3 بهمن 1391

چگونه در سال جدید خبرنگار بهتری باشیم

۵ تصمیم خبری در سال ۲۰۱۳

3 بهمن 1391

نویسنده: تام هوانگ

ترجمه: انوشه جاوید

خبرنگاران ایران: گاهی اوقات اجرایی کردن تصمیم‌های جدید آدم را می‌ ترساند –مخصوصا اگر این تصمیم‌ها از جنس همان تصمیم‌ها، قول و قرار‌ها و برنامه ریزی‌هایی باشد که هر سال هر کدام از ما برای سال جدید می‌گیرد. ورزش بیشتر، ترک سیگار، خواندن کتاب‌های بیشتر...

تقریبا اغلب ما تجربه چنین تصمیم‌ها و عملی نشدن آن‌ها را دست کم برای یک بار هم که شده است داریم. خیلی از ما هم مدام از خودمان می‌پرسیم که آیا می‌ شود به تلاش برای عملی شدن تصمیم‌هایمان بیشتر از یک ماه اول سال ادامه دهیم؟ آیا این رفتارهای جدید از ما آدم بهتری خواهند ساخت؟

جواب این است: شاید نه در همه ‌ی موارد؛ ولی در بیشتر مواقع داشتن انگیزه یا دلیلی برای حرکت به سوی یک اتفاق جدید، خیلی خوب است.

وقتی پای روزنامه‌ نگاری به میان می‌ آید، چند تصمیم ساده و اندک وجود دارد که با تلاش برای عملی شدن آن‌ها می‌ توانید در هفته‌های اول سال ۲۰۱۳ میلادی راه‌ را برای تبدیل شدن به یک روزنامه ‌نگار بهتر در سال جدید برای خودتان هموار کنید!

مطمئن هستم که توجه چند توصیه ساده می‌تواند سال جدید را برای شما متفاوت و شیرین‌تر کند.

• به محله ‌ای سر بزنید که زبانی که شما به آن سخن می‌گویید، در آن زبان اول نیست

ساختار جمعیت‌‌شناسی در بسیاری از کشور‌ها به سرعت در حال تغییر است و اغلب ما با گروه‌های قومیتی که محله‌های شهر ما را به سبک خودشان تغییر می‌ دهند، آشنایی چندانی نداریم.

شاید دلیل ناآشنایی ما درست مثل خیلی‌‌های دیگر این باشد که در روزمره های خود گیر افتاده ‌ایم. ما دائم به مغازه‌های ثابتی می‌ رویم، در رستوران‌های ثابتی غذا می‌ خوریم، در پارک‌های ثابتی قدم می‌ زنیم و در مکان‌های ثابتی در رفت و آمد هستیم. معمولا به عنوان یک روزنامه نگار ایده ‌ی مقاله‌های خود را نیز از محیط‌های آشنا می‌ گیریم. قصد عمدی داشته باشیم یا خیر، اغلب این جوامع اقلیت را نادیده می‌ گیریم. به همین دلیل هم آن ‌ها در مقاله‌های ما حضور پر رنگی ندارند. بنابراین چند تا از مهم‌‌ترین گرایش‌هایی که جامعه‌ ی ما را تحت تاثیر قرار می‌ دهند، به این طریق از دست می‌ دهیم.

مایلم شما را تشویق کنم تا گامی کوچک برداشته و به محله ‌ای بروید که در آن زبان رسمی کشور زبان اولش نیست. به خود اجازه دهید احساس غریبی و سردرگمی کنید. اجازه دهید حس کنجکاویتان شما را به یک رستوران یا مغازه ‌ی جدید بکشاند. ممکن است یک کلمه‌ ی تازه یا یک غذای جدید که قبلاً امتحان نکرده ‌اید، پیدا کنید. شاید حتی مقاله‌هایی به ذهنتان برسند که قبلاً جای دیگری ندیده‌‌اید و بعد می‌ فهمید که یک روزنامه ‌نگار بهتر شدن یعنی چه؟

• به خودتان قول دهید یک مهارت تکنیکی جدید یاد بگیرید

دیگر آن زمان که خبرنگار‌ها می‌ توانستند تنها بر یک جنبه از این شغل- گزارشگری، ویرایش، عکاسی، طراحی یا کپی ادیتوری- تمرکز کنند، گذشته است. همه این مهارت ‌ها همیشه و همیشه هسته‌ و اصول کار ما می‌ مانند، بنابراین باید در آن ‌ها تبحر داشته باشیم.

باید صادقانه بگویم، کار ما و موفقیت تجارتمان، بسته به این است که مهارتمان در تکنولوژی‌های دیجیتالی که روز به روز تغییر می‌ کنند، چطور است. پس عقب نمانید. به خودتان قول دهید که امسال حداقل یک مهارت تکنیکی جدید فرا بگیرید. فرقی نمی‌کند که این مهارت آشنایی با سیستم وبلاگ اتاق خبر باشد یا برنامه ‌ی تصویرسازی جدید داده ‌ها، یافتن راهی موثر‌تر برای استفاده از تلفن‌های هوشمند به منظور عکاسی یا ادیت و ارسال ویدیوهای خبری.

