیدا خواهید کرد– این مهمانی‌‌ها که شباهت زیادی به مهمانی تماشای مسابقه‌ ی فینال فوتبال دارد، گردهمایی‌های داغ‌ و پرهیجانی هستند که طرفداران بسیار زیادی هم دارند.

کمپین انتخاباتی اوباما اعلام کرد که میزبانی ۳۲۰۰ مه‌مان را برای تماشای اولین مناظره انتخاباتی دو رقیب در سرتاسر کشور بر عهده داشت. این در حالی بود که مهمانی ‌های تیم رامنی در مناطق حاشیه‌‌ای ایالت ‌های تاثیرگذاری چون ویرجینیا و پنسیلوانیا برگذار شد.

افرادی که در واشنگتن حضور داشتند و چندان علاقمند به شرکت در چنین مهمانی ‌هایی نبودند، می‌توانستند برای استفاده از یک تجربه ‌ی ساده‌‌تر به کلوب ملی خبرنگاران مراجعه کنند. ورود عموم به سالن بلومبرگ این کلوب آزاد بود و خبرنگاران بعداً می‌توانستند تحلیل و نظرات خود را پس از مناظره‌ ی اصلی، در سالن ترومن که تنها مخصوص اعضاست، دنبال کنند.

این موضوعات تنها بخش کوچکی از پیدا و پنهان فعالیت رسانه‌ها در رقابت‌های انتخاباتی کشوری مانند آمریکاست. جاییکه تک تک سخنان و زندگی کاندیدا‌ها زیر ذربین رسانه‌های سنتی و رسانه‌های جدید قرار می‌گیرد و هر گام اشتباه می‌تواند آن کاندیدا را در رقابت‌های انتخاباتی به عقب هدایت کند.

منابع:

- ۵ نکته درباره نخستین مناظره انتخاباتی که باید دانست، تراسی پاول، ۳ اکتبر ۲۰۱۲

- انتخابات در ایالات متحده: رسانه‌ها و مبارزات انتخاباتی، ۲۵ اکتبر ۲۰۱۲

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

  25 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

 • هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

 • خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

  23 خرداد 1392

  خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