8 بهمن 1391

موج جدید برخورد با اهالی رسانه؛

بیش از ده خبرنگار ایرانی بازداشت شدند

8 بهمن 1391

خبرنگاران ایران: حمله هماهنگ عصر روز هشتم بهمن ماه نیروهای امنیتی به تحریریه رسانه‌های اصلاح طلب باعث بازداشت۱۰ خبرنگار این رسانه‌ها شده است و به نظر می‌رسد حکم بازداشت چند نفر دیگر نیز در دست این نیرو‌ها باشد ضمن اینکه شب هفتم بهمن نیز دو تن از خبرنگاران هم بازداشت شدند تا تعداد بازداشتی‌های خبرنگاران در تنها ۲۴ ساعت به رقم دوازده نفر برسد. از سوی دیگر در تاریخ نهم بهمن دو نفر دیگر به این لیست اضافه شدند.

به گزارش سایت خبرنگاران ایران، عصر روز هشتم بهمن خبر رسید که ماموران امنیتی ابتدا به روزنامه اعتماد به مدیر مسئولی «الیاس حضرتی» رفته‌اند و در آنجا با گرفتن کارت خبرنگاری و شناسایی همه خبرنگاران، سه نفر آن‌ها یعنی «نسرین تخیری» دبیر سرویس اجتماعی، «جواد دلیری» سردبیر روزنامه و «ساسان آقایی» خبرنگار این روزنامه از جمع جدا کرده و با در دست داشتن حکم بازداشت آن‌ها را راهی اوین کرده‌اند.

همزمان ماموران امنیتی به روزنامه‌های «شرق»، «آرمان» و «بهار» هم رفته‌اند که از روزنامه بهار تاکنون بازداشت «پژمان موسوی» مسئول صفحه رسانه این روزنامه و «امیلی امرایی» خبرنگار گروه فرهنگی قطعی شده است.

از روزنامه شرق تاکنون خبر بازداشت «پوریا عالمی» تایید شده است و از روزنامه آرمان «مطهره شفیعی» سردبیر این روزنامه و «نرگس جودکی» دبیر اجتماعی آرمان بازداشت شده‌اند.

بعد از روزنامه ها، نیروهای امنیتی به تحریریه هفته نامه «آسمان» نیز هجوم بردند و «اکبر منتجبی» دبیر اجرایی این رسانه را به اوین منتقل کردند.

«صبا آذرپیک» روزنامه نگار آزاد که در رسانه های مختلف فعالیت می کرد اما اخیرا فعالیت های رسانه اش کمتر شده بود نیز از دیگر بازداشت شدگان است. ساعت ۲۰ هشتم بهمن ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی حمله می کنند، درب خانه را می شکنند و او را با خود به زندان می برند.

ماموران از تا نیمه های شب در منزل وی حضور داشتند و به تفتیش تمام وسایل پرداختند و برخی را با خود برند.

تاکنون مشخص شده حکم بازداشت حداقل ۵ روزنامه نگار دیگر در دست نیروهای امنیتی قرار دارد که حتی به درب منازل آن‌ها نیز رفته‌اند.

همچنین خبر رسیده است که ماموران امنیتی بعد از بازداشت این خبرنگاران، به خانه آن‌ها نیز مراجعه کرده‌اند و با تفتیش تمام وسایل، بسیاری از وسایل آن‌ها مانند لپ تاپ، کتاب‌ها و دست نوشته هاو... را با خود برده‌اند.

از سوی دیگر در تاریخ ۷ بهمن نیز «میلاد فدایی اصل» دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایلنا و «سلیمان محمدی» دبیر سرویس حوادث روزنامه بهار بازداشت شدند.

علاوه بر این افراد، در تاریخ ۹ بهمن کیوان مهرگان روزنامه نگار سیاسی که پیش از این سابقه دو بار بازداشت و حکم زندان را داشته است نیز با حکم جدید بازداشت روبرو شد و به زندان اوین رفت. همچنین در این تاریخ حسین یاغچی خبرنگار مجله آسمان نیز بازداشت شد.

هفته گذشته «غلامحیسن محسنی اژه‌ای»، دادستان کل کشور، در نشست خبری با رسانه‌ها ادعا کرده بود: «براساس اطلاعاتی که از منابع موثق به دست من رسیده است، متأسفانه عده‌ای از روزنامه‌نگاران امروز جدای آنکه در روزنامه‌های کشور قلم می‌زنند دستشان در دست غربی‌ها و ضد انقلاب است. حال فردا اگر هر کدام از این افراد به دلیل یک اقدام مجرمانه دستگیر شوند داد و فریاد خود شما نیز بلند می‌شود غافل از انکه آن فرد بلندگو و تریبون دشمن بوده است.»

همچنین رسانه‌های حکومتی مانند «بولتن نیوز»، «مشرق نیوز»، «رجا نیوز» و... در اقدامی هماهنگ و خلاف قانون بدون اینکه این افراد تفهیم اتهام بشوند و در دادگاهی محاکمه صورت گیرد، اسامی افراد بازداشت شده را ذکر کرده و برای هر یک از آن‌ها اتهام و پرونده باز کرده‌اند.

از سوی دیگر خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی در خبری ضمن اعلام بازداشت خبرنگاران ادعا کرد: «پیگیری‌های اولیه خبرنگار مهر درباره علت بازداشت این افراد حکایت از همکاری برخی از این افراد با رسانه‌های فارسی زبان ضد انقلاب دارد» و در ادامه نوشت: «دادستانی انقلاب به زودی اطلاعیه‌ای در این زمینه صادر خواهد کرد».

امروز همچنین خبر رسید که سایت «تابناک» وابسته به «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مسدود شد. بازتاب نوشت که این اقدام به دلیل انتشار نظرات توهین آمیز کاربران و با شکایت مدعی العموم انجام شده است. عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی ایسنا این خبر را تایید کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.