11 بهمن 1391

موج دستگیری روزنامه نگاران ادامه دارد

بازداشت و تهدید روزنامه نگاران منتقد ايران

11 بهمن 1391

خبرنگاران ايران- صبا اعتماد: اين روزها، روزنامه نگاران ايراني كه در داخل و براي روزنامه‌هاي نزديك به طيف اصلاح طلب قلم مي زنند؛ در فضايي دوگانه، روزهايشان را مي‌گذرانند.از سويي از سكوت خبري و واكنش دير هنگام صاحبان روزنامه‌هايي كه در آن‌ها قلم مي‌زنند؛ گلايه دارند و از سوي ديگر منتظرند تا ماموران وزارت اطلاعات در ليست حكم‌هاي جديد دستگيري‌ها به سراغ آنها بيايند .چرا كه به تازگي وزارت اطلاعات خبري مبني بر امكان بازداشت‌هاي جديد منتشر كرده است.

در يك هفته گذشته، نيروهاي امنيتي با در دست داشتن حكم بازداشت، 15 تن از روزنامه نگاران منتقد كشور را در چند سري بازداشت كردند. اولين اخبار دستگيري مربوط به هفتم بهمن ماه مي شود. سلیمان محمدی (دبیر سرویس حوادث روزنامه بهار) و میلاد فدایی اصل (سرپرست سیاسی خبرگزاری ایلنا) با حکم قضایی بعد از اتمام کارشان و در راه بازگشت به منزل در خیابان بازداشت شدند. يك روز بعد ، غروب هشتم بهمن، نیروهاي امنيتي به طور همزمان وارد تحريريه روزنامه‌های بهار، اعتماد، شرق، آرمان و هفته‌نامه آسمان شدند و با در دست داشتن حكم دستگيري ، دوازده روزنامه‌نگار را دستگير كردند. جواد دلیری (سردبیر روزنامه اعتماد)، نسرین تخیری (دبیر اجتماعی روزنامه اعتماد)، ساسان آقایی (دبیر گروه بین‌الملل روزنامه اعتماد)، پژمان موسوی (دبیر رسانه روزنامه بهار)، امیلی امرایی (خبرنگار فرهنگ و هنر روزنامه بهار)، پوریا عالمی (طنز نویس روزنامه شرق)، مطهره شفیعی (دبیر گروه سیاسی روزنامه آرمان)، نرگس جودکی (دبیر اجتماعی روزنامه آرمان)، اکبر منتجبی (دبیراجرایی و سیاسی هفته‌نامه آسمان)، حسین یاغچی (دبیر ادبیات هفته‌نامه آسمان)، صبا آذرپیک (خبرنگار سابق روزنامه اعتماد) و کیوان مهرگان (دبیر سیاسی روزنامه توقیف شده روزگار) نام‌هاي اين بازداشت شدگان است كه روز بعد از اين اتفاق مطهره شفيعي آزاد شد. يازدهم بهمن ماه نيز خبر دستگيري علي دهقان،دبير سرويس اقتصادي بهار منتشر شد و حال با اننشار بيانيه وزارت اطلاعات، بقيه روزنامه نگاران منتقدنیز در انتظار دستگيري هاي جديد هستند.

واكنش صاحبان جرايد نسبت به دستگيري روزنامه نگاران شان

سه روز از دستگيري فله‌اي روزنامه نگاران ايراني گذشت تا خبر دستگيري‌شان درروزنامه هايي که در آنها قلم مي زدند؛ منتشر شود. اما آيا امكان انتشار فوري خبر دستگيري اين روزنامه نگاران در روزنامه هايي كه متعلق به همين روزنامه نگاران است؛ ميسر نبود؟ سكوت خبري چند روزه درباره اين اتفاق، بسياري از روزنامه نگاران و خوانندگان این روزنامه ها را دچار ياس و دلسردي كرد تا جايي كه آنها در شبکه های اجتماعی بارها به این وضعیت اعتراض کردند و صاحبان اين روزنامه ها را به محافظه كاري بيش از حد و يا خودسانسوري متهم کردند و نوشتند وقتي صاحبان روزنامه‌هايي كه روزنامه نگارانش دستگير مي شوند هيچ گونه حمايت خبري و يا واكنشي نشان نمي‌دهند ؛ چه توقعي از ديگران مي توان داشت؟ هر چند يازدهم بهمن ماه درست سه روز پس از اتفاق دستگيري‌ها، اين چهار روزنامه اخبار مربوطه را منتشر كردند اما برخي از روزنامه‌نگاران معتقدند اين كافي نيست و بايد واكنشي سريع تر از اين ها نشان داده مي‌شد.

عصر هشتم بهمن ماه ،نيروهاي امنيتي روزنامه نگاران را از داخل تحريريه ها به زندان اوين منتقل مي كنند. زمان دستگيري ها درست زماني است كه روزنامه، صفحه هاي خود را براي روز بعد بسته است . در چنين مواقعي تا زمان نهايي شدن صفحات،اخبار بررسي مي شود تا مبادا خبر مهم و يا جديدي از چشم دور بماند. به محض ديدن خبر فوري و مهمي،جايي براي انتشار در روزنامه وجود دارد. اما آيا انتشار اخبار دستگيري فله‌اي روزنامه نگاران آنقدر اهميت نداشت، كه هيچ يك از روزنامه هاي بهار ، اعتماد، شرق و آرمان در اين باره خبري فوري منتشر كنند يا نه اهميتش در اين حد است كه ايام تعطيلي بگذرد و اين روزنامه‌ها با بررسي شرايط، در انتشار اخبار دستگيري همتي كنند ؟

يكي از اعضاي تحريریه روزنامه بهاردر گفتگو با ما مي گويد:" به نظر می رسد نيروهاي امنيتي با محاسبه هاي دقيق به دفتر روزنامه ها رفته‌اند و از قبل برنامه بازداشت روزنامه نگاران را تعیین کرده بودند.يعني با توجه به اينكه صفحه‌هاي روز بعد بسته شده و روز بعد از آن نيز تعطيل است و عملا سه روز انتشار اخبار دستگيري در جرايد به تعويق مي افتد. كاري كه بي سابقه نبوده و معمولاً حکم توقیف روزنامه ها را پنجشنبه‌ها یا قبل از روزهای تعطیل ابلاغ می کردند."