البته ممکن است بپرسید که آیا منصفانه است ما مجبور به یادگیری همه‌ ی این مهارت‌های جدید باشیم؟ شاید نه، ولی از یاد نبرید که تنها روزنامه ‌نگاران ثابت قدم و با پشتکار هستند که می‌ توانند در دنیای امروز رسانه پیشرفت کنند.

• خودتان را به همکاری معرفی کنید که در بخشی متفاوت از شما کار می‌ کند – ترجیحاً کسی که قبلاً حتی با او حرف نزده ‌اید

حتی با کوچک‌‌تر شدن روز به روز اتاق‌های خبر، بخش‌های مخنلف خبری هنوز هم به شکل تکی فعالیت می‌ کنند. ولی دیگر نمی‌ شود به این شکل کار کرد. ما باید مشارکت بیشتری نشان دهیم و تیم‌هایی بسازیم که مقاله‌های چند رسانه‌‌ای پیچیده در تمامی بسترهای موجود تولید می‌ کنند. ریشه‌ ی تمامی این‌‌ها روابطی است که در اتاق خبر به وجود می‌ آوریم. بنابراین چطور است که امسال برای شناختن همکارانی که در بخش‌های دیگر کار می‌ کنند –مثلاً مسئول شیفت شب، یا طراح گرافیست یا مسئول وب ‌سایت- تلاشی از خود نشان دهید؟ مزیت این کار آن است که احتمالاً با ایده ‌ی چند مقاله ‌ی خوب روبه رو خواهید شد. و احتمالاً با کسی آشنا خواهید شد که می‌ تواند آن مهارت تکنیکی را که به یادگیری آن تعهد دادید، به شما بیاموزد. ضمناً اگر خجالتی هستید، می‌ توانید با استفاده از همین مطلب بهانه ‌ای برای معرفی خودتان پیدا کنید.

• به میان رسانه‌های اجتماعی شیرجه زنید

بسیاری از ما (حتی خود من) نگران بسته‌های زمانی هستیم که رسانه‌های اجتماعی مال خود می‌ کنند. زندگی همه ‌ی ما پر از مشغله ‌ی کار و خانواده و دوستان (و مخصوصاً رفت و روب خانه) است. پس چطور ممکن است که فعالیت در فیس ‌بوک، توئیتر، گوگل پلاس، پین ‌ترست و... را در برنامه ‌ی کاری خود جای دهیم؟

اگر این رسانه‌های اجتماعی اینترنتی فقط یک مد زودگذر باشند چی؟ باشد، باز هم چاره‌‌ای جز بودن در آن ‌ها نداریم. تجارت ما ارتباطات است، و میلیون ‌ها نفر از طریق این سایت‌‌ها مشغول برقراری ارتباط و به اشتراک گذاشتن ایده‌های جدید، نو و متفاوت هستند. به عنوان خبرنگار، من و شما باید یاد بگیریم که چطور به بهترین شکل از این رسانه ‌ها در کار خود بهره ببریم. تنها راه برای این کار آن است که رسانه‌های اجتماعی را بخشی از زندگی‌مان بسازیم. و یک نکته در مورد مدهای زودگذر: شاید ۱۰ یا ۲۰ سال دیگر این‌ سایت ‌ها هنوز باشند یا نباشند، ولی بالاخره نسل بعدی آن‌‌ها وجود خواهد داشت؛ بنابراین باید همین حالا نحوه ‌ی استفاده از این سایت ‌ها را یاد بگیریم. یک گام کوچک برداشته و یک شبکه اجتماعی و سایتی از این دست را که قبلاً کاری با آن نداشتید، بررسی کنید. اگر قبلاً در توئی‌تر نبوده ‌اید، در آن ثبت‌ نام کرده و امتحانش کنید.

• سبزیجات بخورید، آب فراوان بنوشید و خواب کافی داشته باشید

می‌ خواستم هر طور شده پای سلامت شما را وسط نکشم. خوب، شاید مادر‌ها و پدر‌ها همیشه راست نگویند، ولی حداقل در مورد خورد و خوراک سالم و خواب کافی حق دارند. نصیحتتان نمی‌ کنم که وزنتان را کم کنید، بیشتر ورزش کنید یا سیگار نکشید و کمتر بنوشید (یک عالمه مجله وجود دارند که همین‌‌ها را به شما می‌ گویند) ولی تشویقتان می‌ کنم تا گامی کوچک برداشته و سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کرده و استفاده از فست‌ فود‌ها را کاهش دهید. روزنامه‌ نگاری شغل پراسترسی است و حدس می‌ زنم با تغییر بیشتر و روز به روز این صنعت، میزان استرس آن بیشتر هم بشود. اگر می‌ خواهید این کار را برای طولانی مدت ادامه دهید –که امیدوارم همین طور باشد- از خودتان مراقبت کنید.

منبع : سایت پوینتر

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.