اما يكي ديگر از روزنامه نگاراني كه به شدت از صاحبان جرايد اصلاح طلب گلايه دارد، نیز به ما مي گويد:" روزنامه هاي منتقد خودسانسور شده اند و حتي حاضر نيستند از نيروهاي خود حمايت كنند. آنها به بقاي چند ماهه خود اكتفا مي كنند.آنها با اين كه مي دانند تا انتخابات بيشتر دوام نخواهند داشت با اين حال واكنشي قاطعانه دربرابر اين نوع اتفاقات نشان نمي دهند و اين روزنامه‌نگاران هستند كه بي پناه اند. "

او مي گويد:" وقتي روزنامه هاي كه در آن قلم مي زني حاضر نيست واكنش فوري نشان دهد و حتي بيانيه اي در حمايت از روزنامه نگاران بنويسد چه انتظاري مي توان از ديگر روزنامه هاي كشور كه متعلق به جناح هاي ديگر سياسي هستند؛ داشت؟ آيا روزنامه‌ها نمي توانستند به نقل از خبرگزاري فارس و يا خبرآنلاين و خبرگزاري هاي داخلي وابسته به جناح حاكميت اخبار دستگيري ها را منتشر كنند؟ صداي ما روزنامه نگاران منتقد حتي به خودمان هم نمي‌رسد."

يكي از روزنامه‌نگاران اتفاق دستگيري روزنامه‌نگاران و واكنش مطبوعات آن زمان را به عنوان مقايسه يادآوري مي كند:"سی و چهار سال پیش در 8 بهمن 1357 هم 5 روزنامه نگار به طور همزمان بازداشت شدند و البته در صفحه یک روزنامه ها خبرش منتشر شد.سی و چهار سال بعد در 8 بهمن 1391 اما شمار روزنامه نگاران بازداشت شده سه برابر شد و هیچ روزنامه ای خبرش را منتشر نکرد."

اما روزنامه‌نگار ديگري مي گويد:" تا ساعتی بعد از ارسال صفحه یک این روزنامه ها ،همچنان نیروهای امنیتی در روزنامه مان بودند .از طرفی جمع بندی نسبتا دقیقی هم از ماجرا نداشتیم و امکان جمع آوری اطلاعات و تایید صحت خبرها نبود. پس این ماجرا در روزنامه های روز دوشنبه(نهم بهمن) منعکس نشده چندان جای کنایه و گلايه ندارد."

اما روزنامه‌نگاران ناراضي از اين اوضاع پيشنهادهايي نيز براي نشان دادن اعتراض‌شان ارائه مي‌دهند. يكي از آنها صفحه اي خالي از مطلب و سفيد را با درج لوگوي روزنامه در فيس بوكش منتشر كرده و مي گويد اگر من صاحب روزنامه بودم حتما روزنامه را سفيد منتشر مي كردم و ديگري هم، نوشتن بيانيه‌اي مشترك در اعتراض به اين بازداشت ها از سوي صاحبان جرايد را به عنوان پيشنهاد اعتراض به اين شرايط عنوان مي‌كند.

اما يازدهم بهمن ماه الیاس حضرتی، مدیر مسئول روزنامه اعتماد درباره دستگیری روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب واكنش نشان مي دهد و به روزنامه «بهار» می‌گوید: «متاسفانه روند در پیش گرفته شده روند تندی است. برای ما قابل قبول نیست که روزنامه‌نگارانمان به اتهام همکاری با غرب در زندان به سر ببرند.» حضرتی در پاسخ به این‌که آیا تاکنون با وکیلی برای روزنامه‌نگاران بازداشت شده صحبت شده یا خیر؟ می‌گوید: «تاکنون چند وکیل اعلام آمادگی کرده‌اند که وکالت بچه‌ها را بر عهده بگیرند. ما نیز در روزهای آینده چند جلسه با مسئولان خواهیم داشت و امیدواریم هرچه زودتر روزنامه‌نگاران بازداشت شده آزاد شوند. چون ما بر این اعتقاد هستیم که ادامه روند موجود به نفع هیچکس نیست.»

ارعاب روزنامه‌نگاران ادامه دارد

در چنين فضايي كه روزنامه‌نگاران منتقد، جايي را از آن خود حس نمي‌كنند و هيچ صنف داخلي هم براي حمايت از آنها وجود ندارد؛ اين روزنامه نگاران با خبرهاي جديد دستگيري و تهديد به بازداشت مواجه هستند. فضاي دلسردي و ارعاب روزنامه نگاران اين روزها داغ است.

خبرگزاري ايسنا اطلاعيه جديد وزارت اطلاعات را با اين تيتر منتشر كرده است:" امکان بازداشت تعدادی از مرتبطین با شبکه‌های بیگانه و آزادی برخی بازداشت شدگان اخیر" وجود دارد . وزارت اطلاعات ایران در این بیانیه همچنین تاکید کرده است خبرنگاران دستگير شده عناصر مرتبط با بيگانگان از جمله شبكه خبري بي بي سي هستند و در استمرار اين موضوع، تعدادي از روزنامه نگاران نيز در آينده اي نزديك بازداشت خواهند شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.